جستجو در سایت

تحصیل در اسپانیا؛ شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

logo

تحصیل در اسپانیا فرصت‌های کم‌نظیر و جدیدی پیش رویتان قرار می‌دهد تا با استفاده از آن، آینده کاری و تحصیلی خود را تضمین کنید. کشور اسپانیا با رعایت استانداردهای بین‌المللی آموزش و فراهم‌سازی بستری مطلوب برای جذب محصلان خارجی؛ به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد اصلی برای مهاجرت و ادامه تحصیل شناخته می‌شود؛ بنابراین اگر شما هم رؤیای تحصیل در این کشور را دارید و می‌خواهید با اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای مربوطه، به این کشور سفر کنید؛ تا پایان این بخش از سبزینه همراه ما باشید و اطلاعات ارزشمندی در این باره به دست آورید.

تحصیل در کشور اسپانیا

مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا کدامند؟

دلایل زیادی برای تحصیل در اسپانیا وجود دارد که نشان می‌دهد شما می‌توانید با مهاجرت تحصیلی به این کشور، آینده خود را تضمین کنید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در اولین بخش از این مقاله، مروری گذرا بر چند مورد از مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا داشته باشیم تا در نهایت؛ شما عزیزان هم با اطلاع از آن، تصمیم قطعی خود را برای مهاجرت به این کشور بگیرید.

سیستم آموزشی باکیفیت

در اسپانیا دانشگاه‌های متعددی وجود دارد که از نظر سطح کیفی آموزش، در صدر جدول بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان قرار گرفته‌اند. این دانشگاه‌ها و مؤسسات فرصت‌های آموزشی فوق‌العاده‌ای را در برایتان فراهم می‌کنند تا دانش و مهارت خود را در دوران تحصیل به میزان قابل‌توجهی افزایش دهید. از سوی دیگر، سیستم آموزشی در این کشور به‌خوبی سازماندهی شده است و به‌گونه‌ای اجرا می‌شود که بهترین فرصت‌های یادگیری را برای محصلان بومی و بین‌المللی در تمام سطوح مهیا می‌سازد. اسپانیا سومین کشور پرطرف‌دار برای مطالعات بین‌المللی است و مانند کانادا، فرانسه و ایتالیا؛ در میان انتخاب‌های برتر دانشجویان بین‌المللی و به‌خصوص ایرانیان قرار دارد. این کشور برای آماده‌سازی دانشجویان جهت ورود به بازار کار، اهمیت زیادی قائل است و کیفیت بالای سیستم آموزشِ عالی آن، چنین تعهدی را به تأیید می‌رساند.

تحصیل به زبان انگلیسی

باوجوداینکه اغلب برنامه‌های تحصیلی در این کشور به زبان اسپانیایی است؛ اما شما می‌توانید برنامه‌ها و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را نیز بیابید. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که مهارت چندانی در زبان اسپانیایی ندارد، گزینه‌های متعددی برای تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی پیش رو خواهید داشت. همچنین برنامه‌هایی وجود دارند که دوزبانه هستند و علاوه بر اسپانیایی، به انگلیسی هم تدریس می‌شوند؛ بنابراین درصورتی‌که هنوز به زبان اسپانیایی تسلط کامل ندارید؛ می‌توانید با ارائه مدرک زبان انگلیسی قابل‌قبول، در برنامه‌های مربوط به این زبان شرکت کنید.

یک فرصت طلایی برای یادگیری زبان اسپانیایی

همان‌طور که در قسمت پیش گفتیم، ممکن است زمانی که برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنید، تسلط چندانی به زبان اسپانیایی نداشته باشید؛ اما آنچه اهمیت دارد، این است که شما یک فرصت طلایی خواهید داشت تا از طریق تعامل با بومیان این کشور، در سریع‌ترین زمان ممکن این زبان را بیاموزید. شایان‌ذکر است که زبان اسپانیایی دومین زبان رایج در جهان به شمار می‌رود؛ به همین دلیل، یادگیری آن کمک خواهد کرد تا بتوانید با بازارهای جهانی ارتباط برقرار کنید و پس از فارغ‌التحصیلی، کسب‌وکار خود را گسترش دهید. پس با این حساب می‌توان گفت که شما برای تحصیل در اسپانیا، می‌توانید با مدرک زبان انگلیسی هم به این کشور مهاجرت کنید؛ اما برای پیشرفت در زمینه تحصیلی و کاری خود، یادگیری این زبان هم الزامی خواهد بود.

فرصت‌ های شغلی و ارتباطات بین‌المللی قوی

باتوجه‌به اقتصاد قوی و روبه‌رشدی که اسپانیا دارد، هر ساله نیروهای کار ماهری از سراسر دنیا به قصد مهاجرت کاری، این کشور را انتخاب می‌کنند. از سوی دیگر، با تحصیل در اسپانیا فرصت‌های کارآموزی و شغلی متعددی برایتان فراهم خواهد شد و از این طریق می‌توانید به‌صورت حرفه‌ای وارد بازار کار شوید. همچنین این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که ارتباطات بین‌المللی خوبی با سایر کشورهای اروپاییِ پیشرفته دارد، و همین مسئله سبب می‌شود تا فرصت‌های بیشتری برای پیشرفت و توسعه بر سر راهتان قرار بگیرد.

هزینه‌ های پایین تحصیل و زندگی

یکی از دلایل محبوبیت تحصیل در اسپانیا، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی، در مقایسه با آمریکا و سایر کشورهای اروپایی است. به همین دلیل اغلب دانشجویانی که قصد دارند باقی دوره تحصیلات خود را در یک کشور پیشرفته سپری کنند، این کشور را در صدر جدول انتخاب‌های خود قرار می‌دهند؛ بنابراین اگر شما هم رؤیای تحصیل در کشور اسپانیا را در سر دارید، در ادامه همراه ما باشید تا شرایط تحصیل در هر یک از مقاطع مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

شرایط تحصیل در اسپانیا

شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در اسپانیا برای آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، این است که حتماً باید ۲۴۰ واحد را طی ۴ سال متوالی بگذرانند. در ضمن امکان گذراندن بیش از ۹۰ واحد در یک سال وجود ندارد. برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش در مقطع کارشناسی، آزمون ورودی برگزار می‌کنند؛ بنابراین باید مطلع شوید که آیا دانشگاه موردنظر شما هم، چنین آزمونی خواهد داشت یا خیر. از نظر بازه سنی هم باید بگوییم که محدودیت خاصی برای تحصیل در این مقطع وجود ندارد؛ اما اگر سن شما کمتر از ۲۶ یا ۲۲ سال باشد، شانستان برای پذیرش بیشتر خواهد بود. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس (کارشناسی) در اسپانیا، معادل ۷۵۰ الی ۲۱۰۰ یورو در سال است.

شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

مدت‌زمان لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، حداکثر ۲ سال است و تعداد واحدها باتوجه‌به هر رشته می‌تواند متفاوت باشد. برای ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس، باید یک مدرک لیسانس معتبر ارائه دهید. یکی دیگر از شروط لازم برای اخذ پذیرشِ تحصیل در این مقطع، داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره قبولی ۵ است. حداکثر رده سنی که مجاز به تحصیل در این مقطع خواهد بود، ۳۸ سال است. همچنین اگر سن شما کمتر از ۳۰ سال باشد، نسبت به برخی دیگر از رقبای خود که سن بیشتری دارند؛ از این نظر در اولویت قرار خواهید گرفت. هزینه تحصیل در اسپانیا برای مقطع فوق‌لیسانس (کارشناسی ارشد)، معادل ۹۰۰ الی ۳۳۰۰ یورو در سال است.

شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

برای تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری، ۸۴ دانشگاه وجود دارد که از بین آن‌ها، سالامانکا قدیمی‌ترین دانشگاه محسوب می‌شود که در سال 1218 بنیان‌گذاری شده است. تحصیل در مقطع دکتری معمولاً ۳ سال زمان می‌برد و هزینه مورد نیاز، به‌صورت سالانه حدوداً ۲۳۰۰ الی ۵۰۰۰ یورو خواهد بود. دانشگاه‌های والنسیا، CEU، مادرید، بارسلونا و... از جمله بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند که برنامه‌های تحصیلی مقطع دکتری را ارائه می‌دهند. مدرک زبان با حداقل نمره قبولی ۵٫۵ الی ۶٫۵ الزامی است. همچنین محدودیتی از بابت رده سنی وجود ندارد؛ اما اگر سن شما کمتر از ۴۵ سال باشد، شانس بیشتری برای پذیرش درخواستتان خواهید داشت. 

تحصیل در کشور اسپانیا برای دانشجویان پزشکی

پس از اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا و مهاجرت به این کشور برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی، فرصت‌های بی‌شماری به دست خواهید آورد تا قله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید. به‌طورکلی دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد با تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی می‌توان آینده درخشان و امیدوارکننده‌ای برای خود رقم زد. از طرفی هم هزینه تحصیل پزشکی در این کشور، نسبت به سایر کشورهای پیشرفته (مانند آمریکا، فرانسه، انگلستان و...) مقرون‌به‌صرفه است و به همین دلیل، موردتوجه دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد. به طور معمول هزینه تحصیل پزشکی در این کشور، در دانشگاه‌های دولتی حدود ۵۹۰ الی ۱۷۷۰ یورو و در دانشگاه‌های خصوصی حدود ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال است.

بهترین دانشگاه‌های رشته پزشکی در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه بارسلونا: برای تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی، این دانشگاه بهترین گزینه خواهد بود. این دانشگاه در سال ۱۴۵۰ تأسیس شد و امروزه در فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهانی قرار دارد. متخصصان و اساتید برتر دنیا در دانشگاه مشغول به تدریس علم پزشکی به دانشجویان بومی و بین‌المللی هستند.
 • دانشگاه ناوارا: یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا است که انواع برنامه پزشکی توسط اساتید برتر، به زبان انگلیسی در آن ارائه می‌شود. محیط آرام و جو آرامش بخشی که دارد، تأثیر بسزایی بر ثبات روحی و آرامش فکری دانشجویان می‌گذارد. این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۵۲ تأسیس شده است و هر ساله تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان بین‌المللی رشته پزشکی را به خود جذب می‌کند.
 • دانشگاه والنسیا: این دانشگاه در قلب اسپانیا قرار گرفته است و علاوه بر اینکه به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی (Avenida de Blasco Ibanez) این کشور را هم در دل خود جای‌داده است. در این دانشگاه، کلاس‌ها به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی برگزار می‌شود.

برترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل در اسپانیا کدامند؟

 انتخاب دانشگاه مناسب، مهم‌ترین گام برای تحصیل در اسپانیا یا هر کشور دیگری به شمار می‌آید؛ بنابراین در این قسمت تصمیم گرفتیم تا با ارائه جدول زیر، شما عزیزان را با برترین دانشگاه‌های این کشور آشنا کنیم.

دانشگاه

امتیاز جهانی

دانشگاه بارسلونا

۷۱٫۸

دانشگاه خودمختار بارسلون

۶۶٫۸

دانشگاه پمپئو فابرا

۶۳٫۲

دانشگاه والنسیا

۶۲٫۴

دانشگاه خودمختار مادرید

۶۱٫۴

دانشگاه گرانادا

۵۷٫۸

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

۵۶٫۷

دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا

۵۴٫۹

دانشگاه ناوارا

۵۴٫۸

 شرایط سنی تحصیل در اسپانیا چگونه است؟

برای اطلاع از شرایط سنی تحصیل در اسپانیا در مقاطع مختلف (از دبستان تا دکتری)، می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

شرایط سنی تحصیل در اسپانیا

مقطع دبستان

۶_۱۲ سال

مقطع متوسطه

۱۲_۱۶ سال

مقطع کارشناسی

محدودیت ندارد؛ اما شانس قبولی متقاضیان کمتر از ۲۶ سال بیشتر است.

مقطع کارشناسی ارشد

محدودیت ندارد, اما شانس قبولی متقاضیان کمتر از ۳۸ سال بیشتر است.

مقطع دکتری

محدودیت ندارد؛ اما شانس قبولی متقاضیان کمتر از ۴۵ سال بیشتر است.

 مدارک لازم برای تحصیل در کشور اسپانیا

در رابطه با مدارک لازم برای تحصیل در اسپانیا باید بگوییم که این پروسه به دو مرحله تقسیم می‌شود:

ارائه مدارک لازم برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه

مدارکی که برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر باید ارائه دهید، بسته به شرایط هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد؛ اما به طور معمول تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی موارد زیر را از متقاضی درخواست می‌کنند:

 • گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه
 • مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی
 • معدل آخرین مقطع تحصیلی
 • توصیه‌نامه اساتید معتبر
 • انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلی
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات

ارائه مدارک لازم برای دریافت ویزای اسپانیا

 • پاسپورت معتبر و عکس مناسب
 • رسید پرداخت هزینه‌های موردنیاز
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • بیمه مسافرتی و گواهی سلامت
 • مدارک تحصیلی اعم از ریزنمرات، رزومه، توصیه‌نامه و...

تحصیل در اسپانیا بدون نیاز به مدرک زبان

هدف از مهاجرت به یک کشور دیگر، کار و تحصیل در راستای کسب موفقیت‌های بزرگ‌تر است. به همین منظور، داشتن مهارت زبانی بالا، نقش مهمی در تسریع فرایند مذکور ایفا می‌کند. در واقع اگر قصد کار یا تحصیل در کشور اسپانیا را داشته باشید، با یادگیری زبان اسپانیایی به‌راحتی می‌توانید با همکاران و اساتید خود ارتباط برقرار کنید. از‌این‌رو ارائه مدرک زبان هنگام اخذ ویزا و ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه جزو شروط حائز اهمیتِ پروسه مهاجرت محسوب می‌شود.

حتی اگر تحت شرایطی ارائه این مدرک الزامی نباشد، باز هم اگر آن را داشته باشید و ضمیمه پرونده خود بکنید، شانس‌تان برای قبولی افزایش می‌یابد.

البته شما می‌توانید به جای مدرک زبان اسپانیایی، مدرک آیلتس زبان انگلیسی با حداقل نمره قبولی را نیز ارائه دهید. سپس با قبولی درخواست و مهاجرت به این کشور، در آن‌جا فرصت بیشتری برای یادگیری زبان اسپانیایی خواهید داشت. حتی می‌توانید در دوره‌های رایگانی که از طرف مدرسه یا دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنید و به واسطه برقراری ارتباط با بومیان اسپانیایی، روند یادگیری خود را سرعت ببخشید.

بنابراین باید بگوییم که داشتن مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی برای تحصیل در این کشور، یک فاکتور ضروری است و حتما باید آن را دارا باشید تا با درخواست‌تان برای اخذ پذیرش دانشگاه و مجوز تحصیلی موافقت شود.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، امکان تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی هم وجود دارد و شما می‌توانید با ارائه مدرک زبان مربوطه، نامه پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید و برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهید. در ضمن، بیشتر محصلان ایرانی که برای تحصیل به اسپانیا مهاجرت می‌کنند، از مدرک آیلتس بهره می‌گیرند تا پس از مهاجرت، در اولین فرصت با برنامه‌ریزی اصولی و شرکت در دوره‌های آموزشی، برای یادگیری زبان اسپانیایی و دریافت مدرک آن اقدام کنند.

نکته مهمی که وجود دارد، این است که اگر با مدرک زبان انگلیسی مهاجرت کنید و مهارت چندانی در زبان اسپانیایی نداشته باشید، گزینه‌های محدودتری برای انتخاب دانشگاه در اختیار خواهید داشت؛ زیرا باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنید که یا دوزبانه هستند، یا به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. بنابراین ما در ادامه برخی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان اسپانیا را معرفی خواهیم کرد تا در صورت تمایل، راجع به هر یک از آن‌ها تحقیقات مفصلی انجام دهید و تصمیم خود را برای ارائه درخواست پذیرش به هر کدام از موارد مذکور بگیرید:

 • دانشگاه بین المللی کاتالونیا INTERNATIONAL UNIVERSITY OF CATALONIA  
 • دانشگاه بارسلونا BUNIVERSITY OF BARCELONA
 • دانشگاه خودگردان مادرید  Autonomous University of Madrid
 • دانشگاه خودگردان بارسلونا UNIVERSITAT AUTONOMA DE BARCELONA
 • دانشگاه پومپئو فابرا بارسلونا UNIVERSITY OF POMPEU FABRA(UPF)
 • دانشگاه    LA SALLE BARCELONA 3DSCHOOl
 • دانشگاه کاتولیک در مورسیا   CATHOLIC UNIVERSITY OF MURCIA
 • دانشگاه پلی تکنینک کاتالونیا  POLYTECHNIC UNIVERSITY OF CATALONIA

هزینه مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا، ابتدا باید اطلاعات دقیق و کاملی راجع به هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور به‌دست آورید. سپس براساس مقدار بودجه‌ای که دارید و در صورت توانایی اثبات تمکن مالی، برای اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. در جدول زیر هزینه تحصیل در موسسات دولتی و خصوصی و هزینه زندگی در این کشور را آورده‌ایم، با مرور آن می‌توانید به یک دیدگاه کلی از این مسئله برسید.

هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا (به صورت سالانه)

زندگی

مقطع ابتدایی

مقطع متوسطه

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی ارشد

مقطع دکتری

۱۲_۱۵ هزار یورو

 

دولتی

خصوصی

دولتی

خصوصی

دولتی

خصوصی

دولتی

خصوصی

دولتی

خصوصی

هزینه ندارد

 

۱۰_۳۰ هزار یورو

 

هزینه ندارد

 

۲_۲۰ هزار یورو

 

۷۵۰_۲۵۰۰ یورو

 

تا ۲۰ هزار یورو

 

۱۰۰۰_۳۵۰۰ یورو

 

تا ۲۰ هزار یورو

 

۸۰۰_۱۲۰۰ یورو

 

تا ۲۰ هزار یورو

 

توجه داشته باشید که هزینه ویزای تحصیلی اسپانیا نیز حدود 60 دلار است.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا با دریافت بورسیه تحصیلی

برای تحصیل در اسپانیا می‌توانید با اخذ بورسیه، تا حدودی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. شرایط بهره‌مندی از تسهیلات آن، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تاحدودی متفاوت است و پیش از هر اقدامی ابتدا باید به درستی از شرایطی که دارد، مطلع شوید. باتوجه به تجربیات مهاجران ایرانی، شنیده‌ها حاکی از آن است که دریافت بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به مقطع کارشناسی، به‌مراتب پروسه ساده‌تری دارد. به طورکلی، مدارک لازم برای ارائه درخواست بورسیه عبارت‌اند از:

 • گواهی سلامت جسمانی و مدارک پزشکی
 • مدرک زبان آیلتس، تافل و...
 • انگیزه نامه و توصیه نامه معتبر
 • رزومه و یک عکس مناسب
 • برنامه تحصیلی یا Study Plan برای دانشجویان کارشناسی ارشد
 • داشتن معدل مناسب در مقطع قبلی
 • پروپوزال تحقیقاتی برای دانشجویان دکتری
 • سوابق کاری و پروژه یا مقالات تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلی

برخی از متداول‌ترین بورسیه‌های دانشگاهی کشور اسپانیا عبارت‌اند از:

 • بورسیه دولتی
 • بورسیه دانشگاه گرانادا
 • بورسیه مرکز تحقیقات ژنومی
 • بورسیه UIC بارسلون
 • بورسیه وزارت فرهنگ و آموزش
 • دانشگاه اروپایی آتلانتیک
 • بورسیه اراسموس موندوس

شرایط بیمه برای دانشجویان در اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید بیمه سلامت خود را نادیده بگیرید؛ زیرا یکی از شروط اصلی مهاجرت و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، داشتن بیمه است. بیمه مخصوص دانشجویان بین‌المللی به دو دسته بیمه خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود و با بهره‌مندی از خدمات هر کدام می‌توان به‌میزان قابل توجهی در مخارج بهداشت و درمان صرفه‌جویی کرد. البته شاید این سوال هم برایتان پیش بیاید که چه فرقی بین بیمه مسافرتی و بیمه دانشجویی وجود دارد؟ در پاسخ به پرسش مذکور باید بگوییم که بیمه مسافرتی خسارت حوادثی را که پس از رسیدن به این کشور برایتان اتفاق بیفتد، تحت پوشش خود فرار نمی‌دهد. از سوی دیگر، بیمه دانشجویی بخشی از هزینه‌های درمان، بستری و معاینه را برعهده می‌گیرد و در عوض، مسئولیتی در قبال حوادثی که حین مسافرت به کشور اسپانیا رخ می‌دهد، نخواهد داشت.

برخی از بهترین شرکت‌های بیمه دانشجویی در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • Sanitas
 • Cignaglobal
 • IMQ
 • Asisa
 • Segurcaixaadeslas
 • Allianzcare
ویزای تحصیلی اسپانیا

آشنایی با انواع کار دانشجویی در اسپانیا

برای مدیریت و تامین هزینه‌های خود حین تحصیل در اسپانیا، می‌توانید به صورت پاره‌وقت (۲۰ ساعت در هفته یا ۴ ساعت در روز) کار کنید. البته حتما باید دقت کنید که کار شما تداخلی با برنامه تحصیلی‌تان نداشته باشد. همچنین برای اینکه شانس‌تان در پیدا کردن یک شغل دانشجویی خود افزایش یابد، بهتر است مهارت خود را در زبان اسپانیایی تقویت کنید. رعایت تمام مقررات مربوط به کار و تحصیل ضروری است و اگر رفتار شما خلاف این امر را ثابت کند، ممکن است مورد پیگرد قانونی قرار بگیرید و محکوم به پرداخت جریمه یا بازگشت به کشور خود شوید. از جمله بهترین مشاغل دانشجویی در این کشور عبارت‌اند از:

 • کارشناس پشتیبانی فناوری اطلاعات
 • پرستار کودک
 • مربی تناسب اندام
 • صندوقدار
 • دستیار رسانه‌های اجتماعی
 • حسابدار
 • معلم آنلاین انگلیسی

درنظر بگیرید که حداقل حقوق مشاغل پاره وقتِ دانشجویی در اسپانیا حدود ۴۵۰_۵۰۰ یورو است.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

اقامت اسپانیا پس از تحصیل، این فرصت را برایتان فراهم می‌کند تا بتوانید به مدت ۱_۵ سال به طور موقت در این کشور زندگی کنید و مشغول به کار شوید؛ پس از آن هم برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید.

روش‌های مختلفی که برای اخذ اقامت پس از تحصیل در اسپانیا وجود دارد عبارت‌اند از:

 • اخذ اقامت با ازدواج: در این روش شما باید با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کنید تا پس از تحصیل در اسپانیا، مجوز اقامت خود را بگیرید. این مجوز به مدت ۵ سال اعتبار خواهد داشت، سپس می‌توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید.
 • اخذ اقامت با پناهندگی: اگر جان شما در کشور خودتان در خطر باشد یا به دلیل مسائل سیاسی و امنیتی، قادر به اقامت در کشور خود نباشید، می‌توانید به صورت پناهنده در این کشور بمانید. به خاطر داشته باشید که قوانین پناهندگی این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی، تاحدودی پیچیده و سخت‌تر است.
 • اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری: شما می‌توانید به واسطه کارآفرینی، ثبت شرکت یا عضویت در طرح‌های خود حمایتی، نسبت به اخذ اقامت اسپانیا اقدام کنید.
 • اخذ اقامت با کار: همانطور که پیش از این هم توضیح دادیم، شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی، با دریافت ویزای کار و یک جاب آفر از کارفرمای اسپانیایی، اقامت کاری بگیرید.

جمع‌بندی

در این مطلب از سبزینه به بررسی شرایط تحصیل در اسپانیا پرداختیم و توضیح دادیم که برای اخذ اقامت پس از تحصیل چه اقداماتی لازم است. همچنین با انواع کار دانشجویی و بیمه در این کشور آشنا شدیم و تا حد امکان سعی کردیم حوزه دید شما را نسبت به شرایط تحصیل در این کشور گسترش دهیم. امیدواریم به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. لطفا تجربیات و پیشنهادات خود را پیرامون موضوع مطرح شده با ما و سایر همراهان سبزینه به اشتراک بگذارید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
ContantUs مشاوره رایگان