جستجو در سایت

سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا چیست؟

logo

سیستم طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا یا NOC، یک سیستم ملی کدگذاری در این کشور است که برای توصیف مشاغل و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس مهارت، آموزش و تجربه کاری طراحی شده است. این سیستم شامل حدود 30.000 عنوان شغلی در ۶ سطح مهارتی و ۱۰ گروه شغلی بزرگ می‌شود. دولت کانادا و اداره آمار این کشور برای نگهداری و به‌روزرسانی این سیستم با یکدیگر همکاری و فعالیت می‌کنند.

برنامه اسکیل ورکر کانادا برای افرادی طراحی شده است که تمایل به مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم دارند. این برنامه‌ها افراد را بر اساس سطح مهارت شغلی، تحصیلات، زبان و سابقه کاری ارزیابی می‌کنند. متقاضیان با امتیازهای بالا، دعوت‌نامه اقامت دائم از سوی کانادا دریافت می‌کنند و به‌صورت فدرال و در سطح استانی اجرا می‌شوند و زیرساخت‌هایی مانند اکسپرس اینتری کانادا برای مدیریت فرایند استفاده می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با این سیستم، تا انتهای این مقاله، همراه ما باشید.

کد ناک در لیست ناک کانادا

منظور از کد ناک در لیست ناک کانادا چیست؟

سیستم طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا NOC یا National Occupational Classification، سیستمی است که در کانادا برای دسته‌بندی و توصیف مشاغل به کار می‌رود. این سیستم اطلاعات جزئی از هر شغل را از جمله وظایف و مهارت‌های موردنیاز ارائه می‌دهد. برای مهاجرت و تأمین نیروی کار، دولت کانادا از NOC بهره می‌برد و کدهای 4 رقمی مختص به هر شغل را استفاده می‌کند. سیستم طبقه‌ بندی مشاغل NOC کانادا در تحلیل بازار کار و مدیریت برنامه‌های مهاجرتی نقش دارد.

اکسپرس اینتری کانادا یک سیستم امتیازی است که بر اساس معیارهایی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی، و امتیازات دیگر افراد را ارزیابی می‌کند. افراد با بالاترین امتیازات از بین افراد درخواست‌دهنده، به‌عنوان افراد واجد شرایط برای دریافت دعوت‌نامه به اقامت دائم (Invitation to Apply) انتخاب می‌شوند. پس از انتخاب افراد تحت نظام اکسپرس انتری، آنها باید شغل یا حرفه‌ای را از لیست ناک کانادا (NOC) انتخاب کنند که باتجربه و مهارت‌های آنان تطابق داشته باشد. پس از انتخاب شغل از NOC و داشتن دعوت‌نامه از سیستم اکسپرس انتری، افراد می‌توانند درخواست خود را برای اقامت کانادا به صورت دائم ارسال کنند.

ارقام موجود در کد لیست NOC کانادا

کد NOC کانادا یک سیستم 4 رقمی است که اطلاعات مهمی را ارائه می‌دهد:

  1. رقم اول نوع مهارت را نمایان می‌کند، اعم از تحصیلات و مهارت‌های مرتبط با شغل
  2. رقم دوم سطح مهارت را تعیین می‌کند و بر اساس تجربه و تحصیلات موردنیاز شغل است
  3. رقم سوم گروه اصلی شغل را با ترکیب دو رقم اول نشان می‌دهد
  4. رقم چهارم گروه‌های فرعی را از گروه‌های اصلی مشخص می‌سازد

 این روش سازماندهی، لازم برای خواندن و درک آسان کد NOC و تحلیل طبقه‌بندی مشاغل کانادا است.


مطالعه بیشتر: برنامه اسکیل ترید کانادا


سطح مهارت‌ ها در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا

در کانادا، مشاغل به ۱۰ دسته اصلی تقسیم می‌شوند و در سیستم NOC، طبقه‌بندی TEER (طبقه‌بندی ترکیبی شغلی) بر اساس ترکیب مهارت‌ها، تحصیلات، تجربیات و مسئولیت‌های شغلی انجام می‌شود. این طبقه‌بندی در ارزیابی و مقایسه شغل‌ها، تعیین نیازمندی‌های شغلی و همچنین در فرایندهای استخدام کاربرد دارد. هر شغل بر اساس نوع مهارت، سطح مهارت، گروه اصلی و گروه فرعی در یک کد NOC قرار می‌گیرد. TEER به معنای Training، Education، Experience و Responsibilities است و در فرآیند استخدام به‌عنوان یکی از معیارهای انتخاب و استخدام مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار NOC یا طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا، هر ۱۰ سال یکبار مورد بازبینی و بررسی قرار می‌گیرد و تغییرات در بازار کار در آن اعمال می‌شود.

TEER

دسته‌بندی مشاغل

مثال

0

مشاغل مدیریتی

مدیران تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی، مدیران مالی

1

مشاغلی که به طور معمول نیاز به مدرک دانشگاهی دارند.

مشاوران مالی و مهندسین نرم‌افزار

2

مشاغلی که برای ورود به آن‌ها نیاز به داشتن مدرک دیپلم دانشگاهی، آموزش کارآموزی حداقل دو ساله و یا مسئولیت‌های نظارتی/ سرپرستی دارند.

کارشناسان شبکه کامپیوتری و وب، تکنسین‌های آزمایشگاه‌های پزشکی

3

مشاغلی که معمولاً نیازمند به مدرک کالج، آموزش کارآموزی کمتر از 2 سال یا آموزش بیش از 6 ماه در محل کار هستند.

دستیاران دندانپزشک، دستیاران لابراتوار دندانسازی و نانواها

4

مشاغلی که نیازمند مدرک دیپلم دبیرستانی یا چند هفته آموزش در محل کار هستند.

فروشنده خرده‌فروشی‌ها، بازارپرداز بصری و ارائه‌دهندگان خدمات مراقبت و پرورش کودکان در محیط خانگی

5

مشاغلی که عموماً نیاز به آموزش رسمی ندارند و برای ورود به آن‌ها معمولا کافیست که فرد بتواند به خوبی کار را انجام دهد و توانایی خود را در کوتاه مدت نشان دهد.

کارگران محوطه‌سازی و نگهداری محوطه‌ها، رانندگان خدمات تحویل، توزیع‌کننده درب به درب

سطح مهارت صفر ناک شغلی کانادا

مشاغلی که به مهارت‌های بالایی نیاز دارند، شامل مدیریت در همه بخش‌ها و صنایع مختلف می‌شوند. این شغل‌ها شامل مدیریت معدن، مدیریت اجرایی، کاپیتان کشتی دریا و مدیریت رستوران هستند.

سطح مهارت A ناک کانادا

این سطح شغلی در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا نشان‌دهنده مشاغلی است که عمدتاً به تحصیلات دانشگاهی نیاز دارند، از جمله پزشکان، دندانپزشکان و مهندسان. این شغل‌ها نیازمند مهارت‌های بالا هستند و شامل حرفه‌هایی مثل پزشکی، معماری و وکالت می‌شوند.

سطح مهارت B ناک شغلی کانادا

این سطح شغلی نشان‌دهنده مشاغلی است که معمولاً نیاز به تحصیلات دانشگاهی یا گذراندن دوره‌های کارآموزی دارند، از جمله آشپزها، لوله‌کش‌ها و برق‌کارها. این شغل‌ها نیازمند مهارت‌های فنی بالا هستند و به مدرک کالج یا گواهی کارآموزی نیاز دارند. لوله‌کش، سرآشپز و متخصص برق ممکن است جزو این شغل‌ها باشند.

سطح مهارت C ناک کانادا

این سطح شغلی نشان‌دهنده مشاغلی است که معمولاً نیاز به تحصیلات دبیرستان یا آموزش در حوزه یک شغل خاص دارند، از جمله قصاب‌ها، راننده‌های کامیون و گارسون‌ها. در این گروه، مهارت بالایی برای شروع به کار لازم نیست و با مهارت متوسط می‌توان در این شغل‌ها مشغول به کار شد. کارهای میان‌رده و نیازمند مدرک دیپلم نیز در این دسته قرار دارند. راننده ماشین سنگین و قصاب ممکن است جزو این شغل‌ها باشند.

 

سطح مهارت D ناک شغلی کانادا

این سطح شغلی در طبقه بندی مشاغل کانادا نشان‌دهنده مشاغلی است که معمولاً به آموزش در حین کار نیاز دارند، از جمله نظافت‌کاران و خدمتکاران، کارگران زمین‌های نفتی. شغل‌های این گروه نیاز به مهارت پایین دارند و شامل شغل‌های کارگری می‌شود. کارگران میدان نفتی و کارکنان نظافتی ممکن است جزو این شغل‌ها باشند.


مطالعه بیشتر: برنامه سطوح مهاجرتی کانادا


نحوه پیدا کردن شغل مورد نظر در لیست ناک کانادا

برای پیدا کردن شغل مناسب در لیست ناک کانادا، می‌توانید در برنامه اسکیل ورکر کانادا شرکت کنید. این برنامه نیازمند حداقل یک سال سابقه کاری در فیلد مورد نظر در 10 سال گذشته است. پیش از هر اقدام، ناک شغلی کانادا NOC مدنظر خود را در لیست NOC کانادا بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که شغل شما در سطح صفر، A یا B قرار دارد.

اگر شغل شما در لیست ناک موجود نباشد، نمی‌توانید آن را انتخاب کرده و در آن کشور کار کنید. برای بررسی فیلد مورد نظر، از ابزارهای طراحی شده توسط  این کشور استفاده کنید. در کادر مشخص‌شده، عنوان شغلی خود را نوشته و جست‌وجو کنید یا به‌جای آن، وظایف مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. همچنین می‌توانید NOC فیلد خود را وارد کرده و آن را جست‌وجو کنید. بعد از پیدا کردن NOC مدنظر، وظایف آن را با سابقه کاری خود مقایسه کرده و تطابق آن را بررسی کنید.

پردرآمدترین شغل‌ های لیست ناک کانادا

لیست طبقه بندی ملی مشاغل کانادا تأثیری در میزان درآمد هر شغل ندارد. گمانه‌زنی که اگر شغل در قسمت بالایی لیست (صفر) باشد، درآمد بیشتری خواهد داشت، صحت ندارد. لیست NOC کانادا تنها نشانگر طبقه بندی مشاغل کانادا است و ارتباطی با درآمد مشاغل ندارد. برای بررسی مشاغل پردرآمد در کانادا، به منابع معتبر کانادایی مراجعه کنید. این سیستم فقط نیازهای نیروی کاری را نشان می‌دهد و این کاربرد آن است. برای اطمینان بیشتر، به سایت‌های معتبر توسط دولت کانادا تعیین شده مراجعه کنید. لیست ناک کانادا حاصل گزینش مشاغل مختلف است که نیاز به نیروی انسانی دارند.

شغل‌های پردرآمد در کانادا متنوع هستند و دستمزد از یک شغل به شغل دیگر متفاوت است. برای انتخاب شغل پردرآمد، به برخی از شغل‌های مدیریتی و حرفه‌ای نظیر مدیر تحقیقات علمی، دندان‌پزشک، مدیر اداره دولتی، مدیر خدمات، پزشک و پرستار، مدیر ساخت‌وساز، برق‌کار سیستم‌های قدرت، مدیر مهندسی، سرپرست معدن، ناظر لوله‌کش، و حسابدار توجه کنید.

طبقه بندی ملی مشاغل کانادا

جمع‌بندی

کانادا به دلیل نیاز به نیروهای کار مهاجر، بازار کار متنوع و درآمد خوب برای مشاغل مختلف، یک مقصد جذاب برای مهاجران است. مشاغل حوزه پزشکی و مدیریتی به عنوان پردرآمدترین شغل‌ها شناخته می‌شوند. داشتن سابقه کار، مدرک تحصیلی مناسب، مهارت‌های لازم و زبان برنده می‌تواند بر میزان درآمد در این کشور تأثیرگذار باشد.

 پیشنهاد می‌شود که هنگام مهاجرت به این کشور، نه‌تنها باید درآمد فعلی خود را مدنظر قرار بدهید، بلکه با توجه به هزینه‌ها و شرایط زندگی در کشور محل اقامت، تصمیم‌گیری کنید. دفتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری سبزینه باتجربه 25 ساله، به متقاضیان کمک کرده و مسیر مهاجرت به کانادا را ساده‌تر کرده است. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی رایگان، با ما تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دسته های این وبلاگ: اخبار مقالات
 95  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان