جستجو در سایت

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا (2024-2026)

logo

انتشار اخبار جدیدی درباره برنامه سطوح مهاجرتی کانادا توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا باعث ایجاد رضایت میان علاقه‌مندان زندگی در این کشور شده است. بر اساس این برنامه دولت این کشور قصد دارد تا میزان مهاجران را برای سال‌های بعد افزایش دهد و این رقم قرار است تا در سال ۲۰۲۴ به ۴۸۵ هزار نفر و در سال ۲۰۲۵ به ۵۰۰ هزار نفر برسد. همین‌طور اداره مهاجرت تمایل دارد که تعداد ساکنین فرانسوی زبان اقامت دائم کانادا در خارج از استان کبک هم به رقم شش‌درصدی در سال ۲۰۲۴ و ۷ درصدی در سال ۲۰۲۵ افزایش یابد.

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا

تفکیک اهداف مهاجرتی کانادا بر اساس گروه های مختلف

بر طبق برنامه سطوح مهاجرتی کانادا، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی این کشور قصد دارد تا بین سال‌های ۲۰۲۴ تا 2026 از یک و نیم‌میلیون مهاجر به کانادا استقبال کند. در سال ۲۰۲۴ حدود ۲۸۱.۱۳۵ مهاجر از بین افراد گروه اقتصادی خواهد بود که این رقم تقریباً بیشتر از نیمی از مهاجران را تشکیل می‌دهد و انتظار می‌رود تا در سال 2026 به ۳۰۱.۲۵۰ نفر برسند.

در گروه خانواده، کانادا پذیرای ۱۱۴ هزار مهاجر خواهد بود که ۲۴ درصد از تعداد کل مهاجران را تشکیل می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال 2026 به عدد ۱۱۸ هزار نفر افزایش یابد. در گروه پناهندگان و افراد بشردوستانه، در سال ۲۰۲۴ رقم مهاجران به ۸۹.۸۶۵ عدد می‌رسد که ۱۹ درصد از مهاجران خواهند بود و این رقم قرار است تا در سال 2026 به ۸۰.۸۳۲ عدد کاهش یابد، یعنی ۱۶ درصد از کل مهاجران را تشکیل می‌دهند.

در جدول زیر می‌توانید جزئیات بیشتری از برنامه سطح مهاجرتی کانادا را مشاهده کنید.

گروه مهاجرتی

2024

2025

2026

اقتصادی

281.135

301.250

301.250

خانواده

114.000

118.000

118.000

پناهنده

76.115

72.750

72.750

بشردوستانه

13.750

8.000

8.000

جمع کل

485.000

500.000

500.000

ظرفیت اکسپرس اینتری در برنامه سطح مهاجرتی کانادا 2024

بر طبق طرح ظرفیت پذیرش مهاجر کانادا، میزان مهاجران در برنامه اکسپرس اینتری و برنامه نامزد استانی افزایش خواهند یافت. به این صورت طبق برنامه جدید قرار است تا در سال ۲۰۲۴ تعداد مهاجران در برنامه اکسپرس اینتری به رقم ۱۱۰.۷۰۰ عدد برسد و انتظار می‌رود، این رقم برای سال‌های بعدی به ۱۱۷۵۰۰ نفر افزایش یابد.

در خصوص برنامه نامزدهای استانی باید گفت که تعداد ۱۱۰ هزار مهاجر برای ساکنان دائمی استان‌ها در سال ۲۰۲۴ در نظر گرفته شده است که این تعداد در دو سال بعدی به رقم ۱۲۰ هزار نفر خواهد رسید. در ادامه توضیحاتی درباره برنامه اکسپرس اینتری کانادا و برنامه نامزدهای استانی خواهیم داد:

اکسپرس اینتری

این سیستم اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرتی به کانادا شمار می‌رود و شامل سه برنامه ویژه تجربه کار کانادایی، کارگران ماهر فدرال و فدرال اسکیل ترید می‌شود. اولویت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا مبتنی بر دسته‌بندی زیر است:

  • تسلط به زبان فرانسه
  • مشاغل بهداشتی و درمانی
  • مشاغل علوم فناوری، مهندسی و ریاضی
  • مشاغل تجاری
  • مشاغل حمل‌ونقل
  • مشاغل کشاورزی
طرح ظرفیت پذیرش مهاجر کانادا

برنامه‌ های نامزد استانی  (PNP)

این برنامه به دولت این کشور کمک می‌کند تا بتواند افرادی را که باعث رشد و پیشرفت شرایط اقتصادی استان می‌شوند، را انتخاب نماید. استان‌ها و مناطق کانادا هر کدام دارای شرایط مخصوصی هستند که اگر متقاضی مهاجرت به آن‌ها هستید، باید شرایط لازم را داشته باشید. از طرف دیگر برنامه به فرد کمک می‌کند تا بتواند آسان‌تر اقامت دائم این سرزمین را دریافت کند.

 

 

برنامه دولت کانادا جهت تثبیت سطوح مهاجرتی

در سال‌های اخیر برنامه‌ها و اهداف مهاجرتی مختلفی توسط دولت در نظر گرفته شده است که چندی پیش دولت فدرال اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2026، ۵۰۰ هزار نفر ساکن دائمی در این کشور داشته باشد. مارک میلر، وزیر مهاجرت گفته است که هدف از برنامه سطوح مهاجرتی کانادا، حمایت از نیروی کار و درعین‌حال کاهش فشار در بازار مسکن و مراقبت‌های بهداشتی است. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده است: "آنچه کانادایی‌ها و اقتصاددان‌ها به ما می‌گویند این است که ما باید به تأثیرات اقتصادی مهاجرت توجه کنیم. در سال‌های اخیر دولت به‌صورت پیوسته هدف‌های مهاجرتی خود را افزایش داده است تا نیروی کار را تقویت کند و از جمعیت سالخورده حمایت نماید".

سال گذشته، دولت طرحی برای اعطای اقامت دائم به ۴۶۵۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۳ منتشر کرد، رقمی که قرار است تا سال ۲۰۲۵ به ۵۰۰۰۰۰ افزایش یابد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ این رقم کمتر از ۳۰۰۰۰۰ نفر بود.

چرا کانادا به مهاجر نیاز دارد؟

این کشور نیاز به میزان بالای مهاجران برای تقویت اقتصاد خود دارد. اما دلیل این امر چیست؟ آمارها نشان می‌دهد که جمعیت سالخورده این کشور بسیار بالا است و همین‌طور نرخ تولد هم در آن چندان زیاد نیست، همین عوامل باعث شده‌اند تا مشکلات زیادی از لحاظ اقتصادی برای این کشور به وجود بیاید. همان‌طور که می‌دانید رابطه مستقیمی بین نرخ تولد و میزان نیروی کار وجود دارد. هرچه نیروی کار کمتر باشد، مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود و مالیات‌های دولت برای خدمات بهداشتی و اجتماعی افزایش می‌یابد.

  برای اخذ وقت سفارت کانادا با کارشناسان ما در سبزینه تماس بگیرید

این مسائل موجب شد تا کانادا تصمیم بگیرد، جمعیت کشور را به‌وسیله مهاجران افزایش دهد. در حال حاضر بخش وسیعی از اقتصاد این کشور وابسته به نیروی کار است.

استراتژی جدید کانادا برای تقویت سیستم مهاجرتی

وزیر مهاجرت اعلام کرده است که بخش اداره مهاجرت کشور در سال‌های اخیر در تلاش بوده تا برنامه سطوح مهاجرت سه ساله کانادا را به‌خوبی برنامه‌ریزی کند، به‌گونه‌ای که بتواند یک سیستم مهاجرتی کارآمد را طراحی کند. او اذعان داشت که سیستم مهاجرت کانادا پیشرفت چندانی نداشته است، به همین دلیل اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا در نظر دارد تا آن را بهبود بخشد. بعد از آن IRCC گزارشی از استراتژی جدید خود منتشر کرد تا علاقه‌مندان مهاجرت به کانادا از آن مطلع شوند.

برنامه دولت کانادا جهت تثبیت سطوح مهاجرتی

از جمله اهدافی که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دنبال می‌کند شامل هم‌راستایی بهتر نیازهای بازار کار با سیستم مهاجرتی جدید، مدرن کردن سیستم مهاجرت به‌گونه‌ای که علاقه‌مندان بتوانند درخواست‌های خود را به‌صورت دیجیتال ارسال کنند، بهبود استاندارد خدمات پردازش درخواست‌ها توسط IRCC، کمک به ایالت‌های کوچک‌تر برای جذب بیشتر مهاجران و ترویج مهاجرت فرانسوی‌زبانان در سراسر کانادا می‌شود. در این گزارش اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا سه هدف مهم را در برنامه سطوح مهاجرتی کانادا تعیین کرده است که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ایجاد تجربه‌ای خوشایند برای تازه‌واردان
  • همسو کردن مهاجرت با نیازهای بازار کار
  • تهیه یک برنامه جامع و هماهنگ

افزایش سطوح مهاجرتی کانادا از اواخر دهه 80 میلادی

در واقع تغییرات برنامه سطوح مهاجرتی کانادا، مربوط به دهه ۱۹۸۰ میلادی می‌شود. در سال‌های گذشته دولت کانادا، برنامه‎های خود را بر اساس نیازهای اقتصادی تعیین می‌کرد و چندان توجه ویژه‌ای به سیستم مهاجرتی نداشت، تا اینکه ۴ سال بعد روند میزان مهاجران به کمتر از ۹۰ هزار نفر کاهش یافت و در سال ۱۹۹۰ هنگامی که دولت به دست حزب محافظه‌کار افتاد، آن‌ها متوجه شدند که کمبود شدید نیروی کار در سطح کشور وجود دارد، در نتیجه تصمیم گرفتند تا در سال‌های آینده میزان مهاجران را به ۲۵۰ هزار نفر افزایش دهند.

در سه سال بعد دولت همچنان در پی افزایش روند مهاجران دائمی این کشور بود و برنامه سطوح مهاجرتی کانادا را به‌گونه‌ای تنظیم کرد تا بتواند افراد بیشتری را از گروه اقتصادی جذب کنند و توجه چندانی به گروه خانواده و گروه بشردوستانه نداشتند.

در ادامه تقریباً هر سال ۲۶۰ هزار نفر از مهاجرین به کشور وارد می‌شدند تا اینکه با تغییر دولت تصمیم بر این شد که این تعداد به ۳۰۰ هزار در سال برسد. در سال ۲۰۲۱ باوجوداینکه مشکلات ویروس کرونا گریبان‌گیر همه کشورها شده بود، تعداد ۴۰۵ هزار نفر مهاجر به این کشور وارد شدند.

این کشور در سال‌های اخیر با مشکل کمبود مسکن مواجه بوده است که این موضوع باعث شده میزان مهاجرت به این کشور کاهش یابد. اما به دلیل اینکه نرخ تولد در این کشور بسیار پایین است و همین‌طور به‌زودی عده زیادی از کارگران کانادایی بازنشسته می‌شوند، کانادا تمایل دارد تا نرخ مهاجرت به کشور را افزایش دهد و برنامه سطوح مهاجرتی کانادا که به‌تازگی ارائه شده است یکی از راه‌های جدید در خصوص حل این مشکل به شمار می‌رود.

در سال پیش تعداد زیادی از مشاغل موجود در کانادا خالی مانده است که این موضوع باعث شده تا IRCC به فکر تغییراتی در سیستم مهاجرتی باشد که شامل برنامه‌های مهاجرتی مختلف مانند اکسپرس اینتری کانادا می‌شود. برنامه سطوح مهاجرتی کانادا در سال جدید یک برنامه جامع است که دولت این کشور امید دارد تا به‌وسیله آن بتواند نیازهای اقتصادی و سایر مشکلات کشور را حل کند. در این میان‌ برنامه مهاجرت استانی کانادا هم تمرکز خود را به افزایش جذب فرانسوی‌زبانان در خارج از شهر کبک کرده است.

برنامه مهاجرتی استان کبک برای سال 2024

وزارت مهاجرت کانادا، برنامه مهاجرتی کبک را در سال ۲۰۲۴ منتشر کرده است. هدف از این برنامه انتخاب مهاجرانی است که به زبان فرانسوی مسلط هستند و همین‌طور دولت این کشور تمایل دارد تا برای مقابله با اثر پیری جمعیت جوانان را برای مهاجرت به این استان تشویق کند. در سال ۲۰۲۴ تعداد مهاجران به این استان ۵۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است و کشور کانادا هم قصد دارد تا این تعداد را برای سال ۲۰۲۵ هم حفظ کند.

جمع‌بندی

دولت کانادا اخیراً تصمیم گرفته است تا برای بهبود وضعیت اقتصادی خودپذیرای مهاجران بیشتری به داخل کشور باشد و دراین‌خصوص قرار است تا دو سال آینده این رقم به ۵۰۰ هزار نفر نزدیک شود. برای مهاجرت به این کشور می‌توان از طریق اخذ ویزای کانادا و با استفاده از روش‌های مختلف اقدام کرد که روش اکسپرس اینتری یکی از این راه‌ها است.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دسته های این وبلاگ: اخبار مقالات
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان