جستجو در سایت

همه چیز در رابطه با شرایط تحصیل در یونان

logo

تحصیل در یونان می‌تواند یک شانس عالی برای متقاضیان ادامه تحصیل باشد؛ زیرا این کشور، دانشگاه‌های معتبر بسیاری دارد که از نظر رنکینگ و رتبه جهانی جایگاه خوبی را در فهرست برترین دانشگاه‌ها به خود اختصاص داده‌‌اند. از سوی دیگر، این کشور عضو اتحادیه اروپا است و به همین دلیل، فرصت مناسبی برای شما فراهم می‌شود تا پس از فارغ‌التحصیلی، به بازار کار جهانی و موقعیت‌های شغلی بهتر در اروپا دست یابید؛ بنابراین اگر همچنان کنجکاو هستید تا راجع به شرایط تحصیل در کشور یونان اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان این مقاله از سبزینه همراه ما باشید.

تحصیل در یونان

ویژگی ها و مزایای تحصیل در یونان کدامند؟

همان‌طور که در ابتدا توضیح دادیم، تحصیل در یونان می‌تواند مزایای متعددی برای شما به همراه داشته باشد. از فرصت‌های شغلی استثنایی گرفته تا اقامت در یک کشور پیشرفته و اروپایی؛ همه از جمله ویژگی‌های مثبتِ مهاجرت به این سرزمین محسوب می‌شوند؛ بنابراین اگر قصد دارید برای تحصیل به این کشور سفر کنید؛ بهتر است دررابطه‌با مزایای آن اطلاعات بیشتری به دست آورید و با آگاهی بالاتری، در این باره تصمیم‌گیری کنید.

تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های دنیا

 کشور یونان دارای ۴۰ دانشگاه برتر است که اغلب آن‌ها دولتی هستند. این کشور به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، فرصتی را در اختیارتان قرار می‌دهد که بتوانید از سیستم انتقال اعتبار ECTS (نظام اروپایی انتقال واحدهای درسی) بهره‌برداری کنید تا پس از فارغ‌التحصیلی، یافتن شغل برایتان آسان‌تر شود و حتی قادر به ادامه تحصیل یا اشتغال در سایر کشورهای عضو اتحادیه نیز باشید. چند مورد از محبوب‌ترین مدارس و دانشگاه‌های یونان برای دانشجویان بین‌المللی که اغلب برنامه‌های آموزشی آن به زبان انگلیسی است عبارت‌اند از:

 • مدرسه کسب‌و‌کار فارغ‌التحصیلی آلبا
 • دانشگاه کرت
 • دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن
 • دانشگاه ارسطو تسالونیکی
 • دانشگاه ایوانینا
 • دانشگاه پاتراس

زندگی اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه

 در حالت کلی هم اگر بخواهیم یک مقایسه بین سایر کشورهای اروپایی و یونان داشته باشیم، خواهیم دید که زندگی و تحصیل در این سرزمین به‌مراتب ارزان‌تر از سایر مناطق اروپایی است. در واقع برای زندگی و تحصیل در یونان ، مبلغی حدود ۴۵۰_۷۰۰ یورو در ماه کافی خواهد بود، اما برای همین برنامه‌ها در سایر مقاصد اروپایی مانند ایتالیا یا اسپانیا، باید ماهانه هزینه‌ای بالغ بر ۸۰۰_۱۰۰۰ یورو پرداخت کنید. برای درک بهتر این مسئله باید بگوییم که اگر بخواهید یک آپارتمان در مرکز شهر آتن اجاره کنید، فقط حدود ۲۴۰_۴۵۰ یورو در ماه باید بپردازید. حتی می‌توانید یک وعده‌ غذای گرم را در این شهر به مبلغ ۵ یورو خریداری کنید؛ اما برای اجاره یک آپارتمان ساده در رم ایتالیا، حداقل باید به‌صورت ماهانه، ۴۰۰_۷۰۰ یورو از درآمد خود را برای پرداخت اجاره کنار بگذارید..

دسترسی به امکانات آموزشی

دولت یونان متعهد به آموزشِ متناسب با استانداردهای بین‌المللی است و با این عقیده، سال‌ها بر سیستم آموزشی خود سرمایه‌گذاری کرده تا افراد کارآزموده‌ای را به جامعه تحویل دهد و گام مؤثری در جهت رشد و توسعه اقتصاد کشور بردارد. به همین دلیل دانشجویانی که برای تحصیل، به این سرزمین مهاجرت می‌کنند، خیالشان از بابت دسترسی به امکانات آموزشی و کیفیت تدریس آسوده است. همچنین وجود اسامی دانشگاه‌های این کشور در لیست بهترین مراکز آموزشی اروپا و دنیا، این ادعای دولت را اثبات می‌کند.

زندگی در بین مردم فرهیخته

اغلب مردم یونان (با جمعیتی بالغ بر ۱۰٫۷ میلیون نفر)؛ فارغ‌التحصیل مقاطع عالی هستند و بیش از ۷۰ درصدِ جامعه کهن‌سال این سرزمین، حداقل از مدرک تحصیلات متوسطه برخوردارند. علاوه بر این، این کشور عضو شش کشور برتر اروپایی با نرخ باسوادی ۹۹_۱۰۰ درصد است. زیرا همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم، این کشور سرمایه قابل‌توجهی را به ارتقا سطح کیفی سیستم آموزشی خود اختصاص داده است و در دنیای پرتقاضای جهانی تصمیم دارد نیروهای کار ماهری را برای بازار کار خود تربیت کند؛ بنابراین می‌توان گفت که این سرزمین بستر مطلوبی را برای کسب علم و دانش در تمامی رشته‌ها فراهم کرده است.

هزینه پایین تحصیل

 در دانشگاه‌های دولتی یونان، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی، معمولاً هزینه‌ای بابت تحصیل پرداخت نمی‌کنند و تنها چند برنامه کارشناسی ارشد از این قاعده مستثنی است؛ اما سایر دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل، سالانه حدود ۵۰۰۰_۱۳۰۰۰ یورو در مقطع کارشناسی و ۱۰۰۰_۸۰۰۰ یورو در مقطع کارشناسی ارشد بپردازند که برای خرید کتاب‌های درسی و دوره‌های انتخابی است.

 در این میان، برخی خدمات به‌صورت رایگان به دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌شود. برای مثال، در دانشگاه تسالونیکی یک وعده غذای گرم و استفاده از امکانات سالن بدنسازی رایگان است. همچنین انواع کتاب‌های موجود در کتابخانه این دانشگاه، به‌رایگان امانت داده می‌شود.

مزایای تحصیل در کشور یونان

شرایط سنی تحصیل در یونان چگونه است؟

شرایط سنی لازم جهت تحصیل در یونان، برای مقاطع تحصیلی مختلف به شرح زیر است:

مقطع

محدودیت سنی

پیش‌دبستانی

4-5 سال

دبستان

6-12 سال

متوسطه

12-18 سال

کارشناسی

محدودیتی وجود ندارد؛ اما شانس پذیرش با سن کمتر از 25 سال، بیشتر است.

کارشناسی ارشد

محدودیتی وجود ندارد؛ اما شانس پذیرش با سن کمتر از 28 سال، بیشتر است.

دکتری

محدودیتی وجود ندارد؛ اما شانس پذیرش با سن کمتر از 30-35 سال، بیشتر است.

 شرایط تحصیل در مدارس یونان

 برای اخذ ویزای تحصیلی یونان و ثبت‌نام در مدارس این کشور (از پیش‌دبستانی تا دبیرستان)، باید ۴_۱۸ سال داشته باشید. قوانین و شرایط مدارس مختلف ممکن است تا حدودی با یکدیگر متفاوت باشد؛ بنابراین حین ارائه درخواست برای اخذ پذیرش خود، باید از تمام شرایطی که مدرسه مربوطه در نظر دارد، مطلع شوید. ارائه مدارک رسمی و معتبر برای دریافت پذیرش و ویزا، اصلی‌ترین شرط تأیید صلاحیت فرزند شما خواهد بود؛ بنابراین اگر کم‌وکاستی در این باره وجود داشته باشد، احتمال اینکه درخواست شما رد شود، افزایش می‌یابد. همچنین اگر مدرک جعلی ارائه دهید و سفارت متوجه آن شود، مطابق قانون، مورد پیگرد قرار خواهید گرفت.

 در ضمن شما برای مهاجرت به کشور یونان، نیاز به یادگیری زبان این سرزمین خواهید داشت؛ البته فرزند شما می‌تواند در سال‌های ابتدایی تحصیل خود به مدارسی برود که برنامه‌های درسی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما درهرصورت به دلیل زندگی در یک کشور یونانی‌زبان، باید به‌تدریج این زبان را فرابگیرید تا مشکلی از بابت برقراری ارتباط با همسالان خود نداشته باشید. در ضمن اغلب مدارس این کشور دوره‌های آموزش زبان رایگان را به دانش‌آموزان بین‌المللی ارائه می‌دهند که شرکت در آن هم بر افزایش سرعت یادگیری، بی‌تأثیر نخواهد بود.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های یونان

برای تحصیل در یونان، دانشجویان بین‌المللی باید بر اساس مقطع تحصیلی خود، مدارک سال قبل را همراه با ریزنمرات مربوطه ارائه دهند. برای مثال، اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را داشته باشید، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را به همراه سایر مدارک موردنیاز، برای مدرسه و اداره مهاجرت ارسال کنید. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم مدرک سال قبل (به ترتیب: کارشناسی و کارشناسی ارشد) موردنیاز خواهد بود. همچنین ارائه مدرک زبان الزامی است و سبب افزایش شانس شما برای اخذ ویزای یونان و پذیرش از دانشگاه خواهد شد. در ضمن مدرک زبان لازم برای تحصیل در این مقاطع می‌تواند انگلیسی یا یونانی باشد.

 یکی دیگر از شرایط برخی دانشگاه‌ها، برگزاری آزمون ورودی است و دانشجو نیز حتماً باید در آن شرکت کند تا در صورت دریافت حداقل نمره قبولی، برای ثبت‌نام مجاز شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که پیش از ارسال درخواست به دانشگاه موردنظر خود، از برگزاری چنین آزمونی اطمینان حاصل کنید. در ضمن، ارائه توصیه‌نامه یا سوابق کاری و پژوهشی تأثیر مثبتی بر روند اخذ پذیرش خواهد داشت. در آخر لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که برای اطلاع از تمام شرایط مربوط به دانشگاه موردنظر، باید به وب‌سایت آن مراجعه کنید و بر اساس رشته تحصیلی خود، موارد خواسته شده را برآورده سازید.

تحصیل در کشور یونان در مقطع کارشناسی

دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در یونان، ۳_۴ سال است و برای دریافت ویزا و پذیرش جهت تحصیل در این مقطع، نیاز به مدرک دیپلم معتبر خواهد بود. محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در این مقطع وجود ندارد، اما اگر سن شما بیشتر از ۲۵ سال باشد، ‌ احتمالاً فرایند بررسی پرونده‌تان به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

برخی از دانشگاه‌ها مدارک دیگری هم برای صدور نامه پذیرش متقاضی نیاز دارند که حتماً باید حین ارائه درخواست خود، تمام موارد را به‌درستی آماده و ارسال کنید. مدرک زبان انگلیسی موردنیاز برای تحصیل لیسانس در این کشور، آیلتس ۶ است. همچنین اگر مهارتی در زبان یونانی نداشته باشید، می‌توانید پس از مهاجرت با شرکت در دوره‌های آموزشی مربوطه که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، این زبان را بیاموزید.

تحصیل در کشور یونان در مقطع کارشناسی ارشد

مدت‌زمان لازم برای تحصیل در یونان برای مقطع کارشناسی ارشد (فوق‌لیسانس)، دو سال است و اگر حین ارائه درخواست، سن شما کمتر از ۲۸ سال باشد، احتمال بیشتری برای موافقت با درخواستتان وجود خواهد داشت. هزینه و شهریه موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی کمتر از خصوصی است، ‌ اما رایگان نیست! زیرا درهرصورت دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور موظف به پرداخت شهریه هستند. البته با دریافت بورسیه و وام تحصیلی می‌توان تا حدودی از بار مالی تحصیل خود در این کشور کاهش داد. ضمناً با ارائه توصیه‌نامه‌ای که به دست اساتید سرشناس نوشته شده باشد، شانستان را برای دریافت پذیرش افزایش خواهد یافت.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در یونان

تحصیل در کشور یونان در مقطع دکتری

تحصیل در یونان برای مقطع دکتری معمولاً ۳ سال به طول می‌انجامد؛ اما برای رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی و هنر نیاز به ۵_۶ سال زمان خواهد بود. حداقل نمره مدرک آیلتس موردنیاز برای مقطع دکتری باید ۷ باشد و ارائه یک نامه قبولی از طرف استاد راهنما هم الزامی است. همچنین برای دریافت پذیرش خود در این مقطع باید یک پروپوزال تحقیقاتی آماده کنید. دانشجویانی که در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند، مجاز هستند در طول هفته به مدت ۲۰_۳۰ ساعت کار کنند.

برترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به یونان

همان‌طور که پیش‌ازاین هم توضیح دادیم، دانشگاه‌های یونان از نظر سطح علمی و رعایت استانداردهای بین‌المللی، رتبه خوبی را در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده‌اند؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در یونان را دارید، ما در ادامه چند مورد برترین دانشگاه‌های این کشور را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

 • دانشگاه کرت University of Crete
 • دانشگاه ملی آتن National and Kapodistrian University of Athens
 • دانشگاه ارسطو تسالونیکی  Aristotle University of Thessaloniki
 • دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن Athens University of Economics and Business
 • دانشگاه یوانینا University of Ioannina
 • دانشگاه فنی ملی آتن National Technical University of Athens
 • دانشگاه تسالی University of Thessaly
 • دانشگاه اژه University of the Aegean
 • دانشگاه دموکریتوس تراکیه Democritus University of Thrace

برترین رشته‌ ها برای مهاجرت تحصیلی به یونان

پیش از اقدام برای اخذ پذیرش و تحصیل در یونان، بهتر است مروری بر رشته‌های برتر و محبوب در این کشور داشته باشید:

 • پزشکی
 • مطالعات پزشکی
 • مطالعات معاصر
 • مطالعات محیطی و شهرنشینی
 • باستان‌شناسی
 • فلسفه
 • ادبیات
 • انواع رشته‌های مهندسی
 • توان‌بخشی
 • تصویربرداری پزشکی
 • فیزیوتراپی
 • توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار
 • حسابداری

شرایط بورسیه تحصیلی در یونان

از جمله رایج‌ترین روش‌های تأمین هزینه تحصیل در یونان ، اخذ بورسیه و وام تحصیلی است. بهره‌مندی از تسهیلات این طرح به شما کمک خواهد کرد تا نگرانی و دغدغه مسائل مالی را حین تحصیل نداشته باشید. در این کشور بر اساس نوع مقطع تحصیلی، بورسیه‌های مختلفی وجود دارد که توسط دانشگاه و ارگان‌های خصوصی و دولتی ارائه می‌شود. به طور میانگین هزینه‌ای که سالانه باید برای تحصیل در این کشور پرداخت کنید، حدود 5000_13000 هزار یورو است و توصیه می‌کنیم که اگر واجد شرایط دریافت بورسیه هستید، حتما از تسهیلات آن بهره‌مند شوید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر و عکس مناسب
 • مدرک تحصیلی و ریزنمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • فرم درخواست بورسیه
 • نامه پذیرش مدرسه یا دانشگاه
 • مدرک زبان
 • مدارک هویتی همراه با ترجمه

خوابگاه‌ های دانشجویی در کشور یونان

قبل از انتخاب مقصد تحصیلی باید به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید و از توانایی خود برای تأمین هزینه‌های موردنیاز مطمئن شوید. به‌طورکلی هزینه زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ اما درهرصورت داشتن تمکن مالی، شرط اصلی برای مهاجرت و اخذ ویزا محسوب می‌شود.

در مورد خوابگاه‌ دانشجویی یونان باید بگوییم که لازم است تا برای اسکان در آنجا، شهریه بپردازید. همچنین هر دانشگاهی در این کشور، خوابگاه ارائه نمی‌دهد. بلکه اغلب خوابگاه‌های دانشجویی، در شهرهای بزرگی مانند آتن، تسالونیکی، پاترا، لاریسا و... واقع شده‌اند. دانشجویانی که برای تحصیل به یونان مهاجرت می‌کنند، باید بر اساس مقدار بودجه‌ای که دارند؛ نزدیک‌ترین خوابگاه به دانشگاه خود را انتخاب کنند تا در رفت‌وآمد دچار چالش نشوند.

برترین دانشگاه های یونان

شرایط کار حین تحصیل در یونان

کلیه دانشجویانی که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند، واجد شرایط کار حین تحصیل خواهند بود. در اغلب دانشگاه‌ها، دانشجویان مجاز به ۲۰ ساعت کار در طول هفته هستند، اما در برخی هم می‌توان برای ۳۰_۳۵ ساعت در طول هفته و حین تحصیل کار کرد.

مدارک موردنیاز جهت تحصیل در یونان

مدارک موردنیاز برای تحصیل در یونان در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر و عکس مناسب
 • ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش از مدرسه یا دانشگاه
 • فرم درخواست تحصیل
 • مدرک زبان انگلیسی یا یونانی
 • اثبات وضعیت تأهل
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه
 • رضایت والدین (مخصوص دانش‌آموزان)
 • رسید پرداخت هزینه‌های موردنیاز
 • رزومه کاری یا تحصیلی
 • توصیه‌نامه از طرف اساتید سرشناس

مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل در یونان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی آیلتس ۶٫۵ یا معادل آن در زبان یونانی است. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری آیلتس ۷ موردنیاز است. برای مقاطع متوسطه و ابتدایی هم نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود، اما اگر دانش‌آموز مهارتی در زبان انگلیسی یا فرانسوی نداشته باشد، باید در دوره‌های آموزشی شرکت کند. همچنین داشتن مدرک زبان به‌عنوان یک پوئن مثبت، شما را برای قبولی و اخذ پذیرش افزایش خواهد داد.

هزینه مهاجرت تحصیلی به یونان

در رابطه‌ با هزینه مهاجرت تحصیلی به یونان باید بگوییم مقدار آن متناسب نوع رشته و دانشگاهی یا مدرسه‌ای که پذیرفته شده‌اید، متفاوت خواهد بود؛ اما به طور میانگین هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۵۰۰۰_۱۳۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، ۱۰۰۰_۸۰۰۰ یورو است.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در یونان

برای اخذ اقامت یونان پس از فارغ‌التحصیلی باید به یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:

 • اخذ اقامت کاری: با دریافت جاب آفر و همکاری با کارفرمای یونانی می‌توانید ویزای کار خود را دریافت کنید و در این کشور ساکن شوید. پس از گذشت ۵ سال برای اقامت دائم و پس از ۱۰ سال برای پاسپورت شهروندی درخواست دهید.
 • اخذ اقامت از طریق ازدواج: به‌واسطه ازدواج با یک شهروند یونانی می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید و پس از گذشت چند سال از زندگی مشترک خود، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.
 • اخذ اقامت از طریق پناهندگی: اگر جان شما به دلایل سیاسی، جنگ، اختلافات قومیتی و... در کشور مبدأ به خطر بیفتد، می‌توانید از طریق پناهندگی در یونان ساکن شوید.هر چند این روش را اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم.
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری: شما می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری با کارآفرینی، استارتاپ، ثبت شرکت و... اقامت خود را دریافت کنید. حداقل سرمایه موردنیاز برای شرکت در این برنامه، ۲۵۰٫۰۰۰ یورو است. تمکن مالی و اثبات آن از مهم‌ترین شرایط اخذ اقامت از این طریق است.

جمع‌بندی

در این مطلب از سبزینه به بررسی شرایط تحصیل در یونان پرداختیم و دانستیم که می‌توان با اخذ ویزا و پذیرش از یک دانشگاه یا مدرسه معتبر، برای ادامه تحصیل، به این کشور مهاجرت کرد. امیدواریم با مطالعه این مقاله، به پاسخ تمام سؤالات خود، درمورد مهاجرت تحصیلی به یونان رسیده باشید. لطفاً شما عزیزان هم تجربیات و نظرات خود را در این باره با ما و سایر همراهان مجله سبزینه به اشتراک بگذارید. در صورتی که در مورد مهاجرت و تحصیل در یونان با سوال یا ابهامی مواجه هستید، مشاوران ما در سبزینه آماده راهنمایی و پاسخ‍گویی به سوالات شما هستند. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 110  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان