جستجو در سایت

کشور آذربایجان

logo

معرفی کشور آذربایجان

آذربایجان از دوران باستان منطقه ای مسکونی بوده و بیشتر زمان های تاریخی آن با ایران تشابهاتی داشته است. نام آذربایجان برگرفته از نام  آرتورپات والی ايرانی آذربايجان در دوره اسکندر مقدونی گرفته شده است. لازم به ذکر است که دراوایل قرن سوم میلادی بخش زیادی از در تصرف سلسله ساسانیان در آمد. اواخر قرن 7 میلادی نفوذ عرب های مسلمان به این کشور آغاز شد و هم زمان با ظهور سلجوقیان در قرن 11 و 12 میلادی فرهنگ و زبان ترکی وارد آذربایجان شد.

سفر به آذربایجان

موقعیت جغرافیایی آذربایجان

جمهوری آذربایجان با مساحت هشتادو شش هزارو ششصد ازسمت جنوب هم مرز با ایران و از غرب با ارمنستان و در نواحی شرقی با دریای خزر هم مرز می باشد. بیشتر سکنه این شهر آذربایجانی هستند و گروهی از اقوام ترک که جمعیتی برابر با 9 میلیون نفر دارند در این کشور زندگی می کنند.

آب و هوای آذربایجان

جمهوری آذربایجان به سبب موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوای متنوعی می باشد. اکثر مناطق کشور دارای آب و هوای معتدل است. میانگین دما حدود 14-15 درجه سانتی گراد می باشد. دمای هوا در فصل زمستان در مناطق کوهستانی 9 درجه سانتی گراد و در فصل تابستان تا 12 درجه می رسد. در مناطق جلگه ای شمال و شرق آذربایجان در فصل زمستان حدود 6 درجه و در تابستان تا حد 36 درجه پیشروی دارد. با جمع بندی تمامی موارد نتیجه به این صورت می باشد که آب و هوای مناطق شمالی و شرقی آذربایجان خشک و کوهستانی و نواحی جنوب شرقی آب و هوای به نسبت معتدل تری را شامل می شود. بهترین زمان سفر به این کشور فصول بهار و تابستان و اوایل پاییز می باشد.

فرهنگ و آداب و رسوم آذربایجان

کشور آذربایجان علاوه بر تعدد آداب و رسوم شامل تعدد مذاهبی همچون مسیحیت، یهودیت و مسلمان می شود البته لازم به ذکر است اکثریت مردم آذربایجان مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند که این موضوع در تمامی آثار باستانی مشهود می باشد. کشور آذربایجان بنا بر این دلیل که از زمان عصر حجم محل سکونت افراد بسیاری بوده دارای رقص های باستانی و بسیاری می باشد که این رقص ها شباهتی به رقص ها ی معمول نداشته که شامل تماشاچی باشد بلکه بیشتر به جهت عبادت یا آمادگی برای حرکات رزمی جنگی و مراسم های (شامل مراسم های جشن و عزاداری) دیگر بوده است و تمامی این رقص ها لباس های مخصوص خود را داشته است. آداب و رسوم مردم آذربایجان به سبب نزدیکی با ایران تشابهات بسیار زیادی با فرهنگ ما دارد و رسومات مشترکی همچون عید نوروز و مراسم چهارشنبه سوری دارد. در هر کشوری غذت به عنوان بخشی از فرهنگ آن کشور محسوب می شود. آذربایجان دارای تنوع غذایی بالا می باشد که به سبب نزدیکی به دریای خزر غذاهای دریایی هم از محبوبیت برخوردار است ، از جمله غذاهای معروف آذربایجان شامل : شاه پلو، دلمه ، کوفته بز باش ، لاوانگی یا همان مرغ و ماهی شکم پر، دوگا یا آش دوغ ، قوتاب ، لوله کباب و گیورزا می باشد.

کشور آذربایجان

زبان رسمی، دین و مذهب در آذربایجان

زبان رسمی آذربایجان، زبان آذربایجانی است. زبان مادری آذربایجان که مربوط به خانواده های ترکی است زبان ترکی می باشد. زبان های روسی و انگلیسی جز زبان های ثانویه این کشور که اکثرا در دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین 12 شاخه زبان فرعی در این کشور رایج می باشد. آذربایجان یک دولت غیر مذهبی می باشد که مطابق قانون آزادی مذهبی در این کشور وجود دارد. ادیانی نظیر مسیحیت، یهودیت، اسلام در آذربایجان رواج دارد که البته درصد بسیار کمی از اهالی این کشور از آئین های دیگری نظیر بهایی، کریشنا و یهوه پیروی می کنند.

پایتخت آذربایجان

پایتخت آذربایجان باکو که بزرگترین شهر و بزرگترین بندر این کشور می باشد. وجود پارک های ساحلی و اجرای برنامه های مختلف هنری از جمله تئاتر، اپرا، موسیقی در این شهر جذابیتی برای جذب گردشگران به وجود می آورد.

شهرهای مهم آذربایجان

علاوه بر شهر زیبای باکو که پایتخت آذربایجان است ، می توان از شهرهای نخجوان، شیروان و گنجه به عنوان مهم ترین شهرهای آذربایجان نام برد که با طبیعتی بی نظیر و تاریخی پر بار سالیانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می نماید.

جمعیت آذربایجان

جمعیت مردم جمهوری آذربایجان بر طبق آخرین آمار 10000000 نفر می باشد. از میان این جمعیت 91 درصد را آذربایجانی ها تشکیل داده اند و مابقی را اقوام های دیگری اعم از قفقازها ، لزگی ها و تالشی ها تشکیل می دهند.

جمعیت آذربایجان

واحد پول آذربایجان

واحد پول آذربایجان منات یا مانات (manat) که با نام AZN شناخته می شود. واحد کوچکتر قپیک (qapik) می باشد. واژه منات از واژه منتا به معنی سکه برگرفته شده است.

سفر به آذربایجان

کشور آذربایجان از آن دسته از کشورهای مجاور دریای خزر می باشد که نزدیکی های فرهنگی زیادی با ایران دارد و تجربه ی سفر به آذربایجان و بازدید از باکو پایتخت دیدنی این کشور بسیار جذاب است و سالیانه گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید، اگر قصد سفر به این کشور را داشتید حائز اهمیت است که زمان سفر را در فصول بهار و تابستان و اوایل پاییز که  آب و هوای مناسبی دارد تنظیم نمایید. سبزینه از ابتدای تصمیم به سفر تا پایان سفر همراه شماست و همواره سعی ما بر این بوده تا بهترین شرایط را برای شما مهیا نماییم.

سفر به کشور آذربایجان
این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 5.00   از   5/00   از تعداد   2   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان