جستجو در سایت

ویزای تحصیلی کانادا

logo

کانادا یک مقصد مطلوب برای دانشجویان بین‌المللی است و کسانی که از ایران تمایل به تحصیل در این کشور دارند، بخشی از این دانشجویان را تشکیل می‌دهند. در واقع شهرت کانادا به‌عنوان کشوری امن و باثبات به همراه یک سیستم آموزشی باکیفیت بالا باعث شده تا افراد زیادی خواستار اخذ ویزای کانادا برای تحصیل در این کشور باشند. در ادامه با شرایط و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا آشنا خواهید شد، پس با سبزینه همراه باشید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا کدام است؟

ویزای تحصیلی کانادا شامل ۲ نوع ویزا می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

 1. ویزای دانش‌آموزیویزای دانش آموزی کانادا مخصوص کسانی است که سن آن‌ها از ۱۸ سال کمتر باشد و بخواهند در این کشور درس بخوانند.
 2. ویزای دانشجویی: افرادی که سن آن‌ها بالاتر از ۱۸ سال است، می‌توانند در مراکزی مانند دانشگاه یا کالج ثبت‌نام کنند.
اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانش آموزی کانادا؛ ویزای تحصیلی کانادا زیر 18 سال

برای دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا شرایط زیر وجود دارد:

 • دانش‌آموز باید یک نامه پذیرش از یکی از مدارس این کشور دریافت کند.
 • درصورتی‌که سن دانش‌آموز کمتر از ده سال باشد، ضروری است که یکی از والدین او همراه با وی به کانادا سفر کند و باید تا پایان دوران تحصیل همراه او باشد.
 • برای افراد بالای ده سال، همراهی‌کردن والدین ضرورتی ندارد، اما باید یک فرد به‌عنوان سرپرست وی در کانادا معرفی شود.

ویزای دانشجویی کانادا

شهروندان ایرانی برای تحصیل در کانادا نیازمند کسب ویزا هستند. قبل از سفر به کانادا باید واجد شرایط لازم باشید و داشتن مدارکی مانند مجوز تحصیلی و نامه پذیرش از دانشگاه ضروری است. ویزای دانشجویی این کشور شامل مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری می‌شود که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

تحصیل کارشناسی در کانادا

برنامه‌های لیسانس در کانادا به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که دانشجویان بتوانند در یک محیط خلاقانه و فرهنگی تحصیل کنند و به این صورت رشد تفکر انتقادی در آن‌ها باعث می‌شود تا مسائل مختلف را به چالش بکشند. دوره‌های کارشناسی در این کشور شامل علوم مهندسی، جامعه‌شناسی، تجارت، مردم‌شناسی و... می‌شوند. شرایط موردنیاز برای برنامه‌های مختلف متفاوت است و حداقل سه الی چهار سال برای تحصیل تمام‌وقت در جهت اخذ مدرک لیسانس در کانادا نیاز دارید.

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دارند، باید سالانه شهریه‌ای تقریباً به میزان ۳۶ هزار دلار کانادا پرداخت کنند که این شهریه برای رشته‌های مختلف متفاوت است. از جمله گران‌ترین رشته‌های تحصیلی می‌توان به دامپزشکی، دندانپزشکی و پزشکی اشاره کرد که شهریه آن‌ها تقریباً تا ۶۸۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود.

باید بدانید که کانادا دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی دارد، به این معنی که شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید یکی را برای تحصیل انتخاب کنید. دانشگاه‌های کانادا به آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی مانند تافل، آیلتس یا PTE آکادمیک نیاز دارند، اما در برخی از آن‌ها می‌توان با زبان فرانسوی هم تحصیل کرد. دانشگاه‌های مختلف نمره زبان متفاوتی برای متقاضیان در نظر گرفته‌اند که برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید به دانشگاه‌های کانادا مراجعه کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

اگر می‌خواهید تحصیلات خود را در کانادا و در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید، باید شرایط تحصیل در آن را داشته باشید که یکی از آن‌ها قبولی در دانشگاه است. بیش از ۳۰۰۰ رشته کارشناسی ارشد در کانادا تدریس می‌شوند. اخذ مدرک کارشناسی ارشد ۱ یا ۲ سال در کانادا طول می‌کشد، تحصیلات کارشناسی ارشد می‌تواند شامل پایان‌نامه، کارآموزی، مقاله تحقیقاتی یا یک برنامه دوره‌ای باشد.

 جهت مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ وقت سفارت کانادا از طریق آژانس سبزینه تماس بگیرید

دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید به طور متوسط سالانه ۲۱۰۰۰ هزار دلار کانادا پرداخت کنند. هزینه‌های تحصیل برای برنامه‌های کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی تقریباً تا ۷۶ هزار دلار کانادا خواهد بود. از جمله شرایط تحصیل برای این دوره این است که فرد باید مدرک بالاتر از آیلتس ۶ و نیم داشته باشد.

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکتری سه تا پنج سال در این کشور طول می‌کشد و باید در انتهای دوره یک پایان‌نامه ارائه داد، مسیر دکتری شما شامل پایان‌نامه‌ای خواهد بود که باید آن را بر مبنای رشته اصلی خود ارائه دهید. برای تحصیل در این مقطع حداقل به آیلتس هفت و چندین مقاله علمی نیاز دارید. معمولاً شرط سنی خاصی برای فرد تعیین نشده است، اما هرچه سن متقاضی کمتر باشد، شانس پذیرش وی بیشتر خواهد بود.

شرایط پذیرش برای تحصیل دکتری در کانادا

برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • اصل مدرک کارشناسی ارشد و ترجمه آن
 • نمرات معدل
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی

۹۸ دانشگاه در کانادا رشته‌های دکتری را تدریس می‌کنند که محبوب‌ترین رشته‌های این دانشگاه‌ها شامل رشته‌های مالی، مدیریت تجاری، مهندسی، IT، ریاضی و... می‌شوند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

برای تحصیل در کانادا فرد باید واجد شرایط مختلفی باشد که در هر مقطع تحصیلی متفاوت است، اما شرایط عمومی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فرد باید در DLI ثبت‌نام کرده باشد.
 • متقاضی باید بتواند شهریه مؤسسه آموزشی را پرداخت کند.
 • اگر دانشجو همراه با خانواده به کانادا سفر می‌کند، باید از عهده مخارج خانواده خود بربیاید.
 • اثبات اینکه بعد از تحصیل به کشور خود باز می‌گردید.
 • فرد مشکلی از لحاظ جسمانی نداشته باشد.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارید، باتوجه‌به دانشگاه و برنامه‌ای که برای آن درخواست می‌کنید، باید مدرک زبانی معتبر در زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه دهید. توجه داشته باشید که از اعتبار مدرک شما نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد. محبوب‌ترین آزمون‌های انگلیسی شامل آزمون آیلتس و PTE می‌شوند که در ادامه به معرفی انواع آن‌ها می‌پردازیم.

 • آزمون آیلتس: دانشگاه‌های کانادا معمولاً حداقل نمره آیلتس ۶.۵ را قبول می‌کنند.
 • آزمون  PTE: دانشگاه‌های این کشور معمولاً حداقل نمره ۶۰ را برای برنامه‌های لیسانس و کارشناسی ارشد در نظر گرفته‌اند.
 • آزمون تافل: برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا باید نمره تافل بالای ۹۰ داشته باشید؛ اما به‌طورکلی، مؤسسات آموزشی حداقل نمره ۸۰ را برای پذیرش در مقطع کارشناسی و ۹۰ را برای کارشناسی ارشد یا دکترا قبول می‌کنند.

دریافت مشاوره تلفنی یا حضوری در خصوص اخذ ویزای تحصیلی کانادا؛ تماس با شماره 02141383 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

تحصیل در مدارس کانادا در دو مقطع ابتدایی و دبیرستان امکان‌پذیر است. البته گاهی اوقات ممکن است، دوره راهنمایی هم به‌صورت جداگانه وجود داشته باشد که این مورد بستگی به مؤسسه آموزشی دارد و موقع ثبت‌نام باید به این نکته توجه داشته باشید. این مدارس شامل نوع خصوصی و دولتی می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا باید ویزای تحصیلی کانادا زیر ۱۸ سال را دریافت کنند.

دوره ابتدایی در کانادا

این دوره مخصوص سنین ۶ الی ۱۴ سال است. کودکان در ماه سپتامبر به مدرسه می‌روند و یک سال تحصیلی تا ماه ژوئن ادامه دارد. در این دوران دانش‌آموز مهارت‌هایی در زمینه‌های مختلف علوم، نوشتن، هنر، ریاضی، خواندن و... کسب می‌کند. پیش‌ازاین زبان فرانسوی تنها در مدارس دبیرستان تدریس می‌شده است. اما هم اکنون برخی از مدارس ابتدایی هم این زبان را تدریس می‌کنند.

دوره متوسطه

دانش‌آموزانی که سن آن‌ها بین ۱۴ الی ۱۸ سال است، می‌توانند، در دبیرستان‌های این کشور ثبت‌نام کنند. اگر فرزند شما قصد مهاجرت به کانادا و تحصیل در استان کبک را دارد، باید توجه داشته باشید که معمولاً تحصیل تا سن ۱۶ سالگی ادامه دارد و بعد از آن فرد می‌تواند وارد مؤسسه CEGEP بشود که در این حالت باید دو سال دیگر هم تحصیل کند و بعد از آن می‌تواند مدرک پایان دبیرستان را دریافت کند. در این دوره‌ها دو برنامه درسی وجود دارد که در یک برنامه، آموزش‌های لازم برای قبولی در دانشگاه به وی داده می‌شود و چنانچه فرد قصد رفتن به دانشگاه را نداشته باشد، در برنامه دوم شرکت می‌کند که مخصوص کالج‌ها یا مدارس فنی است.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا (تحصیل در کالج)

کالج‌ها مؤسسات آموزشی هستند که معمولاً افرادی که به دانشگاه نمی‌روند، آن‌ها را انتخاب می‌کنند. با شرکت در این دوره‌های آموزشی فرد می‌تواند، مهارت لازم برای پیداکردن یک شغل مناسب بعد از فارغ‌التحصیلی را کسب کند. این دوره‌ها معمولاً شامل دوره‌های فناوری، تجارت، بازاریابی و... می‌شوند. طول این دوره‌ها هشت تا سه سال طول می‌کشد. لازم به ذکر است که این کالج‌ها می‌توانند خصوصی یا عمومی باشند.

دوره‌های این مؤسسات به‌صورت تمام‌وقت، نیمه‌وقت و آنلاین برگزار می‌شوند. در دوره‌های تمام‌وقت همان‌طور که از نام آن مشخص است، فرد باید به‌صورت حضوری در کالج شرکت کند. اما در دوره‌های نیمه‌وقت لزومی برای حضور تمام‌وقت دانشجو نیست و تنها برای درس‌هایی که نیاز به حضور است، دانشجو باید در کلاس‌ها شرکت کند.

همین‌طور باید گفت که در این دوره‌ها امکان غیبت بیشتری برای دانشجویان وجود دارد. در این حالت فرد زمان بیشتری برای کار نیمه‌وقت در کنار تحصیل دارد. دوره دیگر شامل دوره‌های مجازی می‌شوند و اجباری برای شرکت در کلاس‌های حضوری نیست و کلاس‌ها آنلاین برگزار می‌شوند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا (تحصیل در دانشگاه)

برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا شرایط زیر در نظر گرفته شده است:

 • پذیرش از دانشگاهی معتبر در کانادا: فرد باید بتواند از پس شهریه دانشگاه و همین‌طور هزینه زندگی خود در این کشور بربیاید.
 • اثبات تای: در هنگام مصاحبه در سفارت، متقاضی باید دلایل مناسب برای تحصیل در کانادا به آفیسر ارائه دهد و بتواند او را قانع کند که بعد از فارغ‌التحصیلی به کشور خود باز می‌گردد.
 • سلامت جسمی: از دیگر شرایط لازم، داشتن سلامت جسمی و روحی و همچنین نداشتن سوءسابقه است.

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

آیا در مورد سن خود و تأثیر آن بر امکان تحصیل در کانادا احساس نگرانی می‌کنید؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که متقاضیان زیادی هستند که با این مشکل روبه‌رو هستند، هرچند دلیلی برای نگرانی وجود ندارد! دانشجویان بین‌المللی اغلب می‌پرسند که آیا شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد؟ پاسخ این است که محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، اما باید به چند عامل توجه داشت. در ادامه به بیان چهار نکته می‌پردازیم که باعث آرامش خاطر شما در این زمینه می‌شود:

گپ تحصیلی

دانشجویان بین‌المللی معمولاً هنگام درخواست ویزا با موانع زیادی روبرو می‌شوند. یکی از مسائل رایج، وجود گپ تحصیلی یا دوره زمانی است که در طی آن دانش‌آموز در هیچ برنامه آموزشی ثبت‌نام نکرده است. این مورد اغلب می‌تواند توسط افسران ویزا به‌عنوان یک مورد منفی تلقی شود. یکی از راه‌های جلوگیری از این موضوع، گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی یا اشتغال به کار است. با گذراندن چند دوره در هر سال، دانش‌آموز می‌تواند نشان دهد که تحصیلات خود را ادامه می‌دهد یا حتی اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، با نشان‌دادن گواهی سابقه کار می‌توانید، ثابت کنید که بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه بیکار نبوده‌اید.

زمینه تخصصی

یکی از راه‌های دیگر این است که در یک برنامه تخصصی طراحی شده برای دانشجویان بین‌المللی شرکت کنید. برنامه تخصصی نشان می‌دهد که شما مایل به ادامه تحصیل هستید و برای موفقیت در رشته انتخابی خود تلاش خواهید کرد. اگر قصد رفتن به موسسه‌ای آموزشی در خارج از کشور را دارید، مطمئن شوید که در مورد برنامه‌های مختلف تحقیق کرده و رشته‌ای که برای شما مناسب است را انتخاب کنید. این موضوع باعث می‌شود که شانس شما برای گرفتن ویزا افزایش یابد. البته باید خاطرنشان کرد که گرفتن یک برنامه تخصصی تضمینی برای دریافت ویزای دانشجویی نیست، اما می‌تواند شانس بیشتری برای موفقیت شما به ارمغان بیاورد.

تعهد مالی

یکی از عوامل مهم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، این است که اگر متقاضی همراه با خانواده باشد، باید ثابت کند که می‌تواند از عهده مخارج خود و خانواده خود در هنگام تحصیل در کانادا بربیاید.

انتخاب استان مناسب بعد از فارغ‌التحصیلی

دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در کانادا تحصیل کنند، گزینه‌های زیادی در اختیار دارند. یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که آنها باید اخذ کنند، انتخاب استان مناسب برای تحصیل است. هر استان قوانین و مقررات خاص خود را در مورد دانشجویان بین‌المللی دارد و برخی از آنها بیشتر از سایرین از دانشجویان استقبال می‌کنند. برای متقاضیانی که سن آن‌ها بیشتر است، انتخاب استانی که پذیرای دانش‌آموزان مسن‌تر باشد، بسیار مهم است. ازاین‌رو باید به طور کامل در این باره تحقیق کنید که چه استانی برای شما مناسب خواهد بود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا کدامند؟

مدارک مختلفی برای پذیرش در دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز است که در ادامه به شرح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه کانادا

برای تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های کانادا باید به‌صورت آنلاین درخواست داد پس می‌توانید به وب‌سایت آن دانشگاه مراجعه کنید. هنگام درخواست، باید اطلاعات شخصی مانند سابقه تحصیلی، تجربه کاری (در صورت وجود)، مهارت زبان یا سایر مدارک موردنیاز برای دانشگاه را ارائه دهید و به‌طورکلی این مدارک عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم یا لیسانس به همراه ترجمه آن
 • ریزنمرات و ترجمه آن‌ها
 • اسکن پاسپورت
 • رزومه
 • نمرات آزمون
 • مدرک مربوط به شهریه
 • توصیه‌نامه
 • نمونه کار

مدارک لازم برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مدارک زیر موردنیاز است:

 • نامه پذیرش: چنانچه متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه یا مدرسه را دارد، باید به‌صورت آنلاین درخواست خود را برای این مؤسسات آموزشی ارسال کند و در صورت قبولی، نامه پذیرش خود را از آن‌ها دریافت کند.
 • مدارک تحصیلی و زبان: مدرک زبان یکی از مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. همین‌طور متقاضی باید کلیه مدرک تحصیلی خود را ترجمه کند. البته دانش‌آموزان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.
 • مدارک شناسایی: پاسپورت متقاضی با اعتبار معین و همین‌طور دو قطعه عکس برای دریافت ویزا موردنیاز است.
 • مدارک دیگر: ممکن است نیاز به مدرک دیگری مانند گواهی سلامت پزشکی، نامه رضایت والدین برای دانش‌آموزان و... باشد.  مدارک مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

  اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه های کانادا را دارید نیاز دارید که در آزمون GRE شرکت کنید؛ در این باره بیشتر بخوانید: آشنایی با آزمون GRE کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا شخص باید مدارک مالی موردنیاز را هم ارائه دهد که البته باید توجه داشته باشید که میزان تمکن مالی در هر ایالت کانادا تفاوت دارد. اما به‌هرحال برای اثبات اینکه می‌توانید شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی را پرداخت کنید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

  • گردش حساب بانکی چهارماهه
  • نامه تمکن مالی از بانک
  • گواهی تمکن برای هزینه‌های مالی مربوط به شهریه و مسکن
  • نامه اثبات بورسیه‌های تحصیلی
  • نامه‌ای از شهروند این کشور که نشان دهد، هزینه‌های شما را تأمین می‌کند.
  • برای اینکه بتوانید شانس دریافت ویزا را افزایش دهید، باید مبلغ تمکن مناسبی به سفارت ارائه دهید که این مبلغ می‌تواند در حساب بانکی خود فرد یا والدین او باشد.
مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا فرد باید هزینه‌های مختلفی را پرداخت کند که اگر همراه با خانواده به کانادا مهاجرت می‌کند، میزان این مبلغ بیشتر خواهد شد. به‌طورکلی هزینه‌ها به‌صورت زیر هستند:

پارامترهای مختلف

هزینه به دلار کانادا

مجوز تحصیلی

150

هزینه بیومتریک

85

بیومتریک برای دو نفر

170

حداکثر هزینه برای خانواده‌هایی که هم زمان درخواست می‌دهند

170

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

تمکن مالی یکی از شرایط مهم برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا است. در این حالت فرد باید بتواند هزینه‌های لازم برای زندگی در این کشور را به همراه شهریه دانشگاه یا مدرسه تأمین کند. همچنین توجه داشته باشید که اگر با خانواده خود هستید، باید تمکن مالی بیشتری به سفارت ارائه دهید که در ادامه به شرح میزان این هزینه‌ها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که هزینه‌های تحصیلی برای کسانی که به دانشگاه‌های کبک می‌روند با کسانی که در شهرهای دیگر تحصیل می‌کنند متفاوت است.

هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارج از کبک به‌صورت زیر است:

تعداد افراد

میزان هزینه سالیانه

میزان هزینه ماهیانه

متقاضی اصلی

10 هزار دلار کانادا

833 دلار

همسر متقاضی

4 هزار دلار کانادا

333 دلار

برای هر فرد اضافه

3 هزار دلار کانادا

255 دلار

برای دانشجویانی که در کبک تحصیل می‌کنند:

تعداد افراد

میزان هزینه سالیانه

میزان هزینه ماهیانه

متقاضی اصلی

11 هزار دلار کانادا

917 دلار کانادا

اعضای درجه یک بالای 18 سال

5100 دلار کانادا

425 دلار کانادا

اعضای درجه یک زیر 18 سال

3800 دلار کانادا

317 دلار کانادا

هر فرد اضافی

1903 دلار کانادا

159 دلار کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 نحوه درخواست ویزای تحصیلی کانادا به‌عنوان یک شهروند از کشور ثالث به‌صورت زیر است:

 1. برای درخواست خود باید به‌صورت آنلاین ثبت‌نام کنید.
 2. مدارک موردنیاز را آماده کنید.
 3. فرم درخواست را پر کنید.
 4. هزینه ویزای موردنیاز را پرداخت کنید.
 5. درخواست خود را ارسال کنید.

ثبت‌ نام آنلاین برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا

مقامات مهاجرت کانادا اعلام کرده‌اند که تمام درخواست‌های ویزا باید به‌صورت آنلاین از طریق سایت مهاجرت ارسال شود. اولین مرحله‌ای که باید انجام دهید، بازکردن یک حساب کاربری است؛ بنابراین داشتن یک آدرس ایمیل معتبر ضروری است. بازکردن یک حساب باید طبق دستورالعمل‌های خاصی که در وب‌سایت است انجام شود، سپس باید بقیه مراحل را انجام دهید.

مدارک موردنیاز درخواست ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید

در مرحله بعد باید تعدادی از مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای دانشجویی خود را تهیه کنید. همچنین باید به‌دقت سایت سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود را چک کنید و بعد از اطلاع از چک‌لیست مدارک، اسناد موردنیاز را ترجمه یا تأیید کنید. لطفاً توجه داشته باشید که فقط افراد مجاز مانند دفاتر اسناد رسمی یا مترجمان رسمی می‌توانند اسناد شما را ترجمه و تأیید کنند.

فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا را پر کنید

علاوه بر فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید برگه‌های دیگری را نیز پرکرده و ارسال کنید که همه آنها را می‌توانید در سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود بیابید. اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات صحیح را در برگه‌ها با جزئیات دقیق شخصی خود پر کرده‌اید و حتماً فرم درخواست ویزا را در پایان کار امضا کنید.

هزینه موردنیاز ویزای تحصیلی کانادا را پرداخت کنید

قبل از ارسال درخواست ویزای دانشجویی، باید هزینه ویزا، هزینه پردازش و هزینه بیومتریک را بپردازید. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها صرف‌نظر از نتیجه درخواست شما قابل‌استرداد نیست.

علاوه بر این، از آن‌جا که این هزینه‌ها ممکن است تغییر کند، پیش از پرداخت باید وب‌سایت سفارت را چک کنید. هزینه‌های مربوط به ویزا را می‌توان از طریق درگاه پرداخت به‌صورت آنلاین انجام داد که برای اینکار حتماً دستورالعمل‌ها را به‌دقت مطالعه کنید. پس از پرداخت هزینه، باید رسید آن را پرینت بگیرید و یک کپی از رسید را به بقیه مدارک خود پیوست کنید و نسخه دوم را برای خود نگه دارید.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا را ارسال کنید

ازآنجایی‌که درخواست‌ها به‌صورت آنلاین ارسال می‌شوند، باید مدارک را اسکن کنید و از طریق حساب کاربری که در وب‌سایت مهاجرت ایجاد کرده‌اید، ارسال کنید. پس از ارسال درخواست، سیستم بررسی می‌کند که شما تمام مدارک موردنیاز را ارائه و هزینه ویزا را پرداخت کرده‌اید. اگر مدرکی کم یا نادرست باشد، سیستم درخواست شما را برگشت می‌زند.


مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای همراه تحصیلی کانادا

ویزای همراه  یا ویزای اسپانسرشیپ کانادا به اعضای درجه یک خانواده مانند والدین، همسر و فرزند می‌تواند تعلق می‌گیرد.

انواع ویزای همراه کانادا

 • ویزای همراه کاری: کسانی که از طریق تحصیلی به کانادا وارد می‌شوند درصورتی‌که متأهل باشند می‌توانند برای همسر خود هم اجازه کار دریافت کنند، به این صورت فرد می‌تواند در کانادا بدون محدودیت مشغول به کار شود.
 • ویزای همراه والدین: علاوه بر همسر، دانشجویان می‎توانند برای پدر و مادر خود هم دعوت‌نامه ارسال کنند، به این صورت به آن‌ها یک ویزای با مدت محدود تعلق می‌گیرد.
 • ویزای همراه از نوع دانش‌آموزی یا دانشجویی: در این نوع ویزا، خانواده‌های متقاضی می‌توانند، در طی تحصیل با فرد اصلی در این سرزمین زندگی کنند.
 • ویزای همراه همسر: در هنگام درخواست برای ویزای دانشجویی کانادا، فرد می‌تواند همراه با همسر خود اقدام کند که در این حالت همسر وی اجازه دارد تا در این کشور تحصیل یا کار کند.

شرایط اخذ ویزای همراه

همان‌طور که در بخش‌های قبلی مقاله به آن اشاره کردیم، کسانی که در حال حاضر در این کشور تحصیل می‌کنند، می‌توانند اجازه کار برای همسر خود دریافت کنند. علاوه بر این اگر در حال حاضر قصد اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی را دارید، می‌توانید هم زمان برای دریافت مجوز کار هم اقدام کنید که در این صورت باید هزینه‌های مربوط به هر دو آن‌ها را پرداخت کنید یا اینکه همسر شما می‌تواند به‌صورت توریستی به این سرزمین سفر کند و سپس برای گرفتن اجازه کار اقدام کند.

مدت زمان صدور ویزای همراه

 زمان لازم برای صدور ویزای همراه به‌صورت زیر است:

متقاضی

زمان صدور ویزا

همسر

20 ماه

فرزند ساکن کانادا

19 ماه

والدین

37 ماه

هزینه صدور ویزای همراه کانادا

هزینه ویزای همراه برای همه درخواست‌ها یکسان نیست. همسر و والدین متقاضی می‌توانند با ویزای گردشگری به این کشور سفر کنند و سپس برای تغییر ویزای خود اقدام کنند و مبلغ این ویزا صد دلار است.

ویزای تحصیلی کانادا برای متاهلین

هنگامی‌که شخص برای مصاحبه ویزای تحصیلی در سفارت حاضر می‌شود، باید به آفیسر اطمینان خاطر دهد که قصد بازگشت به کشور خود را دارد، اما اگر متقاضی همراه با همسر خود اقدام کند، ممکن است متقاعدکردن آفیسر با اندکی دشواری همراه شود، البته این موضوع جای نگرانی ندارد، زیرا فرد می‌تواند با انگیزه‌نامه مناسب و آمادگی کامل ویزای تحصیلی را به همراه همسر خود دریافت کند. همچنین فرد با داشتن تمکن مالی مناسب می‌تواند آفیسر سفارت را قانع کند که مشکلی از لحاظ مالی ندارد.

مدارک لازم برای متأهلین در جهت گرفتن ویزای تحصیلی

 • ترجمه سند ازدواج
 • اثبات مدارک مالی
 • تاریخچه سفرهای پیشین
 • فرم درخواست ویزای همراه

ویزای تحصیلی برای همسر متقاضی

گاهی اوقات همسر متقاضی اصلی ممکن است تمایل به تحصیل در این سرزمین را داشته باشد، در این حالت وی باید ویزای تحصیل را دریافت کند.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

مدت زمان صدر ویزای تحصیلی کانادا در هر کشوری متفاوت است. معمولاً نمی‌توان زمان دقیقی برای صدور ویزا مشخص کرد، اما این زمان می‌تواند بین یک هفته الی ۱۶ هفته طول بکشد. گاهی اوقات ممکن است زمان پردازش درخواست‌ها در هنگام نزدیک‌شدن به شروع ترم تحصیلی بیشتر طول بکشد.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

مدت زمان اعتبار این ویزا به این معنی است که فرد تا چه زمانی اجازه دارد، در این کشور زندگی کند. رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف مدت اعتبار یکسانی ندارند. کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیلی می‌کنند، می‌توانند تا پایان دوره خود در این کشور حاضر باشند. چنانچه بعد از اتمام دوره تحصیلی فرد تصمیم بگیرد که در یک دوره دیگر شرکت کند یا اینکه در یک پروژه تحقیقاتی حاضر شود، می‌تواند برای تمدید ویزای خود اقدام کند.

اما افرادی که در مقطع کارشناسی و همین‌طور کاردانی تحصیل می‌کنند، باید توجه داشته باشند که زمان اعتبار ویزای آن‌ها کمتر است. در این میان اعتبار ویزا برای کسانی که در دوره‌های کوتاه‌مدت تحصیل می‌کنند، به‌اندازه زمان دوره در نظر گرفته شده است. گاهی اوقات ممکن است زمان اعتبار ویزای تحصیلی کانادا برای رشته‌های ویژه‌ای بیشتر در نظر گرفته شود که این موارد بستگی به نظر اداره مهاجرت دارد.

این رشته‌ها مربوط به رشته‌های پزشکی می‌شوند که گاهی زمان اعتبار ویزا برای آن‌ها بیشتر در نظر گرفته می‌شود. افرادی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند بعد از پایان تحصیلات ممکن است، تمایل به انجام تمرینات عملی داشته باشند، به این صورت می‌توانند ویزای خود را تمدید کنند.

شرایط تمدید ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

برای اینکه بدانید شرایط تمدید ویزای تحصیلی چیست، باید در ابتدا با واژه استادی پرمیت کانادا آشنا شوید. استادی پرمیت به شخص اجازه تحصیل در این سرزمین را می‌دهد.

 استادی پرمیت یا مجوز تحصیل در کانادا مکملی برای ویزای تحصیلی کانادا است. به عبارت دیگر ویزای تحصیلی کانادا مجوز ورود شما به خاک کانادا با هدف تحصیل و استادی پرمیت مجوز اقامت شما در کانادا برای تحصیل در دانشگاه، کالج و موسسات آموزشی معتبر کانادا است.

توجه داشته باشید که در این مجوز قوانینی ذکر شده است که باید آن‌ها را بادقت رعایت کنید.

متقاضیانی که تمایل دارند زمان تحصیل خود را تمدید کنند، باید ۳ الی ۴ ماه قبل برای اینکار اقدام کنند. به این صورت فرد می‌تواند، پیش از اینکه اجازه اقامت وی منقضی شود، ویزای تحصیلی کانادا را تمدید کند. لازم به ذکر است که نباید پیش از دریافت مجوز تحصیلی جدید از این سرزمین خارج شوید و باید منتظر دریافت آن بمانید.

دانشجویان به دو صورت می‌توانند، برای تمدید ویزای خود اقدام کنند که به‌صورت زیر است:

 • حالت کاغذی: در این حالت فرد باید بعد از تکمیل‌کردن برگه‌های لازم آن‌ها را امضا کند و سپس مدارک خود را به پست IRCC تحویل دهد. متقاضیان باید حتماً تمام مدارک لازم و فرم‌های امضا شده را به‌دقت تهیه کنند. همین‌طور نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که روند بررسی درخواست‌های کاغذی زمان بیشتری طول می‌کشد.
 • حالت آنلاین: برای درخواست آنلاین رعایت‌کردن نکاتی مانند تکمیل پرسشنامه، درست کردن چک لیست شخصی، ثبت حساب  و تهیه فرم‌های درخواست،  ضروری است.

متقاضی بعد از آماده‌کردن این موارد باید فرم‌ها را تکمیل کند و بعد از امضا آن‌ها را پرینت کرده و اسکن بگیرد. سرانجام فرد باید این موارد را در بخش IRCC  بارگذاری کند. در این مرحله نیاز به پرداخت آنلاین با استفاده از کارت‌های اعتباری است و از مزایای این روش این است که درخواست شما سریع‌تر بررسی می‌شود.

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

وجود مدرک زبان می‌تواند در شانس دریافت ویزای شما بسیار مؤثر باشد، بنابراین عدم ارائه آن ریسک زیادی به همراه دارد. بااین‌حال برخی از دانشگاه‌های کانادا ممکن است، شرایط خاصی را برای تحصیل شما قبول کنند. برای مثال مدرک زبان دولینگو در تعدادی از دانشگاه‌ها قابل‌قبول است، اما نمی‌توانید با این مدرک در دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا تحصیل کنید.

همچنین احتمال ریجکتی برای کسانی که دارای گپ تحصیلی و سن زیاد هستند بدون مدرک زبان در مقایسه با سایر متقاضیان بیشتر است. در تعدادی از دانشگاه‌های کانادا هم امکان گذراندن دوره زبان پیش از ورود به دانشگاه امکان‌پذیر است که باید برای آن هم شهریه جداگانه‌ای بپردازید.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ریجکتی ویزای کانادا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به توضیح مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • تمکن مالی ناکافی: برای اینکه به سفارت ثابت کنید که از لحاظ هزینه‌های زندگی مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود، باید تمکن مالی مناسب ارائه دهید.
 • نمره زبان پایین: یکی از عوامل مهم در پروسه ویزای تحصیلی کانادا مدرک زبان است که چنانچه نمره متقاضی پایین باشد، می‌تواند باعث ریجکتی درخواست شما بشود.
 • دوره تحصیلی نامناسب: اگر مایل به ادامه تحصیل در دوره ارشد یا دکترا هستید، دوره قبلی شما باید با دوره جدیدی که برای آن اقدام می‎کنید، یکسان باشد.
 • مدارک ناکافی: مدارک هویتی جعلی، مدرک تحصیلی ناقص، عدم وجود گواهی تمکن مالی یا وجود گپ می‌تواند باعث ردشدن درخواست شما بشود.

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود، فرد تصمیم به تحصیل در کانادا بگیرد تمایل وی به کار و زندگی در این کشور است، بنابراین پس از اتمام دوره تحصیلی متقاضیان می‌توانند، با پیداکردن کار ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند که برای دانشجویان به‌صورت PGWP صادر می‌شود. توجه داشته باشید که بعد از اتمام تحصیلات تنها شش ماه زمان دارید تا این ویزا را دریافت کنید، وگرنه باید به کشور خود بازگردید.

اقامت دائم کانادا از طریق دریافت ویزای تحصیلی ممکن است؟

همان‌طور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری و سپس دریافت اقامت دائم این کشور برای دانشجویان وجود دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری است که در ادامه به روش‌های مختلف این برنامه برای اقامت دائم اشاره خواهیم کرد:

تجربه کانادایی

این برنامه برای متقاضیانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند، بسیار مناسب است. در این حالت فرد باید امتیازهای لازم برای شرکت در این برنامه را داشته باشد که این امتیازها بر اساس عامل‌هایی مانند مهارت زبان، سن، سابقه کار و... در نظر گرفته می‌شوند.

نیروی کار ماهر فدرال

اسکیل ورکر یکی از برنامه‌های دیگر برای کسب اقامت دائم این سرزمین است. برای شرکت در این برنامه باید حداقل یک سال سابقه کار داشته باشید. در این برنامه هم افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کنند، می‌توانند برای گرفتن اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

 

جمع‌بندی

ویزای تحصیلی کانادا راهی آسان برای افرادی است که علاقه‌مند به زندگی در کانادا هستند و می‌توانند از پس هزینه‌های شهریه و زندگی در این کشور بربیایند. در این حالت تنها فرد نیاز دارد تا مدرک تحصیلی، تمکن مالی و مدرک زبان خود را با همراه نامه پذیرش دانشگاه به سفارت ارائه دهد. چنانچه مدارک وی کامل باشد، می‌تواند در مدت‌زمان اندکی ویزای خود را دریافت کند.

سوالات متداول ویزای تحصیلی کانادا

آیا ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله، اخذ پذیرش بدون داشتن مدرک زبان از سوی دانشگاه هایی که از اعتبار بالایی برخوردار نمی باشند و برخی از کالج های این کشور، امکان پذیر است.

حداقل معدل برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر باید باشد؟

حداقل معدل جهت اخذ ویزای دانش آموزی کانادا 15 و ویزای دانشجویی این کشور 16 می باشد.

آیا سابقه سفر تأثیری در اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارد؟

بله، داشتن تراول هیستوری می تواند افسران سفارت را مبنی بر برگشت شما به کشور مبدا تایید نماید و تاثیر مثبتی در روند اهذ ویزای تحصیلی شما بگذارد.

آیا گپ تحصیلی تأثیری در نتیجه ویزای تحصیلی کانادا دارد؟

بله، داشتن گپ تحصیلی طولانی درپروسه دریافت ویزای تحصیلی تاثیر منفی دارد.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا چگونه است؟

داشتن معدل بالا، مدرک آیلتس و معرفی نامه از سوی اساتید، از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی کشور کانادا می باشد.

آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا رایگان است؟

خیر، اخذ ویزای تحصیلی کانادا به هیچ وجه رایگان نمی باشد و فقط در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، این هزینه ها کاهش می یابد.

صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می کشد؟

زمان صدور ویزای تحصیلی متغییر می باشد و ممکن است یک روز یا چند ماه طول بکشد.

آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا تضمینی است؟

خیر، هیچ تضمینی در دریافت ویزای کشور کانادا وجود ندارد و فقط در صورت تکمیل بودن مدارک، شانس شما جهت دریافت ویزا افزایش می یابد.

آیا برای ویزای تحصیلی کانادا باید وکیل مهاجرت بگیرم؟

بله، داشتن وکیل مهاجرتی در انجام پروسه اخذ ویزای تحصیلی، می تواند مسیر را برای متقاضیان هموار سازد.

درصد قبولی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

درصد قبولی اخذ ویزای تحصیلی کانادا بسته به شرایط متقاضیان متغییر می باشد. در صورت تکمیل بودن مدارک و داشتن شرایط مطلوب، درصد قبولی ویزای تحصیلی متقاضیان بیشتر می شود.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای تحصیلی بسته به نوع ویزا متفاوت می باشد؛ اما معمولا اعتبار این ویزا 4 ساله می باشد.

فرق بین ویزای تحصیلی کانادا و استادی پرمیت چیست؟

متقاضیان با داشتن ویزای تحصیلی کانادا، فقط مجوز ورود به این کشور را دریافت می نمایند و پس از اخذ استادی پرمیت، افراد می توانند وارد دانشگاه های این کشور شوند.

چگونه ویزای تحصیلی کانادا را تمدید کنم؟

دانشجویان می توانند با ورود به وبسایت Canada.ca و پرداخت هزینه های مربوطه با استفاده از مستر کارت، ویزای خود را تمدید نمایند.

آیا امکان سفر به ایران در زمان تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله دانشجویان می توانند در زمان تحصیل در کشور کانادا، به ایران سفر نمایند.

آیا همراهان دانشجو می توانند همراه با وی به کشور کانادا سفر نمایند؟

بله، همراهان دانشجو با دریافت ویزای کانادا از نوع ویزای کار و یا توریستی می توانند وارد خاک این کشور شوند.

آیا با ویزای تحصیلی کانادا می توانم کار کنم؟

بله، امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان این کشور وجود دارد.

آیا بعد از ویزای تحصیلی کانادا می توانم کار کنم؟

بله، در صورتی که متقاضیان پس از فارغ التحصیل شدن ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند، اجازه کار برای این افراد صادر می گردد.

آیا بعد از تحصیل در کانادا اقامت می گیرم؟

درصورتی که افراد پس از اتمام تحصیل، ویزای کاری کشور کانادا را دریافت نمایند  و حداقل 5 سال در این کشور کار کنند، می توانند جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 244  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان