جستجو در سایت

مشاغل مورد نیاز کانادا در سال 2024 کدامند؟

logo

بازار کار کانادا مانند هر کشور دیگری بنا به شرایط حاکم روز و روندهای جدید علمی و فناوری، دائماً مشاغل جدیدی را در فهرست برترین نیازهای حرفه‌ای خود قرار می‌دهد. همان‌طور که کووید 19 باعث شد در بسیاری از حوزه‌ها سبک کارکردن تغییر کند، پیامدهای اقتصادی این پاندمی همچنان جویندگان کار و شرکت‌های استخدامی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. همین مسائل باعث می‌شود بسیاری از افراد پس از مهاجرت به کانادا مدت‌زمان زیادی را صرف جمع‌آوری اطلاعات صحیح کنند تا در نهایت شغل مناسبی برای خود بیابند.

اگر در پی اخذ ویزای کار کانادا هستید، بهتر است پیش از هر اقدامی با مطالعه این مقاله از سبزینه، پرتقاضا ترین مشاغل کانادا را بشناسید و با مهارت‌ها و مدارج علمی خود تطبیق دهید.

مشاغل کانادا

ناک (NOC) کانادا چیست؟

طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا که به‌اختصار ناک NOC کانادا خوانده می‌شود، در واقع سنگ بنای چارچوب مهاجرت به کانادا و خصوصاً مهاجرت شغلی محسوب می‌شود. در این سیستم هر شغلی که در بازار کار کانادا وجود دارد، با یک کد خاص مرتبط و شرح دقیق جزئیات کار، به‌صورت کاملاً استاندارد طبقه‌بندی شده است. ناک کانادا به‌ویژه برای افرادی که می‌خواهند از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا به این کشور مهاجرت کنند، اهمیت زیادی دارد، زیرا آخرین اطلاعات و تغییرات موجود در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا را به طور معتبر ارائه می‌دهد. شما باید دقیقاً کد ناک مرتبط با کار حرفه‌ای خود را شناسایی کنید؛ زیرا به‌واسطه همین کد تجارب و مهارت‌های استاندارد شما شناسایی می‌شود و امتیازات ضروری برای برنامه مهاجرت را کسب خواهید کرد.

برای پی‌بردن به اهمیت کد ناک، کافی است به نکات زیر توجه کنید:

 • کارفرمایان و دولت کانادا باتوجه‌به کدهای ناک می‌توانند متقاضیان مناسب برای هر جایگاه شغلی را بیابند. درواقع شما به‌عنوان یک نامزد شغلی، از طریق همین کد با مشاغل مورد نیاز کانادا هماهنگ می‌شوید.
 • زمانی که وقت سفارت کانادا را دریافت کردید، کدی که بر مبنای سیستم طبقه‌بندی استاندارد کانادا روی درخواست شما قرار گرفته، تمامی اطلاعات لازم در مورد توانایی‌های حرفه‌ای شما را نشان می‌دهد. عناوین شغلی، تجربه، توضیحات، نقش‌ها و مسئولیت‌ها نیز بر اساس این کد قابل جمع‌آوری است.
 • تقریباً تمام فرایندهای مهاجرت به کانادا به NOC نیاز دارند. کد موجود در درخواست شما، حاکی از آن است که برای کدام برنامه‌های مهاجرتی واجد شرایط هستید.
 • اگر کد ناک را اشتباه وارد کنید یا درخواست مهاجرتی شما فاقد این کد باشد، در آینده نمی‌توانید برای سایر برنامه‌های کشور کانادا اقدام کنید.

برای درک بهتر طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا، به این نکته توجه کنید که ساختار کدهای ناک، منعکس‌کننده مقوله‌های یادگیری، تحصیلات، تجربه و مسئولیت‌ها یا به‌اختصار TEER شما است. این ساختار از 6 بخش تشکیل می‌شود:

 1. رقم اول، گروه شغلی وسیع را مشخص می‌کند. به‌عنوان‌مثال «مشاغل مدیریتی»، یک گروه شغلی وسیع با زیر مجموعه‌های متعدد است که در این رده قرار می‌گیرد.
 2. رقم بعدی رده TEER خاص شما را مشخص می‌کند.
 3. دو رقم اول با هم گروه اصلی یا Major Group شغل شما را تعریف می‌کنند.
 4. سه رقم اول در کنار هم حاکی از زیر مجموعه یا گروه فرعی شغل شما است.
 5. چهار رقم اول، پایین‌ترین گروه‌بندی یا Minor Group شغلی را نشان می‌دهد.
 6. ترکیب هر پنج رقم در کنار یکدیگر، یک گروه واحد Unite Group یا به عبارتی شغل دقیق شما را نمایندگی می‌کنند.

همان‌طور که می‌بینید، زمانی که رزومه شغلی یا درخواست‌نامه‌های شما بررسی می‌شود، کد ناک به‌عنوان منبعی دقیق از بالاترین رده‌های دسته‌بندی مشاغل تا جزئی‌ترین مهارت‌هایتان را با یک رویکرد سیستماتیک نشان می‌دهد.

مشاغل مدیریتی در کانادا

در حال حاضر، نرخ بازنشسته شدن مدیران در کشور کانادا، بیشتر و سریع‌تر از نرخ جایگزینی آنها است و حوزه‌های متفاوت و متنوعی به مدیران جدید نیاز دارند. بی‌شک مدیر بودن در کانادا مزایای زیادی دارد مثل حقوق بالاتر، زمان تعطیلات بیشتر، و اعتبار و شهرت بیشتر برای رده‌های بالاتر مدیریتی. لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای کانادا و دریافت جاب آفر کانادا در حوزه‌های مدیریتی، حداقل به یک سال سابق کار نیاز دارید.

وب‌سایت رسمی اداره مهاجرتی کانادا، مشاغل مدیریتی را در چند گروه اصلی دسته‌بندی می‌کند:

 1. مدیریت دولتی
 2. مدیران ارشد در حوزه‌های خدمات مالی، ارتباطات و سایر خدمات تجاری
 3. مدیران ارشد در حوزه‌های بهداشت، آموزش و خدمات اجتماعی
 4. مدیریت ارشد بخش‌های تجارت، رسانه‌های صداوسیما و سایر خدمات
 5. مدیران ارشد در زمینه ساخت‌وساز، حمل‌ونقل، تولید و تأسیسات
پرتقاضا ترین مشاغل کانادا

مشاغل اداری در کانادا

یکی از بخش‌هایی که در دوران پساکرونا تحولات عظیمی را تجربه کرد، بخش اداری بود. تعداد کارمندانی که می‌توانستند به‌صورت دورکاری وظایف شغلی خود را انجام دهند، هر روز بیشتر و بیشتر شد. از طرف دیگر شرکت‌ها نیز به دلایل متعدد از این امر استقبال می‌کنند و ترجیح می‌دهند برای دپارتمان‌های اداری، کارمندان دورکار را استخدام کنند. این روند در کشور کانادا به شکل چشمگیری تقاضا برای مشاغل اداری را افزایش داده و بازدهی و بهره‌وری بیشتری نیز به همراه داشته است. برخی از جایگاه‌های شغلی اداری که رسماً به‌عنوان مشاغل مورد نیاز کانادا ذکر شده‌اند عبارت‌اند از:

 1. دستیاران و معاونان اداری: در مدل‌های سنتی کسب‌وکار، دستیاران اداری غالباً خدمات منشی‌ها (نظیر کپی‌کردن، تایپ، تنظیم قرارهای ملاقات، ارسال ایمیل) را ارائه می‌کردند. اما امروزه از دستیاران و معاونان انتظار می‌رود که در امور دفترداری و بازاریابی نیز دستی داشته باشند. اگر در این زمینه‌ها مهارت بیشتری کسب کنید، شانس خود را برای به‌دست‌آوردن یک جایگاه شغلی مناسب افزایش می‌دهید.
 2. نمایندگان خدمات مشتری: وظیفه اصلی نمایندگان خدمات مشتری این است که بهترین تجربه کاربری را برای مشتریان فراهم کنند. این افراد باید به شکایات مشتریان رسیدگی کنند، به سؤالات مشتری پاسخ دهند و به مشکلات مشتریان را در سریع‌ترین زمان ممکن رفع نمایند. با درنظرگرفتن نرخ روبه‌رشد خریدهای آنلاین، جای تعجب نیست که نمایندگی خدمات مشتری یکی از شغل های مورد نیاز کانادا محسوب شود.
 3. مدیران دفتری: این افراد مسئول نظارت بر عملکرد روزانه دفتر کار هستند. به عبارتی ممکن است کارکنان حاضر در فضای شرکت را مدیریت کنند، جلسات کاری و همچنین رویدادهای سازمان را برنامه‌ریزی و سازماندهی کنند، مکاتبات شرکت را انجام دهند و وظایفی نظیر آن. به‌منظور دریافت پیشنهادهای کاری در این حوزه، باید مهارت‌های رهبری، مدیریت زمان و ارتباطات خود را بهبود دهید.
 4. منشی‌ها و دفترداران خدمات مشتری: می‌توان گفت که این گروه به‌تازگی به لیست مشاغل مورد نیاز کانادا اضافه شده‌اند. گرچه این جایگاه شغلی جزء کارهای ردیف پایه محسوب می‌شود، ولی برای افرادی که از معاشرت و کارکردن با مردم لذت می‌برند و مهارت‌های ارتباطی بسیار خوبی دارند، گزینه ایده‌آلی است.
 5. افسران اداری: این گروه از کارمندان بر مدیریت روزانه دفتر کار نظارت می‌کنند و وظایف آنها بسته به هر شرکت خاص، می‌تواند تغییر کند. اما در حالت کلی برخی از امور روتین روزانه افسران اداری عبارت‌اند از تنظیم برنامه‌ها، نگهداری از پرونده‌های شرکت و تجزیه‌وتحلیل گزارش‌های مالی.
 6. متصدیان دریافت اطلاعات: گرچه ابزارهای جدید فناوری حجم وسیعی از داده‌های شرکت‌ها را جمع‌آوری می‌کند، ولی هنوز نیاز بازار کار به کارمندانی که اطلاعات مشتریان را دریافت و به‌روزرسانی می‌کنند، برطرف نشده است. برای موفقیت در این شغل باید تجربه کار با سیستم‌های CRM را داشته باشید.

مشاغل مالی و حسابداری در کانادا

مشاغل حسابداری برای سال‌ها در فهرست شغل های مورد نیاز کانادا قرار داشته است، اما حالا کارشناسانی که به‌خوبی تغییرات فناوری را مدیریت می‌کنند، از شانس پیشرفت بیشتری برخوردارند.

رایج‌ترین شغل‌هایی که در این گروه قرار دارند عبارت‌اند از:

 1. حسابداران
 2. منشی‌ها و تکنسین‌های حسابداری
 3. تحلیلگران مالی
 4. تحلیلگران کسب‌وکار
 5. مشاوران مالی
 6. حسابرسان داخلی شرکت‌ها
 7. ناظرین معاملات دفترکل
 8. متخصصان حقوق و دستمزد
شغل های مورد نیاز کانادا

مشاغل فروش و بازاریابی در کانادا

در سال ۲۰۲۳ پست‌هایی مانند مدیران فروش، مدیران شعب و مدیران محصول جایگاه پررنگ‌تری را در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا از آن خود کرده‌اند، اما نمی‌توان روند روبه‌رشد تقاضای متخصصان بازاریابی دیجیتال، نمایندگان فنی فروش و متخصصان سئو را نیز نادیده گرفت. فهرست زیر، به ترتیب پرتقاضا ترین مشاغل کانادا در زمینه بازاریابی و فروش را به شما نشان می‌دهد:

 • معاونین و شرکای فروش
 • استراتژیست‌های بازاریابی
 • مدیران فروشگاه، مناطق و شعب
 • مدیران محصول
 • مدیران ارشد کسب‌وکارهای B2B
 • مدیران فروش
 • کارشناسان دیجیتال مارکتینگ
 • نمایندگان فنی فروش
 • متخصصان سئو

مشاغل پشتیبانی و ارتباط با مشتری در کانادا

نمایندگان مرکز تماس، آژانس‌های مرکز تماس دوزبانه، سرپرستان و مدیران مراکز پشتیبانی، مربیان خدمات مشتری و نمایندگان بازاریابی تلفنی برخی از شغل‌های مورد نیاز کانادا در  گروه مشاغل پشتیبانی و ارتباط با مشتریان هستند. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید یا برای دریافت ویزای کانادا اقدام کرده‌اید، می‌توانید از امتیاز مهارت‌های مورد نیاز این شغل‌ها نیز استفاده کنید. بدین منظور خودتان را برای وظایف زیر آماده کنید:

 1. پشتیبانی از ایمیل‌های مشتریان
 2. ارتباط با مشتری در پلتفرم‌های رسانه‌ای اجتماعی
 3. پشتیبانی از بخش خدمات مالی مشتریان

مشاغل منابع انسانی در کانادا

جایگاه‌های حرفه‌ای منابع انسانی همچنان جزء مشاغل مورد نیاز کانادا به شمار می‌روند و متخصصان این حوزه باید دائماً مهارت‌های خود را به‌روز کنند. به‌عنوان‌مثال آنها باید متدهای استخدامی نوآورانه را توسعه دهند، بر استراتژی‌های تعاملی کارکنان متمرکز شوند و برای کمک به پر کردن شکاف‌های مهارتی، روی آموزش و مهارت‌های جدید سرمایه‌گذاری نمایند. برخی از مشاغل منابع انسانی که در ردیف شغل های مورد نیاز کانادا قرار دارند عبارت‌اند از:

 • مدیر منابع انسانی
 • کارشناس هماهنگ‌کننده منابع انسانی
 • کارشناس عمومی منابع انسانی
 • متخصص استعدادیابی
 • کارشناس حقوق و دستمزد
 • مشاور منابع انسانی
 • کارشناس استخدامی
 • متخصص مزایای کارمندان

مشاغل تدارکاتی در کانادا

باتوجه‌به نرخ صعودی خریدهای آنلاین مشتریان در سه سال گذشته، کاملاً منطقی به نظر می‌رسد که مشاغل لجستیک و تدارکاتی، در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا حضور قابل‌توجهی داشته‌ باشند. متخصصان تدارکات باید به همه اطمینان بدهند که کالاها و ابزارها و مواد مورد نیاز، دقیقاً همان‌طور به مقصد می‌رسند که سفارش داده شده‌اند. سه جایگاه شغلی جدیدی که امسال به فهرست اضافه شده‌اند عبارت‌اند از توزیع‌کننده، فرستنده/گیرنده و هماهنگ‌کننده تدارکات. چنانچه می‌خواهید برای اخذ ویزای کار کانادا درخواست بدهید، مشاغل تدارکاتی زیر را نیز به یاد داشته باشید:

 • رانندگان کامیون و رانندگان تحویل اجناس
 • اپراتورهای لیفتراک
 • کارگران انبار
 • توزیع‌کنندگان کالاها
 • کارگران عمومی
 • هماهنگ‌کننده‌های لجستیک

وکالت در کانادا

وکالت نیز یکی دیگر از گزینه‌هایی است که در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا قرار دارد. وب‌سایت ویزای کانادا رسماً عنوان کرده است که این کشور برای کاهش کمبودهای اساسی بازار کار خود به نیروهای ماهر و متخصص نیاز دارد و از وکلای معتبر دعوت می‌کند پس از مهاجرت به کانادا، برای عناوین شغلی زیادی که زیر مجموعه این رشته قرار می‌گیرند، درخواست دهند. برخی از شغل های مورد نیاز کانادا در این حوزه عبارت‌اند از:

 • وکیل دادگستری
 • مشاور حقوقی شرکت‌ها و سازمان‌ها
 • شریک حقوقی
 • وکیل تجاری
 • مشاور حقوقی و مشاور قانونی
 • مشاور قانون‌گذاری

هر یک از این عناوین شغلی الزامات و مسئولیت‌های کاری متفاوتی دارند، بنابراین ضروری است که در مورد گزینه به‌دقت تحقیق کنید و مناسب‌ترین مسیر را برای ادامه و توسعه حرفه خود بیابید. به یاد داشته باشید که پیش از شروع کار به‌عنوان یک وکیل، باید مدارک خود را ارزیابی کنید و برای هماهنگ‌سازی آنها با قوانین کانادا درخواست بدهید. مرجعی که درخواست شما را بررسی می‌کند، کمیته ملی اعتبارسنجی است که با انجمن ملی وکلای کانادا همکاری می‌کند. در مرحله بعد می‌توانید برای شرکت در آزمون وکالت کانادا اقدام کنید و در صورت پذیرش، کار خود را در برخی ایالات خاص این کشور از سر بگیرید.

وکالت در کانادا

مشاغل مهندسی در کانادا

اگر مدرک مهندسی را یکی از امتیازات اطمینان‌بخش برای مهاجرت به کانادا بدانیم، بیراهه نرفته‌ایم. رشته‌های مختلف مهندسی جایگاه بسیار خوبی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا دارند و طبق پیش‌بینی کارشناسان، این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک به ترتیب نخستین و دومین رشته‌های پرطرفدار کارفرمایان در این گروه هستند و مهندسی ساختمان، مهندسی پروژه و مهندسی عمران نیز رده‌های بعدی پرتقاضا ترین مشاغل کانادا در این فیلد را از آن خود کرده‌اند. با مطالعه شانس‌های استخدامی مشاغل مهندسی، می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای مهاجرت به کانادا داشته باشید:

مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در کانادا

کارفرمایان کانادایی به دنبال نامزدهای واجد شرایطی هستند که بتوانند راه‌حل‌های فناوری را توسعه دهند و با استفاده از آنالیز داده‌ها، سیستم‌های فعلی را ساده‌سازی نمایند. البته در این حوزه توسعه سیستم‌های امنیتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا ریسک نشت اطلاعات را کاهش می‌دهد و معماری پایداری برای پشتیبانی از سیستم‌های محاسبات ابری تجاری پایه‌گذاری می‌کند. در سال جاری گرایش‌های مختلف مهندسی IT بخشی از مشاغل مورد نیاز کانادا هستند:

 • برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده وب
 • ادمین تحلیلگر سیستم‌های کسب‌وکار
 • دانشمند و تحلیلگر داده
 • ارزیاب ضمانت کیفیت
 • معمار و تحلیلگر امنیت اطلاعات
 • معمار پردازش ابری
 • مدیر پروژه IT
 • مهندس شبکه

مهندسی مکانیک در کانادا

مهندسان مکانیک نقشی حیاتی در صنایع مختلف از جمله هوافضا، خودروسازی، تولید و بیومدیکال ایفا می‌کنند. آنها وظیفه طراحی، تجزیه‌وتحلیل، توسعه و نگهداری سیستم‌های مکانیکی را نیز به عهده دارند. این متخصصان باید دانش گسترده‌ای در زمینه فیزیک، ریاضیات، مکانیک، ترمودینامیک، الکتریسیته و آنالیز ساختاری داشته باشند.

به لطف سرعت شگفت‌انگیز پیشرفت جهانی، مهندسی مکانیک یک رشته هیجان‌انگیز برای کارکردن در فضای بین‌المللی است. به‌علاوه ایده‌ها و مدل‌های کاری که قدرت تغییر جهان را دارند غالباً توسط مهندسان مکانیک ارائه می‌شوند. این حرفه نه‌تنها یکی از شغل های مورد نیاز کانادا است، بلکه درآمد اولیه بسیار خوبی دارد و فرصت‌های پیشرفت زیادی پیش روی شما قرار می‌دهد.

مهندسی کشاورزی در کانادا

هرچند کشور کانادا از مهاجرانی که سابقه کاری مهندسی کشاورزی را در کارنامه خود دارند استقبال می‌کند و رشته فوق را در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا جای داده؛ ولی تقاضا برای شغل‌های مرتبط بسته به ایالات مختلف این کشور و شرایط اقلیمی آنها متفاوت است. مهم‌ترین وظیفه یک مهندس کشاورزی در کشور کانادا این است که دانش مهندسی را با علوم زیستی - کشاورزی ترکیب کند تا تولیدات پایدار کشاورزی را بهبود بخشد. برخی از نقش‌های کلیدی مهندسان کشاورزی در کشور کانادا عبارت‌اند از:

 • مدیریت، حفاظت و ذخیره آب برای آبیاری محصولات کشاورزی و تولید دام
 • نقشه‌برداری و پروفیل زمین
 • اقلیم‌شناسی و علوم جوی
 • مدیریت و حفاظت خاک، از جمله کنترل فرسایش زمین
 • تولیدات دامی شامل طیور، ماهی و دام‌های شیرده
 • مهندسی منابع زیستی
 • مدیریت دورریزها از جمله فضولات حیوانی و بقایای کشاورزی
 • کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی و بهبود روندهای جاری
 • طراحی ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی

مهندسی نفت در کانادا

مهندسان نفت در کانادا موظف‌اند تکنیک‌های مؤثری را برای بازیابی، فراوری و تولید نفت و گاز طبیعی توسعه دهند و به مرحله اجرا درآورند. همین امر رشته مذکور را به یکی از پرتقاضا ترین مشاغل کانادا تبدیل کرده است. اگر می‌خواهید با مدرک دانشگاهی مهندسی نفت برای دریافت ویزای کانادا اقدام کنید، بهتر است آخرین روندهای اصلی فعالیت‌های این شغل را بشناسید. به‌عنوان‌مثال مهندسان نفت در این کشور با ترکیب اصول مهندسی، زیست‌محیطی و اقتصادی اطمینان حاصل می‌کنند که اکتشاف و توسعه میادین نفت و گاز کارآمد، مقرون‌به‌صرفه و از نظر زیست‌محیطی ایمن هستند. همچنین شما از فرصت بی‌نظیری برخوردارید تا در حفاری، مدیریت مخازن، تکمیل، تولید، عملیات، روش‌های بازیابی ثانویه و خطوط لوله تخصص پیدا کنید. برخی از عناوین شغلی مرتبط با مهندسی نفت در کشور کانادا عبارت‌اند از:

 • مهندس ارشد حفاری و بازیابی
 • مهندس استخراج نفت و گاز
 • مهندس گاز طبیعی
 • مهندس حفاری دریایی
 • مهندس تولید و ذخایر سوخت

مهندسی صنایع در کانادا

مهندسی صنایع صرفاً یکی از شغل های مورد نیاز کانادا محسوب نمی‌شود، بلکه یکی از بهترین راه‌های تضمین شده برای اخذ اقامت دایم این کشور نیز هست. صنعت تولید یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های اقتصاد کانادا است و فرصت‌های شغلی زیادی برای مهندسان صنایع در این حوزه وجود دارد. به‌طورکلی شما دوراه پیش رو دارید؛ می‌توانید مستقلاً کسب‌وکار خود را آغاز کنید یا وارد بخش پشتیبانی فنی و خدماتی شوید و به توسعه متدها و سیستم‌های تولیدی بپردازید.

فرصت دیگری که در اختیار مهندسان صنایع قرار دارد، اجرای فرایندهایی نظیر برنامه‌ریزی، برآورد، اندازه‌گیری و زمان‌بندی کار است و به همین دلیل شرکت‌های تولیدی و بیمه، ادارات دولتی و مؤسسات صنعتی تمایل زیادی به جذب این نیروهای ماهر دارند. زیرشاخه‌های شغلی متعدد و متنوع مهندسی صنایع باعث شده است که این حرفه سال‌های زیادی به‌عنوان یکی از بهترین مشاغل مورد نیاز کانادا دیده شود. برخی از فرصت‌های شغلی این رشته عبارت‌اند از:

 • مهندس مشاور صنایع
 • مهندس ایمنی صنعتی
 • مهندس تضمین کیفیت
 • مهندس بهره‌وری صنعتی
 • مهندس ماشین‌آلات صنعتی
 • مهندس سیستم‌های تولیدی
 • مهندس پیشگیری از آتش‌سوزی
 • مهندس برآورد هزینه
مهندسی صنایع در کانادا

مهندسی عمران در کانادا

کانادا باهدف توسعه دایمی زیرساخت‌های خود، هم در بخش دولتی و هم بخش خصوصی از مهندسان عمران به‌خوبی استقبال می‌کند. مهندسان عمران از عوامل کلیدی رشد اجتماعی و اقتصادی هر کشوری هستند و ازآنجاکه تعداد فارغ‌التحصیلان داخلی این رشته به نسبت نیازهای فعلی کانادا بسیار کمترند، حرفه فوق به یکی از پرتقاضا ترین مشاغل کانادا تبدیل شده است. فهرست زیر تنها برخی از فرصت‌های شغلی حوزه عمران را به شما معرفی می‌کند:

 • مهندس محیط‌زیست
 • مهندس حمل‌ونقل
 • مهندس خدمات عمومی
 • مهندس پروژه‌های ساخت‌وساز
 • مهندس مدیریت آب
 • مهندس هیدرولیک
 • مهندس ترافیک
 • مهندس ساخت و بنای انواع پل

 بیشتر بخوانید: آشنایی با برنامه اسکیل ورکر کانادا

 

پزشکی در کانادا

تقریباً تمامی تخصص‌های پزشکی را می‌توان در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا مشاهده کرد. دولت و مردم این کشور برای پزشکان احترام زیادی قائل‌اند و درآمد این رشته‌ها نیز در کانادا چشمگیر و قابل‌توجه است. هرچند جراحان بافاصله در صدر درآمدزایی مشاغل بهداشت و درمان نشسته‌اند، ولی اگر با مدرک پزشکی قصد مهاجرت به کانادا یا اخذ ویزای کار کانادا را دارید، انتخاب بسیار معقولانه‌ای کرده‌اید. تخصص‌های زیر به ترتیب بیشترین رفاه را در این کشور به شما هدیه می‌کنند:

 1. چشم‌پزشکی
 2. جراحی قلب و قفسه سینه
 3. جراحی مغز و اعصاب
 4. اورولوژیست
 5. جراحی عمومی
 6. تخصص گوش و حلق و بینی
 7. جراحی ارتوپدی
 8. تخصص بیهوشی اتاق عمل
 9. جراحی پلاستیک
 10. تخصص زنان و زایمان
 11. تخصص پوست
 12. تخصص اطفال
 13. تخصص طب فیزیکی
 14. روانپزشکی
 15. پزشکی خانواده

شغل پرستاری در کانادا

در طول پاندمی کرونا و پس از آن، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی دوران سخت و سنگینی را پشت سر گذاشتند و بسیاری از افراد شاغل در این حوزه، ناچار شدند شغل خود را ترک کنند. به همین دلیل در برنامه‌های جدید مهاجرتی، پرستاری به‌عنوان یکی از پرتقاضا ترین مشاغل کانادا معرفی می‌شود. موقعیت‌های شغلی زیادی برای پرستاران دارای پروانه کار RPN، پرستاران دارای مجوز LPN و پرستاران متخصص NP در دسترس متقاضیان قرار گرفته است. اگر در انتظار وقت سفارت کانادا و مهاجرت به این کشور با مدرک پرستاری هستید، این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که مشاغل فوق احتمالاً به یک دوره آموزشی داخل این کشور نیاز دارند.

مشاغل فنی در کانادا

حتی در شرایط رکود اقتصادی نیز مشاغل فنی در ردیف مهم‌ترین شغل های مورد نیاز کانادا قرار داشتند. چرخ تمامی صنایع این کشور به کمک تکنسین‌ها و کارکنان فنی حرکت می‌کند و در سال ۲۰۲۳ جایگاه‌های شغلی جدیدی در این حوزه به وجود آمده است. از ساخت‌وساز و پیمانکاری گرفته تا فناوری معدنی و صنعتی، کارگران ماهر فرصت‌های متعددی پیش روی خود دارند و می‌توانند حرفه موردنظرشان را در میان شغل‌های مورد نیاز کانادا پیدا کنند.

آرایشگری در کانادا

اگر در شغل آرایشگری تبحر دارید و مدرک حرفه و فنی معتبری گرفته‌اید، می‌توانید از فرصت‌های جدیدی که در برنامه مهاجرتی کانادا برای این مشاغل در نظر گرفته شده، استفاده کنید. فهرست زیر برخی از جایگاه‌های شغلی مرتبط با مهارت‌های شما را شامل می‌شود که همگی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا دیده می‌شوند:

 • سلمانی
 • کارآموز آرایشگاه
 • متخصص آرایش مو
 • اپراتور سالن زیبایی
 • متخصص مراقبت‌های مو
 • تکنسین رنگ مو
 • متخصص استایلیست مو
 • آرایشگر زنانه یا مردانه

 بیشتر بخوانید: آشنایی با برنامه اسکیل ترید کانادا

عکاسی در کانادا

در سال‌های اخیر مهاجرت به کانادا با شغل عکاسی، بسیار ساده‌تر از گذشته شده و حتی می‌توان گفت این حرفه، یکی از شغل های مورد نیاز کانادا محسوب می‌شود. بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی و بازاریابی، گالری‌های هنری، مؤسسات عکاسی و انواع کسب‌وکارهای آنلاین، در پی استخدام عکاسان ماهرند. پس اگر به‌عنوان یک عکاس به کانادا مهاجرت می‌کنید، در اولین قدم رزومه و نمونه بهترین آثار خود را آماده کنید. به گفته وب‌سایت بانک مشاغل، برخی از عناوین شغلی عکاسان در کانادا عبارت‌اند از:

 • عکاسی پرتره
 • عکاسی صنعتی
 • عکاسی پزشک‌قانونی
 • عکاسی تجاری و کسب‌وکار
 • عکاسی هوایی
 • عکاسی علمی
عکاسی در کانادا

نانوایی در کانادا

حرفه نانوایی به‌عنوان یکی از گزینه‌های لیست مشاغل مورد نیاز کانادا، با تقاضای زیادی در ایالت‌های مختلف روبرو است. همان‌طور که می‌دانید ذائقه مصرف‌کنندگان دائماً تغییر می‌کند و به سمت محصولات سالم‌تر و باکیفیت‌تر سوق می‌یابد. چنانچه برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده‌اید و قصد فعالیت در این حرفه را دارید، ترجیحاً آخرین روندهای به‌روز شده نانوایی را پیگیری کنید. شما باید خلاق، دقیق و جزئی‌نگر باشید و ذهنیت هنری، قدرت بدنی و مهارت‌های ریاضی خود را بهبود دهید.

جمع‌بندی

در این مطلب از سبزینه فهرست جامعی از مشاغل مورد نیاز کانادا در سال 2023 را به شما معرفی کردیم. همچنین توضیح دادیم که اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و می‌خواهید شغل حرفه‌ای خود را در این کشور به‌خوبی ادامه دهید، باید به‌دقت کد ناک مرتبط را در نامه درخواست ویزای این کشور ذکر کنید. این کشور به دلیل کمبود نیروی کار ماهر، به طیف وسیعی از متخصصان نیاز دارد و اگر اطلاعات مناسبی دراین‌خصوص کسب کنید، حتی می‌توانید اقامت دائم این کشور را نیز به دست آورید. مشاوران و متخصصان ما در حوزه مهاجرت همواره آماده خدمت‌رسانی و راهنمایی به شما عزیزان هستند. کافی است از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دسته های این وبلاگ: اخبار مقالات
 93  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان