جستجو در سایت

برنامه آتلانتیک کانادا؛ شرایط اقدام و هزینه ها

logo

برنامه آتلانتیک کانادا مناسب افرادی است که قصد دارند به مناطق حاشیه اقیانوس اطلس در این کشور مهاجرت کنند. شرط اصلی مهاجرت از طریق این برنامه، شرکت در یکی از طرح‌های AHSP, AISP, AIGP است. همچنین فرد مهاجر باید از تمکن مالی برخوردار باشد و بتواند هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش را پس از مهاجرت به کانادا تامین کند. پس اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا هستید، پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این بخش از سبزینه همراه ما باشی و پاسخ تمام سوالات خود را بیابید.

شرایط برنامه آتلانتیک کانادا

حوزه آتلانتیک کانادا کجاست؟

آتلانتیک کانادا به منطقه‌ای در همسایگی اقیانوس اطلس گفته می‌شود که شامل استان‌های زیر است:

 • نوا اسکوشیا
 • نیو فالند
 • لابرادور
 • جزیره پرنس ادوارد
 • نیوبرانزویک

یکی از روش‌های مهاجرت به این استان‌ها، شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا است که در ادامه به طور مفصل راجع‌به شرایط و مراحل اخذ ویزای کانادا از طریق آن صحبت خواهیم کرد.

منظور از پایلوت آتلانتیک کانادا چیست؟

دررابطه‌با برنامه اقامت پایلوت آتلانتیک کانادا باید بگوییم که این طرح، امکان مهاجرت سریع‌تر را برای متقاضیان فراهم می‌کند و فرد می‌تواند برای کار و زندگی، به استان‌های نوا اسکوشیانیو فالند، لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک سفر کند. این برنامه با هدف جذب نیروی متخصص ماهر و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی، برای پر کردن شکاف‌های اقتصادی و تکمیل ظرفیت فرصت‌های شغلی در استان‌های مذکور، ارائه شده است.

ازاین‌رو اگر یک کارفرمای کانادایی درخواست جذب نیرو داشته باشد و برای فرصت شغلی مربوطه، نیروی مناسبی در کانادا یافت نشود، می‌تواند برای جذب کارگران ماهر بین‌المللی درخواست دهد و با ارائه جاب آفر (بدون نیاز به مجوز LMIA)؛ نیروی موردنظر خود را از بین مهاجران انتخاب کند. ضمناً LMIA یک گواهی معتبر برای اثبات عدم وجود نیروی کار کانادایی جهت استخدام در موقعیت شغلی موردنظر است. در برخی مواقع، برای صدور جاب آفر، کارفرما باید به‌واسطه مجوز LMIA ثابت کند که نیروی موردنیاز در بین شهروندان کانادایی یافت نشده است تا مجاز به انتخاب نیرو از بین مهاجران شود.

مزایای برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا کدامند؟

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، برای شرکت در برنامه آتلانتیک از طریق جاب آفر کانادا، نیازی به ارائه مجوز LMIA نخواهد بود. علاوه بر این مورد، برنامه مذکور مزایای دیگری هم دارد که به شرح زیر است:

 • امکان جذب نیروی کار نیمه‌ماهر
 • بررسی سریع‌ترِ پرونده‌ها در مقایسه با برخی دیگر از برنامه‌های مهاجرتی
 • مبلغ موردنیاز کمتر برای اثبات تمکن مالی
 • نداشتن محدودیت سنی
 • دستیابی به فرصت‌های شغلی بهتر و برخورداری از سطح رفاه مطلوب در یک کشور توسعه‌یافته

انواع برنامه های مهاجرتی آتلانتیک کانادا کدامند؟

به‌طورکلی برای مهاجرت به کانادا با برنامه آتلانتیک، سه طرح اصلی (دو طرح برای کارگران و یک طرح برای فارغ‌التحصیلان) ارائه شده است که در ادامه به بررسی ماهیت هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

برنامه آتلانتیک کانادا مخصوص کارگران ماهر (AHSP)

در برنامه AHSP، داشتن مدرک تحصیلی اهمیت چندانی ندارد؛ اما آنچه تأثیر مستقیمی بر میزان صلاحیت یک شخص برای شرکت در این برنامه خواهد گذاشت، داشتن تجربه کاری در مشاغل NOC کانادا است. در واقع فرد متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کار (با دستمزد، مشاغلِ جزو لیست NOC کانادا) تمام‌وقت یا پاره‌وقت در ۳ سال گذشته را داشته باشد. در ضمن حداقل مدرک آکادمیک دیپلم است، در غیر این صورت باید گواهینامه خود را ارائه دهد. همچنین مدرک زبان آیلتس با نمره ۴ نیز جزو شرایط این برنامه محسوب می‌شود.

حوزه آتلانتیک کانادا

برنامه آتلانتیک کانادا مخصوص کارگران مهارت متوسط (AISP)

برای این برنامه باید حداقل دارای ۱۵۶۰ ساعت تجربه کاری مرتبط با حرفه خود را داشته باشید. حداقل تحصیلات دیپلم و مدرک زبان با نمره ۴ نیز شانس شما را برای موفقیت در این پروسه افزایش خواهد داد.

برنامه آتلانتیک کانادا مخصوص فارق التحصیلان بین‌المللی (AIGP)

همان‌طور که از نام این برنامه مشخص است، AIGP مخصوص افرادی است که تحصیلات آکادمیک و مدرک تحصیلی معتبر دارند. در این برنامه، اولویت تحصیلات در مقایسه باتجربه کاری، بالاتر است.

افراد واجد شرایط برنامه مهاجرتی آتلانتیک پایلوت کانادا

مهاجرت به کانادا با برنامه آتلانتیک، برای افرادی مناسب است که مدرک تحصیلی یا تجربه کاری دارند، اما نمره مدرک زبانشان پایین است؛ یا حتی به‌عنوان یک نیروی کار نیمه‌ماهر شناخته می‌شوند. در چنین وضعیتی، اگر شما مدرک تحصیلی بالایی ندارید، اما دارای سابقه کار (حداقل ۶۵ روز برای کارگر نیمه‌ماهر و حداقل یک سال برای کارگر ماهر) در یکی از مشاغل لیست ناک شغلی کانادا هستید. اگر تجربه کاری ندارید، اما دارای تحصیلات عالی هستد و اگر مدرک زبان با حداقل نمره CLB 4 دارید و بخواهید به یکی از استان‌های منطقه آتلانتیک مهاجرت کنید، می‌توانید این برنامه را در صدر جدول انتخاب‌های خود قرار دهید.

سابقه کاری مورد نیاز برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا 

افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا از طریق برنامه آتلانتیک (AHSP یا AISP) را دارند، باید حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت یا پاره‌وقت (معادل تمام‌وقت) را طی سه سال گذشته داشته باشند. در ضمن این سابقه کار باید مربوط به یکی از مشاغل موجود در فهرست طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا باشد.

سابقه تحصیلی مورد نیاز برای برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا

برای شرکت در برنامه AIP کانادا نیاز به سابقه کار یا تحصیل خواهید داشت. اگر بخواهید از روش AIGP اقدام کنید، حتماً باید سابقه تحصیلی شما بیشتر از دیپلم باشد و هر چه سطح تحصیلات شما بالاتر شود، احتمال موفقیتتان برای اخذ ویزای کانادا افزایش خواهد یافت.

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای مهاجرت از طریق برنامه آتلانتیک کانادا

حداقل مدرک تحصیلی برای شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا، دیپلم است. همچنین مدرک تحصیلی شما باید متناسب رشته‌ای باشد که قصد دارید از طریق آن پس از مهاجرت مشغول به کار شوید. ضمناً بهتر است تحصیل شما به‌صورت تمام‌وقت باشد و از گپ تحصیلی خودداری کنید، زیرا شانس شما را برای اخذ ویزا کاهش خواهد داد.

شرایط مربوط به موضوعات آموزشی برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا

مدارک آموزشی و تحصیلی شما حین ارائه درخواست برای شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا، توسط سازمان ECA مورد بررسی قرار خواهد گرفت و گزارشی بر مبنای تأیید سطح تحصیلاتتان صادر خواهد. از تاریخ صدور این گزارش نهایتاً باید ۵ سال گذشته باشد.

امتحان زبان مورد تایید برای برنامه آتلانتیک کانادا

پس از دریافت نتیجه آزمون زبان خود، نهایتاً ۲ سال فرصت دارید تا آن را جهت دریافت ویزا برای کار یا تحصیل در کانادا، به اداره IRCC ارائه دهید. برای شرکت در برنامه آتلانتیک باید حداقل نمره زبان شما CLB 4 و در برخی طبقه‌بندی‌های ناک، CLB 5 باشد.

نمره زبان مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با برنامه آتلانتیک

اگر شغل موردنظر شما در سطح TEER 0,1, 2, 3 باشد، نیاز به مدرک زبان آیلتس با 5 CLB خواهید داشت و برای سطح TEER 4، باید حداقل نمره مدرک زبان، CLB 4 باشد.

انواع برنامه های مهاجرت آتلانتیک کانادا

مراحل اخذ اقامت دائم با برنامه آتلانتیک کانادا

برای شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. یافتن جاب آفر: در وهله اول باید نسبت به اخذ جاب آفر اقدام کنید. برای یافتن شغل باتوجه‌به مهارت یا تحصیلاتی که دارید، می‌توانید به وب‌سایت‌های کاریابی کانادایی مراجعه کنید. جاب آفر شما باید در قبال یک کار تمام‌وقت باشد. مدت‌زمان قرارداد کاری حداقل یک سال؛ و برای مشاغل گروه NOC C بدون تاریخ پایان تنظیم شود
 2. ارائه مدارک: در این مرحله باید تمام مدارک موردنیاز را به همراه جاب آفر خود، برای اداره مهاجرت بفرستید. به یاد داشته باشید که مدارک مربوطه حتماً باید معتبر باشند و از ارائه مدارک جعلی یا تاریخ‌گذشته، خودداری کنید
 3. تعیین وقت سفارت: حالا باید برای تعیین وقت سفارت کانادا جهت مصاحبه اقدام کنید و در موعد مقرر به سفارت کانادا بروید تا ارزیابی‌های لازم انجام گیرد‌.
 4. دریافت ویزای کار: اگر اداره مهاجرت صلاحیت شما را مورد تأیید قرار دهد، مجاز به دریافت ویزای کار کانادا خواهید بود. در نتیجه نهایتاً تا ۶ ماه فرصت دارید که برای اخذ ویزای خود اقدام کنید

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق برنامه آتلانتیک کانادا

مدارک لازم برای برنامه آتلانتیک کانادا عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت
 • بیمه مسافرتی
 • مدرک اثبات تمکن مالی (برای یک نفر: ۳۳۰۳ دلار)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تعیین وضعیت (شناسنامه، سند ازدواج/ طلاق)
 • جاب آفر
 • رزومه کاری
 • سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان
 • رسید پرداختی هزینه‌ لازم برای بررسی پرونده (برای یک نفر: ۸۵۰ دلار)

تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با برنامه آتلانتیک

برای تأیید صلاحیت جهت مهاجرت با برنامه آتلانتیک، باید ثابت کنید که از تمکن مالی برخوردار هستید و می‌توانید حداقل تا یک سال آینده، هزینه‌های موردنیاز خود را در کانادا تأمین کنید. مقدار مبلغ موردنیاز برای اثبات تمکن مالی در برنامه آتلانتیک در جدول زیر آمده است:

تعداد متقاضیان

مبلغ موردنیاز (دلار کانادا)

1

۳,۳۲۷

2

۴,۱۴۲

3

۵,۰۹۲

4

۶,۱۸۳

5

۷,۰۱۳

6

۷,۹۰۹

7

۸,۸۰۶

هر نفر اضافه

۸۹۶

نحوه اخذ جاب آفر برای برنامه آتلانتیک کانادا

نحوه دریافت جاب آفر در استان‌های مختلفِ آتلانتیک تا حدودی با یکدیگر متفاوت است، ازاین‌رو می‌توانید پس از انتخاب مقصد موردنظر خود، دررابطه‌با شرایط دقیق آن اطلاعات کامل‌تری به دست آورید؛ اما به‌طورکلی مواردی که در این باره حائز اهمیت هستند، عبارت‌اند از:

 • سابقه کار (استان نوا اسکوشیا: حداقل 5 سال و سایر استان‌ها، حداقل ۲ سال)
 • مدرک زبان (حداقل CLB 4 و در برخی مشاغل ناک، حداقل CLB 5)
 • تحصیلات (حداقل‌ مدرک دیپلم یا فنی حرفه‌ای)

 بیشتر بخوانید: اکسپرس اینتری کانادا

مقایسه برنامه مهاجرت کاری آتلانتیک با اکسپرس اینتری کانادا

هدف از ارائه هر دو برنامه، رفع کمبود نیروی کار ماهر در کانادا است. حالا برای مقایسه این دو برنامه، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برنامه اکسپرس اینتری تمام استان‌های کانادا را پوشش می‌دهد؛ اما آتلانتیک صرفاً مختص استان‌های نیوبرانزویک، نیواسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد است
 • میزان تمکن مالی برای برنامه اکسپرس اینتری، حداقل ۱۳,۲۱۳ دلار و برای برنامه آتلانتیک؛ حداقل ۳۳۰۳ دلار کانادا است
 • مدت‌زمان لازم برای بررسی پرونده متقاضیانِ برنامه اکسپرس اینتری، ۶ ماه و برای برنامه دوم؛ ۱۲ ماه است
 • هزینه ثبت‌نام برنامه اکسپرس اینتری ۲۳۰۰ دلار کانادا و آتلانتیک، ۱۳۲۵ دلار است
 • بررسی صلاحیت متقاضیان در برنامه اکسپرس اینتری از طریق سیستم امتیازدهی انجام می‌شود؛ اما در برنامه AIP، متقاضیان با رزومه تحصیلی و کاری خود مورد ارزیابی قرار می‌گیرند

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی شرایط مهاجرت از طریق برنامه آتلانتیک کانادا پرداختیم و دانستیم که می‌توان به سه روش (استارتاپ، کارآفرینی و اکسپرس اینتری) در این طرح شرکت کرد. همچنین دررابطه‌با مراحل و مدارک لازم برای مهاجرت از طریق این برنامه به طور مفصل صحبت کردیم تا شما عزیزان با ارزیابی وضعیت خود، متوجه شوید که آیا برای شرکت در طرح مذکور، واجد شرایط هستید یا خیر؛

بنابراین حالا دیگر به‌خوبی می‌دانید که چه اقداماتی باید برای مهاجرت به آتلانتیک کانادا انجام دهید. امیدواریم نهایت استفاده را از مطالعه این مقاله برده باشید و به پاسخ سؤالات خود پیرامون موضوعات مطرح شده، برسید. لطفاً شما عزیزان هم نقطه‌نظرات و تجربیات خود را در مورد این برنامه با ما و سایر همراهان سبزینه به اشتراک بگذارید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دسته های این وبلاگ: اخبار مقالات
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان