جستجو در سایت

راهنمای اخذ ویزای کار آلمان؛ مهاجرت کاری به آلمان در سال 2024

logo

ویزای کار آلمان این فرصت را به شما می‌دهد تا برای اشتغال در حوزه‌های استارتاپی، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و... به این کشور مهاجرت کنید؛ بنابراین اگر به فکر گسترش کسب‌وکار خود هستید یا قصد دارید با مهاجرت به  آلمان، موقعیت‌های بهتری برای پیشرفت در زندگی به دست آورید؛ تا پایان این بخش از مجله سبزینه همراه ما باشید و با تمام شرایط اخذ ویزای کار آلمان آشنا شوید.

ویزای کار آلمان

مزایای اخذ ویزای کار آلمان کدامند؟

به‌طورکلی درخواست ویزای کار آلمان مزایای متعددی برای شما و خانواده‌تان به همراه خواهد داشت که در ادامه به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

دسترسی به فرصت‌های شغلی بی‌نظیر

یکی از بارزترین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق کار، دسترسی به فرصت‌های شغلی بهتر است. بازار کار این کشور، یکی از رقابتی‌ترین بازارهای جهان محسوب می‌شود و طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی را پیشروی مهاجران قرار می‌دهد که ممکن است اغلب آن‌ها، در سایر کشورها در‌دسترس نباشد. در نتیجه با بهره‌گیری از این فرصت‌های شغلی، شما می‌توانید به موقعیت‌هایی با دستمزد بالاتر و متناسب با مهارت‌هایی که دارید، برسید. علاوه بر این، می‌توانید تجربیات ارزشمندی به دست آورید که در آینده به شما در ارتقای موقعیت شغلی‌تان کمک خواهد کرد.

بهره‌مندی از تسهیلات ویژه

دومین مزیت آن، دستیابی به حقوق و مزایای بیشتر است. دارندگان ویزای کار آلمان می‌توانند به طور قانونی در این کشور مشغول به کار شوند و از تسهیلات متعددی که سازمان مربوطه در اختیارشان قرار می‌دهد؛ استفاده کنند. برای مثال حق بیمه، افزایش حقوق و پاداش، سفرهای تفریحی، مرخصی با حقوق و... از جمله مزایای کار در برخی سازمان‌های این کشور محسوب می‌شود.

پتانسیل افزایش حقوق

علاوه تسهیلات مذکور، بزرگ‌ترین مزیتی که اخذ ویزای کار آلمان دارد، امکان افزایش حقوق بر اساس توانایی‌ها است. همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم، در بازار کار آلمان تقاضا و رقابت شدیدی وجود دارد؛ به این معنی که شرکت‌ها خواهان استعدادهای برتر (حتی با هزینه بیشتر) هستند تا کسب‌وکار خود را توسعه دهند.

برای مثال، یک مهندس نرم‌افزار ماهر که با ویزای کار به این کشور مهاجرت می‌کند، ممکن است بتواند چندبرابر حقوقی که در کشور خود دریافت می‌کرد، در آنجا داشته باشد. علاوه بر این، هزینه زندگی در آلمان نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته کمتر است، بنابراین کار در این سرزمین می‌تواند حتی منجر به ارتقای سطح کیفی زندگی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود.

انواع ویزای کار آلمان کدامند؟

به‌طورکلی دو نوع ویزای کار آلمان وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ویزای کار کوتاه‌مدت: حداکثر تا ۳ ماه (۹۰ روز)، در یک دوره ۱۸۰ روزه اعتبار دارد و پس از اتمام مدت مذکور هم قابل‌تمدید نیست.
 • ویزای کار بلند‌مدت: مهلت انقضای آن بیش از ۹۰ ‌ روز است و معمولاً بین ۱_۵ سال اعتبار دارد. پس از این مدت هم می‌توان آن را تمدید کرد.

در ادامه انواع ویزای بلندمدت و کوتاه‌مدت آلمان را معرفی می‌کنیم.

شرایط اخذ ویزای کار آلمان

انواع ویزای کار کوتاه‌مدت آلمان

ویزای کوتاه‌مدت معمولاً برای کار موقت، پروژه‌های تجاری، جلسات و بازدیدهای رسمی و... صادر می‌شود. معمولاً برای دریافت ویزای کار کوتاه‌مدت باید مدرکی دال بر هدف بازدید خود ارائه دهید. این مدرک می‌تواند یک دعوت‌نامه رسمی یا تماس با سازمان مربوطه در کشور مقصد باشد. همچنین باید بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های خود را در زمان اقامت داشته باشید. معمولاً به‌ازای هر روز در سال ۲۰۲۳، حدود ۴۵ یورو است.

در ضمن برای اخذ این ویزا، افراد بزرگسال باید ۸۰ یورو و کودکان زیر ۱۲ سال، ۴۰ یورو بپردازند. امکان تمدید مجوز مذکور وجود ندارد، مگر اینکه اتفاق خاصی حین اقامت شما در آلمان رخ دهد و ناچار باشید مدت‌زمان بیشتری را در این کشور سپری کنید. انواع مجوز کوتاه‌مدت این کشور، به شرح زیر است:

 • ویزای تجاری: این ویزا برای شرکت در سمینارها، جلسات، رویدادها یا کنفرانس‌های کوتاه‌مدت و موقت صادر می‌شود.
 • بازدیدهای رسمی: درصورتی‌که که عضو سازمان‌های بین‌دولتی هستید و قصد دارید برای مذاکره یا نشست‌های سیاسی به آلمان سفر کنید، باید یک ویزای کار موقتِ بازدید رسمی بگیرید.
 • مسابقات ورزشی یا مراسمات فرهنگی: گاهی ممکن است به‌عنوان یک بازیگر برای مراسم اکران فیلم خود به آلمان سفر کنید، یا در مقام یک بازیکن برای شرکت در مسابقات ورزشی، به این کشور بروید. در این صورت باید ویزای موقت مسابقات را تهیه کنید.
 • ویزای نمایشگاهی: برای شرکت در نمایشگاه‌های آلمانی یا برگزاری یک نمایشگاه در این کشور، باید ویزا مربوطه را بگیرید.

انواع ویزای کار بلندمدت آلمان

یکی دیگر از انواع ویزای کار آلمان، نوع بلند‌مدت است که اغلب مهاجران آن را به‌عنوان ویزای ملی نوع D هم می‌شناسند. این ویزا برای اقامت بیش از ۳ ماه صادر می‌شود و برای دریافت آن نیاز به یک جاب آفر از سمت کارفرمای آلمانی خواهید داشت. از جمله سایر الزامات مهمی که در این باره مطرح است، داشتن مدرک زبان B1 و در برخی موارد، B2 خواهد بود. هزینه ویزای کار بلندمدت برای بزرگسالان ۷۵ یورو و افراد زیر ۱۸ سال، ۳۷٫۵ یورو است. برخی گروه‌ها نیز تحت یکسری شرایط خاص، از پرداخت هزینه لازم برای ویزا معاف هستند. انواع ویزای بلندمدت آلمان به شرح زیر است:

 • ویزای متخصصان فناوری اطلاعات: برای افراد فعال در حوزه آی‌تی که حداقل‌ در سه سال اخیر تجربه کار، جاب آفر و دستمزدی بالغ بر 50760 یورو داشته باشند؛ صادر می‌شود.
 • کارت آبی اتحادیه اروپا: این ویزا مخصوص کسانی است که مقیم یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و یک جاب آفر با پیشنهاد حداقل دستمزد 56400 یورو دریافت کرده‌اند.
 • ویزای صلاحیت حرفه‌ای (مخصوص فارغ‌التحصیلان): اگر فارغ‌التحصیل یک رشته دانشگاهی در آلمان باشید و بخواهید برای اقامت خود از طریق کار اقدام کنید، باید یک جاب آفر متناسب با حرفه تحصیلی خود را بیابید تا مجاز به دریافت این ویزا شوید.
 • دارندگان صلاحیت‌های جزئی: این ویزا برای‌ برخی متقاضیان که صلاحیت‌های لازم را به طور کامل ندارند، صادر می‌شود تا در آلمان با شرکت در دوره‌های آموزشی، سایر مدارک لازم را کسب کنند و در آنجا مشغول به کار شوند.
 • ویزای جویندگان کار: اگر از دانشگاه آلمان فارغ‌التحصیل شدید و جاب آفری برای اخذ ویزای کار صلاحیت حرفه‌ای نداشتید؛ باید مجوز جویندگان کار را که ۶‌ ماه اعتبار دارد؛ دریافت کنید و طی این مدت به دنبال کار و جاب آفر بگردید.
 • ویزای آموزش حرفه‌ای: اگر سن شما کمتر از ۲۵ سال است، مدرک زبان با حداقل نمره B2 دارید و با یک شرکت آلمانی، طرف قراردادِ یک دوره کارآموزی هستید، می‌توانید ویزای کار آموزش حرفه‌ای را که ۶ ماه اعتبار دارد بگیرید و برای شرکت در این دوره به آلمان بروید.
 • ویزای کار اتباع کشورهای خاص: آلمان یک توافقنامه با ۱۶ کشور دیگر دارد و اگر شما عضو یکی از این کشورها باشید، می‌توانید بدون داشتن صلاحیت حرفه‌ای و تنها با اخذ یک جاب آفر به آلمان مهاجرت کنید‌.
 • ویزای Au pairs (او پِر): اگر کمتر از ۲۷ سال سن دارید و خدمتکار یک خانواده آلمانی هستید، می‌توانید یک ویزای او پِر بگیرید و در ازای برعهده‌داشتن مسئولیت نگهداری از کودکان و برخی امورات خانواده؛ همراه آنان زندگی کنید.
 • ویزای نقل‌وانتقالات درون شرکتی (ICT): مدیران، متخصصان یا کارآموزانی که شرکت آنها یک شعبه نیز در آلمان داشته باشد، می‌توانند با اخذ این ویزا برای کار در شعبه مربوطه، به این کشور سفر کنند.
مهاجرت به آلمان از طریق کار

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان از طریق کار

برای اخذ ویزای کار آلمان باید به افسر مهاجرتی سفارت این کشور، واقع در کشور مبدأ اثبات کنید که واجد شرایط اخذ این مجوز هستید. بدین منظور باید مدارک لازم را ارائه دهید و پس از تعیین وقت سفارت، برای مصاحبه در آنجا حضور یابید. اسناد لازم برای مهاجرت کاری به آلمان عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست ویزای کار که توسط متقاضی امضا شده است.
 • پاسپورت معتبر به همراه عکس مناسب
 • بیمه مسافرتی و گواهی سلامت یا مدارک پزشکی
 • مدرک اثبات عدم سوءپیشینه
 • جاب آفر یا قرارداد کاری با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح مفصلی از وظایف کاری شما در آلمان.
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • گواهی تعیین وضعیت تأهل (شناسنامه، سند ازدواج یا طلاق)
 • رسید پرداخت هزینه‌های لازم برای دریافت ویزای کار

مراحل اخذ ویزای کار آلمان کدامند؟

مراحل دریافت ویزای کار آلمان به شرح زیر است:

 • دریافت جاب آفر
 • ارائه مدارک لازم به سفارت برای تأیید صلاحیتِ اخذ ویزا و پرداخت هزینه لازم
 • تعیین وقت سفارت برای مصاحبه و شرکت در آن
 • انتظار برای اعلام نتایج تأیید یا رد صلاحیت

خوب است بدانید اگر درخواست شما مورد تأیید قرار بگیرد، باید برای دریافت ویزای آلمان و مهاجرت به این کشور اقدام کنید. همچنین اگر درخواست شما ریجکت شود؛ در صورت تمایل، باید نامه‌ای جهت تجدیدنظر و بررسی مجدد پرونده خود بنویسید و به اداره مهاجرت بفرستید.

معرفی لیست مشاغل موردنیاز آلمان

ساعت کاری در آلمان از انعطاف بالایی برخوردار است و کارمندان می‌توانند ۲۵_۴۰ روز در سال را مرخصی بگیرند. متوسط حقوق سالانه در این کشور حدود ۶۴_۸۱ هزار یورو است و باتوجه‌به مزایای بیمه و تعادل کار و زندگی، مهاجران بسیاری از سراسر دنیا و به‌خصوص ایران رؤیای مهاجرت به این سرزمین را در سر خود می‌پرورانند. ازاین‌رو اگر شما هم قصد دارید تا از طریق کار به آلمان مهاجرت کنید، بهتر است ابتدا با مشاغل موردنیاز این کشور آشنا شوید. به همین خاطر در ادامه لیستی از فرصت‌های شغلی موجود در این کشور را آورده‌ایم.

عنوان شغلی

تعداد مشاغل فعال (۲۰۲۳)

مهندس/توسعه‌دهنده فول‌استک

480

مهندس فرانت‌اند / توسعه‌دهنده

450

تحلیلگر کسب‌وکار، صاحب محصول

338

تحلیلگر و مهندس امنیت سایبری

300

مهندس QA

291

مهندس عمران و مدیر پروژه

255

توسعه‌دهنده جاوا

225

مهندس DevOps/SRE

205

مسئول خدمات مشتری

200

حسابدار

184

مدیر منابع انسانی

180

مهندسی داده

177

اسکرام مستر

90

استراتژیست دیجیتال

80

مهندس طراح

68

مهندس مکانیک

68

مهندس برق

65

داروسازی

55

مهندس تست نرم‌افزار

90

مهندس علوم داده

50

مهندس Back End

45

پرستار

33

سرآشپز

184

مدیر پروژه

181

برنامه‌نویس اندروید

250

میزان حقوق و درآمد مشاغل مختلف در کشور آلمان

باتوجه‌به اینکه در قسمت قبل با انواع فرصت‌های شغلی موجود در آلمان آشنا شدید، حالا بهتر است از حقوق دریافتی سالانه هر یک از این مشاغل نیز مطلع شوید و باتوجه‌به رشته‌ای که دارید، میزان تقریبی درآمد و وضع زندگی خود را در این کشور پیش‌بینی کنید.

عنوان شغلی

حقوق سالانه (برحسب یورو)

مهندس/توسعه‌دهنده فول‌استک

58380

مهندس فرانت‌اند / توسعه‌دهنده

48898

تحلیلگر کسب‌وکار، صاحب محصول

55000

تحلیلگر و مهندس امنیت سایبری

51180

مهندس QA

  49091

مهندس عمران و مدیر پروژه

62466

توسعه‌دهنده جاوا

63948

مهندس DevOps/SRE

50679

مسئول خدمات مشتری

75000

حسابدار

5539

مدیر منابع انسانی

60000

مهندسی داده

120000

اسکرام مستر

67000

استراتژیست دیجیتال

49868

مهندس طراح

65000

مهندس مکانیک

65000

مهندس برق

58000

داروسازی

55500

مهندس تست نرم‌افزار

51049

مهندس علوم داده

62000

مهندس Back End

60936

پرستار

149569

سرآشپز

55761

مدیر پروژه

56000

برنامه‌نویس اندروید

33654

 شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار

دریافت ویزای کار آلمان شرایط مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن، مربوط به سن متقاضی می‌شود. درواقع برای درخواست ویزای کار حداقل باید ۱۸ سال داشته باشید.

همچنین داشتن مدرک دانشگاهی و حداقل ۵ سال سابقه کار، به همراه اثبات تمکن مالی از جمله سایر شروط اصلی مهاجرت به این کشور از طریق کار است که حتماً باید آن را دارا باشید تا شانستان برای دریافت ویزا افزایش پیدا کند.

هزینه دریافت ویزای کار آلمان

هزینه ویزای کار آلمان باتوجه‌به اینکه درخواست اخذ کدام ویزا (بلندمدت/ کوتاه‌مدت) را داده باشید، متفاوت خواهد بود. در ضمن هزینه دریافت این ویزا، در هر زمان ممکن است تغییر کند و در صورت ریجکت‌شدن درخواست شما، هزینه‌‌ای که واریز کرده‌اید؛ بازپرداخت نخواهد شد.

 • هزینه ویزای کار بلندمدت: بزرگسالان ۷۵ یورو و افراد زیر ۱۸ سال، ۳۷٫۵ یورو.
 • هزینه ویزای کار کوتاه‌مدت: بزرگسالان ۸۰ یورو و کودکان زیر ۱۲ سال، ۴۰ یورو.

 

برای اطلاع از نحوه دریافت وقت سفارت از آژانس مهاجرتی سبزینه کلیک کنید: وقت سفارت آلمان

 

تمکن مالی ویزای کار آلمان

تمکن مالی برای اخذ ویزای کار آلمان، حداقل ۱۰۳۳۲ یورو در سال یا به عبارتی ۸۶۱ یورو در ماه است. مقدار تمکن مالی موردنیاز برای ویزای جویندگان کار نیز در طول شش ماه، حدود ۵۲۰۰ یورو خواهد بود. از جمله روش‌های اثبات تمکن مالی عبارت‌اند از:

 • سندی که نشان دهد والدین شما هزینه‌های موردنیازتان را برای اقامت در آلمان تأمین خواهند کرد.
 • ارائه ضمانت‌نامه بانکی
 • افتتاح حساب بانکی مسدود شده در آلمان
 • اعلام آمادگی فردی که مقیم آلمان باشد برای حمایت مالی از شما

مدت‌ زمان صدور ویزای کار آلمان

پس از ارسال درخواست و تمام مدارک لازم به اداره مهاجرت آلمان، ‌حداکثر ۱_۳ ماه زمان می‌برد تا نتیجه نهایی اعلام شود. اگر با درخواستتان موافقت شد؛ باید حداکثر تا ۶ ‌ ماه آینده، برای اخذ ویزا اقدام کنید. همچنین درصورتی‌که درخواست شما ریجکت شود، حداکثر ۱۸۰ روز فرصت دارید که یک نامه بنویسید و از اداره مهاجرتی بخواهید تا پرونده شما را مجدداً مورد بررسی قرار دهد.

دریافت ویزای کار آلمان

مدت‌زمان اعتبار ویزای کار آلمان

مدت‌زمان اعتبار ویزای کار آلمان بر اساس اینکه ویزای موردنظر شما بلند‌مدت یا کوتاه‌مدت باشد، متفاوت خواهد بود. در واقع ویزاهای کوتاه‌مدت حداکثر ۳ ماه اعتبار دارند و پس از این مدت، امکان تمدید آن وجود نخواهد داشت. ویزاهای بلندمدت نیز حداکثر تا ۶ ماه اعتبار دارند و پس آن می‌توانید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید. البته معمولاً ۳۰ روز مانده به پایان اعتبار ویزا، باید نسبت به تمدید آن اقدام کرد.

شرایط تمدید ویزای کار آلمان

هزینه تمدید ویزای کار آلمان برای بزرگسالان ۶۰ یورو و کودکان زیر ۱۲ سال، ۳۰ یورو است. از جمله مدارکی که هنگام درخواست برای تمدید ویزا باید ارائه دهید، عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت
 • مدرک تمکن مالی
 • رزومه کاری و تحصیلی

اگر در شرایط فوری یا دوران بیماری برای تمدید ویزای خود درخواست دهید، کافی است به شرح زیر عمل کنید:

 • تمدید ویزا در شرایط بیماری: اگر به دلیل شرایط نامساعد خود، نمی‌توانید به اداره مهاجرت بروید، کافی است یک نامه از بیمارستان تهیه کنید و برای تمدید ویزای خود به اداره مذکور بفرستید. مدت‌زمان لازم برای تمدید ویزا در چنین شرایطی ۱۰_۳۰ روز خواهد بود.
 • تمدید ویزا در شرایط فوری: اگر نیاز به تمدید فوری دارید؛ برای تسریع فرایند مربوطه بهتر است به همراه دعوت‌کننده خود (در صورت وجود)؛ به اداره مهاجرت مراجعه کنید، در این صورت پروسه تمدید ویزا نهایتاً ۱۰_۲۰ روز زمان می‌برد.

دلایل ریجکت شدن ویزای کار آلمان

درخواست متقاضیان مبنی بر اخذ ویزای کار آلمان، باتوجه‌به مسائل امنیتی، اقتصادی و سیاسی این کشور، همواره به طور دقیق، توسط افسران مهاجرتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصورتی‌که متوجه شوند مدرکی جعلی است، منقضی شده یا کامل نیست؛ درخواست شما ریجکت خواهد شد. برخی از دلایل رایجِ ردشدن درخواست ویزا به شرح زیر است:

 • مدارک موردنیاز را به‌صورت کامل ارسال نکرده باشید.
 • اسناد نادرست یا جعلی بفرستید. در این صورت علاوه بر ریجکت درخواست، مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.
 • پول کافی نداشته باشید و نتوانید تمکن مالی خود را اثبات کنید.
 • عدم ارائه بیمه مسافرتی، گواهی سلامت و داشتن سوءسابقه هم سبب ریجکت درخواست می‌شود.
 • نتوانید افسر مهاجرت را به‌خوبی متقاعد کنید که با چه هدفی قصد سفر به آلمان را دارید.
 • پاسپورت منقضی یا نامعتبر ارائه دهید.

اقدامات لازم جهت رفع ریجکتی ویزای کار آلمان

در قسمت قبل راجع به دلایل ریجکتی درخواست ویزای کار صحبت کردیم، حالا شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که در صورت بروز این اتفاق، چه اقدامی باید کرد؟ در پاسخ به پرسش مطرح شده باید بگوییم که اگر فکر می‌کنید دلیل ردشدن درخواست شما معتبر است (اشتباه از سمت شما بوده)؛ تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که دوباره درخواست دهید.

در ضمن اگر متوجه دلیل ریجکت‌شدن درخواست خود نشوید و گمان کنید که دلیل سفارت برای ردکردن درخواست شما غیرمنطقی است، حداکثر تا ۱۸۰ ‌ روز آینده باید یک نامه تجدیدنظر بنویسید و اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی شرایط دریافت ویزای کار آلمان پرداختیم و توضیح دادیم که مدت‌زمان اعتبار و شرایط تمدید آن به چه صورت است. همچنین با دلایل ریجکتی درخواست و اقدامات لازم برای رفع آن آشنا شدیم. امیدواریم به پاسخ سؤالات خود پیرامون مهاجرت کاری به آلمان برسید.

لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را در این باره به اشتراک بگذارید؛ از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 114  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان