جستجو در سایت

راهنمای کامل شرایط تحصیل در هلند مقاطع مختلف

logo

کشور هلند هر ساله در فهرست بهترین و مرفه‌ترین‌های دنیا قرار می‌گیرد و در سال 2023 هم در رتبه هشتم از نظر کیفیت زندگی قرار گرفت. به همین دلیل مهاجرت به این کشور، به خصوص در زمینه تحصیلی، طرفداران خاص خودش را دارد. دانشگاه‌های متعددی در این سرزمین وجود دارد که در فهرست برترین‌های جهان قرار دارند و برخی نیز جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند. اگر شما هم قصد تحصیل در هلند را دارید، این مطلب از سبزینه را مطالعه کنید.

تحصیل در هلند

مزایای تحصیل در هلند کدامند؟

در طول 15 سال گذشته، تعداد دانشجویان بین‌المللی که در موسسات آموزش عالی هلند حضور دارند، سریع‌تر از تعداد دانشجویان داخلی رشد کرده است. طبق آمار اداره آمار (CBS) سال گذشته، دانشگاه‌های این کشور از 115000 دانشجوی خارجی استقبال کردند که بیش از سه برابر سال 2005 بود. اکنون بیش از یک‌چهارم دانشجویان سال اول در دانشگاه‌های این کشور از خارج می‌آیند، عمدتا از آلمان، سایر نقاط اروپا و کشورهایی مانند هند و چین هستند. در برخی از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه آمستردام (UVA)، دانشجویان بین‌المللی یک سوم کل محصلان را تشکیل می‌دهند. تحصیل در کشور هلند مزایای بسیاری دارد که عبارت‌اند از:

 • محیط بین‌المللی و چندفرهنگی: دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. در سال 2014-2015، دانشجویان بین‌المللی از 157 کشور مختلف، عمدتا از آلمان، چین، بلژیک، ایتالیا و اسپانیا وارد این کشور شدند. اکثر دانشگاه‌های هلند دارای انجمن‌های دانشجویی بین‌المللی هستند که در طول تحصیل به دانشجویان کمک می‌کنند. در ضمن هلند یک کشور منحصربه‌فرد غیرانگلیسی زبان است که با این حال تقریبا 95٪ از مردم محلی در آن انگلیسی صحبت می‌کنند. این عامل باعث تسهیل زندگی، تحصیل و کار در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی شده است.
 • هزینه‌های تحصیل مناسب: تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان یا ایالات متحده چندان گران نیست. دولت برای آموزش عالی، یارانه پرداخت می‌کند و بنابراین هزینه‌های تحصیل نسبتا پایین است. هزینه تحصیل سالیانه برای دوره‌ای در یک موسسه آموزش عالی از حدود 1900 یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و 6000 یورو برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شروع می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌ها کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌تواند هزینه‌های تحصیلی را کاهش دهد یا به طور کامل آن‌ها را پوشش دهد.
 • هزینه‌های زندگی مناسب: در مقایسه با سایر نقاط اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتا پایین است. در واقع برای زندگی ماهانه به 800 تا 1000 یور نیاز دارید. برای تامین این هزینه، می‌توانید در کنار تحصیل، شغل پاره‌وقت داشته باشید. شما می‌توانید 32 ساعت در ماه کار کنید و واجد شرایط دریافت کمک‌هزینه 265 یورویی دانشجویی OV-Chipkaart برای حمل‌ونقل عمومی رایگان در طول هفته یا آخر هفته شوید.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: هلند به عنوان اولین کشور غیرانگلیسی زبان شناخته می‌شود که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی کرده‌اند تا دانشجویان خارج از کشور را بیشتر جذب کنند. بیش از 2100 دوره و برنامه تحصیلی موجود است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این برنامه‌ها طیف وسیعی از رشته‌ها را پوشش می‌دهند و دانشجو از طریق آن‌ها در نهایت موفق به اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، دیپلم یا گواهی می‌شوند.
 • فرصت مسافرت: هلند در مرکز اروپا واقع شده و دسترسی آسانی به تمام شهرهای بزرگ اروپایی دارد و آن را اغلب با عنوان "دروازه اروپا" توصیف می‌کنند. پرواز از آمستردام به پاریس، برلین، بروکسل یا لندن تنها حدود یک ساعت طول می‌کشد. در ضمن با قطار نیز می‌توان به تمام شهرهای بزرگ اروپایی دسترسی داشت.
 • سیستم حمل‌ونقل: سیستم حمل‌ونقل نیز خوب است و در همین راستا تخفیف‌های مختلفی برای سفر دانشجویان در نظر گرفته شده است. در ضمن شما می‌توانید در آرامش و اطمینان در سطح شهر و همینطور بین مرزها دوچرخه‌سواری کنید، زیرا جاده‌های اختصاصی برای دوچرخه‌سواران وجود دارد. با تحصیل در هلند به‌عنوان دانشجو می‌توانید از این مزایا بهره‌مند شوید.
 • مدارک تحصیلی معتبر: هلند به عنوان مرکز دانش با شیوه‌های مطالعاتی غنی و دانشگاه‌های معروف شناخته می‌شود. تحقیقات علمی در دانشگاه‌های این کشور در سطح ملی و بین‌المللی بسیار ارزشمند است. تحصیل در این کشور با تمام استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد. مدرک تحصیلی از یک دانشگاه، فرصتی را برای شروع کسب‌وکار در سرتاسر اروپا فراهم می‌کند.
 • شیوه‌های تدریس نوآورانه: سیستم آموزشی هلند از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه‌های هلند به دلیل دوره‌ها و امکاناتی که به خوبی طراحی شده و مدرن هستند، در سرتاسر جهان مورد تایید قرار گرفته‌اند. سبک تدریس در دانشگاه‌های این کشور بر کار گروهی متمرکز است که همین امر ملاقات دانشجویان بین‌المللی در این کشور را با مردم بومی و سایر دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر می‌کند.
 • دانشگاه‌ها تاکید زیادی بر روابط شخصی خوب بین اساتید و دانشجویان دارند: بیشتر آموزش‌ها و سمینارها در گروه‌های کوچک حدود 15 تا 30 نفره برگزار می‌شود. بیشتر دوره‌ها شامل کارگروهی می‌شود که نه‌تنها باعث افزایش مهارت‌های آکادمیک می‌شود، بلکه توانایی دانشجو برای کار تیمی را نیز بیشتر می‌کند. در دانشگاه‌های هلند تاکید زیادیروی تجربیات عملی مرتبط به رشته تحصیلی و بازار کار وجود دارد و آنها با شرکت‌های هلندی و بین‌المللی همکاری‌های زیادی دارند. علاوه بر دانشگاه‌های عمومی، دانشگاه‌های علمی-کاربردی نیز وجود دارند که امکان انجام مطالعات تخصصی‌تری را فراهم می‌کنند. در این نوع دانشگاه‌ها بیشترروی تجربیات عملی تمرکز می‌کنند و اهمیت موضوعات نظری و تحقیقاتی کمتر است.

از سایر مزایای تحصیل در کشور هلند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل در رشته‌های متنوع
 • فرصت‌های شغلی زیاد
 • استاندارد بالای زندگی

در این کشور دو نوع آموزش عالی وجود دارد:

 1. آموزش پژوهش‌محور (wetenschappelijk onderwijs، WO) که به طور سنتی توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.
 2. آموزش عالی حرفه‌ای (hoger beroepsonderwijs، HBO) که توسط دانشگاه‌های علوم کاربردی (hogescholen) ارائه می‌شود.

برنامه‌های دانشگاه‌های علمی کاربردی، دانشجویان را برای حرفه‌های خاص آماده می‌کنند و بیشتر جنبه عملی دارند. این نوع آموزش به مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد منتهی می‌شود. برنامه‌های دانشگاه‌های تحقیقاتی بر جنبه‌های نظری رشته تحصیلی تمرکز دارند و دانشجویان را برای انجام تحقیقات مستقل آماده می‌کنند. این نوع آموزش منجر به اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می‌شود. هرچند در دانشگاه‌های تحقیقاتی می‌توانید مدرک دکترا نیز بگیرید.

مهاجرت تحصیلی به هلند

  کلیک کنید: وقت سفارت هلند

شرایط تحصیل در مدارس هلند

برای تحصیل در مدارس هلند قبل از هر چیز باید در یکی از آنها ثبت‌نام کنید. نوع تحصیلات شما باید تمام‌وقت باشد. از طرفی یا باید به زبان هلندی مسلط باشید یا یکی از اعضای خانواده شما شهروند یا مقیم کشور هلند باشد. در ضمن تمکن مالی دانش‌آموز یا خانواده‌اش نیز امر بسیار مهمی محسوب می‌شود. در برخی موارد لازم است که دانش‌آموز قبل از شروع دوره اصلی در مدرسه، یک دوره مقدماتی (Preparatory Course) بگذراند. در این صورت به مدت 12 ماه ویزای اقامت موقت در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد تا دوره مقدماتی را با موفقیت پشت‌سر بگذارد و درخواست اقامت دائم و حضور در دوره تحصیلی اصلی را بدهد.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال طول می‌کشد. رشته‌های زیادی در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد که می‌توانید در دوره کارشناسی انتخاب کنید که از محبوب‌ترینشان می‌توان به مهندسی صنایع، مدیریت صنعتی، علوم کامپیوتر، تجارت بین‌الملل و مدیریت بازرگانی اشاره کرد. کار در حین تحصیل در دانشگاه، صرفا با مجوز انجام می‌شود. بدین منظور کارفرمای متقاضی باید چنین مجوزی را از مقامات این کشور دریافت کند. دانشجوی مقطع کارشناسی می‌تواند حین تحصیل حداکثر 16 ساعت در هفته کار کند. در تعطیلات ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست نیز دانشجو می‌تواند تمام‌وقت کار کند. دانشجو در حین کار مشمول بیمه نیز می‌شود.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد

محبوب‌ترین دوره برای تحصیل در هلند را می‌توان دوره کارشناسی ارشد دانست. این دوره حدودا دو سال طول می‌کشد و امکان دریافت بورسیه نیز برای آن وجود دارد. برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد باید در مصاحبه شرکت کنید. معدل دوره قبلی تحصیلی‌تان نیز از 10 باید حداقل 7.5 باشد. نکته جالب در مورد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد این است که اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. هرچند برای تحصیل در برخی رشته‌ها باید به زبان آلمانی مسلط باشید. برای چنین منظوری باید در آزمون زبان NV2 یا CNaVT شرکت کنید.

تحصیل در هلند در مقطع دکتری

برای تحصیل در کشور هلند در مقطع دکتری نیز می‌توانید بورسیه‌های متعددی دریافت کنید. یکی از مزایای تحصیل در این مقطع در این کشور این است که دانشجو حکم کارمند را دارد و حقوق دریافت می‌کند. 4 سال طول می‌کشد تا دوره دکترا تمام شود. هرچند در برخی مواقع به علت حجم تحقیقات، کمی بیشتر طول می‌کشد. برای تحصیل در مدرک دکترا علاوه بر مدارکی که پیشتر ذکر شد به نمونه کارهای مکتوب دانشگاهی هم نیاز دارید.

تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان پزشکی

از آن‌جایی که دوره‌های علوم پزشکی ماهیت فنی دارند، هر کشور استانداردهای خاص خود را در رابطه با برنامه‌ها و دوره‌هایش پیاده می‌کند. در نتیجه، ممکن است مقرراتی وجود داشته باشد که فرد را مجبور به گذراندن دوره‌ها، کسب گواهینامه‌ها یا شرکت در برخی آزمون‌ها کند. تنها پس از این امر فرد می‌تواند کار حرفه‌ای خود را به عنوان پزشک/جراح شروع کند. دولت این کشور نیز یک مسیر 7 ساله را تعیین کرده که اگر می‌خواهید به عنوان پزشک در این کشور واجد شرایط شوید، باید دنبالش کنید.

کشور هلند یکی از مناسب‌ترین کشورها برای تحصیل دوره پزشکی است. در سه سال ابتدایی این دوره دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای تحصیل پزشکی باید سه مرحله را بگذرانید.

 1. کارشناسی پزشکی به  مدت 3 سال
 2. کارشناسی ارشد پزشکی، به مدت 3 سال
 3. دوره آموزش 1 ساله

تحصیل پزشکی در کشور هلند مزایای متعددی دارد؛ از جمله:

 • فرصت‌های تحقیقاتی بی‌شمار برای تحصیلات تکمیلی در پزشکی
 • امکان دریافت بورسیه‌های متعدد
 • هزینه های متوسط

مدرک پزشکی ارائه شده توسط هلند به دانشجویان در سطح جهانی پذیرفته می شود.

تحصیل پرستاران در کشور هلند

دانشگاه‌ها برای رشته پرشتاری دو نوع برنامه تحصیلی ارائه می‌دهند:

 • دوره کارشناسی
 • دوره کارشناسی ارشد

برای تحصیل در رشته پرستاری، باید در کشور مبدا در رشته تجربی درس خوانده باشید و مدرک دریافت کرده باشید. در ضمن داشتن حداقل 21 سال سن در بسیاری از دانشکده‌های پرستاری این کشور الزامی است. پرستاری یکی از معدود رشته‌هایی است که به زبان انگلیسی تدریس نمی‌شود. بنابراین شما باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و مدرک زبان ارائه کنید. هرچند در موسسات خصوصی رشته پرستاری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، اما قطعا مشمول هزینه‌های بیشتری می‌شود.

معرفی برترین دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی به هلند

برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان در هلند وجود دارند. دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های مهندسی، دانشکده‌های حقوق و مدارس کسب‌وکار این کشور به دلیل رتبه‌های برتری که دارند، توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند.

بهترین دانشگاه‌های هلند از نظر فهرست رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه واگنینگن (Wageningen University)
 • دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
 • دانشگاه اوترخت (Utrecht University)
 • دانشگاه لیدن (Leiden University)
 • دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)

بهترین دانشگاه‌های هلند از نظر رضایت دانشجویان:

 • دانشگاه رادبود (Radboud University)
 • دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)
 • دانشگاه وی‌یو آمستردام (VU University Amsterdam)
 • دانشگاه علمی کاربردی آمستردام (Amsterdam University of Applied Science)
 • دانشگاه لیدن (Leiden University)

شناخته‌شده‌ترین دانشگاه‌های هلند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه اوترخت

چندین موسسه و دانشگاه در سراسر کشور، رتبه‌های بالایی دارند و به خاطر اکتشافات و تحقیقات علمی از شهرت جهانی برخوردار هستند؛ از جمله آنها می‌توان به دانشگاه لیدن، دانشگاه اوترخت، دانشگاه علوم و تحقیقات واگنینگن، دانشگاه اراسموس روتردام و دانشگاه فناوری آیندهوون اشاره کرد.

مهاجرت تحصیلی هلند

معرفی بهترین رشته ها برای تحصیل در هلند

در کشور هلند رشته‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای تحصیل انتخاب کنید، اما محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور هلند عبارت‌اند از:

 • دندان‌پزشکی
 • مهندسی مکانیک
 • الهیات
 • تدریس
 • وکیل دفتر اسناد رسمی (Notaria Law degree)
 • تکنیسین آزمایشگاه پزشکی
 • علوم کشاورزی
 • متخصص مراقبت و درمان (Health care specialist)
 • متخصص ICT

شما می‌توانید برای تحصیل در هلند، هر کدام از این رشته‌ها را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال کنید. برخی از این رشته‌ها نیز در دانشگاه‌های تحقیقاتی در مقطع دکترا ارائه می‌شوند.

 کلیک کنید: ویزای هلند

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هلند

برای تحصیل باید ویزای تحصیلی هلند را دریافت کنید. برای دریافت ویزا نیز باید مدارک مشخصی را آماده کرده و به سفارت این کشور تحویل دهید.

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • مدارک هویتی ترجمه‌شده مثل شناسنامه
 • پاسپورتی که حداقل شش ماه از اعتبارش باقی مانده باشد
 • سند ادواج (در صورت تاهل)
 • دو قطعه عکس رنگی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه ریزنمرات
 • مدرک زبان انگلیسی با نمره 6 به بالا
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءسابقه

برای اخذ پذیرش برخی دانشگاه‌های این کشور نیازی به مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد؛ اما داشتن مدرک زبان برای مهاجرت به هلند برای خودتان سودمندتر است. زیرا در این صورت احتمال ریجکتی ویزای شما کاهش پیدا می‌کند. در ضمن در این کشور تسلط نداشتن به زبان انگلیسی و آلمانی باعث بروز دردسرهایی در طول زندگی برایتان خواهد شد.

تحصیل در هلند بدون نیاز به مدرک زبان

اکثر دانشجویان از انتخاب هلند به عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور اجتناب می‌کنند، زیرا فکر می‌کنند که در آن‌جا دوره‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. فشار برای یادگیری یک زبان جدید در کنار فشار برنامه مطالعاتی بسیار دلهره‌آور است. درست است که اکثر موسسات در درجه اول برنامه‌های خود را به زبان آلمانی برگزار می‌کنند، اما از دهه 1990، تعداد زیادی از دانشگاه‌های برجسته این کشور شروع به ارائه چند دوره منتخب به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارج از کشور کرده‌اند. هرچند یادگیری زبان هلندی نیز همچنان مفید است، زیرا پس از اتمام دوره، ممکن است بخواهید که در این کشور کار پیدا کنید.

تحصیل در این کشور بدون داشتن مدرک زبان امکان‌پذیر نیست. شما حداقل باید مدرک زبان انگلیسی معتبر مثل آیلتس را در مدارک خود داشته باشید تا در فهرست متقاضیان مجاز برای مهاجرت به هلند قرار بگیرید.

محدودیت سنی برای تحصیل در هلند

هلند قوانین سفت‌وسختی در رابطه با محدودیت سنی مهاجران تحصیلی وضع نکرده است. صرفا قید و بندهایی در این میان وجود دارد؛ مثلا برای اینکه در دوره کارشناسی تحصیل کنید، باید بین 18 الی 29 سال سن داشته باشید. اگر قصدتان تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی است، باید زیر 40 سال داشته باشید.

هزینه مهاجرت تحصیلی به هلند

هزینه مهاجرت تحصیلی به هلند شامل هزینه‌های مختلفی مثل هزینه‌های مربوط به ویزا، هزینه خرید بلیت، هزینه‌های اقامت در این کشور و سایر هزینه‌های زندگی می‌شود. از طرفی هزینه‌های مربوط به ویزا نیز شامل هزینه‌های ترجمه اسناد و مدارک، هزینه اثرانگشت و احراز هویت و غیره است. برای اینکه بتوانید ویزای هلند را دریافت کنید؛ فارغ از نوع ویزا، باید حدود 85 یورو به سفارت پرداخت کنید تا درخواست ویزای شما را در روند بررسی قرار دهند. در ضمن هزینه انگشت‌نگاری نیز حدود 28 یورو است.

شرایط بورسیه تحصیلی در هلند

با وجود اینکه تحصیل در هلند ارزان‌تر از کشورهایی مثل آمریکا و کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر است، اما با این وجود بورسیه‌هایی نیز در دانشگاه‌های هلند به دانشجویان ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی هلند، بورسیه تحصیلی دانشجویانی است که در کشورهایی غیر از کشورهای اتحادیه اروپا (non-EU/EEA) زندگی می‌کنند که شامل ایران هم می‌شود.

بورسیه تحصیلی NL (که قبلا به عنوان بورسیه هلند شناخته می‌شد) مخصوص دانشجویان بین‌المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است که می خواهند دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در هلند بگذرانند. این بورسیه توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند و نیز چندین دانشگاه تحقیقاتی هلندی و دانشگاه‌های علوم کاربردی تامین می‌شود.

مبلغ این بورسیه تحصیلی 5000 یورو است. این بورسیه در سال اول تحصیلی دانشجویان ارائه خواهد شد. توجه داشته باشید که این بورسیه یک بورسیه کامل یعنی Fully-funded نیست. کمک‌هزینه این بورسیه به مدت یک سال اعطا می‌شود و فقط یک بار می‌توان آن را دریافت کرد.

ویزای تحصیلی هلند

معیارهای دریافت بورسیه تحصیلی هلند

شرایط و معیارهای دریافت بورسیه تحصیل در هلند به شرح زیر است؛ شما باید:

 • ملیت‌تان مربوط به کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد.
 • برای یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام‌وقت در یکی از موسسات آموزش عالی هلندی درخواست دهید.
 • شرایط خاص موسسه مورد نظر خود را برآورده کنید. شرایط را می‌توان در در وب‌سایت موسسه پیدا کرد.
 • مدرکی از یک موسسه آموزشی دیگر در هلند نداشته باشید.

از دیگر بورسیه‌های هلند برای دانشجویان بین‌المللی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی MENA
 • بورسیه تحصیلی NN Future Matters
 • بورسیه تحصیلی OKP (Orange Knowledge Proramme)
 • بورسیه مختص دانشگاه‌ها

بورسیه‌های کشور هلند نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر به صورت کامل و غیر کامل ارائه می‌شوند. بهترین نوع بورسیه، نوع کامل است که طی آن تمام هزینه‌های تحصیل و گاها هزینه‌های زندگی دانشجو نیز پرداخت می‌شود.

خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی در هلند

در کشور هلند چند نوع خوابگاه دانشجویی وجود دارد؛ برخی از آن‌ها خوابگاه‌های درون دانشگاه هستند، برخی نیز آپارتمان‌هایی در خارج از محوطه دانشگاه. از طرفی هتل‌هایی نیز با امکانات خوب برای زندگی در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود. آپارتمان‌ها و خانه‌های دانشجویی برخلاف هتل‌های دانشجویی، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک دارند و هزینه کمتری بابتشان پرداخت می‌شود.

وب‌سایت‌های مفید زیادی برای دانشجویان وجود دارد تا بتوانند از طریق آن‌ها خوابگاه دانشجویی پیدا کنند. در صورت شروع تحصیل در سپتامبر، بهترین ماه‌ها برای شروع جست‌وجوی اقامت خوابگاه، اردیبهشت، ژوئن و جولای است. به هیچ عنوان تا آگوست منتظر نمانید؛ زیرا در نهایت اتاق‌های گران‌قیمت یا اتاق‌هایی با کیفیت پایین پیدا خواهید کرد.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در هلند

دانشجوهای بین‌المللی در هلند تا زمان تحصیلشان می‌توانند در این کشور زندگی، تحصیل و کار کنند. اگر قصد دارید که پس از فارغ‌التحصیلی نیز در هلند بمانید، باید درخواستتان را ارائه دهید. در صورت تایید، یک سال به شما اجازه اقامت هلند داده می‌شود تا به دنبال کار بگردید. اگر شغلی متناسب با معیارها و قوانین مهاجرتی کشور هلند پیدا کردید، به شما مجوز اقامت داده می‌شود. اگر پس از یک سال نتوانستید کار مناسبی پیدا کنید، باید به دنبال انواع دیگر مجوز اقامت باشید.

جمع‌بندی

در این مطلب درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به هلند صحبت کردیم و توضیح دادیم که مهاجرت به این کشور مزایای زیادی همچون فرصت‌های شغلی متعدد، کسب مدارک معتبر در سطح جهانی، هزینه پایین‌تر تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی و غیره دارد؛ اما در نهایت این شما هستید که باید با توجه به جمیع جوانب تصمیم بگیرید. برای چنین تصمیمی باید نیازها و خواسته‌های خود را بشناسید و بر همین اساس مقصد و نوع مهاجرت را مشخص کنید. برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه تحصیل در هلند با ما در ارتباط باشید.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 122  |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs مشاوره رایگان