جستجو در سایت

ترکیه

logo

معرفی ترکیه

ترکیه کشوری تحت عنوان جمهوری ترکیه پس از سرنگونی دولت عثمانی آتاتورک تشکیل شد. پس از تشکیل جمهوری ترکیه آتاتورک به عنوان ریاست جمهوری مشخص گردید و اقدامات و اصلاحاتی نظیر مبارزه با روحانیون، جدا کردن دین از سیاست، رواج ملیت گرایی ترک و ارائه حق رای به زنان و همچنین تغییر خط عربی به ترکی انجام داد.

ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه

کشور ترکیه در ناحیه جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا واقع گردیده و در محل تلاقی دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است که نقش به سزایی در توسعه اقتصادی این کشور ایفا می کند.

آب و هوای ترکیه

ترکیه دارای تنوع در آب و هوا می باشد که شامل آب و هوای مدیترانه ای در سواحل جنوب و غرب  و در نواحی سواحل دریای سیاه، آب و هوای گرم و زمستانی معتدل و مرطوب برقرار است. قسمت های شرق و شمال شرقی ترکیه دارای آب و هوای کوهستانی و بخش های مرکزی فلات آناتولی، آب و هوای خشک قاره ای را شامل می شود.

کشور ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه

ترکیه آداب و رسوم و فرهنگ مشترک و نزدیکی با ایرانیان دارند. در میان مردم ترکیه آراستگی و مرتب بودن ظاهر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله رسوم و فرهنگ مردم ترکیه می توان به فرهنگ چونه زدن، سنت هدیه دادن، فرهنگ موسیقی و قدمت آن، رسم ورسوم ازدواج، آمد و رفت خانوادگی، مراسم های عزاداری می توان اشاره نمود.

زبان رسمی، دین و مذهب ترکیه

در ترکیه زبان رسمی و مادری، ترکی استانبولی می باشد و در کنار آن زبان هایی نظیر کردی، ارمنی، انگلیسی، عربی، ترکی آذربایجانی مورد استفاده قرار می گیرد. زبان ترکیه در دوره های مختلف تحت تاثیر زمان قرار گرفته که شامل (دوره ترکی قدیم، دوره فرهنگ اسلامی، دوره مدرن)  می باشد. زبان ترکی استانبول شباهت هایی با زبان ترکی ناحیه شمال غربی ایران دارد با این تفاوت به مرور زمان و بعد از فروپاشی عثمانی و تغییر خط عربی به ترکی لاتین به مراتب از هم کمی فاصله گرفتند. دین اکثریت مردم کشور ترکیه اسلام می باشد اما با تغییراتی که در قانون آن ها صورت گرفته این کشور یک کشور لائیک شناخته می شود، حدود 98 درصد مردم این کشور مسلمان و پیرو مذهب تسنن هستند و تنها 2 درصد از کل جمعیت را مسیحیان، کلیمیان و دیگر ادیان تشکیل می دهند.

شهرهای ترکیه

پایتخت ترکیه

آنکارا پایتخت کشور ترکیه، و پس از استانبول بزرگنرین شهر ترکیه می باشد. آنکارا شهری مدرن و جدید می باشد و آرامگاه آتاتورک در آنجا واقع گردیده است.

شهرهای مهم ترکیه

از جمله شهر های مهم ترکیه به استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارضروم، قونیه، آنتالیا، وان، آغری می توان اشاره نمود. در این میان استانبول بزرگ ترین شهر کشور ترکیه و همچنین بزرگترین شهر جهان محسوب می گردد در دو قاره آسیا و اروپا واقع گردیده است. استانبول مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه است. و در رده بندی بیشترین تعداد گردشگر رتبه سوم را دارد.

سفر به ترکیه

جمعیت ترکیه

مساحت ترکیه حدود 814 کیلومتر مربع می باشد و جمعیت آن 82 میلیون نفر که اکثریت آن ها شهرنشین هستند.

واحد پول ترکیه

واحد  پول ترکیه لیر می باشد و هر لیر معادل 100 قروش می باشد. سکه های ترکیه شامل 1، 5، 10، 25، 50 قروش و 1 لیری می باشد و اسکناس ها شامل 5، 10، 20، 50، 100، 200 لیر است.

شهرهای کشور ترکیه

سفر به ترکبه

ترکیه یکی از کشورهایی است که مقصد حجم زیادی از گردشگران می باشد و استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه در مجاورت تنگه ی بسفر و دریای مرمره در میان دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است و به دلیل تنوع جاذبه های گردشگری جزو برترین شهرهای توریستی به حساب می آید.بهترین زمان‌های سفر به استانبول ماه‌های مارس تا مِی (اسفند - اردیبهشت) و سپتامبر تا اواخر نوامبر (شهریور - اوایل‌آذر) است.در این زمان‌ها شهر نسبتا خلوت می باشد و به علاوه، کرایه اقامتگاه‌ها نیز مناسب می باشد.همچنین دمای هوا در طول روز نیز به طور تقریبی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

سفر به کشور ترکیه
این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 4.00   از   5/00   از تعداد   1   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان