جستجو در سایت

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس ( اقامت خود حمایتی سوئیس)

logo

درخواست و اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس، یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. این نوع اقامت به افراد امکان می‌دهد تا با ارائه مدارک و اطلاعات مرتبط با وضعیت مالی خود، بدون نیاز به یافتن شغل، اقامت این کشور را دریافت کنند. برای دریافت این نوع اقامت، فرد متقاضی باید نشان دهد که دارای وضعیت مالی خوب و پایدار، برای تأمین هزینه‌های زندگی و اقامت در سوئیس است. این امر شامل داشتن دارایی‌های مختلف، سرمایه‌گذاری‌ها، حساب‌های بانکی و منابع مالی معتبر دیگر است. در این مطلب از سبزینه با نحوه اخذ این اقامت بیشتر آشنا می‌شویم.

مزایای اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس

اخذ اقامت سوئیس از طریق تمکن مالی یکی از بهترین روش‌ها به‌ویژه برای ویزاهای نوع D یا ویزای ملی است و برای کشورهای خارج از محدوده شنگن صادر می‌شود. افراد با دریافت این نوع اقامت می‌توانند برای کار، تحصیل یا زندگی به سوئیس سفر کنند. این کشور یکی از سرزمین‌هایی است که شهروندان و ساکنان آن از آزادی و امنیت بسیار خوبی برخوردار هستند. سیستم حقوقی قوی و پایدار، احترام به حقوق بشر و کیفیت زندگی بالا، آن را به یک مقصد عالی برای مهاجرت تبدیل می‌کند.

همچنین داشتن اقامت سوئیس می‌تواند به شما کمک کند که واجد شرایط شهروندی این کشور شوید. این امر به نوبه خود  منجر به دریافت گذرنامه بسیار ارزشمندی می‌شود که دسترسی بدون ویزا به 174 کشور را امکان‌پذیر می‌کند. اقامت تمکن مالی به افراد اجازه می‌دهد که به‌عنوان سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در سوئیس، فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند. ساکنان این کشور به بهترین امکانات آموزشی، پزشکی و فرهنگی دسترسی دارند.

سوئیس به دلیل اقتصاد قوی خود دارای پایین‌ترین نرخ بیکاری و عالی‌ترین سطح زندگی است. همچنین این کشور با داشتن یک جامعه تجاری پررونق و یک اکوسیستم استارتاپ قوی، بهترین مقصد برای رشد شخصی و حرفه‌ای است. به‌طورکلی اقامت تمکن مالی سوئیس می‌تواند یک‌قدم مهم برای اخذ اقامت شهروندی این کشور باشد.

اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس

مدارک لازم جهت مهاجرت به سوئیس از طریق تمکن مالی

مدارک لازم برای درخواست ویزای مهاجرت به سوئیس از طریق تمکن مالی عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست: ابتدا باید یک فرم درخواست تدوین کنید. این فرم می‌تواند توسط سرپرست قانونی متقاضی نیز تنظیم شود. برای افراد زیر 18 سال باید والدینشان اقدام به درخواست ویزا کنند.
 • اطلاعات بانکی: باید مدارکی ارائه دهید که تأیید کند شما دارای حساب بانکی با موجودی کافی برای اقامت و زندگی در سوئیس هستید.
 • گواهی اشتغال یا درآمد: افراد شاغل باید مدارکی مانند اشتغال به کار، گزارش چاپ شده پرداخت سوابق بیمه و جواز کسب ارائه دهند.
 • سوابق مالی: باید اسنادی ارائه دهید که نشان‌دهنده سوابق مالی و گردش مالی شما باشد.
 • سرمایه‌گذاری: اگر قصد دارید از طریق سرمایه‌گذاری به سوئیس مهاجرت کنید، باید اطلاعات و مدارک مربوط به سرمایه‌گذاری خود را ارائه دهید.
 • تأییدیه از بانک یا مؤسسه مالی: باید تأییدیه‌هایی از بانک یا مؤسسات مالی ارائه دهید که نشان می‌دهند شما قادر به زنگی در سوئیس هستید.
 • مدارک تأیید هویت: اسنادی مانند پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی که تأییدکننده هویت و تابعیت شما هستند را نیز باید برای تکمیل مدارک ارائه دهید. صاحبان شرکت‌ها و کارخانه‌ها باید مدارک مربوط به ثبت شرکت را ارائه دهند.
 • اثبات درآمد: برای اثبات این موضوع می‌توان از مدرک کار، مالکیت کسب‌وکار یا درآمد حاصل از سایر منابع، از جمله سرمایه‌گذاری یا درآمد اجاره استفاده کرد.
 • سابقه کیفری: همه متقاضیان باید فاقد هرگونه سابقه کیفری باشند و هیچ‌گونه پرونده قانونی فعال یا محکومیت قبلی نداشته باشند. برای نشان‌دادن این موضوع، به گواهی‌نامه ترخیص از اداره پلیس کشور خود نیاز دارید.
 • هدف از اقامت: مقامات از متقاضی می‌خواهند که دلیل اقامت خود در سوئیس را ارائه دهد. ارائه مدارکی برای توجیه اقامت، مانند قرارداد کار یا نامه پذیرش بسیار مهم است.
اقامت تمکن مالی سوئیس

افراد واجد شرایط اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس به شرح زیر است:

ابتدا باید به سفارت سوئیس در کشور خود مراجعه کنید. برای دریافت ویزای تضمین مالی سوئیس، میزان دارایی فرد اهمیت زیادی ندارد. موضوع اصلی گردش مالی حساب فرد است که طبق شغل و درآمد او محاسبه می‌شود. شخص متقاضی ویزا باید مدارک خود دال بر تمکن مالی را به سفارت و مأمور مهاجرت ارائه دهد. یک شخص خارجی که قصد ورود و اقامت در سوئیس را دارد، باید توانایی پرداخت حداقل 100 فرانک سوئیس یا تقریباً 92.34 یورو در هر روز اقامت خود در سوئیس را داشته باشد.

متقاضی باید بر اساس تعداد روزهای اقامت خود در سوئیس، توانایی مالی خود را ارائه دهد. اگر متقاضی دانشجوی خارجی باشد، این مبلغ به 30 فرانک سوئیس یا 27.70 یورو در هر روز کاهش می‌یابد. اگر شخصی نتواند ثابت کند که واجد شرایط دریافت ویزای تضمین مالی سوئیس است، درخواست او برای ویزا رد می‌شود.

شایان‌ذکر است که متقاضیان دریافت ویزای توریستی برای درمان، باید مدارک پزشکی و مدرکی دال بر پوشش هزینه‌های پزشکی و درمان در سوئیس را به اداره مهاجرت ارائه دهند.

اشخاصی که قصد اقامت در سوئیس از طریق سرمایه‌گذاری را دارند، باید یک شرکت در این کشور ثبت و به‌عنوان کارآفرین، افرادی را استخدام کنند. این کارآفرینان باید قادر به پرداخت حقوق سالانه 4200 فرانک سوئیس به هر کارمند و کسب سود سالانه 100000 فرانک سوئیس باشند. به‌این‌ترتیب آنها می‌توانند ثابت کنند که واجد شرایط برای دریافت اقامت سوئیس هستند. در این صورت، آن‌ها می‌توانند یک مجوز اقامت سالانه که به کارت B معروف است، دریافت کنند و پس از پنج سال اقامت، می‌توانند واجد شرایط مجوز اقامت C شوند. طبق قوانین جدید، این افراد می‌توانند پس از سه سال برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام کنند.

لازم به ذکر است که همه متقاضیان درخواست ویزا باید مدارک خود را به طور کامل تکمیل کنند و ارائه دهند تا دچار مشکل نشوند. توجه داشته باشید که برای حفظ مجوز اقامت از طریق تمکن مالی، نیازی به زندگی در سوئیس ندارید، اما باید حداقل چند ماه از سال را آنجا زندگی کنید. بسته به نوع مجوزی که دارید، باید استانداردهای مختلفی را رعایت کنید تا شهروند این کشور باقی بمانید.

هزینه اخذ اقامت سوئیس از طریق تمکن مالی

هزینهٔ ویزای سوئیس متغیر و وابسته به نرخ ارز است. جهت اطلاع از هزینه‌های ویزا، به بخش "هزینه ویزا" در دستورالعمل سایت سفارت بروید و نرخ دقیق آن را ببینید. نوسانات ناگهانی در نرخ ارز ممکن است باعث تغییر در هزینه‌ها شود. از 2 فوریه 2020، هزینه ویزای شنگن افزایش ‌یافته است و برای افراد بالای 12 سال به 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال به 40 یورو رسیده است. دریافت ویزا برای کودکان زیر 6 سال بدون هزینه است.

 همچنین هزینه ویزا به یورو نیز به نرخ ارز وابسته است و نسبت به آن، تغییر می‌کند. متقاضیان باید 26.50 یورو به‌عنوان هزینه خدمات نیز پرداخت کنند. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها قابل‌برگشت نیست و باید حداقل 3 ماه قبل از درخواست ویزا، مبلغ 2500 تا 3000 دلار یا معادل نرخ رسمی واحد پول کشور مبدا را در حساب خود نگه دارید. ارائه مدارک مربوط به این حساب، نشان‌دهنده تمکن مالی شما برای دریافت ویزای خود حمایتی (تمکن مالی) سوئیس است.

اخذ اقامت دائم از طریق اقامت خود حمایتی سوئیس

 به‌طورکلی و باتوجه‌به مطالب ذکر شده در بالا، برای دریافت اقامت خود حمایتی سوئیس باید چندین مرحله را طی کنید، این مراحل عبارت‌اند از:

 • پیگیری قوانین و مقررات: اطمینان حاصل کنید که با تمامی قوانین و مقررات مرتبط با اخذ اقامت دائم در سوئیس آشنا هستید.
 • تحقیقات و آمادگی: اطلاعات کافی درباره نحوه اخذ اقامت دائم از طریق خود حمایتی را به دست آورید. درک کامل از فرایند و الزامات، ضروری است.
 • پیوستن به طرح اقامت خود حمایتی: بر اساس قوانین سوئیس، باید برای دریافت ویزای خود حمایتی، مدارک مالی و حساب بانکی خود جهت ثابت‌کردن تمکن مالی را ارائه دهید.
 • تقاضای اقامت دائم: سپس برای دریافت اقامت دائم از این طریق درخواست دهید. این درخواست شامل پرکردن برگه‌های مربوطه و ارائه مدارک موردنیاز است.
 • مصاحبه و بررسی: بعد از ارائه مدارک، سفارت یک مصاحبه برگزار و سوابق و موقعیت مالی شما را بررسی می‌کند.
 • انتظار برای دریافت مجوز: پس از ارسال درخواست، باید منتظر تصمیم مراجع مربوطه باشید. این پروسه ممکن است زمان‌بر باشد.
 • دریافت اقامت دائم: در صورت تأیید، مراحل پرداخت و اخذ کارت اقامت دائم آغاز می‌شود.
اقامت خود حمایتی سوئیس

 


مطالعه بیشتر: راهنمای اخذ وقت سفارت سوئیس


جمع‌بندی

در این مطلب از سبزینه نحوه اخذ اقامت تمکن مالی سوئیس مطالب را بیان کردیم. توصیه می‌کنیم برای مهاجرت موفق به این کشور از طریق تمکن مالی، با یک مشاور مهاجرت یا وکیل متخصص در این زمینه مشورت کنید. مشاوران ما در سبزینه آماده مشاوره و راهنمایی شما در این مورد هستند و شما می‌توانید تمامی سوالات و ابهاماتی که در دریافت اخذ اقامت سوئیس دارید، از آنها بپرسید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 157  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان