جستجو در سایت

همه چیز در رابطه با برنامه تجربه کار کانادایی (CEC کانادا)

logo

تجربه کار کانادایی یکی از سریع‌ترین روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا است که به‌اختصار CEC نامیده می‌شود. این برنامه با هدف جذب نیروی متخصص ارائه شده است و صلاحیت متقاضیان بر اساس جدول امتیازدهی اکسپرس اینتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس اگر شما هم قصد دارید برای اخذ اقامت کانادا، روش CEC را انتخاب کنید؛ بهتر است پیش از هر اقدامی، تا پایان این بخش از سبزینه همراه ما باشید و اطلاعات مفیدی در این باره به دست آورید.

تجربه کار کانادایی چیست

تجربه کار کانادایی (CEC کانادا) چیست؟

روش تجربه کار کانادایی زیرشاخه سیستم اکسپرس اینتری است و متقاضیان با شرکت در این طرح، بر اساس سیستم مذکور امتیازدهی می‌شوند. این برنامه محدودیت سنی ندارد و برای شرکت در آن، نیاز به داشتن تمکن مالی نخواهد بود؛ اما‌ باید این را بدانید که مهم‌ترین شرط برنامه CEC کانادا؛ داشتن حداقل یک سال سابقه کار (طی ۳ سال گذشته) در این کشور است.

مزایای روش تجربه کار کانادایی کدامند؟

از جمله مزایای شرکت در برنامه تجربه کار کانادایی این است که تکلیف متقاضیان در طول کمتر از ۷ ماه مشخص می‌شود و در صورت تأیید صلاحیت، می‌توانند برای اخذ اقامت خود اقدام کنند. ضمن اینکه مانند طرح اسکیل ورکر کانادا، می‌توان با کسب حداقل یک سال تجربه کار در این کشور و داشتن مهارت زبان متوسط، تا حدودی صلاحیت لازم را برای شرکت در این طرح به دست آورد. همچنین در این برنامه هم مانند پروسه اخذ ویزای ICT کانادا، نیازی به ارائه مجوز LMIA نیست. و برای شرکت در این طرح، نسبت به برنامه‌های استانی؛ هزینه کمتری موردنیاز است.

معایب برنامه CEC کانادا کدامند؟

این برنامه هم مانند سایر طرح‌های مهاجرتی کانادا، ویژگی‌های مثبت متعددی دارد که سبب شده است هر ساله ایرانیان و متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا، برای مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه اقدام کنند. پس به‌نوعی می‌توان گفت که در مقایسه با نقاط مثبتِ آن، معایب چندانی ندارد. صرفاً تنها خرده‌ای که می‌توان به این برنامه گرفت، لزوم داشتن حداقل یک سال تجربه کار مرتبط در کانادا و فضای رقابتی شدید آن است.

برنامه تجربه کار کانادایی مناسب چه افرادی است؟

از جمله افرادی که کاندیدای مناسبی برای شرکت در برنامه تجربه کار کانادایی هستند شامل کسانی هستند که با تبدیل ویزای تحصیلی به کار کانادا، حداقل به مدت یک سال پس از فارغ‌التحصیلی به‌صورت تمام‌وقت در این کشور کار کرده‌اند. همچنین کسی که همسرش از طریق ویزای تحصیلی کانادا به این کشور مهاجرت کند و خودِ شخص هم با ویزای همراه، مجوز اقامت گرفته باشد، می‌تواند طی مدت‌زمانی که به همراه شریک زندگی خود در کانادا حضور دارد، حداقل یک سال مشغول به کار شود و برای شرکت در طرح CEC، سابقه کار یک‌ساله را که از جمله شروط طرح مذکور است؛ به دست آورد. ضمن اینکه متقاضیانی که موفق به دریافت جاب آفر شده‌اند و یک سال سابقه کار در این کشور را دارند نیز می‌توانند از این برنامه استفاده کنند.

شرایط مهاجرت از طریق تجربه کار کانادایی

خب احتمالاً تا اینجای صحبت‌ها به‌خوبی متوجه شده باشید که داشتن حداقل یک سال سابقه کار کانادایی در این طرح، جزو شروط حائز اهمیت است و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. علاوه بر این، موارد دیگری هم وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تحصیلات مورد نیاز روش تجربه کار کانادایی

یکی دیگر از مواردی که سبب افزایش امتیاز شما در این طرح می‌شود؛ داشتن مدرک تحصیلی دیپلم و دانشگاهی است. پس اگر از رزومه تحصیلی برخوردار هستید، حین ارائه مدارک، باید ریزنمرات و گواهی فارغ‌التحصیلی خود را هم ضمیمه پرونده‌تان کنید.

مدرک زبان مورد نیاز روش CEC کانادا

حداقل نمره مدرک زبان موردنیاز برای شرکت در طرح تجربه کار کانادایی، CLB 5 (برای گروه مشاغل TEER 2, 3) است و برای گروه مشاغل TEER 0, 1 باید CLB 7 داشته باشید. ضمناً آزمون آیلتس (زبان انگلیسی) و آزمون تف (زبان فرانسوی) بهترین گزینه برای به‌دست‌آوردن مدرک زبان جهت مهاجرت به کانادا محسوب می‌شوند.

سابقه کار مورد نیاز روش تجربه کار کانادایی

داشتن حداقل یک سال سابقه کار در یکی از مشاغل TEER کانادا (معادل ۱۵۶۰ ساعت)، جزو شروط اصلی شرکت در این طرح محسوب می‌شود. در ضمن حتماً باید سابقه کار شما مربوط به ۳ سال اخیر؛ پیش از ارائه درخواست برای مهاجرت باشد.

شرایط مهاجرت از طریق تجربه کار کانادایی

مراحل لازم برای مهاجرت به روش تجربه کار کانادایی

برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق برنامه تجربه کاری، نیاز به مهارت و تخصص، مدرک زبان، سابقه کار و... در یکی از مشاغل TEER خواهید داشت. پس ابتدا باید بدانید که آیا برای شرکت در طرح مذکور صلاحیت لازم را دارید یا خیر! باتوجه‌به به معیارهایی که در قسمت قبل توضیح دادیم، می‌توانید وضعیت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. سپس اگر متوجه شدید که شما هم قابلیت شرکت در این برنامه را دارید؛

ابتدا باید یک پروفایل اکسپرس اینتری کانادا در سایت اداره مهاجرت بسازید و اطلاعات موردنیاز را ارائه دهید. پس از ساخت پروفایل، وارد استخر امتیازات خواهید شد تا بر اساس وضعیتی که دارید، امتیازدهی شوید. در مرحله بعد نوبت به تعیین وقت سفارت کانادا می‌رسد و شما باید برای انجام مصاحبه در موعد مقرر به آنجا مراجعه کنید. در نهایت، پس از کسب امتیازات لازم در استخر و مصاحبه، از طرف اداره مهاجرت کانادا مجاز به دریافت ویزای کار کانادا خواهید بود.

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق تجربه کار کانادایی

از جمله مدارک موردنیاز برای شرکت در طرح تجربه کار کانادایی عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک تحصیلی
 • رزومه کاری
 • جاب آفر کانادا
 • مدرک زبان

به این نکته توجه کنید باتوجه‌به نوع شغلی که دارید، ممکن است برخی از مدارک مذکور مانند جاب آفر کانادا ، مدرک تحصیلی و... الزامی نباشند.

امتیاز برنامه تجربه کار کانادایی

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، برای ارزیابی صلاحیت متقاضیان به‌منظور شرکت در کلاس تجربه کار کانادایی، از سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری استفاده می‌شود. در جدول‌های زیر عوامل مؤثر بر نحوه امتیازدهی به متقاضیان آورده شده است؛ جالب است بدانید کسی که قصد مهاجرت به روش CEC کانادا را دارد، باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز کل را به دست آورد تا مجاز به شرکت در این طرح باشد.

تجربه کاری (حداکثر ۱۵ امتیاز)

سابقه کار

امتیاز

1  سال سابقه مرتبط

9

2  سال سابقه مرتبط

11

4  سال سابقه مرتبط

13

6  سال سابقه مرتبط یا بیشتر 

15

 

مدرک زبان (حداکثر ۲۴ امتیاز)

نمره مدرک آیلتس

امتیاز

CLB 7

16

CLB 8

20

CLB 9

24

 

سن (حداکثر 12 امتیاز)

سن

امتیاز

18-35

12

36

11

37

10

38

9

39

8

40

7

41

6

42

5

43

4

44

3

45

2

46

1

47+

0

 

تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)

سطح تحصیلات

امتیاز

دیپلم

5

فوق‌دیپلم یک‌ساله

15

فوق‌دیپلم 2 ساله

19

مدرک دانشگاهی 3 ساله یا بیشتر

21

۲ مدرک تحصیلی (+یک مدرک دانشگاهی 3 ساله یا بیشتر)

22

فوق‌لیسانس

23

دکتری

25

 

سازگاری با محیط (حداکثر 10 امتیاز)

معیار سازگاری

امتیاز

سابقه کار کانادایی متقاضی

10

سابقه کار کانادایی همسر متقاضی

10

سطح تحصیلات متقاضی در کانادا

5

سطح تحصیلات همسر در کانادا

5

مهارت زبان همسر حداقل 4 CLB

5

خویشاوندان مقیم کانادا

5

مشاغل قابل قبول کلاس تجربه کار کانادایی

به‌طورکلی لیست مشاغل NOC کانادا که در سال‌های اخیر به فهرست TEER تغییر یافته است، به عنوان مشاغل قابل قبول برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه CEC محسوب می‌شود.

 • TEER 0: مربوط به مشاغل مدیریتی (مانند مدیر ارشد حوزه بهداشت و درمان و...) می‌شود
 • TEER 1: آن دسته از مشاغل حرفه‌ای که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند (مانند مشاور مالی، مشاغل مهندسی و...)؛ در این دسته قرار می‌گیرند
 • TEER 2: افرادی که دیپلم کالج یا مدرک کارآموزی حداقل‌ ۲ساله دارند، می‌توانند در مشاغل مربوط به این دسته (مانند تکنسین شبکه و کارشناس آزمایشگاهی و...) فعالیت داشته باشند
 • TEER 3: مشاغلی که نیاز به مدرک دیپلم کالج یا کارآموزی ۶_۲۴ ماه دارند (دستیار دندانپزشک، نانوا و...)، در این دسته قرار می‌گیرند

هزینه لازم برای برنامه تجربه کار کانادایی

به‌طورکلی هزینه‌های لازم برای شرکت در برنامه تجربه کار کانادایی، مربوط به مبلغ موردنیاز برای بررسی پرونده، انگشت‌نگاری و صدور اقامت می‌شود که مقدار هر کدام به شرح زیر است:

 • بررسی پرونده: ۱۳۶۵ دلار کانادا
 • انگشت‌نگاری: ۸۵ دلار کانادا
 • صدور اقامت: ۵۱۵ دلار کانادا

مدت زمان لازم برای صدور ویزای تجربه کانادایی

برای مهاجرت از طریق تجربه کار کانادایی، نیاز به ویزا خواهید داشت و حتماً باید این را بدانید که پروسه تأیید صلاحیت شما و صدور ویزا از طرف اداره مهاجرت، حدود ۱_۶ ماه زمان‌بر خواهد بود.

دلایل ریجکت شدن ویزای تجربه کار کانادایی

دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند منجر به ریجکت‌شدن درخواست شما مبنی بر اخذ ویزای کانادا برای شرکت در برنامه CEC شود؛ بنابراین در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • ارائه مدارک لازم به‌صورت ناقض
 • داشتن سوءپیشینه
 • عدم اثبات تمکن مالی
 • نداشتن مدرک زبان، تحصیلی یا کاری قابل‌قبول
 • ناتوانی در متقاعدکردن افسر مهاجرتی از هدف خود برای مهاجرت
 • نداشتن بیمه مسافرتی و عدم ارائه گواهی سلامت

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی شرایط مهاجرت به روش تجربه کار کانادایی پرداختیم و دانستیم که می‌توان با داشتن تحصیلات، سابقه کار و مدرک زبان قابل‌قبول؛ صلاحیت لازم برای دریافت ویزای کار کانادا را به دست آورد. همچنین فهمیدیم که یکی از روش‌های کارآمد برای شرکت در طرح مذکور این است که پس از تحصیل در کانادا، با دریافت جاب آفر؛ به مدت یک سال در آنجا مشغول به کار شوید تا با کسب تجربه کار یک‌ساله، به‌راحتی بتوانید برای شرکت در این برنامه اقدام کنید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله هم نهایت لذت را برده باشید و به پاسخ سؤالات موجود در ذهن خود برسید. لطفاً تجربیات و نظرات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید و اگر سؤالی راجع به برنامه CEC دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا دراسرع‌وقت به آن پاسخ دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
دسته های این وبلاگ: اخبار مقالات
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان