جستجو در سایت

شهر رم

logo

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا

تاریخ رم با افسانه شروع می‌شود.

انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید.

تاریخ رم را معمولاً از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق‌م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدأ تاریخ به‌شمار می‌آمده) - تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رومولوس آگوستولوس، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می‌گیرند.

شهر رم به عنوان پایتخت کشور ایتالیا، از قدیمی‌ترین شهرها در طول زندگی بشر محسوب می‌شود. این شهر در گذر قرن‌ها، فراز و نشیب‌های بسیاری را نظاره‌گر بوده. همین امر موجب رقم زدن تاریخ و فرهنگ غنی برای این منطقه شده است. در پی این جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و البته با در نظر گرفتن جاذبه‌های طبیعی، این شهر به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار، چه در اروپا و چه در جهان، تبدیل شده است.

تاریخ رم، سه دوره آغازین و جمهوری، امپراتوری، و افول و سقوط امپراتوری را شامل می‌شود.

سنای رم، مجلسی که به تقلید از یونانی‌ها برپا شده بود، بازیگر ثابت هر سه دوره بود. در ابتدا، پس از منازعات فراوان، اختلاف طبقاتی بین اشراف و توده‌های زیردست برداشته شد و جمهوری شکل گرفت. نشان اصلی شناسایی قدرت سنای روم حروف اختصاری (اس.پی. کیو. آر) بوده‌است که به معنای سنا و مردم رم است

رمی‌ها به خاطر ارتش منظم شان توانستند قلمرو خود را از دشت‌های پیرامون رم (موسوم به لاتیوم، یعنی سرزمین مردم لاتین) به کل ایتالیا گسترش بدهند (۲۳۸ ق‌م). بعد نوبت تسلط بر دریای مدیترانه بود.

رمی‌ها بر سر تصرف جزیره سیسیل با دولت کارتاژ درگیر شدند و بعد از سه جنگ بزرگ، عاقبت در (۱۴۹ ق‌م) دولت کارتاژ که روزی بر تمامی ساحل دریای مدیترانه، از سیسیل تا اسپانیا تا آفریقا حکومت می‌کرد، به کلی نابود شد.

رم شهری قدیمی و باستانی که شاهد هزاران سال تاریخ و فرهنگ است، علاوه بر این شهر رم از پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر ایتالیا نیز می باشد. شهر رم دارای رودخانه ای به نام تیبر (Tiber) است که شهر را به دو قسمت تقسیم می کند.

شهر رم به دلیل مرکزیتی که در دوره امپراتوری بزرگ رم داشته دارای آثار تاریخی و باستانی بی شماری است که سالانه ده ها گونه از این آثار از زیر خاک خارج می شوند.

رم، شهري كه به مدت 2500 سال کانون پر قدرت سياسی و اقتصادی جهان بوده، در ایتالیای مرکزی، درست در جایی که رود آنينه به رود تيبر می‌ ریزد، بنا شده است. این شهر چه در دوران باستان و چه در روزگار نو، همواره تاریخ‌ ساز‌ و مهد مردمانی خوش‌ فکر و صاحب‌ اندیشه بوده و هست.

چه آن‌ هنگام كه سرگرم خريد در ويا ونتو هستید و گذر زمان را نمی فهمید، چه آن دم که در ویرانه‌ های باستانی پرسه مي‌ زنيد، چه آنگاه که به ستایش شاهكار هاي لئوناردو داوينچي نشسته‌ اید. به‌ راستی که رم هرگز دیدار کنندگانش را ناامید نمی‌ کند.

این شهر از معدود شهر هاي اروپايي است كه از آسيب‌ هاي جنگ جهاني دوم جان سالم به‌ در برده است. در نتيجه مركز قدیمی آن تا حد زیادی، جنس معماری سبک رنسانس و باروك خود را حفظ کرده است.

رم با بيش از 900 كليسا و باسيليكا (تالار برگزاری مراسم مسيحیان)، سده‌ هاي پیاپی، کانون دنياي مسيحيت بوده و هست. از ميان کلیسا های دیدنی شهر، كليساي سن جیواني در لاترنو و سانتا ماريا مَجورره و سن لورنزو فوري له‌مورا آوازه‌ی جهانی دارند.

در موزه‌‌ های واتيكان، كه توسط پاپ ژوليوس دوم در سده‌ی شانزدهم برپا شده، مجموعه‌ هاي شگفت‌ آور و کاملی از كليساي كاتوليك رم شامل نمازخانه‌ی مشهور سستين به نمايش گذاشته شده است.

شهر رم فرهنگ و هنر

شهر رم به داشتن گنجينه‌ های با ارزش هنری بسیارش به خود می‌ بالد. همین غنای هنری است که گردشگران را به سوی خود می‌ کشد. بهترين آثار هنری را می‌ توان در نگارخانه بورگز، قصر دورياپا مفيلي، موزه کپیتولاین، نگارخانه کلونا، قصر بربرینی و موزه ملي هنرعهد عتيق پیدا کرد.

 از موزه‌ ها و نگارخانه‌ ها مي‌ گذريم و به ویرانه‌ هاي رم مي‌ رسيم، ویرانه‌ هايي كه در جهان همتا ندارند. شماري از درخشان‌ ترین آن‌ ها عبارتند از كاخ‌ هاي سلطنتی امپراتوران روي تپه‌‌ی پالتاين، معابد گرداگرد ميدانگاه (فوروم)، محراب صلح آگوستين، حمام بزرگ ديوكلتين، بنای پانتنون، سردآبه‌ های مخوف و سرانجام کولوسئوم معروف که از عظمت‌ اش لرزه بر اندام می‌ افتد، همان جايي كه ناراضيان اجتماعي را نگاه می‌ داشتند و گروهی خون‌ آشام مامور نگهباني از آنان بودند.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان