جستجو در سایت

جاذبه های گردشگری استانبول

logo

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان و هم مرز اروپا و آسیا می باشد که در طول تاریخ، امپراطوری های زیادی را به چشم دیده است. در بخش آسیایی استانبول زندگی به آرامی در جریان است و خبری از شلوغی های بخش اروپایی نیست، مکانی آرام برای کسانی که خواهان آرامش و سکوت هستند. 2000  سال قبل میلاد این شهر قسطنطنیه نام داشت. این شهر سرشار از فرهنگ و تاریخ می باشد. استانبول  قلب اقتصادی ترکیه است. موزه ها، مساجد، مکان های تاریخی از جمله بهترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود فرا می خواند.

ایا صوفیه

در گذشته ایاصوفیه به عنوان بزرگترین کلیسای جهان شهرت داشت. بعد از فتح شهر توسط سلطان محمد به مسجد تبدیل شد و در هر دوره تاریخی دست خوش تغییراتی نظیر نقاشی های سقفی و قران نویس روی دیواره ها و سقف و همچنین مزین به  لوح های دیواری گشته است. سرانجام پس از به قدرت رسیدن آتاتورک اکنون 1500 سال است که تبدیل به موزه ای زیبا در قلب استانبول شده است.

ایاصوفیه در فصل بهار و تابستان، روزهای  سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 9 الی 19 و در فصل پاییز و زمستان از ساعت 9 الی 15 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

مسیر ارتباطی به ایاصوفیه از طریق اتوبوس، مترو، تراموای شهری به ایستگاه محله سلطان احمد قابل دسترسی می باشد.

موزه ایاصوفیه

 

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

توپکانی یکی از اماکن دیدنی و جذاب استانبول محسوب می شود. این کاخ زیبا مرکز اداری دولت عثمانی بوده و از لحاظ موقعیت مکانی در میان خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره واقع شده و چشم اندازبسیار زیبا و دل پذیری دارد. کاخ توپکانی در قسمت اروپایی ترکیه واقع گردیده است. ظروف تاریخی از جمله کریستال، نقره، ظروف دوره عثمانی در این مکان نگه داری می شود. کاخ توپکانی به واسطه ی معماری بی نطیر سال 1985 در سازمان ثبت جهانی یونسکو ثبت گردیده است. قابل توجه است ردا و شمشیر پیامبر در این قصر نگه داری می شود.

کاخ توپکانی همه روزه به جز روزهای سه شنبه از ساعت 9 الی 19 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

مسیر دسترسی به این کاخ اسرار آمیز و زیبا بسیار ساده می باشد زیرا تمامی وسایل نقلیه عمومی در این مکان ایستگاه دارند.

کاخ توپکای

 

کاخ دولما باغچه (Dolmabahce Palace)

کاخ دولما باغچه در نزدیکی ساحل تنگه بسفر واقع گشته است. معماری این کاخ زیبا که روزگاری محل اقامت آخرین سلاطین عثمانی بوده ترکیبی از معماری عربی و اروپایی می باشد.

کاخ دولما باغچه همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنجشنبه از ساعت 9 الی 16 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

مسیر دسترسی از طریق مترو و تراموای زمینی به سمت ایستگاه کاباش می باشد و در این منطقه تابلوهای راهنما به سمت کاخ هدایتگر مسیر می باشند.

کاخ دولما باغچه

 

کلیسای آب انبار استانبول، باسیکا سیسترن استانبول ترکیه

هدف از ساخت کلیسای آب انبار استانبول که ملقب به قصرغرق شده می باشد، تامین آب برای مردم در قرن سوم بوده است. معماری زیبای این کلیسا شامل ستون های مرمری می باشد. این آب انبار 80 متر مربع کنجایش دارد و سقف آن بر روی 336 ستون استوار است و نمای حیرت انگیزی دارد.

مسجد سلطان احمد در فصل تابستان از ساعت 9 الی 18.30 و در فصل زمستان از ساعت 9 الی 17.30 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

کلیسای آب انبار باسیکا سیسترن

 

میدان تکسیم

میدان معروف تکسیم در قسمت اروپایی ترکیه واقع گردیده است. میدانی پر ازدحام و مملو از کافه ها و رستوران های شیک می باشد.

هتل های نظیر جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول در این منطقه واقع شده اند.

میدان تقسیم استانبول

 

کلیسای چورا

این کلیسا در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی احداث گردید اما بعدها تبدیل به مسجد و در نهایت به موزه تغییر یافت. معماری و بنای این سازه تحت تاثیر هنر بیزانسی می باشد. بخشی از این کلیسا قدمت 400 هزار ساله دارد و بخش هایی دیگر 1500 ساله هستند.

کلیسای چورا همه روزه به جز چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 18:30 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

کلیسای چورا

 

برج گاتالا

برای داشتن زیباترین چشم انداز از شهر استانبول برج گاتالا در محله بی اوغلو بهترین گزینه می باشد. برج گاتالا بر روی ارتفاعات تپه ای مقابل شاخ طلایی واقع شده است. رستوران های ترکی این برج از جاذبه های آن محسوب می شود.

برج گاتالا همه روزه از ساعت 9 الی 17 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

برج گاتالا استانبول

 

قلعه روملی حصار

این قلعه واقع تنگه بسفر شهر استانبول در بندر شاخ طلایی می باشد. قلعه ای بسیار زیبا مستطیل شکل که توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است. این قلعه از مشهورترین قلعه های ترکیه به شمار می رود.

قلعه روملی حصار

 

تنگه بسفر (Bosphorus)

یکی از جاذبه های معروف استانبول تنگه بسفر می باشد. این مکان زیبا در شمال ترکیه واقع شده است. تنگه بسفر اتصال دهنده دریای سیاه و دریای مرمره می باشد. مکانی جذاب و دیدنی که گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید. این مکان تاریخی در قدیم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چشم انداز بی نظیر آن شامل بناها و دیدنی های جذاب  فراوانی می باشد. از جمله این چشم اندازها، کاخ های معروف دولما باغچه و کاخ چراغان و همچنین ویلاها، قلعه سنگی، خانه موزه زکی پاشا، مسجد اورتاکوی می باشد که هنگام قایق سواری در این منطقه می توان از دیدن آن لذت برد. منظره بی نظیر از روی 3 پل معلق ساخته شده بر روی تنگه قابل توصیف نمی باشد. در این منطقه علاوه بر تفریح، از غذاهای دریایی هم می توان کمال لذت را برد.

تنگه بسفر استانبول

 

بازار بزرگ استانول

بازاری سرپوشیده با ظرفیت 5000 مغازه، یکی از بزرگترین بازارهای جهان می باشد. قدمت این بازار به سال 1461 میلادی بر میگردد و شامل دو مسجد است. عتیقه جات و جواهرات قدیمی ارزشمندی در این بازار موجود می باشد. دو مسجد، چهار چشمه و دو حمام در این بازار واقع گردیده است.

بازار بزرگ استانبول

 

بازار ادویه استانبول

بازار ادویه استانبول بازاری است بزرگ که میزبان توریست های فراوانی است. در این بازار رنگی و هیجان انگیز انواع ادویه جات و خشکبار و آجیل و گیاه یافت می شود. مکانی جالب که ارزش دیدن را دارد.

بازار ادویه استانبول

 

میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول (Hippodrome)

ساخت هیپودروم در سال 203 آغاز و در سال 330 تکمیل شد. در گذشته بیزانس از این میدان برای مسابقات ارابه ای و بازی  استفاده میشده که امروزه فقط دیوارهای میدان اسب دوانی آن باقی مانده است.

میدان هیپودروم

 

موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museum)

یکی از مراکز دیدنی استانبول موزه باستان شناسی است. این مکان متشکل از 3 موزه می باشد که عبارت است از موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کیوسک کاشی که مجموعا یک میلیون اشیا از سراسر جهان در این موزه گردآوری شده است. این موزه محل نگهداری هزاران آثار با ارزش از جمله تابوت اسکندر کبیر می باشد.

موزه باستان شناسی استانبول

 

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول (Sultan Ahmed Mosque)

یکی از مراکز دیدنی و فوق العاده زیبای استانبول مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد می باشد که معماری زیبا و کاشیکاری های آبی و آیات قرانی آن بسیار چشم نواز است. این مسجد شامل 6 مناره که با فاصله از هم قرار گرفته اند و گنبدی بزرگ و گنبدهای آبشاری شکل از جاذبه های بصری این مکان می باشد. برای تامین روشنایی مسجد 200 پنجره و لوسترهای بزرگ استفاده شده است. این مسجد زیبا به واسطه ی دیوارهای آبی رنگش ملقب به مسجد کبود هم  می باشد.

مسجد سلطان احمد همه روزه به جز روزهای جمعه و ساعات نماز از ساعت 9 الی 15 میزبان بازدیدکنندگان می باشد.

مسجد سلطان احمد استانبول

 

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)

مسجد سلیمانیه، حسی سرشار از آرامش توامان با زیبایی خیره کننده در بازدید کنندگان ایجاد میکند، معماری فوق العاده ترکیبی اسلامی و بیزانس پایه ساخت این مسجد می باشد. این مسجد به دستور سلطان سلیمان بر فراز تپه ی سوم استانبول ساخته شده است. مسجد سلیمانیه اکنون از پر بازدیدترین اماکن استانبول می باشد که طی سالیان آسیب های بسیاری دیده ازجمله در جنگ جهانی دوم دچار آتش سوزی شده است. 4 مناره مسجد سلیمانیه نشان از آن دارد که توسط یک سلطان ساخته شده است.

مسجد سلیمانیه

 

موزه هنر مدرن استانبول

موزه مدرن استانبول یکی از مراکز غیر تاریخی استانبول می باشد، که هر روزه حرفی تازه در هنر مدرن ترکیه برای گفتن دارد و به صورت متداوم در حال تغییر است.

موزه هنر مدرن استانبول

 

جزیره نه گانه پرنس (Princes Islands)

جزیره پرنس در دریای مرمره، حد فاصل قسمت اروپایی و آسیایی موسوم به اوراسیا واقع گردیده است. در این جزیره متفاوت و بکر هیچ ماشینی وجور ندارد و وسایل نقلیه برای تردد، گاری، اسب و درشکه می باشد.

جزیره نه گانه پرنس

 

پارک مینیاتورک (Miniaturk)

یکی ار بزرگ ترین پارک های مینیاتوری جهان مینیاتورک واقع در ترکیه می باشد که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می نماید. این پارک مجموعه ای از مجسمه ها، بناهای تاریخی و ساختمان های ترکیه  به شکل کوچک و مینیاتوری می باشد.

پارک مینیاتورک استانبول

 

پارک امیرگان

پارک امیرگان از جمله پارک های بزرگ استانبول به شمار می رود. این پارک در بخش اروپایی استانبول و نزدیکی تنگه بسفر قرار گرفته است. از جاذبه های آن می توان به درختان قدیمی، دو تالاب، عمارت چوبی 200 ساله و گل کاری های زیبا و آمیخته با هنر آن اشاره نمود.

پارک امیرگان استانبول

 

دهکده ببک (Bebek)

ببک محله ی مرفه نشین و تاریخی استانبول در سواحل اروپایی استانبول و حوالی بشیکتاش می باشد. در گذشته این منطقه مکانی برای صید توسط ماهیگیران یونانی بوده است. خانه های ویلایی و کاخ های مجلل و پارک ببک از جاذبه های این منطقه می باشد.

ببک استانبول

 

کاخ بیلربی (Beylerbeyi palace)

یکی از جذاب ترین مراکز تاریخی استانبول کاخ مجلل بیلربی که مربوط به قرن 19 می باشد. این کاخ در بخش آسیایی استانبول واقع شده است. این قصر سراسر از گل مگلونیا پوشیده شده و پیش از آنکه اقامتگاه تابستانی پادشاهان عثمانی باشد، محل اقامت میهمانان خارجی بوده است به همین منظور نمای داخلی و بیرونی کاخ بسیار مجلل و طراحی  شده می باشد. کاخ بیلربی از مجموع چند خانه ییلاقی و کاخ اصلی با چشم انداز فوق العاده تشکیل شده است.

کاخ بیلربی

 

تجربه هایی که در سفر به استابول نباید از دست داد:

صبحانه ترکی

صبحانه ترکی یکی از گزینه هایی است که نباید از آن غافل شد. به دلیل اهمیت این وعده ی غذایی برای مردم ترکیه معمولا به صورت مفصل و خانوادگی صرف می شود. این وعده غذایی شامل سبزیجات، گوجه و خیار، فلفل، زیتون، خامه ،شیر، پنیر، بورک،  تخم مرغ که همراه نان ذرت و یا سیمیت سرو می شود.

صبحانه ترکی

 

غذاهای ترکی

کومپیر یکی از پرطرفدارترین غذاهای خیابانی ترکیه می باشد. این غذای هیجان انگیز نوعی سیب زمینی پخته ی شکم پر است که شامل پنیر، ذرت، نخود فرنگی، سوسیس، سس، هویج می باشد که توصیه می شود این وعده ی غذایی هیجان انگیز را از دست ندهید. همچنین آدانا کباب، دونر کباب، مانتی، کوروفاصولیه (نوعی خوراک لوبیا سفید)، پیترا ترکی، دسر سوتلاچ و لوکوم از دیگر غذاهای ترکی که برای توریست ها از جذابیت بالایی برخوردار است.

غذاهای ترکی

 

مراسم رقص سماع

آرامگاه مولانا شاعر بزرگ فارسی زبان در قونیه واقع گردیده است، رقص سماع منصوب به وی می باشد. هرساله افراد بسیاری از سرتاسر جهان برای تماشای مراسم رقص سماع به سمت قونیه جذب میگردند که به سادگی از طریق قطار امکان دسترسی به قونیه برای تماشای این رقص زیبا و تجربه ی متفاوت فراهم می باشد.

مراسم رقص سماع

 

حمام ترکی

حمام ترکی یکی از جاذبه های  استانبول می باشد. مکانی دلنشین برای ماساژ و ریلکسیشن و رسیدگی به پوست و اسکراب که افراد بسیاری را به سمت خود جذب می نماید. اگر فرصت سفر به استانبول را داشتید این تجربه بی نظیر را از دست ندهید.

حمام ترکی

 

چای ترکی

چای ترکی یکی از جذابیت های خوراکی ترکیه برای گردشگران خارجی می باشد. چای ترکی به روشی همانند ایرانی دم می شود و در استکان کمر باریک همراه شیرینی سرو می شود. این چای در میان اهالی ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

چای ترکی

 

بستنی ترکی

بستنی سنتی ترکیه ملقب به Dondurma  که از غلظت بالایی برخوردار است و به روش متفاوتی توسط فروشنده ها سرو می شود و لحظات مفرحی را برای گردشگران رقم می زند.

بستنی ترکی
این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان