جستجو در سایت

ویزای تحصیلی ایتالیا

logo

کشور ایتالیا به عنوان کشوری با موقعیت جغرافیایی عالی، دانشگاه‌های سرشناس و البته مقرون به صرفه بودن در هزینه ها، از دیرباز تا کنون به عنوان یکی از کشورهای مقصدی برای دانشجویان و متقاضیان ویزای تحصیلی در نظر گرفته می‌شود.

ما در این مقاله تلاش داریم که شما را با چالش‌های مسیر اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا آشنا کنیم. 

در ادامه به مطالب مختلف در خصوص ویزای تحصیلی ایتالیا خواهیم پرداخت.

ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

ایتالیا امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین کشور‌های مقصدی بین دانشجویان می‌باشد. برای ورود و ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا، متقاضیان می بایست ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند.

در صورتی که هدف از سفر به کشور ایتالیا تحصیلی باشد و متقاضی قصد ادامه‌ی تحصیل در این کشور را داشته باشد، به او ویزای تحصیلی تعلق میگیرد.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

در صورتی که افراد قصد تحصیل در مدارس، دانشگاه و مراکز آموزشی در ایتالیا را داشته باشند، می توانند از یکی از روش های زیر ویزای تحصیلی ایتالیا را کسب نمایند:

 • ویزای دانش آموزی ایتالیا که برای افرادی که زیر 18 سال دارند و قصد تحصیل در مدارس ایتالیا را دارند، طرح شده است.
 • ویزای دانشجویی ایتالیا که شامل ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

جهت مشاوره تلفنی بیشتر می‌توانید با سبزینه به شماره 02141383 و در روزهای تعطیل به شماره 09121717717 تماس حاصل فرمایید.

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع دانشگاه

تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا را دارند، می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، وارد دانشگاه‌های این کشور بشوند. وجود دانشگاه‌های قدیمی و برجسته در این کشور، سبب جذب دانشجویان خارجی تبار به این کشور شده است. همچنین پس از دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، فرد متقاضی قادر است به تمامی کشور‌های حوزه شنگن سفر کند.

مقطع کارشناسی

برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، شما میبایست نمره قابل قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مقصدی کسب نمایید. اغلب دانشگاه‌های این کشور برای ورود دانشجویان، آزمون و مصاحبه‌هایی برگزار می نماید که کسب نمره قبولی در این آزمون ها، به روند اخذ ویزای تحصیلی شما کمک کرده و تاثیر گذار می باشد. تدریس در این مقطع به زبان انگلیسی و ایتالیایی انجام می‌شود، اما اولویت با زبان ایتالیایی بوده و بهتر است دانشجویان قادر به درک این زبان باشند.

مقطع کارشناسی ارشد

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و ادامه تحصیل در این مقطع بسیار محبوب می باشد. تحصیل در این دوره معمولا 2 سال طول می کشد و به زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می شود. اما باید توجه داشته باشید هزینه تحصیل به زبان انگلیسی 4 تا 20 هزار یورو محاسبه شده است. متقاضیان تا سن 29 تا 30 سال واجد شرایط دریافت این ویزا می باشند.

مقطع دکتری

یکی از شروط مهم دریافت ویزای تحصیلی در این مقطع، داشتن رزومه مناسب و معرفی نامه از طرف اساتید دانشگاهی می باشد. تحصیل در این مقطع 3 الی 4 سال طول کشیده و نیاز به آیلتس 7 دارد.

ویزای دانش آموزی ایتالیا در مقطع مدرسه

متقاضیان کسب ویزای تحصیلی مدارس ایتالیا، به علت نرسیدن به سن قانونی دانش آموزان، نیازمند قیم می باشند؛ اما در بعضی از مدارس ایتالیایی که شبانه روزی می باشند، مدارس مسئولیت دانش آموزان را به عهده گرفته و نیازی به قیم برای این افراد نیست.

نحوه درخواست و مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا در صورت دریافت دعوت نامه از سوی مدارس، دانشگاه و یا موسسه مورد نظر در این کشور، می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. متقاضی می‌بایست پس از جمع آوری مدارک مربوط به ویزای تحصیلی، آن را به دست دارالترجمه بسپارد. پس از تحویل مدارک ترجمه شده به سفارت، باید در انتظار صدور و یاعدم صدور ویزا بماند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

در صورتی که واجد همه شرایط اخذ ویزا تحصیلی یعنی توانایی مالی، عدم سابقه کیفری، داشتن گذرنامه معتبر و نامه پذیرش از دانشگاه می باشید، می توانید به کنسولگری این کشور درخواست ویزای تحصیلی را بدهید. توجه داشته باشید به علت طولانی بودن این پروسه بهتر است که چند ماه قبل از شروع ترم جدید دانشگاه، کارهای پذیرش خود را انجام دهید تا در زمان بندی های شما اختلالی به وجود نیاید.

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا

در هیچ کدام از مقطع های تحصیلی دانشگاه یا مراکز آموزشی ایتالیا محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما اگر سن متقاضیان در هر دوره بیشتر از سن نرمال افراد باشد، احتمال ریجکت شدن متقاضیان افزایش می یابد؛ مگر اینکه افراد علت موجهی برای گپ تحصیلی خود داشته باشند.

شرایط سنی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا برای افراد متأهل

اگر فرد متقاضی ویزای دانشجویی ایتالیا متاهل باشد، می تواند با اخذ ویزای همراه ایتالیا، همسر و یا فرزند خود را وارد خاک ایتالیا نماید. اگر دانشجو تمکن مالی نداشته باشد، ویزایی به او تعلق نخواهد گرفت.مدارک قابل ارائه برای اخذ این ویزا به ترتیب زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای ایتالیا
 • تمکن مالی برای پرداخت هزینه ها
 • پاسپورت شخص متقاضی با حداقل 16 ماه اعتبار
 • اسناد اداری مانند سند ازدواج
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • کپی مجوز اقامت فرد دعوت کننده

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مصاحبه

اگر متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا واجد شرایط زیر باشند، نیازی به مصاحبه حضوری با سفارت ایتالیا را ندارند:

 • در صورت داشتن یکی از مدارک مهارت زبان ایتالیایی C1 و یا C2،
 • دانشجویانی که دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه های پروجا و یا سیه نا را دریافت نموده باشند،
 • متقاضیانی که مدرک دیپلم آموزشی درجه دوم 4 یا 5 ساله از سوی مدارس خصوصی و یا دولتی ایتالیا را کسب کرده باشند.

ویزای همراه تحصیلی ایتالیا

ویزای همراه ایتالیا این امکان را به دانشجویان می دهد که در صورت تاهل، همسر و فرزندان خود را وارد این کشور نمایند. در صورتی که فرد متقاضی زیر 18 سال باشد، یکی از والدین او می تواند اقدام به دریافت این ویزا نماید.شرط اصلی اخذ ویزای همراه، قدرت مالی و تمکن مالی دانشجو متقاضی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی می تواند با توجه به مقطع تحصیلی شما متغییر باشد اما مدارکی که بین آنها مشترک است شامل موارد زیر می شود:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات به زبان ایتالیایی
 • ترجمه مدارک و شناسنامه
 • یک نسخه کپی از مدارک ترجمه شده
 • پنج قطعه عکس 3*4 پشت نویسی شده به انگلیسی
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت
 • ارائه مدرک آزمون زبان شما
 • رزومه شخصی
 • بیمه مسافرتی
 • تمکن مالی
مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

برخلاف تصور دانشجویان مبنا بر اینکه با انجام کار پاره وقت می توانند همه ی هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند، اما درآمد حاصل از کار پاره وقت فقط می تواند بخشی از کمک هزینه تحصیلی شود، پس به یک پشتوانه مالی برای تمکین هزینه های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا نیاز می باشد.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

امکان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه ها و برخی رشته ها وجود دارد. جهت تکمیل مدارک خواسته شده از سوی سفارت، نیاز به ارائه مدرک زبان قابل قبول یعنی مدرک آزمون تافل (TOEFL) و یا آزمون آیلتس (IELTS) را دارید.

برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا می بایست نمره 6 تا 7 در آزمون آیلتس و حداقل نمره 70 تا 80 در آزمون تافل را کسب نمایید.

ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک زبان ایتالیایی

برای اخذ ویزای دانشجویی، می بایست به زبان ایتالیایی مسلط باشید و مدرک قابل قبول دانشگاه های ایتالیا یعنی B2 را داشته باشید. لازم به ذکر است اکثر رشته های در حال تدریس در ایتالیا، مخصوصا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، به زبان ایتالیایی ارائه می شوند.

مصاحبه سفارت ایتالیا تحصیلی

گام نهایی در دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا مصاحبه با سفارت است. مصاحبه سفارت ایتالیا برای اطمینان از صداقت متقاضی مبنا بر دلیل سفر وی می باشد. بهتر است برای دریافت ویزای تحصیلی و مصاحبه دانشجویی سفارت حداقل 3 ماه قبل اقدام نمایید.

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • وجود دانشگاه های برتر دنیا در رشته های هنر و مهندسی و ....
 • هزینه ارزان تحصیل و وجود بورسیه های متعدد برای دانشجویان
 • اشتغال به هنگام تحصیل و ورود بورسیه های متعدد برای دانشجویان
 • امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن با اخذ ویزای تحصیلی
 • وجود مناطق گردشگری و توریستی در همه ی شهرهای ایتالیا
 • بازار کار مناسب برای دانشجویان در تمامی رشته های تحصیلی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور
 • ارائه خوابگاه های دانشجویی برای متقاضیان آن
 • برخورداری از غذاهای لذیذ و متنوع ایتالیایی
 • آب و هوای خوب این کشور در مقایسه با بقیه کشورهای اروپایی
مزایای ویزای تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

با توجه به رزومه علمی دانشجویان و ریزنمرات آن ها، به افراد بورسیه تعلق میگیرد. بورسیه تحصیلی بیشتر برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد طراحی شده است اما توجه داشته باشید که دانشجویان در سال دوم، اگر فاقد شرایط باشند و به حد معینی واحد پاس کرده باشند، می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام نمایند.

بورسیه استانی ایتالیا

این بورسیه هرسال از طرف دولت ایتالیا به دانشجویان فاقد شرایط در تمامی مقاطع اهدا می شود. این بورسیه علاوه بر شهریه دانشگاه، دیگر هزینه های دانشجو را اعم از هزینه های خوابگاه و هزینه سالن غذاخوری را تقبل می نماید.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این نوع بورسیه که بیشتر به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد، بسته به نوع عملکرد و فعالیت های دانشجو می باشد. هرچه معدل فردی دانشجو بهتر باشد و مقاله های بیشتری به چاپ رسانده باشد، شانس اخذ بورسیه دانشگاهی برای این دانشجو بیشتر می شود. این نوع بورسیه در مقطع دانشجویی به دو قسمت تقسیم می شوند:

 • بورسیه 12000 یورویی که امکان پرداخت شهریه دانشگاه و پرداخت هزینه های شخصی را به دانشجو می دهد.
 • بورسیه 5500 یورویی که فقط می تواند شهریه دانشگاه دانشجو را به طور کامل پوشش نماید.

دانشگاه های برتر ایتالیا

دانشگاه ساپینزا: دانشگاه ساپینزا نخستین دانشگاه در لیست بهترین و بزرگترین ازنظر ثبت نام و تعداد دانشجویان می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک میلان: در بین دانشگاه های فنی مهندسی، دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برجسته ترین دانشگاه بین آنان شناخته می شود.

دانشگاه پادوا: دانشگاه پادوا در شمال ایتالیا در سال 1222 تاسیس شده و تاکنون بسیاری از شخصیت های برجسته تاریخ را تدریس و تربیت کرده است.

دانشگاه بلونیا: دانشگاه بلونیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا می باشد. این دانشگاه هزارساله دوره های گسترده ای را در زمینه های فرهنگی و هنری ارائه می دهد.

دانشگاه پیزا: این دانشگاه با اخذ رتبه ممتاز جزو یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا می باشد.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مزایای ایتالیا که سبب جذب بیشتر دانشجویان می شود، مقرون به صرفه بودن هزینه های اخذ ویزای تحصیلی می باشد. هزینه های اخذ ویزای تحصیلی به ترتیب زیر می باشد:

 • هزینه های اجرایی که شامل روند اخذ ویزای تحصیلی و هزینه های پذیرش می باشد.
 • هزینه های تحصیلی که شامل هزینه های شهریه و زندگی در ایتالیا است.
هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا

شهریه و هزینه های دانشگاه بسته به دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه مقصدی شما می تواند بسیار متفاوت باشد. تمامی دروس در دانشگاه های دولتی به زبان ایتالیایی تدریس می شود، پس لازمه ی تحصیل در این دانشگاه ها، مهارت زبان ایتالیایی فرد متقاضی است.

اگر که فرد متقاضی به ادامه ی تحصیل به زبان انگلیسی تمایل داشته باشد، می تواند از دانشگاه های خصوصی این کشور پذیرش دریافت نماید.

هزینه زندگی در ایتالیا

یکی از دلایل محبوبیت کشور ایتالیایی برای دانشجویان و متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی، مقرون به صرفه بودن هزینه‌های این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی مثل انگلیس و فرانسه می باشد. هزینه‌های زندگی شما با توجه به شهری که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند متغییر باشد. برای مثال زندگی در میلان و رم در مقایسه با زندگی در فلورانس و بلونیا می‌تواند بسیار گران‌تر باشد. هزینه‌های کلی دانشجویان در ایتالیا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو محاسبه شده است که این هزینه شامل هزینه خوابگاه دانشجویی، سالن غذاخوری و حمل و نقل می‌باشد.

شهریه دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به دولتی یا غیر انتفاعی بودن آن دانشگاه متفاوت است.

ویزای تحصیلی ایتالیا سبزینه

هرچند که اخذ ویزای تحصیلی با توجه به گرفتن وقت سفارت ایتالیا و پیچیدگی های این چنینی آن می تواند پروسه زمان بر و دشواری باشد، اما کارشناسان ما در آژانس سبزینه با آگاهی و حوصله در تمامی مراحل از مشاوره تا اخذ ویزا همراه شما خواهند بود. برای ارتباط بیشتر با مشاوران ما می توانید با شماره تلفن 02141383 تماس حاصل فرمایید و جهت کسب مشاوره حضوری به آدرس تهران، عباس آباد، خیابان عشقیار (نیلوفر سابق)، جنب مسجد، کوچه 8، پلاک 9، واحد 10 مراجعه نمایید.

ویزای تحصیلی ایتالیا سبزینه

سوالات متداول ویزای تحصیلی ایتالیا

آیا تحصیل در دانشگاه های ایتالیا رایگان است؟

خیر، با وجود اینکه با اخذ بورسیه و یا ثبت نام در دانشگاه های دولتی، متقاضیان موظف به پرداخت هزینه کمی هستند، اما تحصیل در این کشور رایگان به حساب نمی آید.

آیا ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

خیر، حتی در دانشگاه های رم و یا ورونا که از متقاضیان هیچ مدرکی مبنا بر مهارت زبان انگلیسی آنان نمیخواهند، متقاضیان می بایست با دانشگاه مصاحبه حضوری داشته باشند. پس در نهایت مهارت و مدارک زبان شما مهم است.

تحصیل در ایتالیا به چه زبانی است؟

تحصیل در ایتالیا اغلب به زبان ایتالیایی صورت می گیرد.

چگونه برای ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام کنیم؟

پس از کسب پذیرش تحصیلی و تکمیل مدارک خواسته شده از سوی سفارت، شما می توانید برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام نمایید.

آیا ویزای تحصیلی ایتالیا تضمینی امکان پذیر است؟

خیر، هیچ تضمینی برای کسب ویزا برای متقاضیان وجود ندارد. در صورت تکمیل بودن مدارک خواسته شده، احتمال اخذ ویزا بیشتر می شود.

آیا می توان هنگام تحصیل در ایتالیا به صورت همزمان کار کرد؟

بله، دانشجویان در این کشور می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند.

آیا می توان بعد از تحصیل در ایتالیا، اقامت کاری دریافت کرد؟

بله، بعد از اتمام دوران تحصیل و در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما، امکان اخذ اقامت کاری برای دانشجویان وجود دارد.

آیا دریافت تابعیت و پاسپورت ایتالیا بعد از تحصیل امکان پذیر است؟

خیر، تابعیت ایتالیا فقط با تحصیل در این کشور امکان پذیر نیست و متقاضیان در صورت تمایل به اقامت بیشتر در این کشور، می بایست درخواست اخذ ویزای جدیدی بدهند.

دلیل ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

عدم توانایی در متقاعد کردن افسران سفارت در خصوص مقصود شما از سفر، ارائه مدارک جعلی و نامعتبر،عدم تمکن مالی و داشتن سو پیشینه در گذشته و یا زمان حال می تواند از دلایل مهم ریجکتی مسافران سفارت ایتالیا باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 2543  |
 4.50   از   5/00   از تعداد   2   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان