جستجو در سایت

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا در سال 2024

logo

ویزای تحصیلی اسپانیا برای دانشجویان بین‌المللی شرایطی را فراهم می‌کند تا در مقاطع مختلف به تحصیل در این کشور بپردازند و از امکانات آموزشی باکیفیت بهره‌مند شوند؛ بنابراین اگر شما هم برای ادامه تحصیل، قصد مهاجرت به این کشور را دارید؛ تا پایان این بخش از سبزینه همراه ما باشید و اطلاعات ارزشمندی دررابطه‌با شرایط دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا به دست آورید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا کدامند؟

پیش از اینکه برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کنید، ابتدا باید با انواع مختلف آن آشنا شوید و باتوجه‌به شرایط خود، به این نتیجه برسید که کدام مورد می‌تواند برای شما مناسب‌تر باشد؛ بنابراین در ادامه انواع مجوز تحصیلی این کشور را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

ویزای تحصیلی شنگن اسپانیا

ویزای شنگن اسپانیا بر اساس نوع سفر متقاضی در انواع مختلفی صادر می‌شود که یک نمونه از آن هم مجوز تحصیلی شنگن است. مزیتی که ویزای مذکور دارد این است که شما با دریافت آن می‌توانید به ۲۵ کشور دیگر که عضو منطقه شنگن هستند، سفر کنید. هزینه دریافت آن حدود ۸۰ یورو است و مالیاتی که سالانه مشمول هر فرد می‌شود؛ تقریباً ۱۵_۱۶ یورو است.

بنابراین، اگر دانشجو هستید و برای پژوهش و گذراندن یک دوره آموزشی موقت (حداکثر ۹۰ روزه) قصد سفر به اسپانیا را دارید، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی شنگن اقدام کنید.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت اسپانیا

نوع دیگری از ویزای تحصیلی کشور اسپانیا که حدود ۳_۶ ماه اعتبار دارد، ویزای دانشجویی کوتاه‌مدت است. این مجوز هم برای آن دسته از دانشجویانی که قصد گذراندن یک دوره تحصیلی موقت را در اسپانیا دارند، صادر می‌شود. همچنین نکته مهمی که وجود دارد، این است که پس از اتمام اعتبار ویزای مذکور، امکان تمدید آن وجود نخواهد داشت و دانشجو حتماً باید به کشور مبدأ بازگردد.

ویزای تحصیلی بلند مدت اسپانیا

ویزای بلند مدت تحصیلی بیش از ۹۰ روز اعتبار دارد و دانشجو می‌تواند با استفاده از آن در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری که بیش از ۶ ماه زمان می‌برد؛ تحصیل کند. معمولاً پروسه رسیدگی به پرونده شما برای درخواست ویزای تحصیلی بلندمدت، نسبت به دو ویزای دیگر، مدت‌زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. مزیتی که مجوز مذکور دارد، این است که شما می‌توانید با استفاده از آن، کارت اقامت TIE با اعتبار یک‌ساله دریافت کنید و قابل‌تمدید است. همچنین پس از فارغ‌التحصیلی هم می‌توانید به‌واسطه کار، ازدواج، پناهندگی یا سرمایه‌گذاری، اقامت دائم خود را بگیرید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • در وهله اول لازم است تا از تمام الزامات موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به این کشور مطلع شوید.
 • درصورتی‌که واجد شرایط باشید، برای اخذ نامه پذیرش از دانشگاه موردنظرتان، درخواست دهید.
 • برای این کار لازم است تا ابتدا به‌خوبی با برترین دانشگاه‌های اسپانیا آشنا شوید و در آخر، مواردی را انتخاب کنید که رسمی و معتبر باشند.
 • حالا اگر دانشگاه موردنظر با درخواست شما موافقت کرد و نامه پذیرش را گرفتید، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، ویزای تحصیلی این کشور انواع مختلفی دارد و شما باید متناسب با مدت‌زمان تحصیل خود، ویزای بلندمدت یا کوتاه‌مدت بگیرید. هزینه موردنیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی، ۶۰ یورو است و معمولاً حداکثر ۱_۳ ماه طول می‌کشد تا ویزای شما صادر شود. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

مدارک موردنیاز برای دریافت مجوز تحصیلی اسپانیا به شرح زیر است:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر و دو قطعه عکس مناسب
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • مدارک تحصیلی سال قبل همراه با ریزنمرات
 • رسید پرداخت هزینه اخذ ویزا
 • مدرک زبان با حداقل نمره قبولی
 • بیمه مسافرتی و گواهی سلامت جسمانی
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • گواهی سوابق کیفری و عدم سوءپیشینه

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تمام اسناد و مدارک باید به زبان اسپانیایی یا انگلیسی ترجمه شوند. همچنین ممکن است در طول پروسه اخذ ویزا نیاز به ارائه مشخصات بیومتریک مانند اثر انگشت هم باشد. مورد دیگر نیز تعیین وقت و شرکت در مصاحبه است که به‌منظور تأیید صلاحیت شما صورت می‌گیرد.

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا بدون نیاز به مدرک زبان

 به نظر شما دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا بدون مدرک زبان؛ شایعه است یا واقعیت دارد؟! مسلماً اگر کمی واقع‌بین باشیم و تمام جوانب مهاجرت را در نظر بگیریم؛ خواهیم دید که شما قرار است به یک کشور دیگر سفر کنید. کشوری که مردم آن فارسی‌زبان نیستند و از اساتید و دانشجویان گرفته تا کسی که همسایه شما خواهد بود، همه به زبان اسپانیایی یا در بهترین حالت به زبان انگلیسی با شما صحبت خواهند کرد.

بنابراین، در چنین شرایطی دیگر بحث ارائه مدارک و داشتن صلاحیت برای اخذ پذیرش یا ویزا مطرح نخواهد بود؛ بلکه شما باید از مهارت زبانی برخوردار باشید تا بتوانید با انسان‌هایی که در اطرافتان حضور دارند به‌راحتی ارتباط برقرار کنید.

بنابراین، اگر بخواهیم خیال شما را از بابت این امر آسوده کنیم، پیشنهاد می‌دهیم که به‌طورکلی برای آسایش خودتان هم که شده، رؤیای مهاجرت بدون مدرک زبان را از سر خود بیرون کنید. نهایتاً ممکن است یک سال از وقت خود را در کشور مبدأ سپری کنید و با شرکت در دوره‌های آموزشی زبان، مدرک موردنیاز را بگیرید؛ بنابراین بهتر است برای ارتقای شانس موفقیت خود در مسیر مهاجرت، یک مدرک زبان معتبر در دست داشته باشید.

 ضمناً برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داشتن مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی الزامی خواهد بود و تنها در مقاطع ابتدایی و دبیرستان است که چنین ضرورتی وجود ندارد. در ضمن برای اخذ ویزای تحصیلی هم داشتن این مدرک، احتمال تأیید صلاحیت شما را بالاتر می‌برد.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر است؟

هزینه دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا برای متقاضیان ایرانی جهت اخذ مجوز شنگن ۸۰ یورو و مجوز تحصیلی بلندمدت، ۶۰ یورو است. البته این مقادیر برای دانشجویان کانادایی و شهروندان ایالات متحده بیشتر هم می‌شود. به‌عنوان‌مثال یک متقاضی که مقیم کانادا است، باید برای ویزای شنگن ۹۷ یورو و برای ویزای بلندمدت تحصیلی، ۸۰ یورو بپردازد.

روش‌ های اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اسپانیا

یکی از اصلی‌ترین شرایط دریافت ویزای تحصیلی، داشتن تمکن مالی است. اثبات این مسئله روش‌های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. ارائه صورت‌حساب بانکی که نشان‌دهنده گردش مالی در ۳ ماه اخیر باشد.
 2. مدرکی که اثبات کند والدین یا حامی دیگری در خارج از کشور قادر به حمایت از شما باشد و هزینه‌های مالی مورد نیازتان را پوشش دهد.
 3. فراهم‌کردن حداقل مبلغ مالی موردنیاز برای تمکن مالی

شرایط کار با ویزای تحصیلی اسپانیا

 ویزای تحصیلی اسپانیا این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا حین تحصیل به مدت ۲۰ ساعت در طول هفته مشغول به کار شوند. شرایطی که باید کار موردنظر شما داشته باشد، به شرح زیر است:

 • در وهله اول برای اینکه بتوانید حین تحصیل مشغول به کار شوید، نیاز به یک ویزای کار خواهید داشت. نکته مهمی که باید درنظر بگیرید این است که تاریخ اعتبار ویزای کار، باید متناسب با مدت‌زمان قرارداد شغلی باشد که انتخاب کرده‌اید. همچنین اعتبار آن نمی‌تواند بیشتر از تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی شما باشد.
 • مورد بعدی هم دررابطه‌با مجوز کار این است که اگر کار شما یک دوره کارآموزی باشد و دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید با سازمان مربوطه طرف قرارداد باشد، دیگر نیازی به داشتن مجوز کار نخواهد بود.
 • کار باید پاره‌وقت باشد و اختلالی در برنامه تحصیلی شما رخ ندهد.
 • اگر در یک شغل تمام‌وقت استخدام شوید، حداکثر تا سه ماه امکان کار در چنین موقعیتی را خواهید داشت.

شرایط اخذ ویزای همراه دانشجویی اسپانیا

از جمله افرادی که واجد شرایط دریافت ویزای همراه دانشجویی هستند، عبارت‌اند از:

 • همسر یا والدین دانشجو
 • فرزند متقاضی تا سن ۲۱ سال

مدارک لازم جهت اخذ این ویزا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر و عکس مناسب
 • مدرک زبان با حداقل نمره قبولی
 • فرم درخواست ویزای همراه دانشجویی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • کپی و ترجمه مدارک هویتی دانشجو و متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه‌های موردنیاز (۸۱ یورو برای ویزای همراه)
 • سند اثبات وضعیت تأهل
 • مدرکی که نسبت دانشجو و همراه را نشان دهد. مثالا برای همسر، ارائه سند ازدواج و برای والدین و فرزندان، ارائه شناسنامه لازم است.
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت جسمانی و عدم سوءپیشینه
 • بیمه مسافرتی
مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا

لازم به ذکر است که حداقل سه ماه پیش از سفر به این کشور، باید برای دریافت ویزای خود و همراهتان اقدام کنید؛ زیرا به طور معمول، صدور ویزای تحصیلی حدود ۲_۳ ماه زمان می‌برد.

مدت‌ زمان اعتبار ویزای تحصیلی اسپانیا چقدر است؟

اگر ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت اسپانیا را دریافت کرده باشید، مدت‌زمان اعتبار آن معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه خواهد بود. نکته مهمی که باید درنظر بگیرید این است که برای این ویزا نیازی به دریافت کارت اقامت دانشجویی نیست. درصورتی‌که اقامت تحصیلی شما بیشتر از ۶ ماه باشد، ویزای بلندمدت بیش از ۱۸۰ روز اعتبار خواهد داشت و شما باید ظرف ۱ ماه پس از مهاجرت به اسپانیا، برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنید.

دلایل ریجکت ‌شدن ویزای تحصیلی اسپانیا

اگر درخواست شما برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا رد شود، احتمالاً یکی از موارد زیر دلیل آن بوده است:

 • عدم تأمین سرمایه موردنیاز برای اثبات تمکن مالی
 • ناتوانی در متقاعدکردن افسر کنسولگری از انگیزه خود برای مهاجرت
 • نداشتن بیمه درمانی یا ارائه گواهی سلامت نامعتبر
 • جعلی بودن یا منقضی شدن اسناد و مدارک مربوطه
 • عدم موفقیت و کسب امتیاز لازم در مصاحبه
 • داشتن سوابق کیفری

در صورتی که درخواست ویزای تحصیلی ریجکت شد، شما حداکثر ۳۰ روز پس از اعلام رأی سفارت مبنی بر ریجکت درخواستتان مهلت دارید تا نامه‌ای بنویسید و در آن دلایل محکمی بیاورید که چرا رأی آنها نادرست بوده است؛ سپس درخواست تجدیدنظر بدهید.

جمع‌بندی

در این مطلب از سبزینه به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا پرداختیم و توضیح دادیم که می‌توان با ارائه مدارک از مهارت زبان، سوابق تحصیلی و تمکن مالی و... این مجوز را دریافت کرد. همچنین در رابطه‌با روش‌های اثبات تمکن مالی و علل ردشدن درخواست مجوز تحصیل صحبت کردیم تا با آگاهی کاملی نسبت به دریافت ویزای خود اقدام کنید. امیدواریم به پاسخ سؤالات خود پیرامون موضوع مطرح شده برسید. لطفاً نقطه‌نظرات و پیشنهادهای خود را در این باره با ما و سایر همراهان سبزینه به اشتراک بگذارید تا دراسرع‌وقت به آن پاسخ دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، متشکریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 126  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان