جستجو در سایت

راهنمای تحصیل در مجارستان؛ شرایط مهاجرت تحصیلی به مجارستان

logo

افراد زیادی رویای تحصیل در مجارستان دارند، زیرا یکی از کشورهای محبوب در اروپا برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی است و از لحاظ درآمد و اقتصاد در رتبه ۵۰ در جهان قرار دارد. در ادامه این مقاله از سبزینه با شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در کشور مجارستان بیشتر آشنا می‌شویم.

تحصیل در کشور مجارستان

مزایای تحصیل در مجارستان کدامند؟

مجارستان در بخش‌های مختلفی مانند رفاه اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش بدون شهریه در دوره متوسطه، در رتبه ۴۵ جهانی قرار دارد. همچنین،  دارای یکی از بهترین سیستم‌های حمل‌ونقل در جهان است. ازاین‌رو به‌عنوان یک کشور پیشرفته با تأمین امکانات عالی برای تحصیل و زندگی شناخته می‌شود. مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور مجارستان به شرح زیر است:

 • دارای دانشگاه‌های برتر جهانی: دانشگاه‌های مجارستان کیفیت و امکانات بسیار بالایی دارند و مدارک معتبری ارائه می‌دهند.
 • هزینه تحصیل مناسب: هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است. این مزیت برای دانشجویان بین‌المللی اهمیت زیادی دارد و امکان تحصیل در یک محیط اروپایی با هزینه مناسب را فراهم می‌کند.
 • مهاجرت از طریق تحصیل: تحصیل در مجارستان یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور است.
 • اجازه کار حین تحصیل: تمام دانشجویان، اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند و می‌توانند بدون محدودیت، کسب درآمد کنند.
 • تسلط به زبان انگلیسی: دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند، می‌توانند به‌راحتی کارهای مناسبی پیدا کنند.
 • امکان تردد در کل اتحادیه اروپا: با دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، دانشجوان امکان تردد در تمام کشورهای حوزه شنگن را دارند.
 • حقوق مساوی: دانشجویان خارجی در مجارستان حقوق مساوی با شهروندان مجاری دارند.
 • بیمه درمانی و امکانات دانشجویی: تمام دانشجوان در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند. همچنین امکانات ورزشی و اینترنتی ویژه برای دانشجویان ارائه می‌شود.
 • بورسیه‌های تحصیلی: افرادی که از پس خرج و مخارج تحصیل یا زندگی در مجارستان برنمی‌آیند، می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی مجارستان استفاده کنند.

شرایط سنی تحصیل در مجارستان چگونه است؟

در مجارستان، شرایط سنی تحصیل بستگی به نوع دوره تحصیلی و دانشگاه موردنظر دارد. به‌طورکلی شرایط تحصیلی برای ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

 • دوره لیسانس (کارشناسی): برای تحصیل در دوره کارشناسی (لیسانس)، دانشجویان باید دارای مدرک پایان دبیرستان (دیپلم) یا معادل آن باشند. همچنین دانشجویان باید حداکثر سن ۳۰ تا ۳۵ سال نیز داشته باشند. این محدودیت سنی ممکن است بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی تغییر کند.
 • دوره ارشد (کارشناسی ارشد): برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد (مقطع ارشد)، دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی (لیسانس) باشند. محدوده سن برای دوره‌های کارشناسی ارشد نیز می‌تواند متغیر باشد و به دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد.
 • دوره دکترا (Ph.D.): برای تحصیل در دوره دکترا، دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. محدودیت سنی برای دوره دکتری نیز معمولاً متغیر است و به دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد.

شرایط تحصیل در مدارس مجارستان

شرایط تحصیل در مدارس مجارستان بستگی به نوع مدرسه و مقطع تحصیلی موردنظر دارد. شرایط تحصیل در مدارس مجارستان برای مقاطع تحصیلی مختلف عبارت‌اند از:

 • دبستان: برای تحصیل در دبستان یا استارت اسکول (ابتدایی) در مجارستان، دانش‌آموزان باید بین ۶ تا ۱۴ سال سن داشته باشند. شرایط دقیق ممکن است توسط هر مدرسه به طور جداگانه تعیین شود.
 • مدرسه متوسطه: برای تحصیل در مدارس متوسطه، دانش‌آموزان باید مدرک پایان دبستان داشته باشند. مدارک تحصیلی باید به زبان مجاری یا به زبان مجارستانی ترجمه شده و تأیید شده باشند.
 • دوره متوسطه عالی: برای ورود به دوره‌های متوسطه عالی یا مدارس تکنیکی، دانش‌آموزان باید مدرک متوسطه داشته باشند. معمولاً در این دوره‌ها تخصص‌های فنی و حرفه‌ای آموزش داده می‌شود.
 • مدارس بین‌المللی: برای تحصیل در مدارس بین‌المللی در مجارستان، شرایط متفاوتی وجود دارد و معمولاً به زمینه تحصیلی و اقتصادی معقولی نیاز است. همچنین برخی از مدارس بین‌المللی به دانش‌آموزان خارجی اجازه می‌دهند که به زبان انگلیسی تحصیل کنند.
شرایط تحصیل در مجارستان

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

مجارستان، با بیش از ۴۰۰ برنامه کارشناسی در ۶۲ دانشگاه مختلف، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشجویان می‌توانند در اکثر رشته‌ها ادامه تحصیل دهند. شرایط لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک دیپلم: اولین گام برای شروع تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان، داشتن مدرک دیپلم یا معادل آن است.
 • انتخاب دوره یک‌ساله در کالج: بعد از داشتن مدرک دیپلم، دانش‌آموزان باید یک دوره یک‌ساله را در یکی از کالج‌های مجارستان بگذرانند. این دوره یک‌ساله معمولاً به تخصص تحصیلی شما مرتبط بوده و برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها ضروری است.
 • شروع تحصیل در دانشگاه: پس از گذراندن دوره یک‌ساله در کالج، شما آماده‌اید تا به دانشگاه بروید. مدت‌زمان تحصیل در سطح کارشناسی در مجارستان بسته به رشته تحصیلی، بین ۳ تا ۴ سال است. مثلاً تحصیل در رشته‌های هنری معمولاً ۳ سال طول می‌کشد، درحالی‌که در رشته‌های فنی و مهندسی ممکن است تا ۴ سال طول بکشد.
 • هزینه‌ها و شهریه: هزینه‌های تحصیل در مجارستان متغیر است و بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند بین ۲۵۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ یورو در سال باشد. به‌عنوان‌مثال، شهریه سالیانه در دانشگاه فنی مهندسی بوداپست حدود ۵۷۰۰ یورو است. پس باید تمکن مالی برای پرداخت آنها را داشته باشید.
 • مدرک زبان: اکثر دانشگاه‌های مجارستان برای ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی به مدرک زبان نیاز ندارند. اما اگر به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، این امر می‌تواند برای شما یک مزیت باشد.
 • شرایط ویژه: شرایط ویژه برای پذیرش در دوره کارشناسی ممکن است شامل مصاحبه‌ها و آزمون‌های مختلف باشد. همچنین انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلی نیز ممکن است برای پذیرش در دانشگاه موردنیاز باشد.

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

مجارستان، بیش از ۳۰۰ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد. بسته به رشته تحصیلی این دوره بین ۱.۵ تا ۳ سال طول می‌کشد. شرایط لازم برای اخذ ویزای مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • داشتن مدرک دیپلم و کارشناسی: برای شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان، نیاز به مدرک دیپلم و کارشناسی است. این دو مدرک ضروری هستند و بدون آن‌ها امکان تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان وجود ندارد.
 • انتخاب رشته: بعد از داشتن مدرک‌های لازم، شما باید رشته موردنظر خود را انتخاب کنید. اغلب سال اول از دوره، شامل دروس اختصاصی است. در سال‌های بعدی، دوره‌های سمینار و پروژه‌های تحقیقاتی را دنبال می‌کنید. در نهایت، شما باید پایان‌نامه خود را تدوین و ارائه دهید.
 • تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌ها و شهریه: هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان متغیر است و بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی شما می‌تواند بین ۳ تا ۶ هزار یورو در سال باشد. به‌عنوان‌مثال، شهریه سالیانه در دانشگاه فنی مهندسی بوداپست معمولاً بین ۶ تا ۷ هزار یورو است.
 • ارائه مدرک معتبر: مدارک علمی دانشگاه‌های مجارستان توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) مورد تأیید قرار گرفته‌اند و دانشجویان می‌توانند این مدارک را به تمام کشورها ارائه دهند.

شرایط تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

مجارستان، با بیش از ۱۰۰ رشته در مقطع دکتری در ۲۳ دانشگاه، یک مقصد مناسب برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیلات تکمیلی در سطح دکترا است. دوره دکتری در این کشور ۴ سال بوده و به دو دوره ۲ساله تقسیم می‌شود. مراحل تحصیل در دوره دکتری در مجارستان عبارت‌اند از:

 • دو دوره ۲ساله: دوره دکتری در مجارستان به دو دوره ۲ساله تقسیم می‌شود. در دوره دوساله اول، دانشجوان باید ۱۲۰ واحد تعلیم‌وتربیت را پشت سر بگذارند. این دوره شامل سمینارها و دروس تئوری علمی می‌شود. در دوره دوساله دوم، دانشجوان باید بر اساس تحقیق و پژوهش خود، پایان‌نامه دکتری را تدوین و ارائه دهند.
 • انتخاب نوع دکتری: دوره دکتری در مجارستان به دو نوع تقسیم می‌شود: PhD و. PhD اغلب DLA برای رشته‌های علمی عرضه می‌شود، درحالی‌که DLA مختص رشته‌های هنری است.
 • تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌ها و شهریه: هزینه تحصیل در دوره دکتری در مجارستان متغیر است و بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی شما می‌تواند بین ۶ تا ۸ هزار یورو در سال باشد. به‌عنوان‌مثال، شهریه سالیانه در دانشگاه فنی مهندسی بوداپست معمولاً بین ۶ تا ۷ هزار یورو است.
 • شرایط پذیرش: برای پذیرش در دوره دکترا در مجارستان، دانشجوان باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و در یک آزمون شفاهی شرکت کنند. اگر موفق به کسب نمره قبولی از این آزمون شوند، می‌توانند با ارائه مدارک موردنیاز به دانشگاه، در دوره دکتری تحصیلات خود را ادامه دهند.
 • کسب رتبه: برای پذیرش در دوره دکتری، شما باید امتیازهای لازم را کسب کنید. این مراحل ممکن است شامل نمره زبان آیلتس حداقل ۷، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات، رزومه تحصیلی و پژوهشی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه از ۳ استاد باشد. همچنین برخی دانشگاه‌ها برای پذیرش، معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد و پروپوزال تخصصی نیز می‌خواهند.
مهاجرت تحصیلی به مجارستان

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

برای اخذ اقامت مجارستان می‌توانید از طریق تحصیل در رشته پزشکی نیز اقدام کنید. برای تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان، دانشجوان باید مدرک دیپلم (پایان دوره دوازده‌ساله) به همراه ترجمه رسمی آن به زبان مجاری یا انگلیسی را به دانشگاه موردنظر ارائه دهند. همچنین، ارائه کامل ریزنمرات دوره‌های تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی آن نیز الزامی است. پس از شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی، دانشجویان می‌توانند تحصیل در رشته پزشکی را شروع کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که دوره رشته پزشکی در مجارستان ۶ سال است.

در ضمن، اصل پاسپورت و کپی از آن، گواهی پزشکی و نامه سلامت برای دانشجویان خارجی ضروری هستند. همچنین، توصیه‌نامه از اساتید و مدرک‌های شخصی مثل شناسنامه و کارت شناسایی با ترجمه رسمی به زبان مجاری یا انگلیسی نیز باید تقدیم شود. توصیه می‌کنیم بادقت شرایط و مدارک موردنیاز دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید را بررسی کنید، زیرا این موارد ممکن است بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت باشند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

دوره‌های پزشکی در مجارستان، برای دانشجوان بین‌المللی جذابیت زیادی دارد و می‌تواند فرصتی عالی برای تحصیل در این رشته‌ها باشد. برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی در مجارستان، باید دوره Pre-medical یک‌ساله در کالج پزشکی را بگذرانید. پس از قبولی در آزمون ورودی، دانشجوان می‌توانند تحصیلات پزشکی خود را شروع کنند. مدت‌زمان تحصیل در رشته دندان‌پزشکی ۵ سال و داروسازی ۶ سال طول است.

معرفی برترین دانشگاه ها برای تحصیل در کشور مجارستان

کشور مجارستان، یک کشور مدرن و پیشرفته در اروپا است. این کشور دانشگاه‌های بزرگ و برتر زیادی دارد و دانشجویان بین‌المللی از سرتاسر جهان را به خود جذب می‌کند. مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه شهر سگد: یکی از دانشگاه‌های برجسته مجارستان، دانشگاه شهر سگد است. این دانشگاه با بیش از ۲۴ هزار دانشجو، به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ها در جهان شناخته می‌شود. در دانشگاه شهر سگد، رشته‌های تحصیلی متنوعی در زمینه‌های مختلف ارائه می‌شوند. از موسیقی، هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی گرفته تا رشته‌های گروه علوم‌انسانی در زبان‌های فرانسوی، اسپانیولی، انگلیسی و آلمانی همه در این دانشگاه تدریس می‌شوند. همچنین رشته‌های دیگر شامل رشته‌های گروه مدیریت اعم از بازرگانی، جهانگردی، هتلداری، رشته‌های پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی است.
 • دانشگاه اوتوش لوراند (ELTE): دانشگاه اوتوش لوراند، به‌اختصار ELTE نیز نامیده می‌شود و یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی در پایتخت مجارستان است. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی دولتی در مجارستان بوده و نزدیک به ۲۸۰۰۰ دانشجو دارد. در دانشگاه ELTE، امکان ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان‌های مجاری، انگلیسی و آلمانی وجود دارد. از جمله رشته‌های مهمی که در این دانشگاه ارائه می‌شوند، می‌توان به آموزش زبان‌های مختلف، روان‌شناسی و روان‌پزشکی، علوم‌انسانی، حقوق، علوم اجتماعی، انفورماتیک، اقتصاد، تجارت، ادبیات و فرهنگ‌شناسی اشاره کرد.
 • دانشگاه دبرتسن: این دانشگاه در شهری به نام دبرتسن واقع شده است و از جمله قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی در مجارستان به شمار می‌رود. دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه بسیار جذاب هستند و به‌عنوان مقصدی برای دانشجویان خارجی شناخته می‌شوند. این دانشگاه بیش از ۵،۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی دارد. در این دانشگاه، دانشکده‌های مختلفی وجود دارند که رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهند که شامل علوم اجتماعی، اقتصاد، پزشکی و موسیقی است.
 • دانشگاه بین‌المللی فنی مهندسی بوداپست: دانشگاه بین‌المللی فنی مهندسی بوداپست یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‌های مهندسی است. این دانشگاه که در سال ۱۷۸۲ تأسیس شده، برنامه‌های تحصیلی متنوعی را در زمینه مهندسی ارائه می‌دهد. زبان‌های تدریس شده در این دانشگاه شامل آلمانی، مجاری، ایتالیایی، انگلیسی، روسی و فرانسوی است. این دانشگاه امکان تحصیل در مقاطع مختلف از کارشناسی گرفته تا دکتری در رشته‌های مهندسی مختلف از جمله مهندسی راه و ساختمان، مهندسی طراحی، مهندسی شهرسازی، مهندسی شیمی آلی و بیولوژیک را ارائه می‌دهد. همچنین امکان تحصیل در رشته‌های مهندسی راه‌آهن، مهندسی تکنولوژی غذایی، مهندسی رشته‌های برق قدرت و الکترونیک، مهندسی نرم‌افزار، سخت‌افزار و هوش مصنوعی نیز فراهم است.
 • دانشگاه کوروینوس بوداپست: دانشگاه کوروینوس بوداپست (Corvinus University of Budapest) یک دانشگاه معتبر در زمینه اقتصاد است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر مجارستان در زمینه اقتصاد و مدیریت به شمار می‌رود. دانشگاه کوروینوس با تعداد بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو و برنامه‌های تحصیلی به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و مجاری، به‌عنوان مقصدی برای دانشجویان بین‌المللی است. در دانشگاه کوروینوس بوداپست، دانشکده‌های مختلفی وجود دارند که در زمینه‌های مختلف اقتصادی و مدیریتی فعالیت می‌کنند. از آموزش علوم اجتماعی و اقتصاد تا مدیریت بازرگانی و معماری جزو برترین رشته‌های این دانشگاه هستند.
برترین دانشگاه های مجارستان

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان نیازمند تکمیل یک سری مدارک قانونی است. به‌طورکلی مدارک موردنیاز برای تحصیل در کشور مجارستان عبارت‌اند از:

 • اصل تمامی مدارک هویتی: شامل شناسنامه و ترجمه آن به زبان مجاری یا انگلیسی است. ترجمه‌ها باید توسط یک مترجم حرفه‌ای و معتبر انجام شود.
 • اصل تمام مدارک تحصیلی: این مدارک شامل شهادت‌نامه‌ها، مدارک دیپلم و مدارک دانشگاهی شما هستند. همچنین نیاز به ترجمه آنها به زبان مجاری یا انگلیسی دارید.
 • اصل و ترجمه ریزنمرات: شما باید ریزنمراتی که در تمام مقاطع تحصیلی خود کسب کرده‌اید را به همراه ترجمه آنها ارائه دهید.
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر: شما باید اصل و کپی پاسپورت خود را بفرستید. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما تاریخ انقضا داشته باشد.
 • نمره زبان آیلتس: اگر از طریق آزمون آیلتس نمره زبان معتبری کسب کرده‌اید، باید این نمره را نیز ارائه دهید. این مورد به‌ویژه برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، اهمیت دارد.
 • مدارک مربوط به پروپوزال، تألیف کتاب، تحقیقات و یا مقالات ISI: اگر شما مدارکی مانند پروپوزال، کتاب، تحقیقات یا مقالات ISI دارید، باید این مدارک را نیز ارائه دهید. این مدارک به‌ویژه برای دانشجویان دکترا و مقاطع تحصیلی پیشرفته اهمیت دارد.

قبل از ارسال مدارک، مطمئن شوید که همه ترجمه‌ها و مدارک به‌درستی تأیید شده و ترجمه شده‌اند. همچنین به‌دقت تاریخ‌ها و مهلت‌های ارسال مدارک را رعایت کنید. برای هر دوره تحصیلی و دانشگاهی ممکن است الزامات و مدارک موردنیاز متفاوت باشند، بنابراین اطلاعات دقیق را از دانشگاه موردنظر خود دریافت نمایید.

شرایط تحصیل در مجارستان بدون نیاز به مدرک زبان

برای اخذ ویزای مجارستان از طریق تحصیل می‌توانید بدون نیاز به مدرک زبان نیز اقدام کنید. باید توجه داشته باشید که اکثر دوره‌های تحصیلی در مجارستان به زبان مجاری یا انگلیسی برگزار می‌شوند و نیاز به مدرک زبان، برای ‌آموزش دوره موردنظر خواهید داشت. به‌هرحال، برخی از دوره‌های تحصیلی ممکن است به‌صورت مستثنی بدون نیاز به مدرک زبان ارائه شوند. برای اطلاعات دقیق‌تر و اطلاع از دوره‌هایی که بدون نیاز به مدرک زبان در مجارستان ارائه می‌شوند، می‌توانید وب‌سایت به دانشگاه‌های موردنظرتان مراجعه کنید.

هزینه تحصیل در کشور مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. این امر می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی یک فرصت استثنایی باشد. هزینه تحصیل در مجارستان بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه دارد. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی معمولاً هزینه بالاتری دارند. همچنین برخی از دانشجویان می‌توانند از بورسیه تحصیلی نیز استفاده کنند. این بورسیه‌ها معمولاً بر اساس عملکرد و موفقیت دانشجو در مقاطع تحصیلی قبلی اعطا می‌شوند.

هزینه‌های شهریه برای رشته‌های غیرپزشکی اغلب حدود ۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است. این مقادیر نسبت به سایر کشورهای اروپایی به‌صرفه‌تر هستند. هر چند هزینه‌های تحصیل در رشته‌های پزشکی بالاتر است، اما قبول‌شدن در این رشته‌ها می‌تواند مزایای زیادی برای دانشجویان داشته باشد. واحد پولی که در مجارستان استفاده می‌شود، فورینت (HUF) است و دانشگاه تصمیم می‌گیرد که شما هزینه را به دلار پرداخت کنید یا به یورو؟

شرایط تحصیل در مجارستان به صورت رایگان

یکی از شرایط تحصیل در مجارستان اخذ بورسیه تحصیلی است. به‌طورکلی بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مجارستان فرصتی عالی برای دانشجویان خارجی هستند تا به‌صورت رایگان در دوره‌های مختلف تحصیل کنند. این بورسیه‌ها در سطوح مختلف تحصیلی ارائه می‌شوند و دارای مزایایی مانند کمک‌های ماهیانه و امکانات اسکان رایگان هستند. در ادامه مهم‌ترین نکات در مورد بورسیه‌های تحصیلی در مجارستان را بیان می‌کنیم:

 • تعداد بورسیه‌ها: در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۴۱۰۰ دانشجو به زبان‌های انگلیسی و مجاری به‌صورت بورسیه در دانشگاه‌های مجارستان مشغول به تحصیل بودند. این تعداد در سال ۲۰۱۹ به ۵۰۰۰ نفر افزایش‌یافته بود. در حال حاضر نیز دانشجویان زیادی در کشور مجارستان مشغول به تحصیل هستند.
 • مقاطع تحصیلی: بورسیه‌ها برای مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند. دانشجویان می‌توانند در دوره‌های لیسانس (۲ تا ۴ سال)، فوق‌لیسانس (۱.۵ تا ۲ سال)، و دکتری (۲ سال) تحصیل کنند.
 • کمک‌های هزینه: دانشجویان بورسیه به‌صورت ماهیانه کمک‌هزینه دریافت می‌کنند. در مقاطع لیسانس تا دکتری و کارشناسی ارشد پیوسته، مبلغ ۱۳۰ یورو به‌عنوان کمک‌هزینه ماهیانه پرداخت می‌شود. برای دوره اول دکتری، ماهیانه ۴۵۰ یورو و برای دوره دوم دکتری ماهیانه ۵۸۰ یورو پرداخت می‌شود.
 • اسکان رایگان: دانشجویان بورسیه امکان اسکان رایگان نیز دارند و در صورت نیاز به مسکن، می‌توانند ماهیانه ۱۲۰ یورو به‌عنوان کمک‌هزینه برای مسکن دریافت کنند.
 • درمان رایگان: دانشجوان بورسیه تا سقف مبلغ ۲۰۵ یورو در سال امکان دریافت درمان رایگان دارند.

روش دیگری که برای تحصیل رایگان در مجارستان پیش روی دانشجویان است، استفاده از وام‌های دانشجویی است. این وام‌ها با توجه به شرایط زیر به دانشجویان داده می‌شود:

 • نرخ بهره پایینی دارد و طبق شرایط دانشجو، درنظر گرفته می‌شود.
 • دانشجو نباید بیشتر از 40 سال سن داشته باشد.
 • دانشجو باید اقامت تحصیلی مجارستان را داشته باشد.

شرایط کار هنگام تحصیل در مجارستان

شرایط کار هنگام تحصیل در مجارستان ممکن است برای دانشجوان خارجی متغیر باشد و بسته به نوع تحصیلات، مدت‌زمان تحصیل، ویزای اقامت و دانشگاه متفاوت است. برای کار در حین تحصیل ابتدا باید مطمئن شوید که ویزای اقامت شما اجازه کار در مجارستان را می‌دهد. دانشجویانی که با ویزای تحصیلی وارد مجارستان می‌شوند، معمولاً می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. همچنین میزان ساعت کاری نیز بستگی به ویزای اقامت و نوع دانشگاه دارد. دانشجویان با ویزای توریستی نمی‌توانند در مجارستان کار کنند.

برخی از مشاغل نیاز به مجوز کار دارند. به‌عنوان دانشجو، شما باید از مجوز کار مربوط به شغل خود استفاده کنید. این مجوزها معمولاً از سوی دانشگاه یا ادارات مربوطه صادر می‌شوند. توجه داشته باشید که شرایط کاری ممکن است در طول زمان تغییر کند و به تغییرات قوانین و مقررات مربوطه بستگی داشته باشد. برای اطلاعات دقیق‌تر و راهنمایی در مورد شرایط کاری هنگام تحصیل در مجارستان، با مسئولین دانشگاه موردنظر خود و شرکت‌های مهاجرتی مشورت کنید.

اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی مجارستان

در مجارستان، دانشجویان چندین گزینه برای اقامت و خوابگاه‌های دانشجویی دارند. این اقامتگاه‌ها برای دانشجویان خارجی فراهم شده‌اند و از نظر هزینه و امکانات بسیار متنوع هستند. بسیاری از دانشگاه‌ها در مجارستان خوابگاه‌های دانشجویی ارائه می‌دهند. این خوابگاه‌ها معمولاً در نزدیکی دانشگاه‌ها هستند و بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. علاوه بر خوابگاه‌های دانشگاه، اقامتگاه‌های خصوصی نیز در مجارستان وجود دارند. این اقامتگاه‌ها معمولاً امکانات بهتری از جمله اتاق‌های مجهز به حمام و توالت خصوصی، اینترنت پرسرعت و خدمات دیگری نیز دارند. همچنین دانشجویان می‌توانند به طور مستقل آپارتمان اجاره کنند.

شرایط اخذ اقامت پس از مهاجرت تحصیلی به مجارستان

یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ اقامت پس از مهاجرت تحصیلی به مجارستان، توجه به اعتبار بیمه و ویزای دانشجویی است. آنها باید قبل ازا آنکه اعتبار این دو تمام شود، باید برای تغییر نوعِ اقامتشان از تحصیلی به اقامت دائم، اقدامات لازم را انجام دهند. ضمن اینکه لازم است حتما مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی را نیز ارائه دهند.

مدارکی را هم که لازم است تا نشان دهد آنها اقامت خود را از نوع تحصیلی تغییر داده‌اند نیز باید آماده کنند و ارائه دهند. در واقع قوانین این کشور به گونه‌ای است که اگر دانشجو تحصیلات خود را به اتمام برساند و فارغ‌التحصیل شود، دیگر نمی‌تواند در این کشور بماند و باید هرچه سریعتر مجارستان را ترک کند. پس مهم است که اقدامات لازم برای تغییر نوعِ ویزای خود از تحصیلی به اقامت را انجام دهند. در این موارد می‌توانید روی تخصص، تجربه و مهارت کارشناسان ما در سبزینه حساب ویژه‌ای باز کنید تا شما را در این مسیر راهنمایی و یاری کنند.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب ذکر شده در این مقاله از سبزینه یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت مجارستان، مهاجرت تحصیلی به مجارستان است. دانشجویان و دانش‌آموزان می‌توانند با تحصیل در مجارستان، امکان دریافت اقامت این کشور را داشته باشند. به همین منظور بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، از مشاوران ما در سبزینه کمک بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 24  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان