جستجو در سایت

دلفی یونان

logo

دلفی یونان کجاست؟

«دلفی» (Delphi) یکی از مشهورترین مراکز فرهنگی یونان است که در سراسر دنیای یونان باستان به عنوان محل پرستش آپولو شناخته می‌شد.

مرکز باستان شناسی دلفی که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود در نزدیکی روستایی مدرنی با همین نام در یونان قرار دارد و از نظر اهمیت هم ردیف با آکروپولیس، المپیا و جزیره «دیلوس» (Delos) بوده و گنیجنه‌ی بقایای باستانی آن در کنار کوه باشکوه دلفی باعث شده تا به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های یونان تبدیل شود.

 width=

یونانیان باستان دلفی را مرکز جهان می‌دانستند و بر اساس افسانه‌ها، زئوس دو عقاب را به دو طرف جهان رها کرد که در این نقطه به هم رسیدند. داستان دیگر هم وجود دارد مبنی بر اینکه بعد از نبرد «پلاتیا» (Plataea)، تمامی شهرهای یونان آتش‌های خود را خاموش کرده و آتش جدیدی از دلفی برداشتند.

شهر باستانی دلفی یونان

در گذشته شهر دلفی یکی از شهرهای مهم یونان بوده است . این شهر باستانی که یونانیان آن را مرکز زمین می دانستند ، حدود ۲ ساعت و نیم با آتن فاصله دارد در دامنه کوه پارناسوس قرار دارد . شهر دلفـی در یونان که از دیدنی های یونان به شمار می رود ، شامل معبد آپولو، خزانه آتن، تئاتر باستانی دلفـی یونان، و میدان اسب دوانی که زمانی میزبان مسابقات جهانی بوده است . بقایای معبد دلفی در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و هرساله گردشگران بیشماری با تور یونان از آن دیدن می کنند.

معبد آپولو (معبد دلفی)

یونانیان باستان هشت قرن پیش از میلاد مسیح ، در این شهر معبد آپولو را بنا کردند که در آن آپولو به واسطه یک فرشته با مردم سخن می گفت و مشکلات آنها را پاسخ می داد و آن ها را حل فصل می کرد. در خرابه های دلفی آثاری از جایگاهی که آپولو با مردم سخن می گفت وجود دارد .کسانی که به معبد آپولو می آمدند ، ابتدا باید وجه پرداخت می کردند و یا قربانی مناسبی می دادند.

 width=

معبد دلفـی (Delphi Temple) از جمله مشهورترین نیایشگاه های یونان باستان بوده است.

نیایشگاه دلفی برای یونانیان به این علت مقدس بود که باور داشتند محل آن را زئوس، شخصاً انتخاب نموده است.

در افسانه های یونانی گفته می‌شد که زئوس، معبد دلفی را در مرکز کره زمین بنا کرده است و برای انتخاب محل آن، دو عقاب را همزمان از غرب و شرق عالم به سوی یکدیگر پرواز داده و جایی که آن دو عقاب به هم رسیده‌اند را برای بنا کردن دلفی انتخاب کرده است.

وراکل ها یا همان پیشگوها، حاکمیتی شگفت انگیز در معبد دلفی داشتند.

اگر چه پیشگوها در تمام تاریخ و در نقاط مختلف جهان و نقاط مختلف یونان، کسب و کار خوبی داشتند، اما چون مردم بر این باور بودند که اوراکل ها در معبد دلفی با خدایان (و به طور خاص آپولو) در ارتباط هستند، پول‌ها و قربانیان ارزشمندتری را برای پیشگویان این معبد می‌آوردند.

گنجینه‌ آتنی‌ ها

«گنجینه‌ی آتنی‌ها» (Treasury of the Athenians) در فرم یک معبد دوریک حدوداً 510 سال پیش از میلاد ساخته و در سال‌های 1906-1903 نیز بازسازی شد. آتنی‌ها آن را با استفاده از سنگ‌های مرمر جزیره‌ی پاروس بنا کردند تا محلی برای پیشکش نذری‌هایشان به آپولو باشد. یک کتبه‌ی فوق العاده نیز در این سایت وجود داشته که اصل آن در موزه دلفـی نگهداری می‌شود و این فقط کپی آن است.

پیشگویی در معبد دلفی

ساختار پیشگویی و فالگیری در معبد دلفـی بسیار پیچیده بود.

یک مرد سوال را از مردم می‌پرسید و آن را برای زنی که در مرکز دلفـی می‌نشست و می‌توانست با خداوندان رابطه برقرار کند می‌برد (طبیعتاً قربانی‌ و هدایا هم در همین مرحله گرفته می‌شد). آن زن به مردم که عموماً سیاستمداران بزرگ یا شهروندان ثروتمند بودند کمک می‌کرد تا تصمیم گیری بهتری انجام دهند.

اگر چه علت این امر امروز برای ما مشخص نیست، اما ظاهراً در تمام تاریخ معبد دلفی، پیشگویان آنجا زن بوده‌اند و به این زن‌ها، پیتیا (Pythia) یا پایتیا و بعضاً پوتیا گفته می‌شده است.

این اسم از پایتون (افعی – اژدها) گرفته شده است. در افسانه های یونان، آپولو خدای عقل و خرد، در یک نبرد پایتون را کشته بود و مردم بر این باور بودند که این زنهای غیب گو هم، می‌توانند با مشورتها و پیش گویی‌های خود، به غلبه بر افعی‌های بزرگ زندگی کمک کنند.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان