جستجو در سایت

آزمون GRE کانادا برای مهاجرت تحصیلی

logo

آزمون GRE یا Graduate Record Exam آزمونی است که برای سنجش مدل‌های تفکر انتقادی دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد و گاهی مقطع دکترا طراحی شده و شما برای اخذ پذیرش یا فاند گرفتن در اغلب دانشگاه‌های کانادا، آمریکا و استرالیا به نتایج این آزمون نیاز خواهید داشت. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در مقطع ارشد را دارید، در این مطلب با تمامی جزئیات آزمون GRE برای کانادا آشنا می‌شوید.

آزمون جی آر ای چیست 01

آزمون GRE چیست؟ 

در دنیای امروزی مدرک کارشناسی به‌عنوان یکی از مدارک پایه و بدیهی تحصیلی شناخته می‌شود و مسلماً افرادی که به دنبال پیشرفت در دنیای حرفه‌ای هستند، برای کسب مدارک بالاتر دانشگاه اقدام می‌کنند. آزمون جی آر ای برای کانادا یکی از آزمون‌های استاندارد و پیشرفته بین‌المللی ارزیابی دانشجویان است که برای تحصیل در کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به نتایج خاص آن نیاز خواهید داشت. آزمون جی آر ای کانادا مانند امتحانات آیلتس و تافل صرفاً به مهارت‌های زبان انگلیسی شما محدود نمی‌شود و برای اخذ نمره قبولی در آن، باید در حوزه‌های دیگری نیز صلاحیت خود را ثابت کنید.

هدف از آزمون GRE کانادا چیست؟ 

آزمون جی آر ای کانادا توسط مؤسسه ETS توسعه داده شده و تسلط شما را در زمینه‌های ریاضی، جبر، هندسه، تجزیه‌وتحلیل داده و همچنین واژگان انگلیسی در سطوح دانشگاه اندازه‌گیری می‌کند. مهم‌تر اینکه توانایی شما در آنالیز و ارزیابی مطالب مکتوب، تفکر انتقادی و قدرت حل مسئله نیز در آزمون GRE کانادا نیز سنجیده می‌شود. کسب نمره بالا در GRE تأثیر مستقیم و مثبتی بر درخواست اپلای متقاضیان در تحصیلات عالی رشته‌های علوم و مهندسی، مدیریت کسب‌وکار، MBA و همچنین رشته حقوق خواهد داشت. به‌علاوه بورسیه گرفتن، وام دانشجویی و کمک‌های مالی دانشگاه نیز تحت‌تأثیر امتیاز نهایی شما در این آزمون قرار می‌گیرند.

انواع آزمون  GRE

پیش از اینکه در آزمون GRE برای مهاجرت به کانادا ثبت‌نام کنید، باید بررسی کنید که دانشگاه مقصد شما کدام‌یک از انواع این تست را پذیرد. جی آر ای در نخستین گام در دو گروه دسته‌بندی می‌شود: آزمون عمومی و آزمون موضوعی. آزمون عمومی ارزیابی پروفایل دانشجویی و مهارت‌های کلی دانشجویان را هدف قرار می‌دهد، درحالی‌که امتحان موضوعی صرفاً به یک موضوع خاص می‌پردازد و سطح درک دانشجو از آن موضوع را مدنظر قرار می‌دهد.

آزمون جی آر ای جنرال (General)

آزمون جی آر ای جنرال شامل بخش‌هایی است که مهارت‌های خواندن، ریاضی، واژگان، استدلال و مقاله‌نویسی شما را آزمایش می‌کند و در دو حالت، به‌صورت آنلاین یا کتبی برگزار می‌شود. شما در تست‌های کامپیوتری فرصت دارید مهارت‌های خود را با نوشتن دو مقاله، دو استدلال کلامی و دو بخش ریاضی نشان دهید. همچنین می‌توانید در بخش بدون نمره آزمون نیز شرکت کنید که ERS برای سؤالات آزمایشی و تحقیقات خود از آنها استفاده می‌کند.

توجه کنید که هر بخش از آزمون جنرال جی‌آرای، به‌نحو تطبیقی و بر مبنای بخش‌های قبلی پیش می‌رود. به‌عبارتی میزان موفقیت شما در بخش اول تست‌های کلامی و ریاضی، نوع سؤالات بعدی برای بخش دوم آزمون عمومی را تعیین می‌کند. هر اشتباه در هر بخش، وزن یکسانی در نتیجه نهایی امتیاز شما دارد.

آزمون کتبی به لحاظ پرسش‌ها و تست‌ها کاملاً مشابه با آزمون آنلاین است؛ اما زمان‌بندی پاسخ‌دهی متقاضیان در آن کمی تفاوت دارد و البته بخش سوم سؤالات بدون نمره را نیز شامل نمی‌شود. سؤالات آزمون عمومی به دو نوع «صحیح و غلط» و «چندگزینه‌ای» تقسیم می‌شوند و امتیازدهی یا نمره نهایی باتوجه‌به تعداد سؤالاتی که به‌درستی پاسخ داده‌اید تعیین خواهد شد. بسته به اینکه در چه رشته و چه دانشگاهی اپلای کنید، شاید از شما خواسته شود که در آزمون موضوعی نیز شرکت کنید.

آزمون جی آر ای موضوعی (Subject) 

درحالی‌که آزمون جنرال جی آر ای یکی از شروط فراگیر اغلب دانشگاه‌ها به شمار می‌رود، ولی برخی از دانشگاه‌ها از شما نتایج آزمون موضوعی را نیز طلب می‌کنند. آزمون GRE برای کشور کانادا شامل تست‌های فردی متمرکز بر موضوع خاص است که به شما کمک می‌کنند که از سایر متقاضیان متمایز شوید. این آزمون در شش رشته برگزار می‌شود:

 1. زیست‌شناسی
 2. علوم شیمی
 3. ادبیات انگلیسی
 4. ریاضیات
 5. فیزیک
 6. روان‌شناسی

اگر قصد دارید در این رشته‌ها تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهید یا در دوره کارشناسی استعداد و مهارت بالایی در این زمینه‌ها داشتید، در یکی از امتحانات فوق شرکت کنید.

دانشگاه های کانادا با GRE 01

بخش های مختلف آزمون GRE کدامند؟

آزمون GRE برای کشور کانادا سه گروه سوال در شش قسمت را شامل می‌شود:

 1. نگارش تحلیلی یا  Analytical Writing
 2. استدلال کلامی یا Verbal Reasoning
 3. استدلال کمی یا Quantitative Reasoning

نگارش تحلیلی یا  Analytical Writing

همیشه نخستین مرحله از آزمون GRE عمومی رایتینگ‌های تحلیلی است که از دوبخش مقاله‌نویسی با زمان‌بندیهای جداگانه تشکیل می‌شود:

 1. رایتینگ استدلالی یا Argumentative Writing
 2. رایتینگ موضوعی یا Issue Writing

در این بخش شما ابتدا باید یک مسئله مفروض را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهید و طبق دستورالعمل‌های خاص، راهکاری برای آن مسئله بنویسید. سپس دلایل و مثال‌هایی بیاورید که از نظر شما پشتیبانی می‌کنند. در بخش رایتینگ استدلالی شما باید فارغ از موافقت یا مخالفت با یک استدلال، آن را به طور منطقی و ازجهات مختلف مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهید. به عبارتی هدف اصلی نگارش تحلیل این است که شما در مرحله اول بتوانید در مورد یک مسئله نظر بدهید و ایده خود را به‌خوبی توجیه کنید. سپس با استدلال دیگران مواجه شوید و ادعای آنها را با دلایل کافی ارزیابی کنید.

هر دو وظیفه نگارش تحلیلی درواقع برای سنجش تفکر انتقادی، قدرت بیان، ارزیابی استدلال‌ها و بحث‌های پیچیده دانشجویان طراحی شده‌اند و شما باید در هر مقاله از دستورالعمل‌های مشخص شده پیروی کنید. ترکیب امتیاز این دو رایتینگ نمره نگارش تحلیلی شما را تعیین می‌کند.

استدلال کلامی Verbal Reasoning

 بخش‌های استدلال کلامی برای محک‌زدن توانایی دانشجویان در ارزیابی مطالب نوشتاری، ترکیب اطلاعات به‌دست‌آمده، تجزیه‌وتحلیل روابط اجزای یک جمله و تشخیص روابط بین کلمات و مفاهیم طراحی شده‌اند. سؤالات این بخش را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد:

 1. درک مطلب یاReading Comprehension : در این بخش متنی به طول یک تا پنج پاراگراف به دانشجو داده می‌شود و به دنبال آن یک سری سؤالات مرتبط با محتوا، ساختار و هدف متن می‌آید. متن ریدینگ ممکن است فرازهایی از هنر و علوم‌انسانی، موضوعات روزمره، علوم زیستی و فیزیکی را شامل شود. چالش اصلی دانشجویان معمولاً محتوای متن است، زیرا ریدینگ‌ها دشوارتر از مطالبی هستند که روزانه و برای سرگرمی یا تکالیف عادی دانشگاهی مطالعه می‌کنید و از جذابیت کمتری نیز برخوردارند؛ بنابراین شما باید مهارت خواندن و تجزیه‌وتحلیل کارآمد خود را در موضوعاتی که حتی به آنها علاقه‌ای ندارید، توسعه دهید.
 2. تکمیل متن یاText Completion: سؤالات بخش‌های تکمیل متن و معادل‌سازی جملات از نظر محتوا مشابه‌اند و GRE برای آزمایش درک واژگان دانشجویان از آنها استفاده می‌کند. در بخش تکمیل متن آزمون، یک پاراگراف حداکثر پنج‌جمله‌ای با چند جای خالی برای کلمات مهم ارائه می‌شود. دانشجویان باید پاسخ درست را از میان مجموعه‌ای از لغات انتخاب کنند و البته برای هر سؤال فقط یک پاسخ درست وجود دارد.
 3. معادل‌سازی جملات یاSentence Equivalence: در این بخش هر جمله دارای یک جای خالی و شش گزینه برای پرکردن آن است. دانشجویان باید دو واژه را برای تکمیل جمله انتخاب کنند و جمله کامل را بنویسند. هرچند ممکن است واژگان انتخاب شده هم‌معنی نباشند، ولی دو جمله نهایی باید یک مفهوم را برسانند.

استدلال کمی Quantitative Reasoning

این بخش از آزمون جی آر ای کانادا از دو بخش اصلی و یک بخش بدون نمره تجربی یا تحقیقی تشکیل می‌شود. مهارت‌های موردنیاز در این بخش عبارت‌اند از ریاضیات، هندسه و تجزیه‌وتحلیل داده. محتوای این آزمون فراتر از آمار و جبر دبیرستان نیست و موضوعاتی نظیر مثلثات، حساب دیفرانسیل و انتگرال، یا ریاضیات سطح بالاتر را پوشش نمی‌دهد. در هر دو فرمت تست کامپیوتری و آزمون کتبی، دانشجویان مجازند که از ماشین‌حساب استفاده کنند.

در هر بخش استدلال کمی ریاضی، تقریباً ۸ مقایسه کمی، ۹ مورد حل مسئله و ۳ سؤال تفسیر داده پرسیده می‌شود. دانشجویان در پاسخ به مقایسات کمی، نه‌تنها باید میزان عددی مقادیر مجهول را محاسبه کنند، بلکه سطوح اطمینان از پاسخ نسبی را نیز مشخص نمایند. سؤالات حل مسئله مستلزم این هستند که دانشجویان یک یا چند راه‌حل صحیح را برای یک مسئله انتخاب کند. پرسش‌های تفسیر داده با چالش بیشتری همراه‌اند زیرا به تجزیه‌وتحلیل پیشرفته‌تری از اطلاعات ارائه شده نیاز دارند، اما این آنالیزها فراتر از انواع بررسی‌های داده در رشته‌های دوران کارشناسی نخواهند بود.

به‌طورکلی بخش‌های استدلال محاسباتی GRE برای ارزیابی مهارت‌های ریاضی پایه، مفاهیم ابتدایی ریاضی، توانایی استدلال کمی و مدل‌سازی و حل مسائل با روش‌های محاسباتی طراحی گرفته شده‌اند. برخی از مسائل صرفاً ریاضی‌اند، برخی به‌عنوان مسائل دنیای واقعی مطرح می‌شوند و برخی دیگر «مسائل کلمه‌ای» هستند که باید به‌صورت ریاضی تفسیر و مدل‌سازی شوند.

معرفی دانشگاه های کانادا با  GRE

سؤالی که برای بیشتر دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا پیش می‌آید، این است که آیا پس از دریافت ویزای کانادا، به‌منظور تحصیلات عالی سطوح کارشناسی‌ارشد و دکترا به نمره خوب آزمون GRE برای کانادا نیاز دارند؟ در بیشتر موارد بله، مخصوصاً اگر در رشته‌های بیزینس و MBA، مهندسی و رشته‌های علوم درس بخوانید. برترین دانشگاه‌های کانادا که به نمره بالای این آزمون نیاز دارند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه تورنتو: این دانشگاه نه‌تنها یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود، بلکه در سطح جهانی نیز اعتبار شایان توجهی دارد. دانشگاه تورنتو به‌عنوان یکی از مؤسسات پیشرو در مطالبه آزمون GRE برای کانادا، برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مختلفی را در چندین دانشکده از جمله مهندسی، حقوق، پزشکی و تجارت ارائه می‌دهد. آزمون جی آر ای کانادا برای برنامه‌های دوره کارشناسی اجباری نیست؛ اما برای بیشتر رشته‌های ارشد و دکترا توصیه می‌شود.
 • دانشگاه مک گیل: یکی از معتبرترین دانشگاه‌هایی که نتیجه آزمون GRE برای کشور کانادا را جزو شرایط اصلی اپلای متقاضیان قرار داده، دانشگاه مک گیل تورنتو است. این دانشگاه تقریباً ۳۰۰ برنامه آموزشی را در ۱۱ دانشکده خود برگزار می‌کند و به دلیل برنامه‌های تحقیقاتی سنگینی که دارد، از سراسر جهان دانشجو جذب می‌کند.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: یکی دیگر از مؤسسات آموزشی بسیار معتبری که بیش از ۲۰۰ برنامه تحصیلات تکمیلی را در دانشکده‌های هنر، پزشکی و علوم ارائه می‌دهد، دانشگاه UCB واقع در ونکوور است. این دانشگاه نیز نتایج آزمون GRE کانادا را در مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی طلب می‌کند.
 • دانشگاه آلبرتا: دانشگاه آلبرتا در شهر ادمونتون قرار دارد و به‌عنوان یکی از برترین مؤسسات تحقیقاتی کانادا شناخته می‌شود. بیش از ۵۰۰ نوع مدرک تحصیلی در دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، از جمله دانشکده پزشکی، مهندسی و حقوق ارائه می‌شوند و کسب نمره قبولی آزمون جی آر ای کانادا برای اپلای کردن در همه برنامه‌های فوق ضروری است.
 • دانشگاه واترلو: این دانشگاه به پیشنهادات خلاقانه و کارآفرینانه خود شهرت دارد و شرکت آزمون GRE برای کشور کانادا را یکی ملزومات اصلی پذیرش دانشجویان متقاضی می‌داند.
 • دانشگاه یورک: این دانشگاه سومین مؤسسه بزرگ آکادمیک کانادا است و عمدتاً به‌واسطه برنامه‌های فرارشته‌ای خود شهرت دارد. برای اخذ پذیرش در دانشگاه یورک الزاماً به نمره بالای آزمون جی آر ای کانادا نیاز دارید.
 • دانشگاه سایمون فریزر: این دانشگاه در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا واقع شده و در سال ۲۰۲۲ عنوان هشتمین دانشگاه برتر کانادا را کسب کرده است. متقاضیان شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مهندسی و مدیریت باید در آزمون جی آر ای کانادا شرکت کنند.
 • دانشگاه ساسکاچوان: یکی از دانشگاه‌هایی که با برنامه‌های نوآوری و کارآفرینی شهرت دارد و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در بیش از ۲۰۰ رشته از جمله مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی و انسانی، مدیریت و حقوق ارائه می‌دهد.

سایر دانشگاه‌هایی که در اغلب رشته‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا نتایج آزمون GRE برای کشور کانادا را از متقاضیان می‌خواهند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه کویینز
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه کنکوردیا
 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه رجینا
 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه نیوفالند
نمره مورد نیاز برای آزمون GRE کانادا 01

دانشگاه های بدون GRE کانادا کدامند؟

کسب نمره بالا در آزمون GRE برای مهاجرت به کانادا می‌تواند امتیاز بسیار خوبی برای افرادی که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده‌اند به همراه داشته باشد. ولی شما می‌توانید بدون نمره GRE نیز برای برخی از دانشگاه‌های این کشور اپلای کنید. فهرست بهترین دانشگاه‌های بدون GRE کانادا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه برانزویک
 • دانشگاه نورثرن بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه براک
 • مؤسسه فناوری انتاریو
 • دانشگاه رویال رودز
 • دانشگاه ترنت
 • دانشگاه لیکهد
 • دانشگاه لارنشین
 • دانشگاه لث بریج
 • دانشگاه جزیره پرنس ادوارد
 • دانشگاه فریزر ولی
 • دانشگاه وینیپگ

نمره مورد نیاز آزمون GRE برای کانادا

ماکزیمم نمره آزمون GRE کانادا ۳۴۰ امتیاز است که ۱۷۰ نمره آن به بخش استدلال کلامی و ۱۷۰ نمره به استدلال ریاضی و استدلال تحلیلی تعلق دارد. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، باید حداقل نمره ۳۰۰ را آزمون جی آر ای کانادا معادل کسب کنید. کسب حداقل امتیاز ۳۲۰ تا ۳۴۰ برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های برتر این کشور ضروری خواهد بود. در ادامه با امتیاز موردنیاز برای اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه‌های کانادا که از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند، آشنا می‌شوید:

نمره آزمون GREکانادا برای دانشگاه تورنتو

برای اخذ پذیرش در دانشگاه تورنتو در رشته‌های مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم اجتماعی، علوم‌انسانی و مدیریت حداقل به نمره‌ای بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ از آزمون جی آر ای کانادا نیاز خواهید داشت. بااین‌حال ممکن است برنامه‌های مختلف این دانشگاه در سال‌های جدید، الزامات دیگری را نیز تعیین کنند.

نمره آزمون جی آر ای کانادا برای دانشگاه واترلو 

 اخذ پذیرش در اغلب رشته­های دانشگاه واترلو به‌ویژه رشته‌های علوم کامپیوتر و کارشناسی ارشد ریاضی، مستلزم کسب حداقل ۳۰۷ نمره از آزمون GRE برای کشور کانادا است. سایر الزامات آزمون‌های زبان بین‌المللی در این دانشگاه عبارت‌اند از کسب نمره ۱۰۰ تافل، یا نمره ۷.۵ آیلتس یا نمره ۶۸ آزمون PTE.

نمره آزمون GRE کانادا برای پذیرش در دانشگاه سایمون فریزر

برای درخواست در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه سایمون فریزر، باید در آزمون GRE شرکت کنید. حداقل نمره موردنیاز GRE برای هر برنامه ممکن است متفاوت باشد. بااین‌حال، برای اغلب برنامه‌های کارشناسی ارشد رشته‌های علوم، مهندسی و مدیریت این دانشگاه باید حداقل نمره ۳۰۰ را کسب کرده باشید. برای برخی رشته‌ها نظیر علوم محاسباتی نیز نمره آزمون جی آرای کانادا الزامی نیست، ولی می‌تواند شانس پذیرش شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

نمره آزمون GRE برای پذیرش در دانشگاه مک گیل کانادا 

حداقل نمره آزمون جی آر ای برای کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد دانشگاه مک گیل معادل ۳۲۰ امتیاز برآورد می‌شود. به‌ویژه در رشته‌های علوم کامپیوتر و علوم داروسازی نمی‌توانید با نمره پایین‌تری به پذیرش درخواست خود امیدوار باشید. دیگر الزامات آزمون‌های زبان در این دانشگاه عبارت‌اند از: نمره ۸۶ تافل یا نمره ۶.۵ آیلتس.

نمره آزمون جی آر ای کانادا برای دانشگاه ساسکاچوان

به‌منظور شرکت در مقاطع کارشناسی ارشد دانشگاه ساسکاچوان کسب حداقل نمره ۳۱۱ آزمون GRE برای کانادا ضروری خواهد بود. همچنین دانشجویان باید در نمره ۶.۵ آیلتس یا ۸۶ تافل یا ۵۸۰ آزمون GMAT را نیز به‌دست آورند.

نمره آزمون GRE کانادا برای دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌خواهد حداقل نمره ۳۱۰ را در آزمون جی آر ای برای کانادا کسب کنند. به‌علاوه دانشجویان می‌توانند در یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان نمره موردنظر دانشگاه را ارائه دهند: نمره ۹۰ تافل، نمره ۶.۵ آیلتس یا نمره ۵۵۰ آزمون GMAT.

کارشناسی ارشد در کانادا بدون GRE 01

کارشناسی ارشد در کانادا بدون GRE

آزمون GRE برای مهاجرت به کانادا مخصوصاً برای افرادی که با ویزای تحصیلی کانادا به این کشور سفر می‌کنند، می‌تواند مرحله بسیار مهمی باشد. اما شما می‌توانید در برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا بدون نتایج این آزمون و با ارائه نتیجه آزمون آیلتس یا تافل اپلای کنید. در ادامه فهرست نمرات لازم برای تحصیلات عالی (بالاتر از کارشناسی) دانشگاه‌هایی که به آزمون GRE کانادا نیاز ندارند را با هم مرور می‌کنیم:

 • دانشگاه براندون: رشته‌های مختلف این دانشگاه الزامات متفاوتی برای نتیجه آزمون تافل دارند.
 • دانشگاه وینزور: نمره بالاتر از ۳.۰ در آزمون PTA
 • دانشگاه لیکهد: حداقل ۱۰۰ نمره از آزمون انگلیسی دولینگو
 • دانشگاه نیوبرانزویک: حداقل نمره ۶.۵ آزمون آیلتس آکادمیک
 • دانشگاه رویال رودز: حداقل نمره ۶ آزمون آیلتس آکادمیک
 • دانشگاه تامپسون ریور: کسب نمره ۳.۰ از آزمون GPA
 • دانشگاه کاپیلانو: حداقل نمره ۶.۵ آزمون آیلتس
 • دانشگاه آکادیا: حداقل نمره ۹۳ از آزمون تافل
 • دانشگاه براک: حداقل نمره ۸۰ از آزمون تافل
 • دانشگاه وسترن ترینیتی: حداقل نمره ۷ آزمون آیلتس یا نمره ۱۵۵ آزمون انگلیسی دولینگو
 • دانشگاه وینیپگ: حداقل ۶.۵ نمره از آزمون آیلتس آکادمیک

نحوه ثبت نام در آزمون GRE کانادا 

برای ثبت نام در آزمون جی آر ای برای کانادا، به ترتیب مراحل زیر را طی کنید:

 1. به وب‌سایت ETS بروید و یک اکانت بسازید.
 2. مجموعه از اطلاعات شخصی شامل جزئیاتی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، شماره ملی و آدرس ایمیل خود را در فیلدهای تعیین شده دقیق و بدون اشتباه وارد کنید.
 3. مرکز برگزاری آزمون را تعیین کنید. وب‌سایت ETS فهرستی از مراکز موجود برگزاری آزمون را برای کمک به متقاضیان ارائه کرده و شما می‌توانید باتوجه‌به شرایط و محل اقامتتان، بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید. در این مرحله به تسهیلات و امکانات لازم برای رسیدن به مرکز امتحان توجه داشته باشید.
 4. پس از ایجاد حساب کاربری، دوباره وارد سیستم شوید و تاریخ آزمون را انتخاب کنید. آزمون GRE برای کانادا در تمام طول سال برگزار می‌شود، بنابراین تاریخی را انتخاب کنید که به شما زمان کافی برای آماده‌شدن بدهد.
 5. اطلاعات را وریفای یا تأیید کنید. شما می‌توانید سرویس جستجوی GRE را انتخاب کنید که به دانشگاه‌ها اجازه می‌دهد برای پذیرش با شما تماس بگیرند یا اطلاعات پیش‌زمینه شما را مشاهده کنند. البته فقط پرکردن فیلدهای ستاره‌دار ضروری است. زمانی که مطمئن شدید همه داده‌ها صحیح هستند، پروفایلتان را ثبت و درخواست خود را ارسال کنید.
 6. هزینه آزمون را پرداخت کنید. هزینه ثبت نام بسته به محل اقامت شما می‌تواند متفاوت باشد، پس وب‌سایت ETS را برای اطلاع از آخرین جزئیات اعلام شده مخارج مرور کنید. برای پرداخت هزینه‌ها می‌توان از کارت‌های اعتباری معتبر یا حساب پی پل استفاده کرد و البته امکان انتقال بانکی مستقیم نیز وجود دارد.

منابع آزمون GRE کانادا

بهترین منابعی که شما را برای آزمون GRE برای مهاجرت به کانادا آماده می‌کند، در مرحله اول کتاب‌هایی هستند که در خود وب‌سایت ETS معرفی شده‌اند مانند:

 • The Official Guide to the GRE General Test, Third Edition
 • Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions Volume 1, Second Edition
 • Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions Volume 1, Second Edition
 • Official GRE Super Power Pack
 • Official GRE Value Combo eBook Only

و سایر کتاب‌های معتبری که در این زمینه شما را یاری می‌دهند عبارتند از:

 • Kaplan's GRE Prep Plus 2023
 • Manhattan Prep- 5 lb Book of GRE Practice Problems
 • GRE Prep by Magoosh
 • Test Prep Books- GRE, 12TH Edition
 • Barron's GRE Essential Words, 5th Edition

مدت زمان اعتبار آزمون جی آر ای کانادا 

نتایج آزمون GRE برای کانادا طی ۱۵ روز اعلام می‌شود و به مدت ۵ سال معتبر خواهد ماند. مؤسسه ETS گزارش نمره شما را به مدت پنج سال پس از شرکت در آزمون در پرونده‌تان نگه می‌دارد و دانشگاه‌های کانادا نیز تا همین زمان امتیاز شما را می‌پذیرند.

مراکز آزمون جی آر ای در ایران

 در کشور ایران ۹ مرکز آزمون جی آر ای کانادا در ۶ شهر وجود دارد:

 • شهر آمل: یک مرکز
 • شهر اصفهان: یک مرکز
 • شهر ارومیه: یک مرکز
 • شهر شیراز: یک مرکز
 • شهر تهران: ۴ مرکز
 • شهر زنجان: یک مرکز

جمع‌بندی

آزمون GRE کانادا با سایر امتحانات بین‌المللی زبان نظیر آیلتس و تافل تفاوت‌های جدی دارد و بیشتر روی مهارت‌های تحلیلی و تفکر انتقادی و قدرت حل‌مسئله دانشجویان متمرکز است. این آزمون در دو نوع جنرال و موضوعی برگزار می‌شود و دانشجویان برای پذیرش گرفتن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای اکثر دانشگاه‌های کانادا، به نمره بالای این آزمون نیاز خواهند داشت.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دسته های این وبلاگ: اخبار مقالات
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان