جستجو در سایت

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

logo

اگر به کشور فرانسه علاقه‌مند هستید و می‌خواهید تحصیلات خود را در آنجا ادامه دهید، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. دولت فرانسه برای هر دانشجویی که شرایط لازم را داشته باشد و بخواهد در این کشور درس بخواند، ویزای تحصیلی صادر می‌کند؛ این ویزا به افراد اجازه می‌دهد در مدت تحصیل خود در فرانسه اقامت داشته باشند و حتی به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. البته درخواست ویزای این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمی پیچیده‌تر است و دریافت آن زمان بیشتری طول می‌کشد؛ ولی غیرممکن نیست.

اگر شما هم در فکر مهاجرت به کشور فرانسه هستید، مطالعه این مقاله از سایت سبزینه را از دست ندهید؛ در این مقاله به مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد دریافت ویزای تحصیلی فرانسه بدانید، می‌پردازیم.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

انواع ویزای تحصیلی فرانسه کدامند؟

ویزای تحصیلی فرانسه انواع مختلفی دارد؛ ولی به‌طورکلی دو نوع ویزای کوتاه‌مدت و بلندمدت برای تحصیل در این کشور صادر می‌شود که ویزای کوتاه‌مدت برای اقامت کمتر از سه ماه و ویزای طولانی‌مدت برای اقامت بیش از سه ماه کاربرد دارد؛ بنابراین اینکه کدام ویزای فرانسه برای شما مناسب است، به مدت‌زمان تحصیلتان در این کشور بستگی دارد. در ادامه انواع ویزای تحصیلی این کشور را به‌صورت کامل توضیح می‌دهیم:

ویزای دانشجویی شنگن یا کوتاه‌مدت

ویزای دانشجویی شنگن مناسب دانشجویانی است که می‌خواهند در یک دوره تحصیلی کوتاه‌مدت در فرانسه شرکت کنند. این ویزا رایگان است؛ ولی حداکثر سه ماه اعتبار دارد و قابل‌تمدید نیست.

ویزا برای شرکت در امتحانات ورودی

این ویزا مناسب افرادی است که قصد دارند برای شرکت در آزمون‌پذیرش دانشگاه‌ها به فرانسه بروند. اگر این افراد در آزمون‌های ورودی قبول شوند، می‌توانند برای دریافت اجازه اقامت یک‌ساله درخواست بدهند؛ البته اجازه اقامت پس از یک سال قابل‌تمدید است.

ویزای طولانی‌مدت موقت یا VLS-T

ویزای موقت طولانی‌مدت یکی دیگر از انواع ویزای تحصیلی فرانسه است که به افراد اجازه می‌دهد در یک دوره شش‌ماهه در این کشور تحصیل کنند. با دریافت این ویزا پس از ورود به این کشور نیاز به تأیید اعتبار و دریافت اجازه اقامت جداگانه ندارید. همچنین می‌توانید از بیمه تأمین اجتماعی فرانسه بهره‌مند شوید و به کشورهای منطقه شنگن سفر کنید.

ویزای طولانی‌مدت یا VLS-TS

افرادی که قصد دارند برای دوره‌های تحصیلی طولانی‌مدت مثل دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد در فرانسه تحصیل کنند، باید برای دریافت ویزای طولانی‌مدت یا VLS-TS اقدام کنند. در واقع این ویزا به‌عنوان اجازه اقامت عمل می‌کند و در تمام مدت تحصیل معتبر است. باتوجه‌به سطح تحصیلات متقاضی سه نوع ویزای طولانی‌مدت متفاوت وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ویزای VLS-TS برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: این نوع ویزای تحصیلی برای دوره کارشناسی سه سال و برای دوره کارشناسی ارشد دو سال معتبر است. با استفاده از این ویزا می‌توانید در کشورهای منطقه شنگن سفر کنید، به‌عنوان دانشجو در فرانسه کار کنید و همچنین کمک‌هزینه دریافت کنید. البته ویزای VLS-TS باید در هنگام ورود تأیید شود و شما پس از ورود به این کشور فقط سه ماه برای تأیید آن زمان دارید.
 • ویزای VLS-TS برای مقطع دکتری: این ویزا مناسب افرادی است که می‌خواهند در مقطع دکتری تحصیل کنند یا به‌عنوان استاد و محقق در یک مؤسسه مشغول به کار شوند. برای دریافت این ویزا باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید و مدرکی که توسط مؤسسه میزبان صادر شود؛ در این مدرک باید طول و ماهیت تحصیل یا تحقیق شما در این مؤسسه دقیقاً مشخص شود. ویزای مقطع دکتری معمولاً چهار سال اعتبار دارد؛ ولی در صورت نیاز ممکن است تمدید شود.
 • ویزای VLS-TS برای شرکت در کارآموزی: این ویزا مناسب افرادی است که قصد دارند در یک دوره کارآموزی در یک سازمان فرانسوی شرکت کنند. با این ویزا می‌توانید بیشتر از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشید. ویزای شما باید پس از ورودتان به فرانسه دراسرع‌وقت توسط اداره مهاجرت این کشور تأیید شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان ویزای تحصیلی فرانسه باید ارسال درخواست ویزا و سایر مراحل آن را باید با گرفتن وقت سفارت فرانسه از طریق سفارت یا کنسولگری این کشور در ایران انجام دهند. همچنین متقاضیان می‌توانند درخواست خود را از طریق دفتر Campus France که آژانس رسمی کشور فرانسه برای آموزش عالی دانشجویان بین‌المللی است، ارسال کنند. درهرصورت برای درخواست ویزای تحصیلی باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. دریافت پذیرش دانشگاه: برای گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه، شما ابتدا باید دانشگاه موردنظر خود را مشخص کنید. سپس برای دریافت پذیرش درخواست خود را به همراه مدارک تحصیلی، رزومه، انگیزه‌نامه و… ارسال کنید. اگر درخواست شما قبول شد، نامه‌ای برای اخذ ویزا دریافت خواهید کرد.
 2. انتخاب ویزای مناسب: در این مرحله شما باید باتوجه‌به مدت تحصیل خود مشخص کنید که کدام یک از انواع ویزای تحصیلی برایتان مناسب است. برای مثال اگر می‌خواهید در یک دوره آموزشی که کمتر از سه ماه طول می‌کشد، شرکت کنید باید برای اخذ ویزای کوتاه‌مدت اقدام کنید.
 3. گرفتن وقت مصاحبه: پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه و مشخص‌شدن نوع ویزا باید برای مصاحبه از سفارت فرانسه وقت بگیرید. شما می‌توانید یا به‌صورت آنلاین وقت مصاحبه بگیرید یا به‌صورت حضوری به سفارت مراجعه و نوبت خود را دریافت کنید.
 4. جمع‌آوری مدارک: این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل دریافت ویزای تحصیلی است؛ زیرا هر نقص یا کم‌وکاستی در مدارک ارسالی می‌تواند باعث ریجکت‌شدن ویزای شما شود. پس بادقت تمام مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید و سپس به سفارت کشور فرانسه تحویل دهید. همچنین باید هزینه‌های مربوط به گرفتن ویزا را نیز پرداخت کنید و رسید آن را تحویل دهید.
 5. شرکت در مصاحبه: شرکت در مصاحبه بخش بسیار مهمی از فرایند درخواست ویزا است. افسر بر اساس مصاحبه و مدارکی که ارائه می‌دهید، تصمیم می‌گیرد ویزای شما صادر شود یا خیر. پس بهتر است در طول مصاحبه آرامش خود را حفظ کنید. بعدازاین مرحله شما باید حدود دو ماه منتظر اعلام نتیجه درخواست خود باشید.
 6. دریافت ویزا: پس از مصاحبه، تاریخی که باید به سفارت بروید و ویزای خود را دریافت کنید، مشخص می‌شود. اگر با درخواست شما موافقت شود، برچسب ویزای فرانسه را روی یکی از صفحات پاسپورت شما می‌گذارند. روی این برچسب، تاریخ ورود شما به این کشور، تاریخی که باید از آن خارج شوید، مدت اقامت و سایر موارد مشخص می‌شود.
شرایط کار با ویزا تحصیلی فرانسه

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

مدارکی که باید به سفارت تحویل دهید، شامل موارد زیر است:

 • نامه رسمی ثبت‌نام یا پذیرش از دانشگاه فرانسوی، این نامه باید شامل رشته تحصیلی، مقطع و طول مدت تحصیل باشد.
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی فرانسه
 • تکمیل فرم OFII
 • پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • دو یا سه قطعه عکس جدید در اندازه استاندارد و با زمینه سفید
 • مدارکی جهت اثبات تسلط بر زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • کپی گواهینامه دیپلم یا مدارک تحصیلی قبلی
 • کپی رزومه یا CV
 • انگیزه‌نامه راجع به هدفتان از مهاجرت به فرانسه
 • گواهی اثبات تمکن مالی از طریق صورت‌حساب بانکی برای پوشش هزینه‌های زندگی در طول دوره تحصیل
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزای تحصیلی فرانسه
 • گواهی مربوط به دریافت بیمه درمانی با پوشش حداقل 30000 یورو
 • مدارک مربوط به محل اقامت در فرانسه مانند قرارداد آپارتمان، خوابگاه یا رزرو هتل جهت اثبات اینکه محلی برای اقامت در فرانسه دارید.
 • کپی بلیت هواپیما که تاریخ حرکت را نشان می‌دهد.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، نگران شرکت در آزمون‌های زبان و کسب نمره قبولی هستند. این افراد ترجیح می‌دهند بدون مدرک زبان به فرانسه مهاجرت کنند. اما آیا امکان‌پذیر است؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید با فرایند صدور ویزا بیشتر آشنا شویم.

برای درخواست ویزای تحصیلی شما ابتدا باید پذیرش دانشگاه را دریافت کنید و یکی از مدارکی که هنگام ثبت درخواست پذیرش باید به دانشگاه موردنظر خود تحویل دهید، مدرک تسلط بر زبان است. در واقع اگر به زبان فرانسه مسلط هستید باید در آزمون‌های TCF یا DELF/DALF و اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید باید در آزمون‌های PTE Academic، IELTS Academic TOEFL iBT، Duolingo یا C1 Advanced نمره قبولی کسب کنید. در این صورت می‌توانید پذیرش دانشگاه و سپس ویزای خود را دریافت کنید.

اما خبر خوب این است که برخی دانشگاه‌های فرانسوی برای پذیرش دانشجویان به مدرک زبان نیازی ندارند و ازآنجایی‌که سفارت هم نیازی به مدرک زبان ندارد؛ بنابراین شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان در فرانسه تحصیل کنید. در واقع ارائه مدرک تسلط بر زبان از نظر دولت این کشور ضروری نیست و به همین دلیل دانشگاه‌های آن قوانین متفاوتی دراین‌رابطه تعیین می‌کنند. در نتیجه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بدون ارائه مدرک زبان کاملاً به شرایط دانشگاهی که به آن علاقه دارید، بستگی دارد.

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از شرایط تأثیرگذار بر دریافت ویزای تحصیلی، سن متقاضی است. حداقل سن برای دریافت این ویزا 18 سال است؛ ولی هیچ محدودیت حداکثری وجود ندارد. یعنی افراد بالای 18 سال در هر سنی که باشند، می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. البته به این نکته توجه کنید که افراد جوان‌تر، شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش دانشگاه و اخذ ویزا دارند. ولی این به این معنی نیست که افرادی با سن بیشتر اصلاً نمی‌توانند ویزا دریافت کنند؛ زیرا علاوه بر سن عوامل دیگری مثل رزومه تحصیلی، انگیزه‌نامه و… نیز بر نتیجه پذیرش دانشگاه مؤثر هستند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از نگرانی‌های اصلی دانشجویان مهاجر، هزینه دریافت ویزا و تحصیل در کشور فرانسه است. در پاسخ به این نگرانی باید بدانیم که به‌طورکلی هزینه‌های مهاجرت به دو دسته هزینه اخذ ویزا و هزینه تحصیل در دانشگاه تقسیم می‌شوند.

هنگامی که برای گرفتن ویزا به سفارت مراجعه می‌کنید باید هزینه‌ای را پرداخت کنید و رسید آن را نیز همراه با سایر مدارک به سفارت تحویل دهید. این هزینه برای درخواست ویزای کوتاه‌مدت 60 یورو و برای ویزاهای بلندمدت 99 یورو است. همچنین ممکن است هزینه پردازش ویزا به مبلغ 50 یورو را از شما دریافت کنند که به‌صورت نقدی یا حواله بانکی قابل‌پرداخت است.

قسمت دوم هزینه‌ها مربوط به هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه است. تحصیل به زبان فرانسوی در دانشگاه‌های این کشور رایگان است. ولی اگر زبان انگلیسی را انتخاب کنید، مشمول پرداخت هزینه می‌شوید. این هزینه باتوجه‌به دولتی یا غیردولتی بودن دانشگاه متفاوت است. علاوه بر شهریه دانشگاه، 200 یورو هزینه بیمه سالانه، بین 800 تا 1100 یورو ماهانه برای هزینه زندگی، هزینه وکیل مهاجرت، بلیت هواپیما و… را نیز در نظر بگیرید.

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه داشتن تمکن مالی است. شما باید به دولت فرانسه اثبات کنید که می‌توانید هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را بپردازید و برای پرداخت هزینه‌ها به کمک آن‌ها نیاز نخواهید داشت.

مبلغ موردنیاز برای تمکن مالی به رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. ولی به‌طورکلی مبلغی که سفارت فرانسه برای ویزاهای تحصیلی اعلام کرده است، تقریباً 615 یورو معادل 820 دلار آمریکا برای هر یک ماه است. در واقع اگر شما به‌ازای هر یک ماهی که می‌خواهید در این کشور زندگی کنید و مبلغ 615 یورو سرمایه داشته باشید؛ پس تمکن مالی لازم برای زندگی در فرانسه را دارید.

این هزینه فقط برای هزینه‌های زندگی مثل مسکن، خوراک و پوشاک در نظر گرفته می‌شود و هزینه تحصیل جداگانه محاسبه می‌شود. در واقع شما باید شهریه یک سال تحصیلی را نیز در حساب بانکی خود داشته باشید. البته خبر خوب این است که اگر به زبان فرانسوی مسلط باشید، هزینه تحصیلتان رایگان است و نیاز نیست شهریه دانشگاه را پرداخت کنید؛ ولی اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید، باید شهریه یک سال دانشگاه خود را تأمین کنید. مبلغ شهریه باتوجه‌به دانشگاه، رشته و مقطع شما متفاوت است. برای مثال برای مقطع کارشناسی بین 2800 تا 6600 یورو متغیر است.

برای اثبات داشتن تمکن مالی لازم چند روش مختلف وجود دارد:

 • در متداول‌ترین روش شما باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشید و سپس صورت‌حساب بانکی خود را به سفارت ارائه دهید.
 • در روش دوم شما باید از طریق یک ضمانت‌نامه بانکی ثابت کنید که سرمایه و توانایی تأمین این هزینه را دارید.
 • در روش آخر شما می‌توانید این هزینه را به‌وسیله بورسیه‌های تحصیلی کشور فرانسه تأمین کنید و سپس با استفاده از تأییدیه بورسیه ثابت کنید که تمکن مالی لازم را دارید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از سؤالات پرتکرار دانشجویان مهاجر این است که پروسه دریافت ویزای تحصیلی چقدر طول می‌کشد یا اینکه چه زمانی باید درخواست خود برای ویزا را ارسال کنند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که شما ابتدا باید برای دریافت پذیرش دانشگاه اقدام کنید که این فرایند حداقل دو هفته تا یک ماه طول می‌کشد. پس از آن باید درخواست صدور ویزا را از طریق سفارت پیگیری کنید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی فرانسه باتوجه‌به نوع ویزایی که برای آن درخواست می‌دهید، متفاوت است. صدور ویزاهای تحصیلی کوتاه‌مدت معمولاً کمتر از یک هفته یا حدود سه روز طول می‌کشد. ولی شرایط صدور ویزاهای بلندمدت متفاوت است و صدور آن‌ها معمولاً بین یک تا سه ماه طول می‌کشد. به همین دلیل توصیه می‌شود متقاضیان حداکثر سه ماه قبل از تاریخ مهاجرت به فرانسه برای دریافت ویزا اقدام کنند. زیرا ممکن است به دلیل حجم بالای مراجعات مدت زمان صدور ویزاها بیشتر از حد معمول طول بکشد.

نحوه تمدید ویزای تحصیلی فرانسه

درصورتی‌که مهلت ویزای تحصیلی شما روبه‌اتمام است؛ ولی قصد دارید همچنان در فرانسه بمانید باید ویزای خود را تمدید کنید. برای این کار باید درخواستی مبنی بر اجازه اقامت چند ساله را به استانداری محل اقامت خود در این کشور ارسال کنید. تمامی این مراحل را باید در کشور فرانسه و سه ماه قبل از انقضای مجوز اقامت خود انجام دهید. هنگام مطرح‌کردن این درخواست باید دلیل قانع‌کننده برای ماندن در این کشور داشته باشید و برای این کار چند روش مختلف وجود دارد که عبارت‌اند از:

 1. در روش اول شما باید ثابت کنید هنوز تحصیل شما تمام نشده است و برای انجام پایان‌نامه یا پروژه نهایی به زمان بیشتری نیاز دارید. در این شرایط یک مجوز اقامت برای شما صادر می‌شود که مدت اعتبار آن مطابق با زمان موردنیاز برای پایان تحصیلات است.
 2. دومین روش این است که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. برای این کار باید پس از اتمام تحصیلات از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی دریافت کنید و سپس برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.
 3. روش آخر برای تمدید ویزای تحصیلی این است که ادامه تحصیل بدهید و در یک مقطع بالاتر مشغول به تحصیل شوید. برای مثال اگر شما از دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل شوید و بعد در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدهید، می‌توانید اجازه اقامت با اعتبار دو سال دریافت کنید.

شرایط کار با ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه این است که در کنار تحصیل می‌توانید شغل هم داشته باشید. در واقع دولت این کشور به همه دانشجویان بین‌المللی که مجوز اقامت معتبر دارند، اجازه می‌دهد تحت شرایط مشخصی و به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. میزان کار پاره‌وقت 964 ساعت در سال یا حدود 20 ساعت در هفته مشخص شده است که 60 درصد از اشتغال تمام‌وقت برای یک سال است. اگر در این مدت با حداقل دستمزد در این کشور کار کنید، 60 درصد آن به شما پرداخت می‌شود. یکی از قوانین مهم در این زمینه این است که درآمدی که از طریق این شغل به دست می‌آورید باید درآمد کمکی باشد و نباید این شغل تنها منبع حمایتی شما در حین تحصیل باشد.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

ریجکت شدن ویزای تحصیلی فرانسه

برخی اوقات ممکن است درخواست شما توسط سفارت فرانسه تأیید نشود. این اتفاق به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که رایج‌ترین دلیل آن ارائه مدارک جعلی یا ناکافی بودن مدارک است. سایر دلایلی که می‌تواند باعث ردشدن درخواست ویزای تحصیلی کشور فرانسه شود، شامل موارد زیر است:

 • نداشتن تمکن مالی موردنظر
 • نداشتن رزومه مناسب در زمینه تحصیلی
 • نداشتن تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مصاحبه ضعیف یا نداشتن مهارت‌های کافی برای مصاحبه
 • نداشتن انگیزه کافی برای بازگشت به مقصد
 • ناخوانا بودن پاسپورت
 • نداشتن پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه معتبر
 • داشتن سابقه کیفری
 • وجود تهدید برای امنیت عمومی، نظم و سلامت کشور فرانسه

اگر درخواست ویزای شما رد شد، می‌توانید درخواستی برای ارزیابی مجدد درخواست ویزا به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود ارسال کنید. البته فقط درصورتی‌که دلایل محکمی برای اثبات ناعادلانه‌بودن رد ویزا دارید، باید چنین درخواستی انجام دهید. درخواست تجدیدنظر علیه تصمیم باید تا دو ماه پس از رد درخواست به زبان فرانسوی و به همراه مدارک پشتیبان ضمیمه پرونده ارسال شود. همچنین می‌توانید پس از مشورت با وکلای مهاجرتی و تکمیل مدارک هم درخواست تجدیدنظر را ارسال کنید. عدم پاسخ پس از دو ماه به معنای رد غیرمستقیم درخواست تجدیدنظر است.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم، اطلاعات کاملی راجع به ویزای تحصیلی فرانسه در اختیار شما قرار دهیم. برای این کار شما ابتدا باید پذیرش دانشگاه موردنظرتان را دریافت کنید و سپس باتوجه‌به مدت اقامتتان برای گرفتن ویزای کوتاه یا بلندمدت درخواست دهید. در طی این فرایند شما  باید جهت اخذ وقت سفارت فرانسه و گرفتن نوبت مصاحبه اقدام نمایید و مدارک موردنیاز مثل گواهی تمکن مالی، گواهی بیمه، پاسپورت و… را به‌صورت حضوری یا آنلاین به سفارت تحویل دهید. سپس در مصاحبه شرکت می‌کنید و در صورت موفقیت می‌توانید ویزای خود را دریافت کنید. می‌توانید برای دریافت مشاوره در این خصوص با مشاوران و متخصصان ما در سبزینه تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 131  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان