جستجو در سایت

ایران

logo

معرفی ایران

ایران با تمدن و تاریخ کهن سرشار از جاذبه ها و اماکن دیدنی اعجاب انگیزی می باشد. تمامی جاذبه های دنیا از اماکن تاریخی و فرهنگی تا طبیعت بکر و بی نظیر، همگی در این کشور پهناور گرد هم جمع شده است. کشور ایران دارای بهترین اقلیم چهار فصل در دنیا و سرشار از معادن طبیعی می باشد. وجود دریای خزر و رشته کوه های شمالی همراه با آب و هوا و طبیعت بی نظیر همواره سبب جذب گردشگران و توریست های بسیاری به این نواحی شده است. همچنین ایـران میراث فرهنگی غنی دارد که بخشی از آن به عنوان ۱۹ میراث جهانی در یونسکو ثبت شده‌است که به عنوان چهارمین رتبه در آسیا و دوازدهمین رتبه در جهان است.

ایـران در واژه به معنی «سرزمین آریاییان» است و مدت‌ها پیش از اسلام نیز نام بومی آن ایـران، اِران، یا ایران‌ شهر بود.

کشور ایران به واسطهٔ قرار گرفتن در منطقهٔ میانی اوراسیا موقعیتی راهبردی دارد.

ایران جزء ۱۰ کشور نخست جهان و اولین در کشورهای خاورمیانه از نظر ذخائر معدنی است.

موقعیت جغرافیایی ایران

کشور ایران با مساحت 1648195 کیلومتر مربع در جنوب غربی آسیا واقع گردیده است. همسایگان ایران در نواحی شمالی کشورهای ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان و دریای خزر می باشند. از شرق با افغانستان و پاکستان دارای مرز مشترک می باشد و دیگر همسایگان ایران در نواحی غرب و شمال غرب کشورهای عراق و ترکیه هستند. از نواحی جنوب با دریای عمان و خلیخ فارس هم مرز است.

سفر به ایران

آب و هوای ایران

آب و هوای نواحی مرکز ایران خشک قاره ای می باشد، تابستان های گرم و زمستان های سرد و رطوبت پایینی دارد. نواحی از کشور که در مجاورت دریای خزر قرار دارد  دارای آب و هوای مرطوب و معتدل می باشد و در نواحی جنوبی کشور در مجاورت خلیج فارس و دریای عمان دارای آب و هوای استوایی می باشد.

روستاهای ایران

فرهنگ و آداب و رسوم ایران

بدون شک بخش جدایی ناپذیر هر کشور، فرهنگ و آداب و رسوب آن کشور می باشد. کشور ایران هم به سبب پیشینه غنی تاریخی خود از تنوع فرهنگی بسیاری برخوردار می باشد.

یکی از عادات فرهنگی ایرانیان تعارف کردن است که ممکن است در دید بسیاری از گردشگران خارجی عجیب به نظر برسد. از دیگر موارد فرهنگی ایرانیان احترام به بزرگترها می باشد. همچنین تاریخ ایران وابسته به جشن ها و مراسم های کهن آن می باشد. یکی از جشن های قدیمی در ایران چهارشنبه سوری می باشد که از عصر روز سه شنبه آخر سال تا نیمه های شب ادامه دارد و این مراسم با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن در جشن و پاکوبی برای پیشواز سال جدید می گذرد. از مهم ترین آداب و مراسم های ایران عید باستانی نوروز می باشد که به طور کامل بیانگر فرهنگ و ریشه ی ایرانی می باشد. این جشن از روز اول فروردین تا روز سیزدهم ادامه دارد و در طی این زمان مردم به دید و بازدید آشنایان و دوستان خود می روند و در نهایت روز سیزدم ماه را به جهت نحس شمردن عدد سیزده، به دل طبیعت رفته و کل روز را در کنار خانواده به منظور رفع نحسی به تفریح می پردازند. این زمان فرصت مناسبی است تا گردشگران در کنار آشنایی با فرهنگ ایرانیان، از آب و هوای بهری و طبیعت سرسبز لذت ببرند.

ادبیات کشور ایران تاریخ هزار و صد ساله دارد و آوازه شعرای بزرگ آن به گوش جهانیان رسیده است. شعرایی چون فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی، خیام، نظامی که نام آن ها تا خارج از مرزهای ایران رفته و سبب سربلندی این کشور گردیده است. هنر جزئی جداناپذیر از فرهنگ ایرانی بوده و در کشور آثار ارزشمندی در زمینه های نقاشی، معماری، خوشنویسی، موسیقی از هنرمندان به نام ایرانی بر جای مانده است.

سفر به کشور ایران

زبان رسمی، دین و مذهب در ایران

زبان اولیه و رسمی کشور ایران فارسی که بیش از نیمی از درصد کل زبان های رایج در کشور را تشکیل می دهد. اما در مجموع 75 زبان در کشور وجود دارد که از بزرگترین زبان های آن به زبان ترکی آذربایجانی، لری، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، عربی و بلوچی اشاره نمود. زبان مورد استفاده در مدارس و محیط آموزشی و ادارات این کشور زبان فارسی محسوب می گردد. سرزمین ایران به واسطه قدمت و تاریخ طولانی دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. امروزه دین رسمی کشور ایران اسلام می باشد اما در گذشته آئین مردم این سرزمین زرتشتی بوده است.

کشور ایران

پایتخت ایران

شهر تهران پایتخت کشور ایران می باشد. همچنین تهران به عنوان پایتخت فرهنگی و اقتصادی کشور محسوب می گردد. و جایگاه اصلی دولت و ادارات مرکزی و اصلی در این شهر واقع گردیده است.

پایتخت ایران

شهرهای مهم ایران

کشور ایران سرشار از شهرها و روستاهای تاریخی و دیدنی فراوان است. یکایک این شهرها مملو از دیدنی ها می باشد. مهم ترین شهرهای این کشور عبارتند از : تهران، اصفهان، شیراز، ساری، یزد، تبریز، کندوان، کرمان، مشهد

جمعیت ایران

جمعیت کشور ایران در مساحت 1648195 کیلومتر مربع به طور تقریبی برابر با 82.16 میلیون نفر می باشد و با رشد 1.24 درصدی مواجه می باشد.

واحد پول ایران

یکای پول ایران ریال می باشد، واژه ی رئال برگرفته از واژه ی اسپانیایی پرتغالی، از زمان حضور آن ها در خلیج فارس و مراوده ی ایشان با ایرانیان وارد زبان فارسی شده است. به طور تقریبی از اول فروردین سال 1311 هجری خورشیدی ریال با پشتوانه طلا جایگزین قران شد و تا به امروز واحد پول رسمی کشور باقی مانده است.

شهرهای مهم ایران

سفر به ایران

کشور ایران در موقعیتی منحصر بفرد جغرافیایی میان خلیج فارس و دریاچه خزر بزرگترین دریاچه جهان قرار دارد و دارای تنوع و جاذبه های توریستی در زمینه های تاریخی، هنری، جغرافیایی، مذهبی، طبیعی، سلامتی، ساحلی و دریایی و ورزشی میباشد. ایران سرزمین 4 فصل همراه با طبیعت زیبا و آثار تاریخی فراوان همواره یکی از جذاب ترین کشورها برای گردشگران بوده است. شهرهای تاریخی ایران از مشهورترین و محبوب ترین شهرها در جهان محسوب می شوند، ایران در دل روستاهای خود هم دیدنی های فراوانی دارد. بهترین زمان سفر به کشور ایران فصل بهار می باشد که علاوه بر سرسبز بودن از آب و هوای خوبی هم برخوردار است.

 

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 4.25   از   5/00   از تعداد   71   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

فاطمه پنج شنبه 11 اسفند 1401

عالیییییب

پاسخ
ContantUs مشاوره رایگان