جستجو در سایت

آشنایی با شرایط سرمایه گذاری در کانادا در سال 2024

logo

سرمایه گذاری در کانادا یکی از روش‌های رایج برای مهاجرت به این کشور است. هر ساله درصد قابل‌توجهی از متقاضیان ایرانی با شرکت در این برنامه به این کشور مهاجرت می‌کنند؛ بنابراین اگر شما هم رؤیای مهاجرت به این سرزمین را در سر می‌پرورانید و این برنامه را برای تحقق آن انتخاب کرده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم که در این بخش از سبزینه همراه ما باشید تا اطلاعات ارزشمندی راجع به روش‌های مختلف سرمایه گذاری در کانادا به دست آورید.

مراحل اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

 کشور کانادا از اقتصاد پویا و قدرتمندی برخوردار است، به همین دلیل سرمایه گذاری در آن، ریسک کمتری دارد. از سوی دیگر، پایداری شرایط سیاسی و نرخ مالیاتی پایین (در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی)، درصد سود را افزایش می‌دهد. البته مزایای سرمایه گذاری در کانادا، صرفاً در همین چند مورد خلاصه نمی‌شود، بلکه امتیازات متعدد دیگری هم دارد که سبب برتری آن نسبت به سایر مقاصد مهاجرتی شده است. برخی دیگر از مزایای مهم مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری عبارت‌اند از:

 • حفظ ارزش سرمایه و فرصت‌های متعدد برای سودآوری بیشتر
 • امکان دریافت اقامت دائم به همراه خانواده
 • فرصت‌های شغلی متعدد و امکان تحصیل رایگان، پس از اخذ اقامت
 • پایین‌بودن درصد تورم و قابلیت دسترسی و ارتباط با بازارهای بین‌المللی

معایب مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

در کنار تمام مزایای این روش مهاجرتی، حالا نوبت آن است تا معایب آن را هم مورد بررسی قرار دهیم؛ و نهایتاً به این نتیجه برسیم که آیا این کشور ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر! بنابراین چند مورد از مهم‌ترین معایب مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری عبارت‌اند از:

 • کمبود نیروی کار ماهر باتوجه‌به کاهش جمعیت جوان و افزایش سن
 • هزینه‌های بالای زندگی در برخی استان‌های کانادا
 • افت بهره‌وری در حوزه صنعت و تولید

بنابراین می‌توان گفت که باتوجه‌به مزایای متعدد و معایبی که در مقایسه با آن، چندان قابل‌توجه نیستند؛ کشور کانادا می‌تواند یک گزینه عالی و مقصدی ایدئال برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باشد.

مراحل اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

راجع به مراحل و شرایط سرمایه گذاری در این کشور باید بگوییم که اگر برای اولین‌بار، جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری در کانادا درخواست دهید؛ ابتدا یک مجوز کار برای شما صادر خواهد شد. پس از اینکه بیزینس موردنظرتان را راه‌اندازی کردید و حداقل یک سال توانستید آن را مدیریت کنید، برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، واجد شرایط خواهید بود. سپس اگر موفق شدید اقامت دائم خود را بگیرید، در نهایت می‌توانید به‌عنوان یک شهروند در این کشور ساکن شوید. به طور خلاصه، مراحل اخذ اقامت کانادا با سرمایه گذاری به شرح زیر است:

 • انتخاب یکی از روش‌های سرمایه گذاری و دریافت ویزای مربوط به آن
 • اخذ ویزای کار برای مهاجرت به کانادا
 • راه‌اندازی کسب‌وکار موردنظر و مدیریت آن (حداقل به مدت یک سال)
 • درخواست اقامت دائم و شهروندی کانادا

حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که حین درخواست اقامت دائم، چه مدارکی موردنیاز است؟ در پاسخ باید بگوییم که هنگام ثبت درخواست اقامت و شهروندی، حتماً باید مدارک زیر را به اداره مهاجرت ارائه دهید تا پس از بررسی و تایید صلاحیت، به‌عنوان یک شهروند کانادایی در این کشور شناخته شوید.

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت
 • اسناد هویتی
روش های سرمایه گذاری در کانادا

روش‌ های سرمایه گذاری در کانادا

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری روش‌های متعددی دارد و همین مسئله سبب می‌شود تا دست متقاضی در انتخاب برنامه باب میل خود باز باشد. همچنین هر یک از این روش‌ها شرایط و نیازمندی‌های متفاوتی دارند که حتماً باید نسبت به آن اطلاعات کاملی به‌دست آورید تا پروسه مهاجرت و سرمایه گذاری در این کشور را با موفقیت پشت سر بگذارید. ازاین‌رو ما هم تصمیم گرفتیم تا در ادامه، شرایط هر یک از روش‌ها را به‌خوبی بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

سرمایه گذاری استانی کانادا (PNP)

برنامه سرمایه‌گذاری به روش استانی، باتوجه‌به هر استان می‌تواند شرایط متفاوتی داشته باشد. معمولاً استان‌های ساسکاچوان، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، کبک، نوااسکوشیا بهترین گزینه برای شرکت در این برنامه محسوب می‌شوند. به‌هرحال بهتر است پیش از شرکت در این برنامه، پیش‌نیاز هر یک از استان‌ها را به‌خوبی مورد بررسی قرار دهید و در صورت اینکه واجد شرایط بودید، نسبت به مهاجرت از طریق آن اقدام کنید. بر همین اساس در ادامه چگونگی شرکت در برنامه برخی استان‌ها را توضیح خواهیم داد، تا یک پیش‌زمینه از موارد لازم داشته باشید.

استان

حداقل سرمایه (دلار کانادا)

سابقه کار

مدرک زبان

سایر شرایط

مانیتوبا

500.000

3 سال مدیریت در 5 سال گذشته

CLB5

 حداقل مدرک تحصیلی: دیپلم

انتاریو

600.000

2 سال مدیریت در 5 سال گذشته

CLB5

اشتغال‌زایی حداقل برای یک کانادایی

پرنس ادوارد

600.000

2 سال سابقه مدیریت

CLB4

سن 21-59؛ حداقل مدرک تحصیلی: دیپلم

بریتیش کلمبیا

600.000

3 سال مدیریت در 10 سال گذشته

CLB4

سن 25-64؛ داشتن تحصیلات دانشگاهی

نوااسکوشیا

500.000

3 سال مدیریت در 5 سال گذشته یا 5 سال سابقه در 10 سال گذشته

CLB5

سن: حداقل 21؛ حداقل مدرک تحصیلی: دیپلم

ساسکاچوان

500.000

3 سال مدیریت در 10 سال گذشته

CLB4

سن 21-55؛ حداقل مدرک تحصیلی: دیپلم

کبک

2.000.000

2 سال سابقه مدیریت در 5 سال گذشته

بدون نیاز به مدرک

عدم نیاز به مدرک تحصیلی- محدودیت سنی وجود ندارد

سرمایه گذاری در کانادا از طریق استارتاپ

 برنامه استارتاپ یکی از سریع‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در کاناداست و برای کارآفرینانی که تمایل دارند کسب‌وکاری را در این کشور راه‌اندازی کنند، یک گزینه ایدئال محسوب می‌شود. برای شرکت در این برنامه باید یک ایده نو و سودآور ارائه دهید تا مورد حمایت سرمایه‌گذاران کانادایی قرار بگیرید. مهم‌ترین شرط هم برای شرکت در این برنامه، دریافت نامه حمایتی از یک سرمایه‌گذار کانادایی (مانند سرمایه‌گذاران فرشته، مراکز رشد، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر) است. به یاد داشته باشید که توانایی شما در برقراری ارتباط موثر با سرمایه‌گذاران و کارگران خود، شانس موفقیتتان را افزایش خواهد داد؛ بنابراین سعی کنید پیش از مهاجرت، حتماً مدرک زبان (CLB5) خود را بگیرید. مهم‌ترین نکته‌ای که در این باره وجود دارد، عدم حمایتِ مالی دولت از استارتاپ‌ها است؛ بنابراین شما باید از تمکن مالی برخوردار باشید و از سرمایه‌گذاران کانادایی کمک بگیرید.

سرمایه گذاری در کانادا از طریق ثبت شرکت

انواع شرکت‌های تجاری که می‌توانید در کانادا ثبت کنید، عبارت‌اند از:

 1. شرکت با مالکیت انحصاری Sole Proprietorship: تنها بک شخص مالک شرکت خواهد بود و به طبع، سود و ضررهای مالی را نیز همان شخص باید برعهده بگیرد.
 2. شرکت مشارکتی General Partnership: این دسته از کمپانی‌ها به‌صورت شراکتی راه‌اندازی می‌شوند و حداقل دو فرد باید در راه‌اندازی آن سهیم باشند. نکته مهم این است که حتماً باید بین شرکا یک قرارداد دوطرفه تنظیم شود تا سهم و وظایف هر فرد مشخص باشد.
 3. شرکت سهامی Corporation: در راه‌اندازی این شرکت‌ها شرکای متعددی نقش دارند. هر شخص می‌تواند متناسب با میزان بودجه‌ای که دارد، سهام شرکت را خریداری کند و به همان اندازه در مالکیت کمپانیِ مربوطه سهیم باشد.

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید بیزینس

 برای سرمایه گذاری در کانادا با خرید بیزینس باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • از تمکن مالی بالایی برخوردار باشید و حداقل ۵۱ درصد از سهام کسب‌وکار موردنظرتان را خریداری کنید.
 • همچنین در کشور مبدأ باید حداقل از ۳ سال سابقه مدیریت کسب کرده باشید.
 • داشتن حداقل مدرک دیپلم و دانش زبانی در حد پایه هم از دیگر شرایط سرمایه گذاری در کانادا با خرید بیزینس است.

 از جمله مزایای مهمی که برنامه خرید بیزینس دارد، این است که اگر واجد شرایط باشید، مهاجرت شما به کانادا کمتر از یک سال زمان خواهد برد. همچنین پس از یک سال فعالیت در آنجا می‌توانید نسبت به دریافت PR اقدام کنید.

 حالا ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چطور می‌توان یک کسب‌وکار را در کانادا برای خریداری، پیدا کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که شما می‌توانید از وکلای مهاجرت یا مشاوران کارآفرینی و کسب‌وکار کمک بگیرید. همچنین جستجو در اینترنت و مطالعه مجلات و خبرنامه‌های سرمایه‌گذاری تجاری یا نشریات تخصصی در این حوزه هم می‌تواند مفید باشد.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کانادا از طریق خود اشتغالی

 اغلب ورزشکاران، هنرمندان می‌توانند با شرکت در این برنامه به کشور کانادا مهاجرت کنند. لازم به ذکر است که برای سرمایه‌گذاری از طریق خود اشتغالی، حداقلی برای مبلغ سرمایه تعیین نشده است؛ اما شما به اگر بخواهید در این برنامه شرکت کنید، حتماً باید از تمکن مالی برخوردار باشید. مدارک لازم برای ویزای خود اشتغالی هم عبارت‌اند از:

 • مدرک زبان و رزومه کاری مرتبط
 • گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • رسید پرداخت هزینه‌های لازم
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی ازدواج، طلاق یا فوت همسر در صورت وجود
 • اطلاعات هویتی فرزندان در صورت وجود

سرمایه گذاری در کانادا از طریق کارآفرینی

برای سرمایه گذاری در کانادا از طریق کارآفرینی باید برای اخذ ویزای کار اقدام کنید. همچنین داشتن تمکن مالی و حداقل مدرک دیپلم دو مورد از مهم‌ترین شرایط شرکت در این برنامه است. به طور میانگین برای سرمایه اولیه، ۵۰۰-۹۰۰ هزار دلار کانادا موردنیاز خواهد بود. همچنین برنامه سرمایه‌گذاری کارآفرینی در استان‌های مختلف، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. به همین دلیل، پیش از هر اقدامی حتماً باید از شرایط استان موردنظر خود مطلع شوید. ازاین‌رو در جدول زیر، شرایط تعدادی از محبوب‌ترین استان‌ها را که انتخاب اغلب مهاجران برای شرکت در این برنامه است؛ شرح داده‌ایم:

استان

ارزش خالص دارایی (دلار کانادا)

حداقل سرمایه‌گذاری شخصی(دلار کانادا)

مدرک زبان

سایر شرایط

بریتیش کلمبیا

600.000

200.000

CLB4

    مدرک بالاتر از سطح دیپلم؛ 3-4 سال سابقه مدیریت

انتاریو

600.000

200.000

CLB4

در اختیار داشتن حداقل یک سوم بیزنس

پرنس ادوارد

600.000

150.000

CLB4

سن 21-59؛ حداقل مدرک تحصیلی: دیپلم

ساسکاچوان

500.000

200.000

CLB4

۳ سال سابقه مدیریت یا تجربه کارآفرینی

منیتوبا

500.000

150.000- 200.000

CLB5

سن: حداقل 25-49؛ ۳ سال سابقه مدیریت یا تجربه کارآفرینی

نیوبرانزویک

600.000

250.000

CLB5

سن 22-55؛ مالکیت درصد مشخص ‌شده‌ای از سهام

نوا اسکوشیا

600.000

150.000

CLB5

سن حداقل 21 - ۳ سال سابقه مدیریت یا تجربه کارآفرینی

 سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید ملک

 باتوجه‌به اقتصاد پویا و عرضه و تقاضای فعال در بازارهای ملک و املاک کانادا، سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک هم می‌تواند یک روش عالی برای مهاجرت به این کشور باشد. البته توجه داشته باشید که با خرید ملک نمی‌توان اقامت دائم گرفت، اما به‌عنوان یک روش سرمایه‌گذاریِ سودده بی‌نظیر است. مسئله مهم دیگری که در این باره وجود دارد، قوانین فروش ملک است. درصورتی‌که حین فروش ساختمان و زمین خود، مقیم کانادا نباشید؛ باید ۲۵ درصد از سود فروش را برای مالیات، به دولت کانادا پرداخت کنید. پروسه خرید و انتقال مالکیت در این کشور، بین ۶۰_۹۰ روز زمان می‌برد

بهترین صنایع برای سرمایه گذاری در کانادا

 یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی که قصد دارند در کانادا سرمایه‌گذاری کنند، انتخاب بهترین صنعت و بیزینس برای سودآوری بیشتر است. مسلماً با تجزیه‌وتحلیل روند بازار، میزان عرضه و تقاضا و پیشرفت‌های تکنولوژیکی در زمینه موردنظر، می‌توان تا حدودی به ارزش آن کسب‌وکار پی برد. در زیر برخی از صنایعی را که بیشترین بازده را تا به امروز برای سرمایه‌گذاران داشته‌اند، آورده‌ایم. شما می‌توانید باید کسب اطلاعات بیشتر راجع به هر یک از آن‌ها، هدف خود را برای سرمایه‌گذاری در این کشور، مشخص کنید.

 • مشاور املاک
 • تجارت الکترونیک
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • انرژی سبز
 • غذا و کشاورزی
 • امور مالی و فین‌تک (بهره‌گیری از فناوری برای تسهیل خدمات مالی)

حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا

حداقل مبلغ موردنیاز برای سرمایه‌گذاری در این کشور 150 هزار دلار است و باتوجه‌به هر روش، می‌تواند متغیر باشد؛ بنابراین اگر قصد دارید با شرکت در یکی از برنامه‌های سرمایه‌گذاری، به این سرزمین مهاجرت کنید؛ حداقل مبلغی که باید در اختیار داشته باشید 150 هزار دلار خواهد بود..

مدت زمان گرفتن ویزای سرمایه گذاری کانادا

همان‌طور که تا اینجای صحبت‌ها توضیح دادیم؛ سرمایه‌گذاری در کشور کانادا روش‌های مختلفی دارد. به همین دلیل مدت‌زمان گرفتن ویزای این شکور بر اساس شرایط شما و برنامه‌ای که در آن شرکت کرده‌اید، متفاوت خواهد بود. بااین‌حال، عمولاً ۶ ماه طول می‌کشد تا ویزای سرمایه‌گذاری بگیرید و دریافت اقامت دائم هم حدود ۲ سال زمان می‌برد.

حداقل نمره زبان برای سرمایه گذاری در کانادا

ارائه مدرک زبان با حداقل نمره قبولی، یکی از شرایط اصلی شرکت در این برنامه محسوب می‌شود. اگر مدرک زبان شما آیلتس است، باید حداقل نمره آن ۴_۵ باشد.

حداقل نمره زبان برای سرمایه گذاری کانادا

اخذ اقامت دائم کانادا پس از سرمایه گذاری

 سرمایه‌گذاری در کشور کانادا به دو دسته فدرال و استانی تقسیم می‌شود. هر یک از این دو مورد ویژگی‌هایی دارد که حین اخذ اقامت دائم، منجربه تمایز از یکدیگر می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی شرایط هر کدام بپردازیم.

اخذ اقامت دائم پس از سرمایه گذاری به روش فدرال:

روش فدرال در وهله اول، به دو حالت اخذ ویزای موقت و اقامت دائم تقسیم می‌شود. در واقع برخی برنامه‌های سرمایه‌گذاری (مانند خود اشتغالی، استارتاپ و...) این امکان را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند که به طور مستقیم اقامت دائم خود را دریافت کنند. درحالی‌که برای برخی از برنامه‌های دیگر مانند خرید بیزینس، ثبت شرکت و... نیاز است که متقاضی ابتدا ویزای کار بگیرد، سپس برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد؛ بنابراین اگر برای مهاجرت به کانادا ویزای کار گرفتید، ابتدا باید یک سال روی بیزینس خود کار کنید و آن را توسعه دهید، سپس به‌واسطه یکی از طرح‌های اکسپرس اینتری، برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه گذاری استانی:

 برای اخذ اقامت دائم این کشور در روش سرمایه‌گذاری استانی، حین راه‌اندازی کسب‌وکار خود، باید یک توافقنامه اجرایی با استان مربوطه امضا کنید و طی مدتی که مشغول مدیریت بیزینس خود هستید، بر تمام شروط توافقنامه پایبند بمانید. سپس باید برای انتخاب استانی، درخواست دهید تا در صورت موافقت، گواهی انتخاب استانی به شما تعلق بگیرد. بعد باید از طریق اداره مهاجرت همان استان، برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

جمع بندی

 در این مطلب به بررسی روش‌های مختلف سرمایه گذاری در کانادا پرداختیم و توضیح دادیم که می‌توان از طریق خرید بیزینس، خود اشتغالی، کارآفرینی، استارتاپ و... در این برنامه شرکت کرد. همچنین در آخر، شرایط اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه‌گذاری را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله از سبزینه اطلاعات مفیدی در مورد مهاجرت به‌دست آورده باشید و به پاسخ سؤالات خود در این زمینه برسید. لطفاً نظرات و پیشنهادها خود را در این باره با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا دراسرع‌وقت به آن پاسخ دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 145  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان