جستجو در سایت

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی سوئد (اقامت خود حمایتی سوئد)

logo

اگر خواهان مهاجرت هستید و از تمکن مالی قابل‌قبولی برخوردارید، اقامت تمکن مالی سوئد را در برنامه خود قرار دهید. مهاجرت به این کشور به دلیل کیفیت بالای زندگی، سیستم آموزشی قوی، تأکید بر تعادل بین کار و زندگی، رفاه اجتماعی جامع، تعهد به برابری و پیشرفت اجتماعی، زیبایی طبیعی، جامعه متنوع، نوآوری و فناوری، مراقبت‌های بهداشتی عالی، انتخابی بسیار خوب و عقلانی تلقی می‌شود. شما می‌توانید با اثبات توانایی مالی‌تان برای اخذ اقامت سوئد از طریق تمکن مالی اقدام کنید. طبق گزارشات رسمی، سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور در سه‌ماهه اول سال 2023 در مقایسه با سه‌ماهه اول 2022، 7.3 میلیارد کرون معادل 8 درصد افزایش یافته است؛ بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید نیز، این روش مهاجرتی برای شما مناسب است. در این مقاله از سبزینه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره مهاجرت به سوئد از طریق تمکن مالی کسب کنید.

مزایای اقامت سوئد از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت تمکن مالی سوئد به معنای ارائه مدارکی است که نشان‌دهنده توانایی مالی فرد برای حمایت از خود و خانواده‌اش در حین زندگی و کار در سوئد است. شرایط اخذ اقامت تمکن مالی سوئد بسته به نوع مجوز و شرایط فرد ممکن است متفاوت باشد. این روش اقامتی دارای مزایای متعددی است که عبارت‌اند از:

 • فرصت زندگی و کار در یک کشور اروپایی بسیار توسعه‌یافته با استاندارد بالای زندگی
 • دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت و بیمه پزشکی
 • فرصتی برای ادامه تحصیل کودکان در مؤسسات معتبر سوئدی
 • امکان تبدیل اقامت به تابعیت و اخذ پاسپورت سوئدی
 • امکان سفر بدون ویزا به 26 کشور در حوزه شنگن
 • سهولت در اخذ انواع ویزا برای کشورهای دیگر از جمله آمریکا و انگلستان
 • عدم الزام قطعی برای یادگیری زبان سوئدی (زبان انگلیسی به میزان قابل‌قبولی در این کشور رایج است)

توجه به این نکته ضروری است که مزایای مهاجرت به سوئد از طریق تمکن مالی ممکن است بسته به شرایط فرد و نوع مجوز اخذ شده، متفاوت باشد. توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر وب‌سایت اداره مهاجرت این کشور را بررسی کنید یا با یک مؤسسه مهاجرتی متخصص در این زمینه مشورت کنید.

مهاجرت به سوئد از طریق تمکن مالی

مدارک لازم جهت اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

برای دریافت مجوز اقامت تمکن مالی سوئد معمولاً مدارک زیر موردنیاز است:

 • تایید اسنادی مبنی بر قانونی‌بودن و میزان دقیق منبع درآمد و استقلال شما از لحاظ اقتصادی؛
 • مدارکی مانند اظهارنامه مالیاتی، قراردادهای کاری، گواهی یا فیش حقوق بازنشستگی، اسناد تأسیس کسب‌وکار و برخی صورت‌های بانکی
 • مدارکی برای اثبات پس‌انداز، مانند اثبات سپرده بانکی
 • اسناد ملکی که نشان دهد شما ملکی را خریداری یا اجاره کرده‌اید.
 • اسنادی که سود دریافتی شما از سهام بورس را اثبات کند.

توجه داشته باشید که برخی شرایط اخذ مجوز اقامت تمکن مالی سوئد به شرایط کشور مبدا و شرایط خاص متقاضی بستگی دارد. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات و مدارک خاص موردنیاز برای فرایند درخواست، با آژانس مهاجرت یا یک وکیل مهاجرت واجد شرایط مشورت کنید.

مدارک لازم جهت استفاده از خدمات الکترونیکی در سوئد

پس از دریافت اقامت تمکن مالی سوئد، برای استفاده از خدمات الکترونیکی در این کشور باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • داشتن شناسه الکترونیکی (e-identification)
 • داشتن امضای دیجیتال ثبت‌شده و معتبر (Digital Signature)
 • اطلاعات هویتی شما در فهرست ثبت‌احوال سوئد ثبت شده باشد.
 • کپی اسکن شده از پاسپورت شما که اطلاعات شخصی، مدت اعتبار و اجازه اقامت کشوری غیر از سوئد را نشان دهد.

همچنین در نظر بگیرید که برای درخواست مجوز کار، باید مدارک مربوط به آن را نیز جداگانه ارائه دهید. اگر شما متأهل و دارای فرزند هستید و بین شما و همسرتان قانون حضانت مشترک برقرار است، جهت ارسال درخواست برای استفاده از خدمات الکترونیکی در سوئد، باید یک فرم رضایت برای صدور گذرنامه از اداره مهاجرت نیز ارائه دهید.

اقامت خود حمایتی سوئد

مراحل اخذ اقامت خود حمایتی سوئد

برای دریافت مجوز اقامت خود حمایتی سوئد، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. نوع حمایت مد نظرتان را انتخاب کنید: باید نوع حمایت مالی را که می‌خواهید ارائه دهید، انتخاب کنید. انواع خود حمایتی می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری در سوئد، داشتن شغلی با درآمد کافی، داشتن دارایی‌های مالی کافی یا استقلال مالی از طریق منابع درآمدی پایدار و غیرفعال باشد.
 2. ارائه مدارک: برای اثبات تمکن مالی خود باید مدارک لازم را ارائه دهید. این اسناد ممکن است شامل اسناد مالی، اسناد استخدامی، اسناد سرمایه‌گذاری یا اسناد مربوط به دارایی‌های شما باشد.
 3. پرداخت هزینه: شما باید هزینه دریافت مجوز اقامت خود حمایتی را بپردازید.
 4. ارسال درخواست: پس از ارائه مدارک و پرداخت هزینه، باید درخواست خود را به اداره مهاجرت سوئد ارسال کنید.
 5. منتظر پاسخ باشید: پس از ارسال درخواست خود، باید منتظر پاسخ از سوی اداره مهاجرت باشید. آنها احتمالاً برای تایید درخواستتان با شما تماس می‌گیرند.
 6. دریافت اجازه اقامت: اگر درخواست شما تایید شود، اداره مهاجرت سوئد به شما اجازه اقامت خود حمایتی می‌دهد. این مجوز ابتدا برای مدت یک سال صادر می‌شود و هر سال قابل‌تمدید است. پس از پنج سال نیز می‌توانید برای اقامت دائم در این کشور درخواست دهید.

توجه داشته باشید که شرایط موردنیاز برای اقامت تمکن مالی سوئد و سایر مدارک ممکن است بسته به نوع مجوز اقامتی که برای آن درخواست می‌کنید متفاوت باشد، مانند مجوز اقامت دانشجویی یا اجازه اقامت برای اعضای خانواده. برای اخذ اقامت دائم پس از اخذ مجوز اقامت سوئد از طریق تمکن مالی، باید شرایط خاصی را داشته باشید. این الزامات به شرح زیر هستند:

 • شما باید برای مدت معینی که معمولاً سه سال است، مجوز اقامت داشته باشید.
 • باید بتوانید از نظر مالی خود را تأمین کنید و زندگی منظمی داشته باشید.
 • باید پنج سال به طور مداوم در سوئد زندگی کرده باشید.
 • باید مجوز اقامت معتبر برای پنج سال گذشته داشته باشید.
 • باید بتوانید از خانواده خود حمایت کنید. ممکن است نیاز به ارائه مدارکی داشته باشید که نشان دهد چگونه از خود و خانواده خود حمایت می‌کنید، مانند گواهی اشتغال به کار، فیش حقوق، صورت‌حساب بانکی یا اظهارنامه درآمد از اداره مالیات سوئد.
 • شما باید اسنادی داشته باشید که هزینه‌های اقامت شما را نشان دهد، مانند قراردادهای اجاره یا خرید ملک.

برای درخواست اقامت دائم در سوئد، همچنین می‌توانید پس از پنج سال زندگی در این کشور، برای حالت اقامت طولانی‌مدت (Long-term Residence) اقدام کنید. اگر درخواست شما پذیرفته شود، اجازه اقامت دائم دریافت خواهید کرد. الزامات مربوط به اقامت تمکن مالی سوئد در این مورد تا حدودی متفاوت است. همچنین در صورت داشتن مجوز کار، می‌توانید به‌عنوان یک فرد خوداشتغال، یا به‌عنوان دانشجوی دکترا نیز می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

هزینه مهاجرت به سوئد از طریق تمکن مالی

برای آنکه بتوانید از طریق تمکن مالی در سوئد اقامت بگیرید،باید توانایی مالی خود را برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور، اثبات کنید. هزینه‌های مهاجرت به این کشور برای اشتغال شامل اسناد تمکن مالی برای حدود ۱۳٫۰۰۰ کرون به صورت ماهانه، هزینه اخذ ویزای سوئد ۲۰۰۰ کرون برای خود فرد، ۱۰۰۰ کرون برای همسر و ۵۰۰ کرون برای فرزندان است. هزینه‌های مهاجرت برای اخذ اقامت تحصیلی شامل موارد زیر نیز می‌شود:

 • پاسپورت
 • مدارک هویتی معتبر با ترجمه رسمی
 • مدرک آیلتس با نمره مورد تائید دانشگاه

در مورد هزینه ثبت شرکت نیز، شما به ۱۵۰ هزار کرون سوئد و برای سرمایه اولیه نیز به ۶۰۰ هزار کرون سوئد نیاز دارید.

هزینه اثبات تمکن مالی ممکن است بسته به نوع اجازه اقامتی که برای آن درخواست می‌کنید، متفاوت باشد. در ادامه برخی از هزینه‌های مربوط به روش‌های اقامتی مختلف را آورده‌ایم:

 • برای اجازه اقامت خوداشتغالی، باید هزینه‌ای جهت ثبت درخواست‌تان بپردازید. مبلغ این هزینه ثابت و مشخص نیست و توسط اداره مهاجرت بر اساس ارزیابی مالی شما تعیین می‌شود.
 • برای مجوز اقامت دانشجویی، هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در سوئد 8000 الی 13500 کرون در ماه است.
 • برای مجوز کار، پیشنهاد رسمی کار از سوی یک کارفرما در سوئد به همراه پاسپورت معتبر مورد نیاز است. حقوق ماهیانه 1300 دلار قبل از اخذ مالیات ضروری است و شما باید درخواست کامل خود را به صورت آنلاین یا در سفارت سوئد در کشورتان ثبت کنید.
اخذ اقامت تمکن مالی سوئد

 


مطالعه بیشتر: راهنمای اخذ وقت سفارت سوئد


آشنایی با استاندارد های سرمایه گذاری در سوئد

سوئد به طور کلی به دلیل اقتصاد بسیار رقابتی و باز، با دسترسی به محصولات، فن‌آوری‌ها، مهارت‌ها و نوآوری‌های جدید، یک مقصد سرمایه‌گذاری بسیار مطلوب در نظر گرفته می‌شود. همچنین دارای نیروی کار تحصیل‌کرده، زیرساخت ارتباطی برجسته و محیط سیاسی باثبات است، که آن را به مقصدی عالی برای شرکت‌های خارجی تبدیل کرده است. سطوح پایین مالیات شرکتی، عدم وجود مالیات مقطوع بر سود سهام و حمایت از فعالیت هلدینگ‌ها، مشوق‌هایی متمایز برای کسب‌وکار و تجارت در این کشور هستند. با این حال، جذابیت سوئد به عنوان یک مقصد سرمایه‌گذاری با چند چالش ساختاری تجاری، از جمله مالیات‌های شخصی و مالیات بر ارزش افزوده بالا، هزینه بالای نیروی کار، قوانین و مقررات سخت‌گیرانه کار، کمبود مداوم مسکن، و هزینه‌های عمومی بالای زندگی مواجه است، که باید این موارد را در نظر بگیرید.

این کشور سیاستی لیبرال در رابطه با سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارد و در حال حاضر، هیچ قانون محدودکننده‌ای برای سرمایه‌گذاری خارجی در آن وجود ندارد؛ اما قانون‌گذاران سوئدی در حال حاضر در حال بررسی معرفی مجموعه قوانین جدیدی به نام FDI هستند. طبق این قانون، همه سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی مشمول تایید قبلی می‌شوند؛ اما فضای سرمایه‌گذاری کاملا منعطف و آزاد است. از سال 2021، بر اساس دستورالعمل محدود و غیر الزام‌آور صادرشده توسط پلیس امنیت سوئد، اگر دسترسی خریدار به دارایی‌ها یا عملیات تجاری ممکن باشد، خطراتی برای امنیت ملی ایجاد کند، یک معامله نامناسب تلقی می‌شود. این احتمال وجود دارد که در طول سال 2023 پیشنهادی برای چارچوب غربالگری FDI توسط دولت این کشور ارائه شود. همچنین قوانین اتحادیه اروپا در مورد صندوق‌های خرده‌فروشی (دستورالعمل UCITS) در قانون صندوق‌های سرمایه‌گذاری سوئد اجرا می‌شود.

از نگاهی دیگر، استانداردهای سرمایه‌گذاری در سوئد به شرایط و مزایای مختلفی بستگی دارد. برای سرمایه‌گذاری در این کشور، باید یک بیزینس پلن (طرح تجاری) قوی داشته باشید و نشان دهید که قصد دارید در این سرزمین فعالیت کنید؛ در واقع می‌توانید بخش‌های مختلف زیر سرمایه‌گذاری کنید:

 • خرید املاک و مستغلات
 • ثبت شرکت
 • کارآفرینی
 • خرید بیزینس
 • خرید اوراق بهادار

همچنین، برای سرمایه‌گذاری در سوئد، اطلاعات به‌روز و کاملی در مورد مدارک موردنیاز داشته باشید. برای مثال، برای اقامت دائم در سوئد از طریق سرمایه‌گذاری،  نیاز است تا حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون کرون (یک تا دو میلیون دلار) را داشته باشید. در کل، این کشور به دلیل محیط سیاسی باثبات، نیروی کار بسیار ماهر و اقتصاد خلاق، یکی از جذاب‌ترین سرزمین‌ها برای سرمایه‌گذاری است.

جمع‌بندی

در نهایت، توجه به این نکته ضروری است که شرایط اخذ اقامت تمکن مالی سوئد یا اخذ اقامت این کشور با هر روش دیگری ممکن است دچار تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی شود. بنابراین، توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق و افزایش شانس موفقیت پرونده‌تان، از یک آژانس مهاجرتی کمک بگیرید. تیم متخصص و مجرب سبزینه آماده ارائه هرگونه خدمات مهاجرتی و مشاوره‌ای در زمینه اقامت خود حمایتی سوئد به شما عزیزان است.می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی که در سایت درج شده است، با کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 237  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان