جستجو در سایت

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی اتریش (اقامت خود حمایتی اتریش)

logo

اتریش یکی از کشورهای جذاب برای مهاجرت به دلیل سیستم مالی قابل‌اعتماد، زیرساخت‌های پیشرفته، محیط سالم و کمترین میزان جرم و جنایات است. مهاجران موفقی که به این سرزمین مهاجرت کنند، امکان بهبود شرایط زندگی و آموزش برای فرزندان خود را خواهند داشت.

دریافت اقامت تمکن مالی اتریش برای افرادی که توانایی مالی دارند و می‌خواهند بدون سرمایه‌گذاری یا کار، در این کشور اقامت کنند، مناسب است. برای این منظور، شخص باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش را داشته باشد و آن را اثبات کند. این شرایط شامل داشتن درآمد پسیو ماهیانه حدود 2 الی 3 هزار یورو و حضور در این کشور به مدت 6 ماه در هر سال و اجاره یک خانه است.

اگر شما هم قصد مهاجرت به اتریش از این طریق را دارید، این مطلب از سبزینه را از دست ندهید. تمامی اطلاعات لازم در مورد مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی را ارائه کرده‌ایم.

اقامت تمکن مالی اتریش

 مزایای اخذ اقامت تمکن مالی اتریش

اتریش یکی از کشورهای جذاب برای زندگی و اقامت در جهان است که با میراث‌فرهنگی و تاریخی غنی و زیبایی‌های طبیعی چون قله‌های آلپ مشهور است. همچنین از اقتصادی پایدار، محیط تمیز و ایمن و زیرساخت‌های عالی برخوردار است که زندگی در آن را جذاب می‌کند.

در این سرزمین، امکان اقامت به‌صورت مستقل یا به‌عنوان مدیر کلیدی با حداقل شرایط اداری وجود دارد. با اقامت تمکن مالی اتریش، می‌توانید بدون نیاز به ویزا به کشورهای شنگن سفر کنید و آن را به‌صورت سالانه تمدید کنید.

این روش، یکی از ساده‌ترین روش‌های ورود به اروپاست و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری، مدرک تحصیلی یا زبان خاص امکان‌پذیر است. افرادی که از این راه مهاجرت می‌کنند، مجاز به کار نیستند و برای تمدید اقامت خود باید شرایط حداقل حضور را رعایت کنند و می‌توانند خانواده‌شان را همراه داشته باشند. این مزیت‌ها باعث شده است که افراد زیادی به این روش مهاجرتی علاقه‌مند شوند.

ضمن اینکه باگذشت 10 سال اقامت قانونی یا حتی در شرایط خاص پس از 7 سال، می‌توان تابعیت اتریش را درخواست کرد. این امکانات شامل خرید املاک، امکان سرمایه‌گذاری، تحصیلات رایگان برای فرزندان، و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی بین‌المللی می‌شود.

از مزایای دیگر اقامت در این کشور می‌توان به عدم محدودیت سنی، سهولت در تمدید مجوز اقامت، و عدم وابستگی به سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت اشاره کرد. هرچند این راه مزایا زیادی دارد، اما همانطور که قبلا هم عنوان کردیم در این دوره ابتدایی تا مدت 5 سال، امکان کار در اتریش وجود ندارد. اما پس از دریافت اقامت دائم، می‌توانید مشغول به کار شوید و حتی کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید.

 مدارک لازم جهت اخذ اقامت تمکن مالی اتریش

مدارک و شرایط اخذ اقامت تمکن مالی اتریش عبارت‌اند از:

 • اسنادی که منبع سرمایه و درآمد ماهیانه را نشان دهند؛ مثلاً داشتن حداقل 20,000 یورو سرمایه در حساب برای هر نفر از اعضای خانواده
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار) و عکس‌ها و شناسنامه‌های اعضای خانواده
 • سند ملک یا اجاره‌نامه مسکن در اتریش
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت و تمکن مالی و گواهی شغلی سرپرست خانوار جهت تأیید توانایی مالی برای زندگی و اقامت تمکن مالی
 • سند ازدواج و هویت همسر و فرزندان
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای اتریش و رسید پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک سفر از جمله بلیت هواپیما و مدارک اقامت در اتریش
 • بیمه درمانی
 • حداقل مدرک دیپلم یا معادل آن
 • مدرک زبان آلمانی حداقل سطح A1

 مراحل اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

در اولین روز کاری سال 2023، دولت اتریش سهمیه‌های مالی را توزیع می‌کند. اداره مهاجرت نیز زمان و شرایط ثبت‌نام آنلاین برای مهاجران را مشخص می‌کند. زمان ثبت‌نام مهم است و زودتر ثبت‌نام کردن احتمال دریافت سهمیه مالی بیشتری را ایجاد می‌کند.

برای مهاجرت به این کشور از طریق تمکن مالی، باید حداقل ۳ ماه برای بررسی درخواست، زمان درنظر بگیرید. در این مدت، باید مسکن داشته باشید یا با اجاره مسکن، برای حداقل ۱۸۳ روز در سال در این کشور زندگی کنید. درخواست اقامت تمکن مالی اتریش باید با تعیین وقت قبلی به کنسولگری ارسال شود و آخرین مهلت آن اوایل ژانویه است. زمان تحویل مدارک تأثیر مهمی در افزایش شانس دریافت اجازه اقامت دارد؛ زیرا سهمیه‌ها معمولاً در دو روز اول تعیین می‌شوند.

مراحل اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی شامل بررسی اولیه مدارک، تهیه فهرست مدارک موردنیاز، انتخاب مسکن مناسب توسط کارشناسان املاک، بیمه درمانی و ارسال درخواست اقامت به کنسولگری است. پس از بررسی و تأیید مدارک، پرونده به مدت ۴ تا ۸ هفته پردازش می‌شود. در صورت نیاز به اسناد اضافی، کنسولگری درخواست تکمیل مدارک می‌دهد.

بعد از دریافت ویزای D، مهاجر باید در عرض 3 ماه وارد خاک این کشور شود و کارت اقامت را دریافت کند. سپس، با کمک وکلای محلی، می‌توانید حساب بانکی ایجاد و سرمایه خود را وارد این کشور کنید. در نهایت، پس از 2 سال اقامت، می‌توانید کارت اقامت 3 ‌ساله را دریافت کنید. پس از 5 سال اقامت دائم، می‌توانید اقامت دائم اتریش را درخواست کنید.

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

 هزینه مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

برای مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی، فرد باید مقدار معینی وجه مالی در حساب بانکی خود داشته باشد. در حال حاضر، مقدار موردنیاز برای اقامت تمکن مالی این کشور برابر با 22 هزار یورو است؛ اما این مقدار ممکن است توسط دولت اتریش تغییر کند.

علاوه بر این، مهاجر باید نشان دهد که درآمد ماهیانه کافی برای گذران خود و خانواده‌اش دارد. این مقدار برای همراهان متقاضی به این صورت است:

 • به همراه همسر، حداقل 32,500 یورو در حساب بانکی و به‌ازای هر فرزند، حداقل 3,500 یورو در حساب بانکی برای هر فرزند
 • وجوه مالی باید به‌صورت یکجا و در یک تاریخ معین به‌حساب اصلی واریز شود و از نوع حساب کوتاه‌مدت بانکی باشد. همچنین، درآمد ماهیانه باید به طور منظم واریز شده و در مدت 3 ماه نباید کمتر از مقدار تعیین شده باشد.

چه افرادی مناسب اخذ اقامت تمکن مالی اتریش هستند؟

افرادی که تمایل به مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی دارند، باید شرایط زیر را داشته باشند.

شرایط فرد متقاضی اصلی برای اقامت تمکن مالی عبارت‌اند از:

 • سن بالای 18 سال
 • داشتن منبع درآمد قانونی در خارج از اتریش
 • عدم سوابق کیفری
 • داشتن یک خانه در اتریش، می‌تواند اجاره‌ای یا تحت مالکیت باشد
 • بیمه درمانی
 • داشتن سطح زبان A1 به بالا

شرایط همسر و فرزندان متقاضی عبارت‌اند از:

 • عدم سوابق کیفری
 • بیمه درمانی
 • داشتن سطح زبان A1 به بالا

برای درخواست ویزای اقامت تمکن مالی اتریش، فرد باید دارای مبلغ حداقل تقریبی 22,000 یورو به‌عنوان تمکن مالی در یکی از بانک‌های ایرانی معتبر باشد و همچنین باید دارای درآمد ماهیانه حداقل 2,500 تا 3,000 یورو قابل‌اثبات باشد و علاوه براین اسناد معتبر احراز هویت نیز لازم است.

مهم است بدانید که این مبلغ برای یک نفر محاسبه شده است و در صورت افزایش افراد خانواده، مبلغ معادل برای هر فرد اضافه خواهد شد. فرزندان، تحت پوشش خانواده شخص متقاضی قرار می‌گیرند و تنها باید بخش مربوط به تمکن مالی آن‌ها احراز شود.

 اخذ اقامت دائم از طریق اقامت خود حمایتی اتریش

اخذ اقامت خود حمایتی اتریش فرایندی است که افراد می‌توانند اقامت معتبر برای مدت طولانی در این کشور به‌دست آورند. اقامت خود حمایتی این کشور اغلب برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که به‌عنوان متخصصان، سرمایه‌گذاران، یا خانواده‌هایی که تحت حمایت یک فرد ساکن اتریش هستند.

برای مهاجرت به این کشور از طریق طرح اقامت خودحمایتی، باید نشان دهید که توانایی مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان دارید. هر فرد متقاضی باید یک مبلغ ثابت برای تمکن مالی داشته باشد، و این مبلغ برای همسر و فرزندان، افزایش خواهد یافت. این تمکن مالی باید از منابعی غیر از درآمد شغلی تأمین شوند.

متقاضی باید اثبات کند که مبلغ حداقل 36,000 یورو پس‌انداز در حساب بانکی دارد. مبلغ سپرده در حساب بانکی متقاضی برای تأیید اقامت تمکن مالی اتریش به شرح زیر است:

 • برای متقاضی اصلی: 21,500 یورو
 • برای همسر: 11,000 یورو
 • برای هر فرزند: 3,500 یورو

در نهایت، دارنده کارت اقامت اتریش امکان سفر بدون ویزا به کلیه کشورهای منطقه شنگن را دارد. همچنین، پس از 6-10 سال از اقامت دائمی، می‌توانید برای درخواست تابعیت این کشور اقدام کنید و از حقوق و امتیازات یک شهروند اتحادیه اروپا بهره‌مند شوید.

متقاضیان بازنشسته ایرانی می‌توانند از ویزای بازنشستگی برای اخذ اقامت خودحمایتی در این کشور استفاده کنند. برای این منظور، نیاز است که ثابت کنند وضعیت مالی قوی دارند و قادر به تأمین هزینه‌های زندگی در اتریش هستند. این شامل داشتن درآمد ماهیانه کافی و اموال مانند ملک یا اوراق‌قرضه می‌شود. همچنین، متقاضی باید از توانایی اثبات پرداخت مخارج خانواده‌اش اطمینان حاصل کند. اقامت خودحمایتی ابتدا به مدت یک سال صادر می‌شود و قابل تمدید به مدت سه سال است. پس از مدت‌های مشخص، می‌توانید به تابعیت این کشور درخواست دهید و حتی اجازه کارآفرینی یا تحصیل را نیز داشته باشید.

مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

 شرایط تمدید اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

ثبت اقامت تمکن مالی اتریش در بازه زمانی مقرر در ژانویه سهمیه‌بندی می‌شود. دریافت ویزای اتریش به شما یک اقامت موقت یک‌ساله می‌دهد که می‌توانید آن را برای یک سال دیگر نیز تمدید کنید. در تمدید دوم اقامت اتریش از طریق تمکن مالی، ارائه مدرک زبان آلمانی و اجاره‌نامه در این کشور به‌منظور دریافت اقامت اروپایی برای ویزای شنگن لازم است و درنتیجه یک اقامت سه‌ساله به شما اختصاص داده می‌شود. در سال پنجم، می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کرده و در سال ششم، درخواست تابعیت و پاسپورت اتریشی دهید. همچنین مهاجر باید در سال، حداقل شش ماه به‌صورت متوالی یا متناوب در اتریش حضور داشته باشد و باید درآمد ثابت ماهیانه خود را اثبات کند.

جمع‌بندی

در این مقاله از سبزینه در مورد اقامت تمکن مالی اتریش صحبت کردیم و هرآنچه لازم بود در این مورد بدانید توضیح دادیم. اگر با سوالات یا ابهامات دیگری در این مورد مواجه شدید، می‌توانید با کارشناسان مجرب و متخصص ما در سبزینه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 162  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان