جستجو در سایت

آشنایی کامل با شرایط تحصیل در فرانسه

logo

اگر به دنبال کشوری می‌گردید که هزینه تحصیل ارزان و حتی رایگانی داشته باشد، فرانسه می‌تواند بهترین انتخاب باشد. ضمن اینکه شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان، در دوره‌های زبان این کشور شرکت کنید و بعد از یادگیری، برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی درخواستتان را ثبت کنید. علاوه بر این، با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در کشور فرانسه این امکان برایتان فراهم است تا درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سالتان را ارائه دهید. در این مطلب برایتان هرآنچه لازم است در مورد تحصیل در کشور فرانسه را بدانید، صحبت کرده‌ایم.

اقامت فرانسه

مزایای تحصیل در فرانسه کدامند؟

از مهم‌ترین مزایای تحصیل در فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه: دانشگاه‌های فرانسه برخلاف بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا و...، دوره‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه‌ای را ارائه می‌دهند و فرد متقاضی نیازی ندارد وام دانشجویی درخواست کند.
 • کمک هزینه معیشتی: CAF سازمانی است که به دانشجویان کمک‌های مالی می‌کند تا آن‌ها بتوانند از پس هزینه‌های مسکن بربیایند. هم شهروندان فرانسوی و هم دانشجویان خارجی می‌توانند از کمک هزینه معیشتی که بین 100 تا 200 یورو در ماه است برخوردار شوند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند بعد از دو ماه اسکان اجاره پرداخت کنند.
 • آموزش باکیفیت: فرانسه به دلیل وجود دانشگاه‌های برتر و سیستم آموزشی قوی، مورد توجه خیلی از افراد است. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به برخورداری از 14 دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی QS و امکان تحصیل رایگان در این کشور اشاره کرد.
 • اخذ پذیرش دانشگاهی راحت و آسان: متقاضیان با داشتن مدرک زبان فرانسوی می‌توانند به طور رایگان در فرانسه تحصیل کنند. در صورت نداشتن مدرک، می‌توان از طریق کالج‌های فرانسه اقدام کرد. دریافت ویزای فرانسه برای شرکت در دوره‌های کالج‌ها معمولا بدون مشکل امکان‌پذیر است.
 • فرصت‌های شغلی بعد از تحصیل: بعد از دوران تحصیل دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به دنبال کار در این کشور باشند و بعد از پیدا کردن شغل مورد نظر، درخواست اقامت کاری بدهند.
 • هزینه پایین حمل‌ونقل: برای دانشجویان در کشور فرانسه، هزینه حمل‌ونقل بسیار مقرون‌به‌صرفه است و آن‌ها می‌توانند از شبکه حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

تحصیل در کشور فرانسه چه دشواری ‌هایی دارد؟

مهم‌ترین دشواری‌هایی که دانشجویان فرانسه با آن مواجهند عبارت‌اند از:

 • دانستن زبان فرانسوی: کشور فرانسه دانشگاه‌های انگلیسی زیادی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی دارد، اما مردم محلی این کشور به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و اگر دانشجویان زبان فرانسه را بلد نباشند، در تعامل با مردم محلی دچار مشکل خواهند شد.
 • هزینه‌های بالای زندگی: درست است که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کم است، اما هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بالاست؛ بنابراین کنار آمدن با هزینه‌های زندگی در فرانسه برای دانشجویان سخت خواهد بود، اما آن‌ها می‌توانند با رفتن به خوابگاه‌های دانشجویی دولتی یا شهرهای کوچک فرانسه، هزینه‌هایشان را مدیریت کنند.
 • محدودیت سنی: برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی فرانسه، شرایط سنی مطرح نیست و متقاضیان هر بازه سنی که داشته باشند می‌توانند برای تحصیل در مقاطع مختلف اقدام کنند؛ اما بیشتر دانشگاه‌های دولتی این کشور، محدودیت، ظرفیت پذیرش و آزمون ورودی دارند که این موضوع باعث شده است پروسه اخذ پذیرش رقابتی شود و بحث سن اهمیت پیدا کند. از طرف دیگر، دانشجویان بین‌المللی زیادی که خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در فرانسه درخواست می‌دهند، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه خواهند داشت. برای دریافت این ویزا فرد متقاضی در سفارت فرانسه با آفیسر مصاحبه حضوری خواهد داشت و یکی از موضوعات پراهمیت برای آفیسرها شرایط سنی خواهد بود.
 • شهریه بالای دانشگاه‌های خصوصی: تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی گران است و تامین هزینه‌های دانشگاه بر عهده دولت نیست به همین دلیل دانشجویان باید شهریه دانشگاه پرداخت کنند که این یکی دیگر از معایب تحصیل در این کشور است.

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی تا حدودی به نفع دانشجوست، زیرا امکان تحصیل ارزان برای او فراهم است. اگر دانشجو بخواهد در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی تحصیل کند، هزینه‌ای که باید بپردازد بسیار کم و در حد رایگان خواهد بود. متقاضی با دارا بودن مدرک زبان فرانسوی در حد B2 می‌تواند شروع به تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی کند. اگر هم مدرک زبان فرانسوی نداشته باشد، می‌تواند از طریق کالج‌های دولتی یا خصوصی این کشور نسبت به اخذ مدرک اقدام کند.

بعد از شرکت در کالج‌های زبان فرانسوی که دوره یک ساله دارد و رساندن مدرک به سطح B2، فرد متقاضی اجازه ورود به دانشگاه را خواهد داشت. معمولا تحصیل در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی 3 سال زمان می‌برد و دانشجو هم‌زمان با درس خواندن می‌تواند 20 ساعت در هفته حین تحصیل کار کند.

ویزای تحصیلی فرانسه

جهت کسب اطلاعات درباره وقت سفارت فرانسه کلیک نمایید.

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد کشور فرانسه، فرد متقاضی باید رزومه تحصیلی و مدرک زبان متناسب با الزامات دانشگاه داشته باشد. تحصیل در این مقطع به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان‌پذیر است. تحصیل به زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی ارشد رایگان است. فرد متقاضی برای اینکه بتواند در دانشگاه‌های دولتی فرانسه تحصیل کند باید مدرک B2 زبان فرانسوی داشته باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، هم به صورت یک‌ساله و هم به صورت دو ساله امکان‌پذیر است. تحصیل به صورت یک ساله با عنوان Master1 و تحصیل به صورت دو ساله با عنوان Master2 شناخته می‌شود.

 • در صورت تحصیل در دوره یک ساله کارشناسی ارشد، رشته متقاضی باید با رشته تحصیلی دوره لیسانسش یکسان باشد.
 • در صورت تحصیل در دوره دو ساله کارشناسی ارشد، امکان تغییر رشته برای فرد متقاضی فراهم خواهد بود.

بعد از اینکه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به پایان رسید، فرد می‌تواند ویزای جستجوی کار یک ساله را دریافت کند. در دوره کارشناسی ارشد امکان دریافت بورسیه وجود دارد و فرد می‌تواند حدود 20 ساعت در هفته کار کند.

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

سالانه حدود 25 هزار دانشجو در مقطع دکترا در فرانسه در حال تحصیل هستند. در این مقطع امکان دریافت بورسیه و فاند تحصیلی برای فرد متقاضی فراهم است. تحصیل در این مقطع در کشور فرانسه حدود 3 سال طول می‌کشد.

برای تحصیل در مقطع دکترا، امکان بستن قرارداد دکتری وجود دارد. این قرارداد در واقع نوعی قرارداد کاری است که معمولا 3 ساله است اما می‌توان آن را برای یک سال دیگر هم تمدید کرد.

شرایط تحصیل دانشجویان پزشکی در فرانسه

از شرایط تحصیل در دوره‌های پزشکی این است که دانشجو باید برای مدت 9 سال به تحصیل بپردازد. سال اول دوره پزشکی با سایر رشته‌های پزشکی مرتبط است و بعد از اینکه این سال به پایان رسید، امتحانی برگزار می‌شود. اگر متقاضی بتواند در این امتحان نمره خوبی کسب کند، می‌تواند سال دوم را ادامه دهد؛ اما اگر در امتحان نمره خوبی به دست نیاورد، باید مجدد سال اول را بخواند. هر دانشجو می‌تواند تنها دو بار سال اول را تکرار کند. اگر او نتواند در سال دوم هم نمره خوبی به دست بیاورد، باید تغییر رشته بدهد.

بعد از اینکه تحصیل پزشکی در فرانسه به پایان رسید، فرد می‌تواند به مدت 3 سال در بیمارستان‌ها و خدمات درمانی در کنار یک پزشک متخصص کارآموزی کند.

تحصیل در فرانسه در رشته دندانپزشکی 6 سال طول می‌کشد. بعد از اینکه دانشجو 2 سال اول را گذراند باید یک آزمون ورودی بدهد. بعد از قبولی در این آزمون، باید یک دوره سه ساله و یک دوره یک ساله را که مربوط به شاخه تخصصی‌اش می‌باشد بگذارند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور به زبان فرانسوی است و تحصیل به زبان انگلیسی ممکن نیست.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

از مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ ویزای فرانسه از نوع تحصیلی  مورد نیاز است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکمیل کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • یک قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی شامل ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی فرد متقاضی
 • تکمیل فرم OFII
 • گواهی پذیرش از سمت دانشگاه یا موسسه آموزشی در فرانسه
 • اثبات داشتن تمکن مالی مناسب برای طول دوره اقامت فرانسه
 • بلیط برگشت یا رزرو این بلیت برای کشور خود
 • مدارک پزشکی که تائید کنند فرد متقاضی از سلامت روحی و جسمی برخوردار است.
 • داشتن بیمه درمانی
 • اثبات مهارت زبان فرانسه
 • انگیزه نامه و هدف از مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه

مدرک زبانی مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

فرانسوی پنجمین زبان پرکاربرد در دنیاست که یادگیری آن سخت نیست. افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند، باید قبل از هر چیز دیگری این زبان را یاد بگیرند و برای دریافت مدرک زبان فرانسوی اقدام کنند. متقاضیانی که قصد دارند به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به تحصیل در این کشور بپردازند، در کنار مدارک مورد نیاز باید یک مدرک زبان بین‌المللی نیز ارائه دهند.

در بیشتر موارد زبان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه و مقطع کارشناسی به فرانسوی خواهد بود، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از اینکه نامه پذیرش و ویزای تحصیلی را بگیرند، برای دریافت مدرک زبان اقدام کنند. انواع مدارک زبان فرانسه به شرح زیر هستند:

مدرک زبان DILF

اگر متقاضیان در سطح مقدماتی و ابتدایی یادگیری زبان فرانسه باشند، می‌توانند در آزمون این دوره ثبت‌نام کنند. دقیقا مانند دیگر آزمون‌های زبان، آزمون DILF نیز از 4 بخش مهارتی خواندن، نوشتن، مکالمه و گرامر تشکیل شده است و حداقل سنی که متقاضی می‌تواند در آن شرکت کند 16 سال است. از آنجا که این آزمون فقط در کشور فرانسه برگزار می‌شود، برای متقاضیان ایرانی کاربردی ندارد.

مدرک زبان DILF

مدرک زبان DELF و DALF

معتبرترین مدارک زبان برای مهاجرت به فرانسه و تحصیل در این کشور، مدارک DELF و DALF هستند. همه ساله بیش از 300 هزار دانشجو از سراسر دنیا برای شرکت در امتحانات و آزمون‌های رسمی این مدارک ثبت‌نام می‌کنند.

سطوح مهارتی این دو مدرک زبان شامل سطح ابتدایی (DELF A1)، سطح مقدماتی (DELF A2)، سطح متوسط (DELF B1)، سطح بالاتر از متوسط (DELF B2)، سطح پیشرفته (DALF C1) و سطح فوق پیشرفته نزدیک به native که DALF C2 است می‌شوند. به طور کلی چنین می‌توان گفت که DELF دیپلم مقدماتی زبان فرانسه و DALF دیپلم پیشرفته است. فرد متقاضی باید بتواند در هر یک از سطوح مهارتی حداقل 5 نمره از 25 امتیاز را به دست بیاورد و میانگین نمره‌اش حداقل 50 از 100 باشد.

حداقل مدرک زبان برای پذیرش متقاضیان در دانشگاه‌های فرانسه، سطح B2 زبان DELF است. برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی مدرک زبان C1 را ملاک قرار می‌دهند.

آزمون DELF شامل 6 سطح مختلف است که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • DELF Primary که برای کودکان 7 تا 12 ساله طراحی شده و سطوح مهارتی این آزمون شامل A1،1.A1 یا A2 می‌شوند.
 • DELF Jr که برای نوجوانان 13 تا 18 ساله‌ای طراحی شده که می‌خواهند مهارت زبان فرانسوی خود را بهبود ببخشند. سطوح مهارتی این آزمون هم از A1 تا B2 متغیر هستند.
 • DELF Pro که مدرک زبان در سطح حرفه‌ای است برای سنجش مهارت‌های زبان متقاضیان در محیط کار است و سطوح A1،A2،B1 و B2 را در برمی‌گیرد.
 • Scolaire DELF مناسب برای نوجوانان است و اعتبار مادام‌العمر دارد.
 • DELF که برای متقاضیان 17 سال یا بیشتر طراحی شده و مناسب افرادی است که به دنبال اخذ مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه می‌گردند. این آزمون سطوح A1 تا B2 را پوشش داده و 4 بخش درک شفاهی، درک نوشتاری، درک مکالمه و خوانش را شامل می‌شود.
 • The DALF که گواهینامه سطح پیشرفته زبان فرانسوی است و سطوح C1 و C2 را پوشش می‌دهد.

مدرک زبان TEF

فرانسه این امکان را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد تا در آزمون TEF شرکت کنند. اعتبار این آزمون تنها برای مدت 2 سال است و مجموع نمراتی که متقاضی در آن کسب می‌کند، سطح زبانی او را نشان می‌دهد.

برترین دانشگاه‌ های فرانسه کدامند؟

در ادامه به معرفی چند مورد از برترین دانشگاه‌های فرانسه می‌پردازیم:

دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL)

دانشگاه PSL در شهر پاریس واقع شده است و از سال 2018 جزء 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در حال همکاری با دیگر دانشگاه‌های برتر جهان مانند دانشگاه کمبریج، دانشگاه پکن و دانشگاه ملی تایوان است. PSL تاکنون توانسته 28 جایزه نوبل را در بخش‌های مختلفی همچون فیزیک، ادبیات، شیمی، پزشکی و اقتصاد از آن خود کند.

دانشگاه سوربن فرانسه (Sorbonne University)

سوربن نام یکی دیگر از دانشگاه‌های پاریس است که در سال 2018 تاسیس شده است. این دانشگاه توانسته است در سال 2021 رتبه 83 رنکینگ جهانی QS را از آن خود کند. علاوه بر این، دارای 8 نمایشگاه و مجموعه علمی برجسته برای تحقیقات پژوهشگران نیز هست.

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک فرانسه (Ecole Polytechnique)

این دانشگاه به طور خاص روی علم و فناوری متمرکز بوده است و دارای 3600 دانشجو است. دانشگاه اکول پلی تکنیک فرانسه توانسته است در سال 2021 رتبه 61 رنکینگ جهانی QS را از آن خودش کند و یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه Paris Tech باشد که متخصص دوره‌های علوم و تجارت است.

دانشگاه پاریس (University of Paris)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های فرانسه، دانشگاه پاریس است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در این دانشگاه در رشته‌های مختلفی همچون زبان‌های خارجی، علوم اقتصادی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، هنر و علوم انسانی و علم و فناوری به تحصیل بپردازند و نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنند. دانشجویان بین‌المللی که وارد این دانشگاه می‌شوند می‌توانند از امکانات و خدمات رفاهی بسیار خوبی برخوردار شوند و زندگی دانشجویی شیرین و لذت بخشی را تجربه کنند.

ویزای فرانسه

دانشگاه پانتئون سوربن (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)

دانشگاه پانتئون سوربن یکی از زیرشاخه‌های دانشگاه پاریس محسوب می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های فرانسه نیز هست. این دانشگاه از نظر جایگاه علمی بسیار بالاست و یکی از 100 دانشگاه برتر جهان است.

در دانشگاه پانتئون سوربن رشته‌های مختلفی همچون هنر، حقوق، اقتصاد، مدیریت، باستان شناسی و غیره تدریس می‌شود. متقاضیان برای ورود به این دانشگاه باید مدرک زبان C1 داشته باشند.

مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه

برای تحصیل در فرانسه اولین قدم این است که فرد متقاضی دانشگاه مورد نظرش را انتخاب کند. بعد از این کار باید به وب سایت دانشگاه مراجعه کند و در مورد شرایط اختصاصی پذیرش در رشته و مقطع مورد نظر اطلاعاتی را به دست بیاورد و فرم درخواست اخذ پذیرش را بارگیری کند.

در مرحله بعد نوبت به تکمیل فرم درخواست و مدارک و ارسال آن‌ها از طریق پست الکترونیکی یا اسکن به دانشگاه مربوطه می‌شود. در این پروسه باید همه مستندات مورد تقاضای دانشگاه به دقت تهیه و ارسال شوند تا روند پذیرش سریع‌تر طی شود. اگر مدارک ناقص باشند، پرسنل دانشگاه درخواست پذیرش را رد می‌کنند یا از متقاضی می‌خواهند مدارک ناقص را تکمیل کرده و دوباره ارسال کند.

لازم به ذکر است شرایط اخذ پذیرش در هر کدام از دانشگاه‌های فرانسه با توجه به مقطع و رشته انتخابی متقاضیان متفاوت خواهد بود.

هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل به زبان فرانسوی و در دانشگاه‌های دولتی بسیار کم است و بسته به مقطع و رزومه تحصیلی متقاضی می‌تواند متغیر باشد.

مقطع تحصیلی

شهریه

کارشناسی

حدود 170 یورو در سال

کارشناسی ارشد

حدود 260 یورو در سال

دکترا

حدود 396 یورو در سال

مهندسی

حدود 620 یورو در سال

پزشکی

حدود 450 یورو در سال

 • متقاضیانی که قصد تحصیل در موسسات غیردولتی را دارند خوب است بدانند که این دانشگاه‌ها خودشان شهریه خودشان را تعیین می‌کنند و این شهریه معمولا بین 600-500 یورو در سال است اما می‌تواند تا 10 هزار یورو هم افزایش پیدا کند.
 • متقاضیانی که قصد تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌های خصوصی را دارند خوب است بدانند که هزینه تحصیل از 1500 یورو شروع شده و می‌تواند تا 20 هزار یورو هم افزایش پیدا کند.
 • متقاضیانی که قصد تحصیل در مدارس بازرگانی را دارند، صرف نظر از سطح مدرک باید سالانه بین 5 تا 30 هزار یورو پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های فرانسه هم به شرح زیر است:

 • دانشگاه الکول پلی تکنیک 19850-12000 یورو در سال
 • دانشگاه پاریس دکارت 380-170 یورو در سال
 • دانشگاه اورلئان 601-170 یورو در سال
 • دانشگاه استراسبورگ 610-184 یورو در سال
 • دانشگاه بورگوندی 601-170 یورو در سال

شرایط اخذ تابعیت فرانسه از طریق تحصیل

یکی از روش‌های دریافت اقامت تحصیلی فرانسه این است که فرد متقاضی بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور کار پیدا کند. لازم به ذکر است که پروسه دریافت مجوز اقامت حدود یک ماه طول می‌کشد، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از اتمام مهلت اقامت و ویزای تحصیلی خود، برای دریافت مجوز یک‌ساله به جستجوی کار بپردازند.

در دوران دانشجویی می‌توان به صورت پاره وقت و 20 ساعت در هفته مشغول به کار شد؛ اما بعد از تحصیل و پیدا کردن شغل تمام وقت، می‌توان کارت اقامت کوتاه 5 ساله گرفت. با داشتن این کارت متقاضیان می‌توانند 5 سال در فرانسه کار و زندگی کنند. این کارت به تعداد 3 بار قابل تمدید است.

با داشتن کارت اقامت کوتاه مدت 5 ساله، متقاضیان می‌توانند درخواست کارت اقامت بلند مدت 10 ساله و همچنین کارت اقامت دائم را داشته باشند. شرایط و مدارک لازم برای دریافت کارت اقامت بلند مدت 10 ساله شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر
 • 3 قطعه عکس
 • آدرس معتبر
 • مدرکی که مدت اقامت متقاضی در فرانسه را نشان دهد.
 • ویزای فعلی
 • مدارکی مانند ازدواج در فرانسه، تولد در فرانسه، کار در فرانسه که نشان دهند متقاضی برای دریافت اقامت 10 ساله صلاحیت دارد.
 • مدرک زبان فرانسوی A2
 • گواهی سلامت
کشور فرانسه

متقاضیانی که قصد دریافت کارت اقامت دائم را دارند، باید حداقل برای مدت 5 سال در فرانسه زندگی و کار کرده باشند یا اینکه برای مدت 3 سال همسر یک فرد فرانسوی بوده باشند. همچنین بعد از دریافت کارت اقامت 10 ساله می‌توانند درخواست اقامت دائم بدهند. دیگر شرایط مورد نیاز برای ثبت این درخواست عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک زبانی A2
 • پذیرفتن فرهنگ مردم فرانسه و هماهنگ بودن با آن
 • نداشتن سوءپیشینه
 • داشتن شغلی که ماهیانه بالای 2281 یورو درآمد داشته باشد

جمع بندی

در این مطلب به عنوان یک راهنما سعی کردیم تمامی نکات لازم در مورد تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان خارجی را توضیح دهیم. در کنار مطالعه این راهنما می‌توانید با مراجعه به موسسات معتبر در این زمینه مانند سبزینه، از مشاوره و راهنمایی کاربردی متخصصان این مجموعه استفاده کنید و مسیر رسیدن به هدفتان یعنی تحصیل در کشور فرانسه را آسان‌تر و هموارتر سازید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 228  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان