جستجو در سایت

مهاجرت به هلند ؛ شرایط اخذ اقامت هلند 2024

logo

هلند، کشوری است مملو از گل‌های رنگارنگ و جاذبه‌های گردشگری که در قلب قاره اروپا واقع ‌شده است. زیبایی و فرهنگ غنی این کشور غیرقابل‌انکار است، اما در کنار این ویژگی‌ها، عدم نژادپرسی و شرایط مناسب اخذ اقامت در این کشور سبب شده است تا سالانه حدود 200000 نفر هلند را برای زندگی و اقامت دائم انتخاب کنند.

ازآنجایی‌که در چند سال اخیر، مبحث مهاجرت به کشورهای اروپایی بیش از گذشته موردتوجه ایرانیان قرارگرفته است، این مقاله از سایت سبزینه را باهدف شرایط مهاجرت به هلند ارائه می‌دهیم؛ پس اگر می‌خواهید از شرایط ویزای هلند و نحوه زندگی در این کشور، جدیدترین اطلاعات را به دست آورید، این مقاله از سایت سبزینه را از دست ندهید.

مزایای مهاجرت به هلند کدامند؟

خوشبختانه بررسی‌ها نشان می‌دهد کشور هلند شرایط خوبی را برای مهاجران فراهم می‌کند. ازاین‌رو متقاضیان زندگی در هلند می‌توانند با اخذ ویزا و دریافت مجوز مهاجرت به این کشور، یک زندگی باکیفیت و نسبتاً خوبی را شروع کنند؛ اما پیش از اینکه با شرایط مهاجرت به این کشور آشنا شویم، بهتر است مزایای زندگی در این سرزمین را موردبررسی قرار دهیم.

تعادل در کار و زندگی

تعادل کاری در هلند از مزایای زندگی در این کشور است. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که در این کشور مرز میان کار و زندگی شخصی کاملاً مشخص است. کارگران و کارمندان در بازه­ای محدود با تمرکز بالا کار می‌کنند و پس از پایان کار از زندگی شخصی خود لذت می‌برند. کارگران تمام‌وقت، بیش از 60 درصد از روز خود را به مراقبت شخصی و اوقات فراغت اختصاص می‌دهند. پس با توجه به گفته‌های ساکنین این کشور، می‌توان نتیجه گرفت که پس از دریافت اقامت هلند برای امرارمعاش نیاز به داشتن شغل دوم، سوم و چهارم نیست، بلکه حقوق همان یک شغل می‌تواند بستر یک زندگی خوب و ایده‌آل را برای شما فراهم کند، البته مشروط بر اینکه تفریحات و خریدهای روزمره شما حساب‌شده باشد.

فرهنگ بسیار جذاب

شاید عجیب به نظر برسد؛ اما برعکس سایر کشورهای اروپایی، در هلند نژادپرستی، چندان مشاهده نمی‌شود و مردم با مهاجران و گردشگران بین‌المللی خوش‌برخورد هستند و از آن‌ها استقبال می‌کنند. ضمن اینکه در این کشور می‌توان شاهد جشنواره‌ها، رویدادهای فرهنگی، کنسرت‌های متعدد و... در طول یک سال بود.

عدم نیاز به یادگیری زبان هلندی

خوشبختانه مردم هلند از مهارت خوبی برای تکلم به زبان انگلیسی برخوردار هستند. در این کشور، اغلب کارکنان شرکت‌های خدماتی نظیر بانک‌ها، مراکز خرید و... به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ از روی این اگر قصد مهاجرت به این سرزمین را دارید، برای اخذ اقامت هلند نیاز به یادگیری و ارائه مدرک معتبر هلندی ندارید؛ اما بااین‌حال اگر قصد دارید در دانشگاه‌های معتبر این کشور ادامه تحصیل دهید، بهتر است با اصطلاحات کلی زبان این کشور آشنا باشید.

کیفیت آموزشی بالا

کشور هلند دارای بهترین سطح آموزشی در مدارس دولتی و خصوصی است و طبق آخرین تحقیقات بیش از 80 درصد از بزرگ‌سالان تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده‌اند و حدود یک‌سوم آن‌ها دارای مدرک دانشگاهی هستند که هر دو بالاتر از میانگین بین‌المللی است. ازاین‌رو می‌توان نتیجه گرفت شرایط تحصیل در هلند برای کودکان کشورهای دیگر که تحصیل در مدارس این کشور را انتخاب می‌کنند، جالب خواهد بود. چراکه در این کشور برای کودکانی با این شرایط، برنامه درسی خاصی طراحی ‌شده است که به کمک آن، دانش‌آموز علاوه بر آموزش مفاهیم درسی به زبان هلندی و انگلیسی نیز مسلط شوند.

مزایای مهاجرت به هلند

سیستم حمل ‌و نقل مناسب

یکی دیگر از مزایای مهاجرت به هلند که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، شرایط حمل‌ونقل و رفت‌وآمد آسان است. در واقع این کشور وسعت کمی دارد و نسبتاً کوچک است و سیستم حمل‌ونقل عمومی مناسبی دارد. اگرچه در این کشور وسایل حمل‌ونقل نظیر قطار، تراموا، اتوبوس و مترو فراهم است، اما دوچرخه‌سواری یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل‌ونقل در این کشور است و مردم سعی می‌کنند، برای سفرهای داخلی از دوچرخه استفاده کنند.

سیستم بهداشتی کارآمد

تحقیقات نشان می‌دهد که سیستم مراقبت‌های بهداشتی هلند از شرایط بسیار خوبی برخورد است و در این کشور می‌توان شاهد مراکز بهداشتی درمانی با استانداردهای بالا و کارکنان ماهر بود. در این کشور مراقبت‌های بهداشتی در دو سطح عمومی و خصوصی ارائه می‌شود که سطح عمومی زیر نظر دولت است و کلیه خدمات آن با قیمت‌های ثابت به شهروندان ارائه می‌شود. مراکز درمانی خصوصی نیز برای درمان مراجعه‌کنندگان، قیمت مصوب و مشخصی دارند.

آب‌وهوا و شرایط اقلیمی متعادل

خوب است قبل از مهاجرت به هلند این موضوع را بدانید که زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های معتدل در این سرزمین برقرار است. البته به دلیل گرم‌شدن کره زمین، تغییرات آب‌وهوایی در کلیه کشورها در هرسال غیرقابل‌ پیش‌بینی است؛ اما به‌طورکلی در این کشور در فصل بهار و پاییز می‌توان شاهد بارش باران بود و در فصل زمستان از سرمای بارش برف و تشکیل مه، لذت برد. فصل تابستان نیز گرمای قابل‌تحملی حاکم است. زیباترین فصل کشور هلند بهار است زیرا گل‌های نرگس و لاله وحشی در جای‌جای این کشور قابل ‌مشاهده است. در یک نگاه کلی می‌توان گفت که آب‌وهوا در این سرزمین تقریباً شبیه به آب‌وهوا در کشور ایران است.

امنیت مطلوب

بر اساس شاخص امن‌ترین کشورهای جهان در سال 2021، هلند در رتبه بیست و یکم ازنظر امنیت قرار گرفت؛ اما بااین‌حال امنیت در هیچ جای جهان 100٪ قابل تضمین نیست. ازاین‌روی توصیه می‌شود باوجود امنیت پایدار، بازهم مراقب جیب‌بر و دزدان حرفه‌ای در این کشور باشید.

خوراکی‌ های متنوع و خوش‌طعم

در کنار تنوع غذایی، از پنیرهای لذیذ این سرزمین نمی‌توان گذشت. به‌طورکلی تنوع غذایی در هلند سبب شده است تا افراد گیاهخوار و دیگرانی که رژیم غذایی خاصی دارند، برای مهاجرت، دغدغه مواد غذایی نداشته باشند؛ زیرا تنوع غذایی در این کشور به‌گونه‌ای است که همه افراد با هرگونه رژیم غذایی از سرو غذاها لذت ببرند. سوپ نخودفرنگی، هاتسپات، پنکیک، انواع پنیر، سوپ لوبیا و... تنها بخشی از غذاهای سنتی هلند را تشکیل می‌دهند که ازنظر گردشگران بین‌المللی عطروطعم بی‌نظیری دارند.

روش های مهاجرت به هلند کدامند؟

خوشبختانه روش‌های متعددی برای مهاجرت به هلند وجود دارد و شما می‌توانید متناسب با شرایط و وضعیت خود پس از خواندن ادامه این بخش برای مهاجرت به این کشور، تصمیم جدی بگیرید.

مهاجرت به هلند از راه تحصیل

تحصیل در هلند می‌تواند یک تجربه‌ خوب و جذاب برای علاقه‌مندان به علم باشد، چراکه آن‌ها می‌توانند در یک کشور امن و بافرهنگ غنی، ادامه تحصیل دهند. به‌طورکلی این کشور مناسب افرادی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دارند. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل و مهاجرت به این سرزمین این نکته را به یاد داشته باشند که ارائه مدرک زبان، انگیزه‌نامه و ریزنمرات، تنها بخشی از مدارکی است که باید آماده کنید.

اخذ اقامت هلند از طریق کار

متقاضیان مهاجرت به هلند وابسته به نوع کار، می‌توانند از طریق کارفرمای خود موفق به اخذ اقامت هلند از طریق کار شوند. البته کارفرما از این افراد برای اقامتشان، مدارکی نظیر کارت شناسایی، پاسپورت و غیره درخواست می‌کند و سپس با مجوز اداره کار، متقاضی اجازه دارد برای بازه مشخصی در این کشور کار کند. این فرآیند فقط شامل کارگران و کارمندانی که قصد دارند در این کشور کار کنند، نمی‌شود بلکه تمام پناهندگان، مهاجرانی با مهارت بالا و تحصیلات عالی و... نیز اگر متولد هلند نباشند، می‌توانند از طریق درخواست کارفرمای خود، حق اقامت دریافت کنند.

دریافت اقامت هلند از طریق کار

مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجران بین‌المللی محسوب می‌شود؛ چراکه با سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توان در بازه 3 الی 5 اقامت هلند را دریافت کرد و پس‌ازآن به مدت 5 سال از خدمات این کشور نظیر سفر به حوزه شینگن، حق کار، تحصیل و... بهره‌مند شد. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که سرمایه‌گذاری برای مهاجرت به این کشور، تنها برای افرادی مناسب که است که حداقل 1.25 میلیون یورو سرمایه اولیه برای شروع در یک کسب‌وکار جدید هلندی داشته باشند و این مبلغ را حتماً باید به یکی از حساب‌های بانک‌های این کشور یا یکی بانک‌های از کشورهای عضو اتحادیه اروپا واریز کنند.

اخذ اقامت هلند از طریق ثبت شرکت

دریافت اقامت هلند از طریق ثبت شرکت یکی دیگر روش‌های مهاجرت به این کشور است. خوشبختانه مقررات این کشور به‌گونه‌ای است که مهاجران بین‌المللی نیز می‌توانند در آن شرکت و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند، البته مشروط براینکه از قوانین محلی مهاجرت آگاهی داشته باشند و تا حد قابل‌توجهی از آن‌ها پیروی کنند.

مهاجرت به هلند از طریق تمکن مالی

دانشجویان و خانواده‌های دونفره به‌راحتی می‌توانند از روش اقامت تمکن مالی هلند استفاده کنند. حداقل مبلغ موردنیاز برای استفاده از این روش، حدوداً 965 یورو در ماه است و برای اثبات، باید مدرک معتبر تمکن مالی به مدت حداقل 7 ماه را ارائه دهند.

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج تنها در صورتی میسر است که شما حداقل 3 سال با یک تبعه هلندی ازدواج ‌کرده باشید و پس‌ازآن در آزمون تابعیت شرکت و در آن، نمره قبولی دریافت کنید. برای اخذ اقامت از طریق ازدواج، شما باید حتماً حداقل 18 سال سن داشته باشید و در 5 سال گذشته هیچ جرمی در این سرزمین مرتکب نشده باشید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقامت از طریق ازدواج این است که شما باید برای اخذ حقوق شهروندی، ملیت گذشته خود را فراموش کنید. ارائه شناسنامه، سند ازدواج و گواهی ادغام مدنی تنها بخشی از مدارکی هستند که باید برای اخذ اقامت دائم ارائه دهید. در انتها لازم به ذکر که بگوییم هرگونه ازدواج صوری با هدف اخذ اقامت دائم، جرم محسوب می‌شود و شخص خارجی، مجرم محسوب می‌شود و در اسرع وقت باید به کشور خود برگردد.

اقامت هلند از طریق ویزای همراه

ویزای همراه بهترین گزینه برای افرادی محسوب می‌شود که پدر یا مادر آن‌ها در هلند در حال کار یا تحصیل است. چراکه او می‌تواند از طریق پدر یا مادر خود به این کشور مهاجرت کند و برای مدتی از زندگی و تفریح در این کشور لذت ببرد. همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، معمولاً این ویزا از طریق اقامت از طریق کار، ازدواج و... میسر است. به بیان ساده‌تر اگر پدر یا مادر شما در این کشور از طریق کار، سرمایه‌گذاری یا ازدواج موفق به اخذ اقامت شده‌اند، می‌توانند خانواده خود را نیز همراهمی کنند.

البته این نکته را فراموش نکنید ویزای همراه، تنها به همسر و فرزندان زیر 18 سال او تعلق خواهد گرفت. ارائه پاسپورت معتبر، سند ازدواج، 2 قطعه عکس، اثبات مدارکی مبنی بر تمکن مالی، تنها بخشی از مدارک لازم برای دریافت ویزای همراه محسوب می‌شود.

مهاجرت به هلند از طریق تولد فرزند

طبق قانون که تاریخ 31 دسامبر سال 1984 که در هلند تائید شد، مهاجرت به هلند از طریق تولد فرزند تنها بر اساس قانون خون میسر است و افرادی که مهاجرت به این کشور را انتخاب کرده‌اند، باید بدانند که تنها زمانی از این روش می‌توانند اقامت بگیرند که پدر یا مادر نوزاد، اهل این سرزمین باشند. درنتیجه به دنیاآوردن فرزند در این کشور نمی‌تواند دلیلی بر اخذ اقامت باشد. نوزادان خارجی که توسط پدر و مادر هلندی به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند نیز در بزرگ‌سالی می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.

اخذ اقامت هلند از طریق خرید ملک

اگرچه اقامت هلند از طریق خرید ملک یکی از روش‌های مناسب برای تشکیل یک زندگی ایده‌آل محسوب می‌شود، اما بر اساس جدیدترین قوانین این کشور و کمبود مسکن، تنها مقیمان هلند می‌توانند ملک خریداری کنند. ازآنجایی‌که امکان خرید ملک در این کشور برای کسی که ساکن ایران است وجود ندارد، درنتیجه نمی‌توان از طریق ملک برای اقامت و دریافت حقوق شهروندی اقدام کرد.

اخذ اقامت هلند از طریق خرید ملک

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی یکی از روش‌های پراسترس و پرچالش برای اخذ اقامت است. دولت هلند به افرادی که در کشورشان بنا به انتخاب دین خاص، پیروی از فعالیت اجتماعی خاص، مسائل سیاسی، ملیت و... تحت آزار و اذیت هستند، پناهندگی می‌دهد. همچنین افرادی که در کشور خود جنگ، تجاوز جنسی، تمسخر، شکنجه یا رفتارهای غیرانسانی یا تحقیرآمیز را تجربه می‌کنند، نیز می‌توانند از این کشور پناهندگی دریافت کنند. طبق قوانین حقوق بشر، مقامات هلند موظف‌اند، درصورتی‌که کشور زادگاه شخص پناهنده، توانایی محافظت از آن را ندارد، از او مراقبت و حمایت کند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت هلند

به‌طورکلی مدارک لازم برای مهاجرت به هلند می‌تواند وابسته به اهداف شما متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال اگر مهاجرت از طریق تمکن مالی باشد، شما باید حتماً مدارکی را ارائه دهید که بیانگر ثبات مالی شما باشد. افرادی که با قصد ادامه تحصیل، این سرزمین را به‌عنوان مقصد علمی انتخاب می‌کنند، باید مدرک معتبر زبان با نمره قابل‌توجهی داشته باشند. بااین‌حال موارد زیر تنها بخشی از مدارک لازم برای اخذ اقامت هلند است:

 1. عکس مخصوص پاسپورت
 2. کارت شناسایی
 3. سن قانونی 18 سال یا حداقل 13 سال
 4. عدم سابقه کیفری
 5. هزینه لازم برای زندگی
 6. هزینه اخذ اقامت
 7. ریزنمرات برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در هلند را دارند.

هزینه مهاجرت به هلند

به‌طورکلی هزینه مهاجرت به هلند را نمی‌توان به صورت یک عدد و مبلغ مشخصی تعیین کردغ چراکه این هزینه ممکن است وابسته به شیوه مهاجرت شما متغیر باشد؛ اما به‌طور میانگین هزینه مهاجرت به این کشور 17 هزار یورو تا 30 هزار یورو متغیر است که البته این هزینه، هرسال ممکن است افزایش یابد.

هزینه مهاجرت به هلند

بهترین شهر ها برای مهاجرت به هلند کدامند؟

انتخاب شهر مدنظر برای اسکان دائم یا موقت ازجمله مهم‌ترین تصمیماتی است که باید قبل از مهاجرت به هلند آن را مدنظر قرار دهید. به‌طورکلی اغلب شهرهای این کشور می‌توانند گزینه مناسبی برای زندگی و اسکان باشند، اما کشورهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، دارای مزایای بیشتری برای مهاجران بین‌المللی هستند. مطالعه جدول زیر می‌تواند اطلاعات کافی در جهت مزایا و معایب بهترین شهرها برای مهاجرت را در اختیار شما قرار دهد.

ردیف

نام شهر

مزایا

معایب

1

آمستردام

تسلط کافی مردم به زبان انگلیسی، بستر شغلی عالی، برپایی جشنواره‌های متعدد فرهنگی

هزینه بالای زندگی و قیمت اجاره بالا

2

لاهه

وجود سفارتخانه‌های متعدد، نزدیکی به دریا، تعادل کار و زندگی شخصی

کمبود مسکن، هزینه اجاره بالا

3

اوترخت

برپایی رویدادهای فرهنگی، مناسب برای دانشجویان و افراد دورکار، تنوع سرگرمی

کمبود مسکن و سخت یافتن شغل مناسب

4

روتردام

جذب کارگر بیشتر، تنوع در فضای گردشگری، تسلط مردم به زبان انگلیسی

چالش یافتن مسکن مناسب

5

آیندهوون

نزدیکی به فرودگاه، تنوع در رستوران و کافی‌شاپ

عدم وجود جذابیت گردشگری

6

هارلم

نزدیکی به شهرهای اصلی، سبک زندگی آرام

عدم وجود امکانات و سخت یافتن مسکن مناسب

7

گرونینگن

هزینه زندگی ارزان برای دانشجویان، زندگی شبانه، هزینه‌های پایین اجاره

دور بودن از شهرهای اصلی و عدم تسلط کافی مردم به زبان انگلیسی

8

تیلبورگ

مناسب برای تشکیل استارت‌آپ، سبک زندگی آرام، مسکن ارزان‌قیمت

بارش‌های متعدد

9

لیدن

مناسب برای زندگی دانشجویی، گردشگران اندک، رستوران‌های متعدد

ازدحام مردمی فراوان

10

ماستریخت

امنیت بالا،جاذبه‌های گردشگری فراوان، نزدیکی به کلان‌شهرها

عدم تسلط مردم به زبان انگلیسی

آنچه می‌توان از جدول فوق نتیجه گرفت این است که اگرچه زندگی در هلند دارای مزایای بی‌شماری است، اما کمبود مسکن و مالیات نسبتاً بالا دو موضوع مهم هستند که شما باید آن‌ها را در تصمیم نهایی خود، لحاظ کنید. پس برای یک تصمیم درست حتماً تمامی جوانب مهاجرت را بررسی کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم هلند

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت دائم هلند را دارند، باید به این موضوع آگاه باشند که می‌توانند از طریق تحصیل یا سرمایه‌گذاری، زودتر اقامت دائم دریافت کنند؛ اما برای دریافت این اقامت شما باید به مدت 5 سال متوالی در این کشور زندگی کنید و سابقه کیفری نداشته باشید. به‌طورکلی مهاجران بین‌المللی به دو شکل می‌توانند در این کشور زندگی کنند. اخذ اقامت دائم و اخذ اقامت شهروندی که دو موضوع جدا از هم هستند.

افراد مهاجر اگر از خارج از قاره اروپا برای مهاجرت به این کشور اقدام می‌کنند، برای دریافت اخذ اقامت شهروندی باید مراحل طولانی‌تر و پرهزینه‌تری را سپری کنند، اگرچه با اخذ اقامت دائم نیز می‌توان زندگی و تحصیل باکیفیتی داشت، اما دریافت اقامت شهروندی دارای مزایای بیشتری است که در ادامه بخشی محدودی از آن‌ها را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

 1. اخذ پاسپورت هلندی
 2. حق رأی کامل در تمام انتخابات ملی
 3. حق کاندیدشدن برای هر سمتی در مناصب دولتی
 4. حق نقل‌مکان به خارج از کشور برای مدت نامحدود

در پایان لازم به ذکر است بگوییم که اخذ اقامت دائم نیز مزایایی نظیر امکان کار، تحصیل، خرید ملک، دریافت وام و امکان سفر چندروزه به کشورهای هم‌جوار را فراهم می‌کند. پس اگر بیش از 13 سال سن دارید و قصد دارید مهاجرت کنید، می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری، کار، تحصیل و... مشروط بر عدم سابقه کیفری برای اخذ اقامت در این کشور اقدام کنید.

مطالعه بیشتر: راهنمای دریافت وقت سفارت هلند

جمع‌بندی

اکنون با شرایط مهاجرت به هلند آشنا شدید و مزایای زندگی در این کشور را بررسی کردید، می‌توانید با دید وسیع‌تر و بهتر برای مهاجرت اقدام کنید. هلند می‌تواند یک مقصد عالی برای سرمایه‌گذاری، شروع کسب‌وکار یا تحصیل باشد. اگر قصد دارید به این کشور زیبا مهاجرت کنید، نسنجیده گام برندارید و برای کاهش بازه اخذ ویزا و مهاجرت بهتر و آسان‌تر، حتماً با مشاوران و افراد کار بلد مانند سبزینه مشورت کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درزمینه مدارک و نحوه مهاجرت، روی مشاوران حرفه‌ای ما در سبزینه حساب ویژه‌ای باز کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 137  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان